Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Tatra Trucks: moderní osvětlení realizované jako EPC přispívá k efektivnosti výroby

20.10.2020 Automobilka TATRA TRUCKS si ke svému 170. výročí od založení dala na přelomu září a října 2020 dárek v podobě 3000 nových svítidel v celkem sedmi výrobních halách. Náklady na osvětlení se sníží o 83 %. Projekt je realizován formou energetických služeb se zárukou úspor (EPC – viz nápověda k článků. zde), náklady se jí tak převážně vrátí ve formě budoucích úspor elektřiny. Jejich výši má garantovánu smluvně poskytovatelem, společností ENESA z holdingu ČEZ ESCO.

Kopřivnická společnost je jedním z nejstarších výrobců dopravních prostředků s nepřetržitou historií na světě (starší je jen Peugeot a Benz/Daimler AG) a také jedním z nejstarších výrobců nákladních a osobních vozů se spalovacími motory v historii. Ze závodu vyjel i vůbec první sériově vyráběný vůz na území bývalého Československa: NW Präsident.

Dnešní jméno nosí zde vyráběné vozy už od dob první republiky, kdy ve slovenských Tatrách tehdejší model U zaujal výbornými vlastnostmi pro jízdu v náročném terénu. Dnes zaměstnává automobilka téměř 1 000 pracovníků a 80 % produkce jde na vývoz.

V rámci projektu bylo vyměněno osvětlení v montáži, lakovně, výrobě náprav a motorů, v kalírně, mechanice a ve vývoji, a to včetně rozvodů, rozvaděčů a elektromateriálu pro napájení a ovládání.

Jedná se o speciální svítidla vyvíjená a vyráběná v Čechách ve spolupráci s ČVUT určená do extrémních podmínek, která odolají vysokým teplotám i prachu. Nová LED svítidla mají životnost více než 100 000 hodin a Tatra Trucks na ně má neomezenou záruku po dobu 10 let. Výhodou pro zaměstnance je nejen menší únava očí a přirozenější orientace v prostoru, ale i vyšší efektivita práce a snížení pravděpodobnosti výskytu chyb.

Svítidla jsou napojena na inteligentní řídicí systém. Ten umožňuje vytvářet samostatně ovládané a řízené skupiny svítidel na základě časových programů, automatické řízení v závislosti na intenzitě denního světla, pochůzkové osvětlení a řadu dalších možností.

Další ušetřené prostředky přinese i energetický management, který je jednou z nejdůležitějších součástí projektů EPC. Inteligentní řízení sníží spotřebu elektřiny o dalších 20 %. Energetický management bude nové technologie detailně sledovat a vyhodnocovat a může navrhnout další vylepšení a potenciály úspor.

Projekt o celkovém rozpočtu 55 mil. Kč má v neposlední řadě významný ekologický přínos. Roční úspora dosáhne 3 288 MWh, což je průměrná roční spotřeba elektřiny celkem 900 domácností. Emise CO2 se ročně sníží o 1 800 tun.

ENESA, redakčně upraveno

Foto © ENESA

Další informace zde

Přečtěte si také:

Regulátor a stabilizátor elektřiny pro osvětlení

7.10.2020 Elektrická energie je v dnešní době nezbytnou součástí našeho soukromého i veřejného života. Spotřeba elektřiny je proto opakující se každodenní záležitost, která navíc obvykle roste úměrně s počtem spotřebičů i s životní úrovní obyvatel. S řešením přichází česká společnost ENERTIG TECHNOLOGIES s.r.o. 


Náročné světelné scény a jejich ovládání

2.7.2020 Rozvody pro ovládání světel jsou rutinní záležitostí, kterou řeší dnes a denně každá odborná elektroinstalační firma. V nejjednodušším provedení nejde o nic jiného než o spínání jednoho či více světelných okruhů kontaktními vypínači. Situace se komplikuje s nástupem dvou dalších požadavků, a to regulace jasu (stmívání) a popřípadě regulace jasu automatické. 


