Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se












  

  

Čisté autobusy do chytrého města

20.9.2016 Časopis Technický týdeník uveřejnil ve svém letošním zářijovém čísle 16 článek Jakuba Slavíka, provozovatele našeho portálu, s názvem „Čisté autobusy do chytrého města“. Autor se zde souhrnně zamýšlí nad přednostmi a úskalími autobusů na CNG, trolejbusů, bateriových i palivočlánkových elektrobusů a diesel-hybridních autobusů z pohledu provozních vlastností i ekonomických a ekologických aspektů. Protože byl článek nepříliš šetrným způsobem redakčně upraven, zveřejňujeme zde pro naše čtenáře jeho plné znění včetně původního grafického doprovodu. 


Lapp: Kabely pro kolejová vozidla s rychlým dodáním

19.9.2016 Skupina Lapp poprvé představí své portfolio kabelů a konektorů pro odvětví železniční dopravy na mezinárodním veletrhu dopravní techniky InnoTrans, který se bude konat ve dnech 20. – 23. září 2016 v Berlíně. Kromě jiného bude představena nová logistická koncepce. 


Elektromobilita ve městech jako nedílná součást SUMP

16.9.2016 Plánem udržitelné městské mobility (anglická zkratka SUMP podle Sustainable Urban Mobility Plan) rozumíme strategický plán, určený k uspokojování potřeb mobility osob a organizací ve městech a jejich okolí za účelem zlepšování kvality života. Je to rovněž důležitý nástroj pro realizaci konceptu smart city. Plánování a realizace rozvoje elektromobility ve městech by měly být zapojeny do těchto plánů. Vysvětlení a doporučení k tomu podává dokument CIVITAS Insight „E-mobility 


Chytré technologie pomáhají snížit hluk tramvají v Brně

15.9.2016 Jedním z palčivých problémů velkoměst je hluk dopravy. Ačkoli jeho zdroje jsou zpravidla vztahovány ke spalovacím motorům automobilů a autobusů, zdrojem velmi nepříjemného hluku může být i elektrická doprava – konkrétně, tření kovových kol tramvají po kovových kolejnicích v oblouku. Brno jako jedno z rozvíjejících se českých chytrých měst – smart city – se rozhodlo tento problém vyřešit pomocí chytrých technologií 


Společnost ABB: nová posila řídícího výboru Konsorcia pro průmyslový internet

14.9.2016 Konsorcium pro průmyslový internet (Industrial Internet Consortium, IIC) je globální neziskové konsorcium společností, jehož cílem je urychlit růst průmyslového internetu prostřednictvím stanovení a prosazování osvědčených postupů a globálních norem. IIC a  platforma Průmysl 4.0 jsou celosvětové iniciativy, které přispívají základními prvky ke konceptu ABB internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP) a mění základní nastavení mnoha průmyslových oblastí. 


ABB na Mezinárodním strojírenském veletrhu otevírá potenciál továrny budoucnosti

13.9.2016 Spolupráce lidí a robotů a také všudypřítomný trend digitalizace zásadně mění podobu výrobního prostředí. Společnost ABB na svém stánku č. 16 v hale G2 na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se bude konat v Brně ve dnech 3. – 7. října, představí nové koncepty a řešení, které otevírají potenciál továrny budoucnosti. Naplňují tím vizi integrovaného průmyslu tzv. Internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP). 


Jednoduše přímo k cíli s IO-Link by Murrelektronik

12.9.2016 Rychlá integrace, krátká doba uvedení do provozu a také maximální flexibilita: Se sběrnicovými IO-Link moduly MVK Metall a Impact67 společnosti Murrelektronik jste na přímé cestě k cíli. Dokonale se hodí pro snadnou integraci IO-Link zařízení do instalačních řešení. 


Noida metro: rychlodráha v „umělém“ indickém velkoměstě dostane CBTC

9.9.2016 Indická Noida není tradičním městem. Její historie na území indického státu Utar Pradesh se začala psát v dubnu 1976 a její název je fakticky zkratkou New Okhla Industrial Development Authority, tedy Úřad pro průmyslový rozvoj v Nové Okhle (Okhla je předměstí na jihu indického hlavního města Dillí). Toto cca 600tisícové město tedy vzniklo v režii zmíněného úřadu jako systematicky plánovaná moderní metropole.


