Přečtěte si: Konference Smart city v praxi III: česko-slovenské zkušenosti, smart city a smart regiony, nové technologie a nejistá budoucnost investičních dotací
Pozvánky na akce


Stalo se

ABB představí na veletrhu Amper inteligentní výrobky, aplikace a řešení a služby pro digitální budoucnost průmyslu

6.3.2017 Společnost ABB, technologický průkopník a přední světový dodavatel v oblasti elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky, vás zve k návštěvě svých stánků na veletrhu AMPER 2017, který proběhne ve dnech 21.–24. března 2017 na brněnském výstavišti.

Základem připravovaných expozic budou řešení a výrobky, které usnadňují a podporují přechod směrem k Průmyslu 4.0 a internetu věcí, tedy směrem k budoucnosti, jejíž podobu ABB proaktivně utváří a formuje svými inovacemi, vycházejícími z více než 125leté tradice společnosti a jejího trvalého zaměření na výzkum a rozvoj. Fakt, že společnost ABB je doslova hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce a lídrem v implementaci digitalizace v průmyslu, dokazuje ostatně více než 70 miliónů připojených zařízení s digitálními funkcemi, 70 tisíc instalací řídicích systémů a zejména přes 50 řešení využívajících cloudové služby a pokročilé analytické nástroje.

Video zde

ABB své produkty a řešení představí ve svých dvou stáncích v hale V 6.02 a v hale P 4.13.

Novinkou letošního ročníku bude tzv. Collaboration table (viz foto výše), v němž ABB představí moderní manažerský nástroj, který automaticky sbírá data (historická i aktuální) z různých zdrojů. Interaktivní 3D KPI aplikace pak intuitivně zobrazuje klíčové informace a jejich přímou vazbu na manažerské klíčové ukazatele výkonnosti tzv. KPI, to vše na úrovni konkrétního podniku v atraktivním 3D formátu. Výsledkem jsou přesná data a jejich vyhodnocení využitelná pro následná manažerská rozhodnutí s cílem zvýšit produktivitu a dosahovat maximálních úspor energií.

Také na veletrhu nebude chybět jedinečný robot YuMi (foto vlevo), první dvouramenný robot na světě schopný skutečně – a zcela bezpečně - spolupracovat s lidmi, a ABB Cognisense Motors určený pro monitorování stavu nízkonapěťových elektromotorů, je schopen zajistit zákazníkům nejen základní údaje o provozu motorů (vibrace, hluk, teplota apod.), ale také významné provozní úspory. To vše díky jednoduché funkci a spolehlivému přenosu získaných dat na zabezpečený server. Chytrý snímač od ABB snímá údaje o vibracích, teplotě, hluku a dalších parametrech. Senzor tak snižuje prostoje motorů až o 70 % a prodlužuje jejich životnost až o 30 %, to vše při současném snížení odběru elektrické náročnosti o 10 %.

Pro oblast pohonů je pak určena aplikace Drivetune, umožňující bezpečnou komunikaci s frekvenčním měničem pomocí technologie bluetooth. Tato aplikace umožňuje provozovatelům na příklad snadno zadávat data potřebná pro uvedení měniče do provozu, číst a řešit chyby či poruchy chodu nebo provádět základní parametrizaci.

V rámci koncepce „Jeden dům, jedno řešení“ představí ABB na veletrhu také svou kompletní produktovou nabídku elektroinstalace pro residenční sektor, obsahující jak inteligentní elektroinstalace ABB-free@home (poprvé v českých designech), tak i novou řadu jističů (6kA) SZ200 či rozvodnice System pro E-comfort Mistral® a pro MCompact.

ABB-free@home® jako inovativní řešení inteligentní elektroinstalace pro automatizaci domácnosti, umožňuje řídit všechny funkce v domě (ovládání světla, žaluzií, topení, klimatizace) automaticky. Novinkou v sortimentu je vnitřní dotykový panel s úhlopříčkou 4,3", na němž lze nově zobrazit také informace z venkovní meteorologické stanice (např. rychlost větru, venkovní teplota, informace o dešti), a také další rozšíření, tentokrát o oblíbené české designové řady Tango®, Element®, Time® a Time® Arbo.

