Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Digitální dvojče logistického centra zefektivní jeho provoz

20.4.2023 Na veletrhu logistiky Logimat 2023 představila společnost Siemens ucelené digitální dvojče skutečného logistického centra. Digitální dvojče představuje počítačový model skutečného automatizovaného zařízení, na němž lze simulovat jeho fungování, komunikaci mezi jeho složkami apod. Digitální dvojče se může učit z různých zdrojů a adaptovat na měnící se podmínky.

Obor logistiky jako výzva pro automatizaci

Obor logistiky a intralogistiky prochází rychle se měnícím a náročným obdobím: rostou například požadavky na energetickou účinnost a udržitelnost, firmy čelí nedostatku pracovních sil či kybernetickým hrozbám.

Digitalizační a automatizační řešení z portfolia Siemens pokrývají všechny oblasti skladových provozů, od příjmu zboží, přes přepravu, skladování, picking, balení až po expedici. Plně automatizované systémy toku materiálu umožňují zrychlit skladové operace, optimalizovat procesy, snížit náklady a chybovost a v konečném důsledku dosáhnout vyššího výkonu.

Demonstrace na logistickém centru Siemens v Norimberku

To vše bylo demonstrováno na příkladu digitálního dvojčete logistického centra Siemens v Norimberku. Toto distribuční centrum, které denně zpracovává na 12 tisíc objednávek a 22 tisíc položek na dodacích listech, kde pracuje 27 zakladačů a tři kilometry automatických dopravníkových pásů, funguje pro 25 tisíc zákazníků z celého světa.

Na tomto reálném příkladu se lze seznámit s tím, jak tamní simulační scénáře pomáhají optimalizovat například plánování směn pro dosažení maximální produktivity. Řešení rovněž ukazuje způsoby, jak digitální dvojče pomáhá identifikovat kritická místa a nejvyšší zatížení za účelem optimalizace toku materiálu a jak lze díky tomu udržet celkovou výkonnost skladu, a tím i míru plnění ukazatelů blížící se 100 %.

Bezproblémová komunikace mezi reálným a digitálním světem zvyšuje produktivitu a flexibilitu centra, trvale snižuje náklady a spotřebu energie, a tím i uhlíkovou stopu.

Autonomní robotická manipulace s materiálem na bázi umělé inteligence

Novinkou v intralogistickém portfoliu Siemens je software Simatic Robot Pick AI pro zpracování obrazu, který je určený pro robotická řešení a využívá strojové učení.

Tento software pro zpracování 3D obrazu, umožňuje robotům uchopit jakýkoli předmět při manipulaci ve skladu bez ohledu na jeho tvar a velikost. Tuto schopnost řídí předem natrénovaný algoritmus hlubokého učení, který identifikuje nejvhodnější umístění ve 3D a příslušné informace poskytne robotům k realizaci. Spolehlivé pozice pro přemístění jsou vypočteny v nejkratším možném čase, což přináší vysokou výkonnost, aniž by docházelo ke kolizím v jednotlivých boxech. Není nutné žádné další školení pro CAD.

Aplikace je navržena tak, aby výpočty poskytla do 1,5 sekundy. Využívá k tomu průmyslové PC podobné tabletu, které zajišťuje rychlost přes 1 000 manipulací za hodinu. Chybovost je v průměru nižší než 2 %, což je podobné, jako když stejnou úlohu provádí člověk.

Tyto roboty řízené umělou inteligencí tak mohou v budoucnu ovlivnit požadovanou flexibilitu a včas zpracovávat nejrůznější předměty různých tvarů, velikostí a typů balení v dynamicky se měnících situacích. Zmírní se tak dopad nedostatku pracovních sil a zároveň se zvýší provozní efektivita ve skladech.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Siemens

Přečtěte si také:

Aplikace od Unicorn pomohla obchodům Tesco snížit objem vyhozeného pečiva o 14 %

19.4.2023 Plýtvat se nemá, a jídlem zvlášť. V praxi velkých obchodních řetězců však z mnoha důvodů může být velmi náročné tuto životní moudrost realizovat. Obchodnímu řetězci Tesco k tomu pomohla aplikace od společnosti Unicorn, s níž byla odborná veřejnost seznámena v dubnu 2023. Aplikace omezuje plýtvání, usnadňuje práci pekařům a snižuje spotřebu energie. 


