Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Londýn hodnocen jako nejlepší v nabíjecí infrastruktuře pro elektromobily

30.7.2018 Nutnou podmínkou rozvoje elektromobility ve městech je kromě jiného dostatečně hustá síť nabíjecích stanic pro elektromobily. Britská společnost Spotahome, zabývající se sofistikovaným vyhledáváním místa k bydlení, provedla k tomuto účelu analýzu mezi 89 městy ve světě. S výsledky byla odborná veřejnost seznámena v červenci 2018. Na prvním místě se zařadil Londýn.

Kritériem pro hodnocení byl počet nabíjecích stanic ve vzdálenosti do 5 mil (cca 8 km) od středu města. Vzájemným porovnáním údajů z hodnocených měst se pak tyto počty převáděly podle stanoveného vzorce na desetistupňovou hodnoticí škálu se dvěma desetinnými místy.

Hodnocení nabíjecí infrastruktury bylo součástí širšího hodnocení, zahrnujícího například podmínky pro zdravý život, možnosti stravování nebo další aspekty životního prostředí – infrastruktura elektromobility je jedním z nich.

Hodnocení deseti nejlepších měst ukazuje tabulka.

Výsledky jsou bezesporu zajímavé. Jak z tabulky patrno, například Oslo jako hlavní město Norska, známého svoji podporou elektromobility, se překvapivě umístilo až na sedmém místě. Zde je však třeba vidět úskalí tohoto a všech podobných bodových hodnocení: Do značné míry se zde srovnává nesrovnatelné. V tomto případě se spolu poměřuje 640tisícové Oslo s rozlohou jen málo převyšující 450 km2 s Londýnem o více než 8 miliónech obyvatel a rozlohou více než trojnásobnou. Osídlení, a tedy i infrastruktura, ve vzdálenosti do 8 km od středu města pak pochopitelně vypadá u každého jinak.

Pro srovnání, Praha (jako jediné hodnocené české město) se v tomto hodnocení 89 světových měst umístila na 28. místě s bodovým hodnocením 1,14. I když to nemusí znít právě optimisticky, nechává za sebou nejen některá města bývalého východního bloku, jako Bratislavu nebo Varšavu, ale také například Curych, Ženevu nebo Lucemburk, u nichž rozhodně nelze pochybovat o podpoře čisté mobility.

Mějme tedy na zřeteli, co bylo řečeno v souvislosti s Oslo – podobná hodnocení mohou dát poučnou zpětnou vazbu, ale není radno je přeceňovat. Vždy je nutné znát metodu hodnocení a její přednosti i úskalí.

Úplná tabulka hodnocení včetně podrobného vzorce pro propočet bodového skóre je k dispozici zde

redakce Smartcityvpraxi.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Poučení z neúspěchu: v Paříži končí e-carsharing elektromobilů Autolib’

9.7.2018 Zatímco v mnoha evropských městech (včetně Prahy) se rozvíjí nebo připravuje systém sdílených elektromobilů (e-carsharing), v Paříži bylo rozhodnuto provoz takovéhoto systému, provozovaného pod názvem Autolib’ v partnerství mezi městem a soukromým provozovatelem (PPP) ke konci července 2018 ukončit. Navzdory optimistickým prognózám se totiž ukázal ekonomicky neudržitelný. 


IsarTiger: sdílené jízdy po městě jako služba mnichovského dopravního podniku MVG

20.6.2018 Městský dopravce v německém Mnichově, společnost MVG, začne od léta 2018 testovat inovativní systém osobní přepravy „od dveří ke dveřím“, který by měl efektivně a ekologicky doplnit služby veřejné linkové dopravy s využitím moderních informačních technologií. Jeho podstatou je sdílená jízda nízkoemisním nebo bezemisním automobilem, zarezervovaná pomocí smartphonové aplikace, přičemž optimální trasa, využití a čas jsou průběžně propočítávány podle speciálního algoritmu. 


OIG Power představil nabíjecí stanici pro elektromobily spolu s bateriovým úložištěm pro decentralizovanou energetiku a využití obnovitelných zdrojů

24.5.2018 Český start-up OIG Power představil v květnu 2018 v Praze odborné veřejnosti a médiím novou dobíjecí stanici pro elektromobily a další prvky pro rozvoj bezemisní dopravy v městském prostředí. Jejich významnou součástí je také na trhu již nabízené bateriové úložiště CES BATTERY BOX, využívající fotovoltaické zdroje energie a podporující koncept decentralizované energetiky. 


Reportáž Smartcityvpraxi.cz: za volantem Streetscooteru

21.5.2018 Malé elektrické nákladní automobily Streetscooter, které pro vlastní potřebu i pro třetí strany dodává skupina Deutsche Post DHL, jsou čtenářům našich portálů známé již z dřívějška. Tato pozoruhodná vozidla jsou nyní k dispozici i pro české zákazníky – s rozmanitými nástavbami je nabízí firma CV TECH, sídlící v průmyslovém parku Nupharo nedaleko Ústí nad Labem. S potěšením jsme přijali jejich nabídku zkusit si jízdu s tímto malým elektrickým nákladním automobilem sami v areálu zmíněného průmyslového parku. Zajímavé přitom bylo srovnání s našimi nedávnými zkušenostmi s „elektrickou multikárou“ Goupil a osobním elektromobilem Nissan


EV Fleet Analyser optimalizuje jízdu elektrických vozidel i na silnicích, kudy ještě nikdy nejela

18.5.2018 V březnu 2018 představila nizozemská technologická firma ViriCiti ve spolupráci s nizozemskou firmou Simacan, zaměřenou na geografické informační systémy a jejich aplikaci v logistice, již dříve avizovaný řídicí a informační systém EV Fleet Analyser. Jeho aktuální podoba umožňuje modelování budoucí spotřeby energie i na trasách, jimiž vozidlo dosud neprojelo.


Uber dal svá anonymizovaná data k dispozici Londýnu pro řízení městské mobility

3.4.2018 Společnost pro nájemní dopravu na zavolání Uber má v ČR pověst spíše kontroverzní a do značné míry zpolitizovanou. Jak ale ukazuje příklad z Londýna, tato společnost má zájem na efektivním řešení městské mobility a k tomuto účelu nabízí anonymizovaná data o svých přepravách, která mohou mít pro řízení inteligentní mobility velký význam. Prvním krokem bylo zveřejnění těchto anonymizovaných dat v polovině března 2018 v podobě datového nástroje Uber Movement určeného pro město. 


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). 


Smart city: příklady projektů a užitečných technologií

Koncept inteligentního města – smart city – se snaží maximálně využít moderních technologií, především informačních, pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. Ačkoliv existují rozmanité oficiální metodiky a doporučení pro vytváření smart city na úrovni EU a (nyní v přípravě) i ČR, „smart city“ není ničí ochranná známka ani normativně vymezený pojem. V praxi proto existují po celém světě rozmanité způsoby a konkrétní projekty, jakými je tento koncept realizován v praxi. Tuto rozmanitost ukazují i články v naší rubrice „Projekty smart city“, které mohou sloužit pro informaci i pro inspiraci všem, kdo se na konceptu inteligentních měst v ČR podílejí nebo hodlají podílet.


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services