Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Projekt EDEN ISS: v Antarktidě se vyzkouší umělé pěstování čerstvé zeleniny pro dlouhé pobyty ve vesmíru

25.10.2017 Umělé pěstování zemědělských plodin v uzavřených prostorách s pomocí „světelných receptů“ není nijak novým fenoménem – viz například projekty realizované u GrowWise City Farming a Green Sense Farms. Bez nadsázky životně důležité mohou být tyto způsoby pěstování rostlin pro delší pobyty lidí v kosmu. Pro jejich vývoj a testování slouží mezinárodní projekt EDEN ISS, který v říjnu 2017 zaznamenal důležitý milník: Mobilní zkušební zařízení (Mobile Test Facility – MTF) pro pěstování potravin v uzavřeném prostředí bylo dopraveno do Antarktidy, kde bude testován její provoz a výtěžek na německé polární stanici Neumayer III.

EDEN ISS je čtyřletý projekt v rámci Evropského výzkumného a inovačního programu Horizon 2020, probíhající v období od března 2015 do února 2019. Projekt je řízen Německým institutem pro letectví a kosmonautiku (DLR), který vyvinul zmíněné zařízení MTF.

MTF představuje uzavřenou kontejnerizovanou pěstírnu dálkově ovládanou členem posádky (viz obrázky).

Pro osvětlení pěstírny se používají LED systémy řady LX 60 švédské společnosti Heliospectra, specializované na dodávku světelných technologií pro umělé pěstování rostlin, která je jedním z členů projektového konsorcia. V rámci testování budou zkoušeny různé vlnové délky světla v barvách modrá, červená, červená + modrá (růžovofialová) a bílá.


Německá antarktická stanice Neumayer III, kde bude zařízení NTF testováno, se nachází na pobřeží Antarktidy v Zemi královny Maud a je provozována německým Alfred-Wegener-Institute. Je vybavena jedinečným zařízením a odborníky pro pěstování rostlin v extrémním prostředí a za extrémních logistických podmínek. Předpokládá se, že NTF bude pro posádku této stanice dodávat po dobu jednoho roku čerstvé potraviny.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázky © EDEN ISS

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Philips CoralCare: LED osvětlení pomáhá růstu korálů v akváriích

13.5.2016 Korál (resp. korálovec) je pozoruhodný mořský organismus. Biologicky jde o některé mořské žahavce, podobně jako například medúzy, kteří však zůstávají ve stadiu polypa (tedy se vlastně „nedovyvinou“). V této podobě tvoří v tropických mořích rozsáhlé kolonie s typickými vnějšími schránkami z uhličitanu vápenatého, které nabývají rozmanitých tvarů a barev. Není divu, že se stávají také předmětem zájmu profesionálů i nadšenců, kteří je pěstují v akváriích. Na pomoc jim přispěla v květnu 2016 firma Philips Lighting svojí jedinečnou LED technologií Philips CoralCare 


LED osvětlení zefektivňuje pěstování růží

9.12.2015 O využití LED světelných zdrojů při umělém pěstování rostlin jsme se na našem portále již zmiňovali, bylo to však především v souvislosti s pěstováním zeleniny a zemědělských plodin. LED zdroje mohou být stejně tak velmi účinným pomocníkem při umělém pěstování řezaných květin, především růží. Ty jsou totiž ze všech květin na světlo nejnáročnější – při umělém pěstování vyžadují ročně cca 4 – 5 tisíc hodin světla ročně, tedy v průměru cca 11 – 14 hodin světla denně. 


GrowWise City Farming: nové výzkumné centrum pro pěstování rostlin při umělém světle

17.7.2015 O možnostech, které nabízí LED světelná technika pro pěstování rostlin, zejména zeleniny, v uzavřených prostorách uvnitř měst, jsme na našem portále poprvé psali v souvislosti s americkou pěstitelskou firmou Green Sense Farms a jejími úspěšnými aktivitami.  Pro systematický výzkum v této oblasti otevřela společnost Royal Philips v červenci 2015 v technologickém parku High Tech Campus v nizozemském Eindhovenu výzkumné centrum 


Projekt „Light up the dark“: inteligentní veřejné osvětlení zlepšuje život švédských dětí

5.5.2015 Jak známo, denní biorytmy lidí (i ostatních živočichů) řídí světlo. Bílé světlo s modrým barevným komponentem potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. V zimním období je ho však nedostatek, což se projevuje i na lidské psychice a návycích. Vážným problémem je to v severských zemích, kde v tuto dobu zapadá slunce již velmi časně odpoledne. 


Madrid: největší projekt veřejného osvětlení na světě

5.1.2015 Jak byla v prosinci 2014 informována široká odborná veřejnost, největším projektem veřejného osvětlení na světě se stane probíhající kompletní obnova veřejného osvětlení ve španělském hlavním městě Madridu. Dodavatelem tohoto projektu je společnost Royal Philips. 


LED technologie pomáhají rostlinné výrobě

27.5.2014 Společnost Royal Philips a americká komerční pěstitelská firma Green Sense Farms (GSF), sídlící v oblasti Chicaga, zahájily v květnu 2014 společný vývojový projekt, směřující k optimálnímu využití LED technologií pro rostlinnou výrobu uvnitř budov. Cílem projektu je vyvinout programy LED osvětlení „na míru“ každé z pěstovaných rostlin, tak aby se co nejvíce zvýšil pěstitelský výnos. 


Biologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services