Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















První palivočlánkový trajekt pro komerční provoz v přípravě

14.5.2019 Zplodiny z lodních dieselových motorů jsou nepříjemnou součástí přepravy cestujících po vodě, ať už se jedná o vyhlídkové lodě nebo o pravidelné lodní či trajektové linky. Proto je snaha zde využít bezemisní elektrický pohon. S ohledem na požadované provozní parametry se přitom jako řešení nabízí využití kombinace palivových článků s trakčními bateriemi, podobně jako například u palivočlánkových autobusů nebo nákladních automobilů. První konkrétní krok k takto poháněnému trajektu určenému pro komerční provoz byl učiněn v dubnu 2019, kdy jeden z největších norských provozovatelů trajektové dopravy Norled A/S podepsal s kanadským výrobcem Ballard dohodu na dodávku dvou 200kW palivočlánkových jednotek pro lodní pohon.

Palivočlánkový hybridní pohon, kombinující palivočlánkové jednotky a trakční baterie, bude instalován do trajektu společnosti Norled pro 299 cestujících and 80 automobilů (viz foto). První cestující a automobily by měl tento bezemisní trajekt začít převážet v roce 2021.

Ballard dodává široko škálu palivočlánkových jednotek pro rozmanité účely. Pro lodní průmysl nabízí modulární řešení ve výkonovém rozmezí od 100 kW do více než 1 MW, tak aby vyrobená elektrická energie stačila nejen na vlastní pohon lodi, ale zabezpečila také všechna pomocná zařízení i potřebnou zálohu. Vodík pro palivové články je skladován v kapalném skupenství v nádržích na lodi, které lze rychle naplnit a které – v přepočtu na jednotku uchované energie – jsou mnohem lehčí než srovnatelné baterie pro čistě bateriový provoz lodi. Ekonomika provozu je posílena hybridní kombinací s bateriemi, podobně jako u palivočlánkových silničních vozidel, kde palivový článek běží na setrvalý výkon a baterie vykrývají okamžité výkyvy ve spotřebě energie.

Pro Norled, který provozuje celkem 80 trajektů a expresních lodí, je tento projekt důležitým krokem k tomu, aby vyhověl norské vládní strategii v oblasti lodní dopravy a souvisejících emisí. Tato strategie předpokládá do roku 2030 zavést nízkoemisní a bezemisní lodě, včetně požadavku na čistě bezemisní turistické lodě a trajekty v chráněných fjordech do roku 2026. Vzhledem k tomu, že čistě bateriový pohon lodí (jaký známe například z Brna) není pro tento účel praktický, představuje palivočlánkový zdroj energie důležitou technologii pro bezemisní, a zároveň provozně akceptovatelný lodní pohon.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázek © Ballard Power Systems

Další informace zde

Přečtěte si také:

Palivočlánkové autobusy v Aberdeenu mají najeto přes milión mil

25.2.2019 Ve skotském Aberdeenu slouží již bezmála pět let park deseti palivočlánkových autobusů – první z nich byl do Aberdeenu dodán v březnu 2014. Na konci ledna 2019 zaznamenaly tyto autobusy důležitý milník: Jejich celkový proběh překročil hranici miliónu ujetých mil, tedy cca 1,6 mil. km. Palivočlánkové autobusy v Aberdeenu propojují záchytná parkoviště s centrem města.


Švédští popeláři pojedou na páru: Scania a Renova vyvíjejí palivočlánkový vůz na svoz odpadu

17.1.2019 Když před mnoha desítkami let nejeden popelářský vůz v Praze i jinde poháněla pára (byly na podvozku parních nákladních aut Sentinel), málokdo tušil, že se „parní“ pohon do městských služeb jednou vrátí. Ne ovšem jako neekologický (byť tichý) parní stroj spalující hnědé uhlí, nýbrž jako palivočlánkový elektrický pohon, u nějž je vodní pára jediným odpadním produktem. Jak byla odborná veřejnost informována v prosinci 2018, mají k tomu úspěšně nakročeno ve Švédsku, kde automobilový výrobce Scania ve spolupráci se západošvédskou společností Renova zabývající se odpadovým hospodářstvím vyvíjejí palivočlánkový nákladní vůz na svoz odpadu.


Dodávková auta UPS: palivové články dobývají městskou logistiku

2.11.2018 Využití výhod palivočlánkových pohonů – bezemisní provoz v kombinaci s dojezdem srovnatelným s tradičním automobilem – se v nákladní dopravě v USA sleduje zejména u těžkých kamionů pro svoz a rozvoz námořních kontejnerů. Tyto pohony však začínají dobývat i menší tonáže – americkou střední třídu 6, tedy nákladní automobily o nosnosti 8,8 – 11,8 tun. Příkladem je kalifornský projekt palivočlánkového rozvážkového nákladního vozu pro nadnárodní logistickou společnost UPS, s nímž byla odborná veřejnost seznámena v říjnu 2018.