Digitalizace pomáhá zakázkové výrobě: 3D konfigurátor od Unicorn

14.4.2023 Digitalizace a automatizace pomáhá v průmyslu nejen zefektivnit výrobní a logistické procesy ve velkovýrobě, ale může napomoci i zakázkové výrobě. Příkladem je využití 3D konfigurátoru pro českou firmu POLAK CZ, s nímž její dodavatel, společnost Unicorn, seznámil odbornou veřejnost na konci března 2023. 


Maximální zákaznické výhody z digitální transformace

12.4.2023 Partnerský program EPLAN Partner Network byl založen před více než dvěma lety a v průběhu této doby se do programu zapojilo přibližně šedesát společností. Strategičtí partneři jako Phoenix Contact, Siemens a Rockwell Automation a technologičtí partneři – včetně společností ABB, Lapp Kabel, Wago a Weidmüller – se potkávají na jednom základním principu: 


Hygienický design skříní pro potravinářský průmysl

Zaručená mimořádná čistota

1.2.2023 Hygienická výroba je v potravinářském průmyslu absolutní nutností. Zejména v otevřených procesech musí být možné stroje, zařízení a jejich komponenty rychle a snadno čistit. Rozhodující vliv na čistitelnost mají použité materiály a konstrukce výrobních zařízení. Standardním krytem pro elektrické ovládací prvky se staly rozváděčové skříně Hygienic Design, které mají oproti běžným skříním řadu výhod, protože umožňují rychlé čištění a zabraňují tvorbě míst s nečistotami. 


Rajčatový robot FRVAVEBOT: Moderní technologie pomáhá rostlinné výrobě

16.12.2022 Společnost Optisolutions navázala spolupráci s rodinnou farmou Ráječek a vyvinula unikátní robot, který monitoruje zdravotní stav rajčat a díky prvkům umělé inteligence umí sám určit, co jim schází a jak jejich stav zlepšit. S podrobnostmi byla odborná veřejnost seznámena v polovině prosince 2022. 


Robot vyvinutý pro jadernou fúzi pomůže s „úklidem“ na oběžné dráze

14.12.2022 Na oběžné dráze kolem Země dnes obíhá cca 6000 satelitů, z nichž však jen kolem 40 % jsou v provozu. Ostatní představují takříkajíc vesmírný odpad. Ten znamená nebezpečí pro kosmické lodi, která následně musí provádět tisíce manévrů, aby se vyhnuly srážce. Pomocí s „úklidem“ tohoto vesmírného odpadu by mohl robot, vyvinutý primárně pro potřeby výzkumu jaderné fúze. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem prosince 2022. 


Zpráva Energy Efficiency Movement (EEM): automatizace a inteligentní budovy v průmyslu jako cesta k ochraně klimatu i efektivitě

9.12.2022 Na konci listopadu 2022 byla publikována nová zpráva Hnutí za energetickou účinnost Energy Efficiency Movement (EEM). Tato zpráva ukazuje, že v době, kdy podniky po celém světě čelí nebývalému nárůstu nákladů na energii a dopadu klimatických změn, je zlepšení energetické účinnosti v průmyslu nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak snížit náklady na energie a emise skleníkových plynů. 


Softwarové řešení Siemens Condition Monitoring slouží výrobě „čistých“ automobilů

18.10.2022 Společnost Vitesco Technologies, přední výrobce pohonných ústrojí pro čistou mobilitu a elektromobilitu, nasadila ve svém výrobním závodě v Trutnově systém Condition Monitoring od firmy Siemens. O podrobnostech a zajímavostech tohoto produktu byla odborná veřejnost informována v říjnu 2022. Systém Condition Monitoring společnosti Siemens je komplexní softwarové řešení pro sběr dat z výrobních strojů a dalších zdrojů a jejich analýzu. Dokáže sbírat data týkající se výrobního zařízení, výrobního procesu, výrobku anebo výrobního prostředí.


Robot STA bude manipulovat se vzorky při společné misi NASA a ESA na Mars

11.10.2022 Robotické technologie, které se uplatňují především v odvětví průmyslové automatizace, naleznou své uplatnění i při vesmírných misích. Mise mající za cíl přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi budou využívat evropskou 2,5 m dlouhou robotickou paži zvanou STA k vyzvednutí pouzder s cenným materiálem z cílové planety. Ta je následně přesune do rakety určené k realizaci historické meziplanetární dodávky. Naše odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services