PhotoIC Coupler: komunikace mezi zařízeními v internetu věcí pomocí světla

8.9.2016 Široké zavádění internetu věcí v průmyslové výrobě klade specifické požadavky na přenos dat mezi jednotlivými zařízeními a jejich komponenty. Takovými požadavky jsou velký objem přenášených dat, imunita vůči šumům uvnitř a vně zařízení nebo odolnost vůči vysokým teplotám. Jako odpověď na tento problém představila na počátku září 2016 společnost Panasonic pod obchodním názvem PhotoIC Coupler zařízení pro vysokorychlostní přenos dat pomocí světelných signálů v elektricky izolovaném prostředí.


Digitální větrná farma zvyšuje efektivnost obnovitelných zdrojů

7.9.2016 Využitím internetu věcí pro zvyšování efektivnosti výroby elektrické energie z větru se společnost General Electric (GE) zabývá již delší dobu. Výsledkem je komplexní řešení (výrobcem označované jako „ekosystém“) zvané Digitální větrná farma – Digital Wind Farm. Jak byla na začátku září 2016 informována odborná veřejnost, její nejnovější využití se předpokládá na 30MW větrné farmě Shirama poblíž japonské Osaky.


Obchodní řetězec Carrefour dostane palivočlánkové vysokozdvižné vozíky

6.9.2016 Mezi „praotce“ palivočlánkové mobility (nepočítáme-li mezi „mobilitu“ kosmická zařízení) se řadí palivočlánkové elektrické manipulační vozíky. Palivový článek zde nahrazuje baterie a je z řady důvodů výhodnější. Zatímco v USA se dnes pohybují počty těchto vozíků v tisících, Evropa je o jeden řád níže. Novou posilu bude představovat 150 vysokozdvižných vozíků, které si přestavbou z bateriového pohonu hodlá pořídit francouzský obchodní řetězec Carrefour, jak bylo avizováno na konci srpna 2016. 


MIT vytvořil dopravní model z údajů o poloze uživatelů mobilních telefonů

5.9.2016 Údaje o východiscích a cílech cest jsou nezbytným předpokladem pro plánování městské mobility, počínaje vedením linek městské dopravy a konče silniční infrastrukturou a jejím vybavením. Obzvláště to platí při realizaci konceptu smart city. Tradičním způsobem se takováto data získávají z průzkumů mezi obyvateli. Vědci z Massachusettského Technologického institutu (MIT) v USA ve spolupráci s automobilkou Ford Motor Company prezentovali na konci srpna 2016 odborné veřejnosti počítačový systém, který tato data získává ze záznamů mobilních operátorů o poloze volajících osob. 


Srdečně Vás zveme na odbornou konferenci Efektivní elektromobilita v organizacích

2.9.2016 Podle publikovaných zpráv z Evropy a USA jsou ideální cílovou skupinou pro nákup elektromobilů organizace. Mezi hlavní uváděné důvody patří hromadný nákup vozidel, centralizované tankování/nabíjení a omezený počet rozhodujících osob. To koresponduje se statistikami prodeje elektromobilů, podle nichž je většina určena pro veřejné organizace a soukromé společnosti. Konference Efektivní elektromobilita v organizacích aneb Jak účelně a hospodárně realizovat projekty osobních a užitkových elektromobilů se koná v úterý 4. října 2016 od 9 hodin, v konferenčním centru GreenPoint v Praze 10.

Program konference a více informací naleznete zde 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Archiv 2022/3 | Archiv 2022/2 |Archiv 2022/1 | Archiv 2021/3 | Archiv 2021/2 | Archiv 2021/1 | Archiv 2020/3 | Archiv 2020/2 | Archiv 2020/1 | Archiv 2019/2 | Archiv 2019/1 | Archiv 2018/3 | Archiv 2018/2 | Archiv 2018/1 | Archiv 2017/2 | Archiv 2017/1

 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis