Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Inteligentní budova v Lyngby využívá internet věcí, služeb a lidí

25.5.2016 Koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP), jehož propagátorem je globální elektrotechnická skupina ABB, nachází stále větší uplatnění v nejrůznějších oblastech. Kromě energetiky a dopravy je využíván také u inteligentních budov v souvislosti s řídicím systémem typu KNX. Příkladem je nová budova společnosti Microsoft v dánském městě Lyngby, s jejímž inteligentním řízením od ABB byla v květnu 2016 seznámena také česká odborná veřejnost.

KNX je jediným celosvětovým standardizovaným systémem pro automatizaci budov. Pomocí sběrnicové technologie propojuje všechny prvky elektrické instalace, díky čemuž jsou schopny spolu přímo komunikovat a ve vzájemných vazbách kontrolovat chod všech technologií v budově (např. osvětlení, stínění, vytápění, ventilaci, klimatizaci, zabezpečovací nebo protipožární systém). KNX od ABB je znám také u inteligentních budov v ČR, řídí například budovu nové divadelní scény Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Budova společnosti Microsoft v Lyngby má celkovou plochu 18 000 metrů čtverečních. Koncept IoTSP je zde využíván ke sladění řídicích funkcí s přirozeným rytmem dne.

Budovu tvoří dvě přiléhající krychle s velkým atriem ve tvaru písmene V, které prochází budovami a vytváří světlý a vzdušný pracovní prostor. Inteligentní systém řízení budov KNX od ABB udržuje ideální vnitřní klima prostřednictvím optimalizace teploty, kvality vzduchu a osvětlení.

Fasáda a strop budovy jsou ze skla, které technologii pomáhá lépe využívat denní světlo. Senzory měří intenzitu přirozeného světla a přítomnost lidí v budově a systém následně reguluje osvětlení a ovládá žaluzie. Díky využití slunečního tepla a světla a nastavení žaluzií lze uspořit energii a současně zachovat příjemné prostředí pro zaměstnance. Výzkumy ukazují, že úspory mohou činit od 20 do 60%. Osvětlení přitom představuje 30% celkové energetické spotřeby budov.

Celý projekt dodala společnost Hoffmann, dánský subdodavatel elektrických zařízení.

ABB, redakčně upraveno a rozšířeno

Foto © ABB

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Energie pro obytný komplex Phi Suea House v Thajsku: jen slunce a voda

15.3.2016 Projekty využívající ukládání energie z obnovitelných zdrojů do vodíku s následnou výrobou elektřiny v palivových článcích zaznamenaly důležitý milník v podobě nového obytného komplexu Phi Suea House v thajském městě Chiang Mai, jehož energetické hospodářství pracuje plně v ostrovním režimu a kombinuje fotovoltaické zdroje, elektrolyzér, zásobník energie a palivové články. Jde o největší projekt tohoto druhu na světě. Světová odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v únoru 2016. 


Nový frekvenční měnič ACH580 od ABB pro aplikace v oblasti HVAC

1.3.2016 Jednotka ABB Pohony nově představila frekvenční měnič ACH580, určený speciálně pro široké použití v oblasti vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). ACH580 má prověřené potlačení harmonických, intuitivní ovládací panel a vestavěný komunikační protokol BACnet. je vhodný pro nepřetržitý provoz v kriticky důležitých aplikacích, například v nemocnicích a datových centrech, a umožňuje udržovat komfortní prostředí, které je nutné pro maximální produktivitu v komerčních budovách, například v kancelářích či školách. 


Inteligentní vnitřní osvětlení využívá Power over Ethernet k úsporám energie

2.2.2016 Power over Ethernet, zkráceně PoE, je napájení po datovém síťovém kabelu, bez nutnosti přivést napájecí napětí k přístroji dalším samostatným kabelem. Tento způsob napájení se dnes používá především ve spotřební elektronice u přístrojů (kamer či telefonů) napojených na internet. V lednu 2016 představila společnost Royal Philips poprvé na světě využití této technologie pro inteligentní vnitřní osvětlení v nově otevřeném inovačním centru Watt Family Innovation Center na Clemsonově univerzitě v americké Jižní Karolíně. 


Nízkoenergetické gymnázium: speciální žaluzie maximalizují využití denního světla a minimalizují spotřebu energie

25.1.2016 Články v naší rubrice Osvětlení se ponejvíce zaměřují na elektrické zdroje světla a jejich využití. Nejpřirozenějším a nejzdravějším světelným zdrojem nicméně stále zůstává přirozené denní sluneční světlo, zejména jeho bílá složka s modrým barevným komponentem. Jak známo, tato složka potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. Proto zejména školní a jiné budovy, kde se bdělost a soustředěnost vyžaduje a podporuje, by měly mít tohoto světla co možná nejvíce. Za jasných a teplých slunečných dnů se však lidé zároveň potřebují chránit před tepelnou složkou slunečního záření. Jak ale zvládnout tento protiklad? 


Brněnské Divadlo na Orlí používá technologie ABB

22.12.2015 Novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně je budova Hudebně-dramatické laboratoře JAMU, která vyrostla v místě proluky v samém centru Brna na ulici Orlí. KNX instalaci s přístroji KNX od ABB realizovala v této budově firma BOSSYS. Investor (Janáčkova akademie múzických umění) požadoval jeden systém, který by zastřešil ovládání osvětlení, žaluzií, elektricky otevíraných oken, ventilace a vytápění či chlazení, a navíc do tohoto systému včlenil i samostatné zabezpečovací a protipožární podsystémy. 


free@home: hlasový systém pro inteligentní domácnost zvládá 60 funkcí i logiku „jestliže-pak“

16.9.2015 Koncept inteligentní domácnosti či inteligentního domova je dalším technologickým a uživatelským pokračováním konceptu inteligentního domu, který je rovněž nedílnou součástí konceptu smart city. Prozatím nejpokrokovější ovládací systém pro automatizaci domácností, nabízený pod obchodním názvem free@home, prezentovala společnost ABB začátkem září 2015 


Inteligentní domy: řešení pro běžné uživatele

20.7.2015 Inteligentní domy, rozumějme tedy inteligentní obytné budovy, již zdaleka nejsou vymožeností pro bohaté technické a ekologické nadšence. Dodavatelé elektrotechnických a energetických technologií dnes nabízejí komplexní řešení pro takovéto „chytré“ domy, zahrnující dílčí technická zařízení a systémy takříkajíc pro každého. 


Výzkumný projekt FIONA: základ pro systémy navigace v budovách

10.4.2015 Navigační systémy pro běžné využití, například v silničním provozu, spoléhají většinou na signály družicového systému GPS. Jsou tudíž dobře využitelné ve venkovním prostředí, avšak jejich použitelnost v interiérech budov je velmi problematická. Výzvou proto stále zůstávají místní navigační systémy, pro něž se vžila zkratka LBS (location-based services). Takovéto systémy by sloužily jako „elektronická bílá hůl“ zrakově postiženým v budovách, ale i zcela zdravým lidem při orientaci při práci a návštěvách ve složitých komplexech


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Vitovalor 300-P: palivočlánková mikrokogenerační jednotka pro obytné domy na evropském trhu

15.5.2014 Jak jsme psali v našem článku První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě, byla v dubnu 2014 německým výrobcem tepelné techniky Viessmann uvedena na německý trh první palivočlánková mikrokogenerační jednotka, určená pro běžné spotřebitele. Tento produkt s obchodním jménem Vitovalor 300-P používá palivové články japonského výrobce Panasonic. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services