Nové osvětlení pro průmysl: Vítkovické slévárny

22.6.2020 Ostravská společnost Vítkovické slévárny pokračuje v investicích do zlepšení životního prostředí i bezpečnosti práce. Ve spolupráci s firmou HORMEN ze skupiny ČEZ ESCO vyměnila osvětlení v některých výrobních halách. To přinese výrazné snížení odběru elektřiny a zprostředkovaně i množství emisí. Odborná veřejnost o tom byla informována v červnu 2020. 


NaturalConnect: moderní světelná technika napodobuje přirozené denní světlo

1.6.2020 Podle nedávných odborných studií (podrobnosti viz pod odkazem na konci článku) stráví v dnešním moderním světě lidé v průměru více než 90 % svého času uvnitř budov. Postrádají tak důležitý přírodní prvek pro svůj život: přirozené denní světlo. To přitom významně ovlivňuje u lidí náladu, řádný spánek, celkový pocit pohodlí, a následně i zdraví. Řešit jeho nedostatek může pomoci moderní světelná technika. Příkladem je technologie NaturalConnect od společnosti Signify (dříve Philips Lighting), s níž byla odborná veřejnost seznámena v květnu 2020. 


Chytré řízení kancelářského osvětlení HubSense: předem připravené, za jeden den nainstalované

7.5.2020 Správné osvětlení v kancelářích má bezprostřední vliv na efektivnost provozu jejího provozovatele i na výkonnost zaměstnanců. Se systémem inteligentního řízení vnitřního osvětlení pod názvem HubSense, které se snadno nainstaluje v rámci rekonstrukce stávajícího osvětlení, odpověděla koncem dubna 2020 na tuto výzvu společnost Osram.


Prostředí v kancelářích má bezprostřední vliv na výkonnost zaměstnanců – moderní technologie je mohou sledovat a řešit

13.3.2020 Kancelářská práce se týká mnoha oblastí – administrativy a obchodu v soukromých firmách stejně jako poskytování veřejných služeb na úřadech a jiných institucích. Vždy přitom platí, že prostředí ovlivňuje výkonnost zaměstnanců, a s ní i spokojenost zákazníka – a zákazníkem ve veřejných službách je každý občan.


Interact Industry: „chytré“ osvětlení pomáhá fungování „chytrého“ průmyslového skladu

3.12.2019 Charakteristickým rysem současného masivního rozvoje inovativních technologií, jejichž společným jmenovatelem je internet věcí (IoT), je prolínání účelů jejich využití. Dalším charakteristickým rysem je rostoucí tlak na efektivnost vnitřních procesů v organizacích i ochranu životního prostředí, který je hnací silou tohoto vývoje. Příkladem je „chytré“ vnitřní osvětlení od Signify (dříve Philips Lightong), které pomáhá vytvořit „chytrý“, tedy efektivní a zároveň životnímu prostředí přátelský, sklad firmy Pilkington Automotive v německém Gelsenkirchenu. Odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v listopadu 2019. 


Žádné bledé tváře v práci: CRI 90 se stává standardem pro kancelářské osvětlení Signify

25.11.2019 Velká část dospělé populace tráví, obzvláště v zimním období, většinu svého pracovního dne při umělém osvětlení. Zde se setkávají a spolupracují s ostatními lidmi, s nimiž komunikují nejen hlasem, ale také vizuálně, řečí těla. Na dobrý pocit z této komunikace, a následně na celkovou pohodu i pracovní výkonnost, má velký vliv index podání barev u použitého osvětlení. Toho si je mimo jiné vědom světový výrobce osvětlovací techniky Signify (dříve Philips Lighting), který od listopadu 2019 zvyšuje standard indexu podání barev u portfolia svých kancelářských svítidel pro evropský trh z hodnoty 80 na 90.


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services