Součástí expozice bude též interaktivní „Smart Lab“, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet ovládání světelné scény v chytré domácnosti pomocí virtuální reality, na panelu poslední designové řady vypínačů a zásuvek Levit® pak bude připraveno hlasování o nejzajímavější metalickou barvu, která bude posléze skutečně zařazena do výroby.

V rámci prezentace elektrotechnických výrobků pro průmyslový sektor bude vedle bezkonkurenčního odpínače ONE20 představeno nové provedení průmyslových vidlic a zásuvek IP&S v krytí IP44 a IP67 i nejoblíbenější druh vázacích pásek Spec-Kon, jejichž použití bude možné si na stánku také vyzkoušet.

Díky vysoké technické spolehlivosti a modernímu vzhledu představují odpínače v krytu ONE20 (foto vlevo) optimální řešení pro obytné, komerční a jednoduché průmyslové instalace. Lze je využívat jako hlavní vypínače i jako odpínače pro místní fyzické odpojení různých aplikací, např. systémů topení, ventilace, klimatizace, vodních či tepelných čerpadel, nebo osvětlení, a to jak v obytných, tak komerčních instalacích.

Další exponát – modulární nízkonapěťový rozváděčový systém MNS 3.0 - prokazuje své vynikající vlastnosti již řadu let. Zároveň představuje bezpečnou investici do budoucna díky průběžnému vývoji. Rozváděčový systém je plně v souladu s platnými normami, především IEC 61439. Vysoká pružnost systému ABB MNS 3.0 je dána rámovou konstrukcí, se šroubovým připojením nevyžadujícím údržbu. Důsledné využívání modulárního principu při elektrickém i mechanickém návrhu umožnuje provést konstrukci, vybrat vnitřní uspořádání a dosáhnout krytí podle provozních a vnějších podmínek instalace. Konstrukce i použitý materiál rozváděče MNS v širokém rozsahu zabraňuje vzniku elektrického oblouku, případně zaručuje zhášení oblouku během krátké doby.

Řešením, jehož pomocí chce ABB pomoci snižovat tzv. uhlíkovou stopu elektrické sítě, je plynem izolovaný rozvaděč ZX2 s novým izolačním mediem AirPlus. Toto medium je ekologicky šetrnou alternativou plynu SF6 s minimálním účinkem na oteplování atmosféry Země. I při použití nového média si rozvaděč uchoval všechny výhody plynem izolovaných rozvaděčů, zejména kompaktní rozměry.

Divize Průmyslová automatizace na stánku v hale V představí produkty a řešení pro měření a regulaci.

Mezi ně patří například indukční průtokoměr ProcessMaster FEP500, určený pro náročné průmyslové aplikace bude na veletrhu vystaven ve formě funkčního modulu. Tento průtokoměr, vybavený pokročilou diagnostikou, charakterizuje spolehlivost, dlouhodobá životnost, nenáročná údržba a úsporný provoz a modulární design, umožňující konfiguraci výrobku na míru. Mezi volitelné funkce patří detekce prázdného potrubí, detekce bublin v médiu, detekce povlaku na elektrodách, monitoring vodivosti, teploty senzoru či kvality uzemnění.

Dalším produktem je moderní zirkonový analyzátor AZ20, který je určen pro měření obsahu kyslíku ve spalinách a kotlích ve všech průmyslových odvětvích. Díky elektrickému vyhřívání podává výborné výsledky i v teplotně nestabilních podmínkách, rychlá odezva jej pak předurčuje k regulaci spalovacích procesů. Jeho předností je nejen kompatibilita s protokolem HART, ale i unikátní autokalibrace a diagnostika, a také certifikace QAL 1 dle EN 14181 pro emisní monitoring.

