Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Osram nabízí blízkou infračervenou spektroskopii „do ruky“ pro každodenní použití

5.11.2020 Je košile na pultu skutečně vyrobená ze 100% bavlny? Je jablko skutečně tak dobré, jak vypadá, nebo je uvnitř zkažené a má nedostatek vitamínů? Na tyto a podobné otázky dokáže odpovědět bližší pohled na molekulární strukturu zboží pomocí blízké infračervené spektroskopie. Jejímu využití v každodenní praxi napomůže blízká infračervená LED typu Oslon P1616 SFH 4737 od společnosti Osram Opto Semiconductors, představená odborné veřejnosti na konci září 2020.

Blízká infračervená spektroskopie (NIRS) je spektroskopická metoda, která zahrnuje blízkou infračervenou oblast z elektromagnetického spektra (tedy 800 – 2500 nm), která dokáže proniknout poměrně hluboko do vzorku. Není vysoce citlivá, ale před jejím užitím není potřeba vzorek příliš upravovat. To ji předurčuje pro široké praktické využití od farmacie přes medicínskou diagnostiku po kontrolu potravin, agrochemii i jinde.

Nejdůležitější vlastností zdroje světla pro blízkou infračervenou spektroskopii je možnost pokrýt co nejširší rozsah vlnových délek emitovaného světla. Čím větší je tento rozsah, tím pestřejší škálu různých objektů je možné analyzovat.

Aby bylo možné určit jednotlivé složky, případně obsah vody, ve zkoumaném předmětu, je tento předmět osvícen infračerveným světlem o širokém rozsahu vlnových délek, obvykle 650 – 1050 nm. Některé části spektra jsou odráženy, jiné jsou absorbovány. Poměr odraženého a absorbovaného světla se liší předmět od předmětu. Výsledkem je jedinečný molekulární „otisk“ každého z nich. Odražené světlo je snímáno speciálním detektorem. Získaná data zpracuje speciální software, porovná je se zdokumentovanými informacemi uloženými v cloudu a zobrazí výsledek měření.

Zmíněná LED typu Oslon P1616 SFH 4737 je svými vlastnostmi určena právě pro mobilní spektroskopii (viz obrázek). Má velmi malé rozměry, pouhých 1,6 mm × 1,6 mm × 0,9 mm. Je tedy fakticky nejmenší blízkou infračervenou LED na světě. Úctyhodný je její výkon 74 mW při 350 mA. Neméně úctyhodná je i její zářivost o hodnotě 18 mW/sr.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto a obrázek © Osram

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Smart rozvaděč veřejného osvětlení založený na otevřených technologiích a na systému Tecomat Foxtrot 2

4.11.2020 Promyšlená rekonstrukce veřejného osvětlení v obcích a městech nemusí začínat prostou výměnou výbojkových svítidel za LED svítidla jenom proto, že dotace jsou podmíněny především imperativem úspor. Systematičtější přístup je začínat od rekonstrukce infrastruktury. Tímto směrem se vydala společnost Technologie hlavního města Praha, která ověřovala tento koncept na pilotních projektech začátkem roku 2020.


Regulátor a stabilizátor elektřiny pro osvětlení

7.10.2020 Elektrická energie je v dnešní době nezbytnou součástí našeho soukromého i veřejného života. Spotřeba elektřiny je proto opakující se každodenní záležitost, která navíc obvykle roste úměrně s počtem spotřebičů i s životní úrovní obyvatel. S řešením přichází česká společnost ENERTIG TECHNOLOGIES s.r.o. 


Náročné světelné scény a jejich ovládání

2.7.2020 Rozvody pro ovládání světel jsou rutinní záležitostí, kterou řeší dnes a denně každá odborná elektroinstalační firma. V nejjednodušším provedení nejde o nic jiného než o spínání jednoho či více světelných okruhů kontaktními vypínači. Situace se komplikuje s nástupem dvou dalších požadavků, a to regulace jasu (stmívání) a popřípadě regulace jasu automatické. 