Studie FCH JU: palivočlánkové autobusy v Evropě mají perspektivu, podmínkou je ekonomie z rozsahu

31.10.2018 Společný podnik pro palivové články a vodík (FCH JU) zveřejnil koncem léta 2018 souhrnnou studii pod názvem „Strategies for join procurement of fuel cell buses“, tedy „Strategie pro společné veřejné zadávání palivočlánkových autobusů“. Tento článek ukazuje a komentuje některé zajímavé postřehy z uvedené studie, pokud jde o ekonomiku a perspektivy dalšího rozvoje palivočlánkových autobusů v Evropě.


První palivočlánkové vlaky poprvé vyjíždějí na trať s cestujícími  

17.10.2018 Po důležitém milníku – získání potřebných úředních povolení v červenci 2018 – začala na sklonku září 2018 naplno nová éra bezemisní železniční dopravy: Na 100 km dlouhou trať spojující severoněmecká města Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervoerde a Buxtehude se poprvé s cestujícími vydaly dvě palivočlánkové elektrické jednotky Alstom Coradia iLint. 


Další palivočlánkové kamiony v USA: Navistar s palivovými články Hydrogenics

12.10.2018 Snaha o bezemisní provoz kamionů v Kalifornii díky palivočlánkovým kamionům nezůstává ojedinělá. Dalším projektem, o němž byla světová odborná veřejnost informována v září 2018, je šest rozvážkových kamionů americké třídy 8, tedy s nosností do 15 tun, které mají být nasazeny do provozu v Jižní Kalifornii zkraje roku 2019. 


Bezemisní námořní lodě na obzoru: ABB a Ballard podepsaly memorandum

11.7.2018 Velké námořní lodě tradičně poháněné dieselovým motorem patří k významným znečišťovatelům ovzduší v přístavech i nad oceány, o případných únicích paliva do moře nemluvě. Je proto snaha najít za spalovací motor náhradu v podobě bezemisního zdroje, který by však neměl významně větší nároky na prostor a hmotnost nežli tradiční lodní motor. Nepřekvapí, že k tomuto účelu podepsali v červnu 2018 memorandum dva světoví hráči v oboru bezemisních technologií pro pohon: švédsko-švýcarská elektrotechnická společnost ABB a významný kanadský výrobce palivočlánkových jednotek pro těžká vozidla Ballard. 


Palivočlánkové vlaky jako cesta k bezemisním britským železnicím do roku 2040

7.6.2018 Britská vláda si vytkla ambiciózní cíl, pokud jde o vliv železnice na životní prostředí: Do roku 2040 by měla být stažena z provozu všechna vozidla poháněná pouze dieselovým motorem. Tato vozidla nicméně dnes tvoří zhruba třetinu vozového parku pro osobní vlaky a elektrifikováno je méně než 50 % britské železniční sítě. Jako jedna z cest k dosažení uvedeného cíle se za těchto okolností ukazuje nasazení vozidel na palivočlánkový pohon. Prvním krokem by měl být společný projekt průmyslové společnosti Alstom a britské společnosti pro leasing železničních vozidel Eversholt Rail, o němž byla odborná veřejnost informována v květnu 2018. 


Pivo skrze vodík: Anheuser-Busch nakoupí 800 palivočlánkových tahačů Nikola One

24.5.2018 Provozování elektrických nákladních automobilů se až dosud rozvíjí především v městské logistice, viz například evropský projekt FREVUE. S rozvojem palivočlánkové elektromobility však přichází významnou měrou ke slovu i elektrifikace kamionů na dlouhé vzdálenosti. Od slov k činům se v tomto směru rozhodl přejít americký pivovarnický koncern Anheuser-Busch, který si vytkl jako strategický cíl provozovat do roku 2025 veškerý svůj park dálkových nákladních vozů na obnovitelné zdroje energie. Jako jeden z konkrétních kroků uzavřel v květnu 2018 smlouvu na dodávku 800 palivočlánkových tahačů Nikola One. 


Londýnská metropolitní policie jezdí na vodík

29.3.2018 Po záchranné službě ve skotském Aberdeenu  má ve Velké Británii i další složka záchranného systému ve svém parku automobily s palivovými články. V březnu 2018 převzala Londýnská metropolitní policie 11 palivočlánkových osobních automobilů Toyota Mirai, které jsou používány i ve výše zmíněném Aberdeenu. 


Projekt JIVE: 40 palivočlánkových autobusů Van Hool pro Kolín n. R. a Wuppertal

8.3.2018 Evropský projekt palivočlánkových autobusů JIVE přechází od slov k činům. Svědčí o tom smlouva na dodávku 40 palivočlánkových autobusů od belgického výrobce Van Hool pro dvě německá města, 30 autobusů pro Kolín nad Rýnem a 10 autobusů pro Wuppertal, na základě dodavatelské smlouvy uzavřené na konci února 2018. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services