Analyzátor AZ20 doplní řada analyzátorů pro kontinuální analýzu plynů EasyLine EL3000, u níž bylo nově zjednodušeno ovládání a programovací funkce při zachování výkonu jednotlivých analytických modulů. Analyzátory využívají osvědčené měřicí principy, jako je infračervená fotometrie, paramagnetické a elektrochemické měření koncentrace kyslíku nebo tepelně vodivostní měření.

Důmyslné spojení pokročilých technologií měření, nejrychlejší zpracování dat a největší přesnost na trhu – to jsou SMART přepočítávače průtoku Flow-X, určené pro fakturační měření zemního plynu, LPG, páry, ropy a dalších ropných produktů. Flow-X jsou spolehlivé i v nejnáročnějších aplikacích a zahrnují výpočty všech souvisejících norem jako API, AGA, ISO, PTZ, NIST.

ABB je také součásti bohatého doprovodného programu, kde představí např. kybernetickou bezpečnost a další ucelená témata chytrých servisních řešení 4.0.

ABB umožňuje zákazníkům ze sféry výroby a distribuce energií, průmyslu, dopravy a infrastruktury zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu na životní prostředí. V České republice působí v osmi lokalitách, má zde sedm výrobních závodů, čtyři centra pro výzkum a vývoj a komplexní technický servis.

ABB

Foto © ABB

Více informací zde

 Přečtěte si také:

Asset Health Center 3.0 od ABB: nová generace efektivního nástroje pro asset performance management

13.2.2017 O systémy pro sledování, řízení a optimalizaci stavu a výkonu jednotlivých zařízení v průmyslu i jiných odvětvích, tzv. „asset performance management“ – APM), je na průmyslových trzích velký zájem. Tyto systémy totiž pomáhají významně zefektivnit výrobu, což může ve svém důsledku představovat právě onen pomyslný jazýček vah u konkurenční výhody. Tomuto zájmu vychází vstříc i společnost ABB, která od konce ledna 2017 nabízí novou generaci svého systému APM pod názvem Asset Health Center 3.0. 


Robotická buňka FlexArc z ostravského závodu ABB pomáhá efektivnímu svařování

16.1.2017 Koncem roku 2016 proběhla v ostravském Aplikačním centru svařování a dělení materiálu ABB Robotika významná událost – její prostory opustila pětistá robotická buňka pro obloukové svařování FlexArc a zamířila do Španělska. Robotická buňka bude zajišťovat masovou produkci svařování dílů pro automobilový průmysl v nepřetržitém provozu. 


Internet věcí, služeb a lidí + průmysloví roboti ABB = ABB Connected Services

26.9.2016 Connected Services představují ucelený soubor služeb, které zajišťují delší životnost průmyslových robotů a optimalizují výkon robotických systémů společnosti ABB.  Tyto služby jsou součástí internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP), jehož hlavním propagátorem je právě ABB. České odborné veřejnosti představila společnost ABB Robotika služby Connected Services v polovině září 2016. 


IRB 1660ID: nejuniverzálnější kompaktní průmyslový robot na trhu

22.8.2016 Společnost ABB představila v srpnu 2016 české odborné veřejnosti svůj nejkompaktnější robot IRB 1660ID, určený převážně pro obloukové svařování a obsluhu strojů. Jedná se zároveň o nejuniverzálnější robot své třídy. 


„Lidský“ robot YuMi pracuje v Jablonci nad Nisou

10.5.2016 „Lidský“ robot YuMi od ABB byl české veřejnosti poprvé prezentován na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brna v září 2015. Necelého tři čtvrtě roku poté se dočkal i svého prvního českého „zaměstnání“: Od května 2016 pracuje v Jablonci nad Nisou v závodě ABB s.r.o., Elektro-Praga při montáži výrobků nízkého napětí. 


Naše tipy


Copyright © 2012 – 2017 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services