„Chytré“ propojené osvětlení Signify získalo certifikaci kybernetické bezpečnosti

22.5.2020 Kybernetická bezpečnost je výzvou pro stále se rozvíjející informační technologie a automatizované systémy, zasahující prakticky do všech oblastí lidské činnosti. Ve velké míře se týká technologií využívajících internet věcí, mezi něž patří i „chytré“ osvětlení – vnitřní i vnější. Prvním dodavatelem propojeného osvětlení, certifikovaným v oblasti kybernetické bezpečnosti podle normy IEC 62443-4-1, se stala v květnu 2020 společnost Signify, dříve Philips Lighting. 


EPC přináší úspory školám a nemocnicím v Moravskoslezském kraji, součástí je vytápění i vnitřní osvětlení

13.5.2020 Snížení nákladů na spotřebu elektřiny, tepla, plynu a vody o 42 mil. Kč – to je přínos za rok 2019 všech energeticky úsporných projektů se zárukou (EPC), které v Moravskoslezském kraji poskytuje společnost ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Většina projektů v regionu se týká nemocnic nebo středních škol provozovaných krajem a také školek i základních škol ve vlastnictví města Český Těšín. Odborná veřejnost byla o této úspěšné bilanci informována začátkem května 2020.


Chytré řízení kancelářského osvětlení HubSense: předem připravené, za jeden den nainstalované

7.5.2020 Správné osvětlení v kancelářích má bezprostřední vliv na efektivnost provozu jejího provozovatele i na výkonnost zaměstnanců. Se systémem inteligentního řízení vnitřního osvětlení pod názvem HubSense, které se snadno nainstaluje v rámci rekonstrukce stávajícího osvětlení, odpověděla koncem dubna 2020 na tuto výzvu společnost Osram.


Kolín nad Rýnem propojí 85 tisíc světelných míst systémem Interact City

27.3.2020 Více než miliónový Kolín nad Rýnem je jedním z německých smart cities. Čtenáři našich stránek ho znají zejména jako město provozující palivočlánkové autobusy. V příštích letech zde bude ve velkém rozsahu zaváděna další inovativní technologie: Všech 85 tisíc světelných míst ve veřejném osvětlení bude propojeno řídicím systémem Interact City od společnosti Signify (dříve Philips Lighting). Odborná veřejnost o tom byla informována v březnu 2020.


Interact Retail: propojené vnitřní osvětlení zlepšuje efektivnost v maloobchodu

10.3.2020 Samostatnou problematikou v oblasti vnitřního osvětlení je osvětlování prodejních prostor v maloobchodu, obzvláště v maloobchodu s potravinami. Jeho správné nastavení ovlivňuje nejen náklady, ale také tržby provozovatele. Na jeho podporu pomocí unikátního řídicího systému přichází v únoru 2020 výrobce světelné techniky Signify (dříve Philips Lighting) ve spolupráci s obchodním řetězcem Marks & Spencer. 


Kvalitní elektrická energie šetří zařízení a peníze jejich provozovatelů

27.2.2020 Důležitou součástí hospodárného řízení jakéhokoliv provozu či budovy je v dnešní době sofistikovaný energetický management. Velká část veřejnosti i podnikatelské sféry však za tímto označením vidí pouhý důraz na úsporné elektrické spotřebiče nebo na snížení ceny za energie pro odběratele. Vzhledem k rostoucím cenám energií se odběratelům tyto dveře však stále více přivírají. V konečném důsledku přináší mnohem výraznější finanční úspory zvýšení kvality dodávané energie, optimalizace spotřeby, hledání zbytečných odběrů a zdrojů nízké efektivity, či ochrana spotřebičů a energetické sítě. Takovéto pojetí energetického managementu realizují v praxi technologie české firmy  ENERTIG TECHNOLOGIES s.r.o.


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services