Přečtěte si:  Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí
Pozvánky na akce


Stalo se

AMPER 2022 – novinky z elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení

Akce již proběhla.

18.5.2022 Po dvouleté probíhá ve dnech 17. - 20. května 2022 na Výstavišti Brno již 28. ročník mezinárodního veletrhu elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení AMPER 2022. Jedná se o největší B2B veletrh svého oboru v České republice i na Slovensku.

Veletrhu AMPER 2022 se zúčastní 570 vystavovatelů z tuzemska i zahraničí. Očekávaná návštěvnost během čtyř dnů veletrhu je až 40 000 odborníků z řad techniků, projektantů, managementu společností a zástupců samospráv. Mezi vystavovateli nalezneme nadnárodní korporace a světové lídry ve svých oborech i tradiční české podniky a nově vstupující firmy na trh.

I letos je pro návštěvníky připraven odborný doprovodný program. Mapuje aktuální témata v oborech automatizace & digitalizace, energetiky, IoT, 5G sítí, e-mobility a smart city. Kromě samostatných konferencí, seminářů i odborných školení lze navštívit i rozsáhlá vícedenní fóra na výstavních plochách v halách P a V.

Zahraniční účast

Zajímavostí letošního ročníku je Indický pavilon v hale P hostící 48 vystavovatelů z Indie. Tímto počtem se indické společnosti ujímají prvenství mezi zahraničními účastníky a překonávají tradičního největšího zahraničního partnera – Slovensko.

Doprovodný program 2022

AMPER SMART & SAFE CITY

Chytrá řešení a technologie využitelná pro města, obce, městské služby i jiné organizace a diskuze s předními odborníky v oboru.

Kromě této prezentace vybraných firem přímo na veletrhu je součástí tohoto programu konference „Efektivní elektromobilita ve smart city“, která proběhla 17. 5. 2022. Zprávu z konference včetně prezentací, videozáznamu a fotografií naleznete ZDE.

           

AMPER e-MOTION

AMPER e-MOTION je populární výstavní sekce veletrhu AMPER, kde návštěvníci naleznou vše, co se týká elektromobility. Mohou si prohlédnout nabíjecí stanice a osobně vyzkoušet elektrické a hybridní dopravní prostředky. 

Computer stage

Probíhají debaty a panelové diskuze určené širší veřejnosti o nejnovějších trendech v oborech informační technologie, 3D tisk a telekomunikace, například na téma uplatnění virtuální reality a strojového učení v průmyslu nebo nového standardu Wi-Fi (802.11ax). Diskutovat se bude i o tom, co by měl umět váš příští televizor nebo jaké jsou dostupné metody 3D tisku pro profesionály. Společnost Vodafone Business zde uvede chytrou síť pro IoT a prozradí, jak digitalizovat s pomocí národního plánu obnovy. V pátek proběhnou praktické ukázky programování elektroniky a jejich možnosti využití.

Fórum automatizace & digitalizace

Otevřený diskuzní prostor nabízí odborným návštěvníkům veletrhu sled zajímavých přednášek z oboru měřicí, regulační a automatizační techniky a průmyslové informatiky. Diskutovat se bude například o efektivní digitalizaci průmyslové výroby s důrazem na kybernetickou bezpečnost řešení, dále zde bude uvedena nová generace odolných chytrých brýlí a asistované reality pro průmysl a také optovláknové senzorické systémy pro měření v pokročilých průmyslových aplikacích. V pátek bude zpestřením nejen pro studenty bude i návštěva populárního robotického psa Spot od firmy Boston Dynamics.

AMPER STARTUP

AMPER podporuje české inovátory - nově vstupující firmy na trh se představují na 5. ročníku AMPER STARTUP. Na společné expozici najdeme inovátorská řešení z oblasti IoT, monitoringu energií a výroby, chytré senzoriky nebo kontroly kvality s využitím umělé inteligence.

Soutěž ZLATÝ AMPER

O prestižní křišťálovou cenu ZLATÝ AMPER a titul nejpřínosnější exponát veletrhu AMPER 2022 letos soutěžilo 22 exponátů z 20 vystavujících společností.

CENU ZLATÝ AMPER ZÍSKALY TYTO SPOLEČNOSTI:

Západočeská univerzita v Plzni, FE

Zařízení pro kompenzaci zemních poruch
Zařízení pro kompenzaci zemních poruch představuje novou technologii pro snížení úrovně poruchového proudu v místě poruchy místo tradiční zhášecí tlumivky. Hlavní přínos spočívá ve snížení nebezpečných krokových a dotykových napětí, což významně zvyšuje bezpečnost sítě při poruchách. Výzkum a vývoj byl realizován ZČU v Plzni, zařízení bylo úspěšně odzkoušeno v dvouletém pilotním provozu.

Beckhoff Automation s.r.o.

XPlanar: Svoboda pohybu
XPlanar se skládá ze 4 hlavních částí: aktivní dlaždice (stator planárního motoru), pasivní pohyblivé segmenty (movery), komunikační sběrnice a průmyslový počítač s řídícím software. Aktivní dlaždice generují elektromagnetické pole. Mají rozměry 240×240 mm a lze je flexibilně uspořádat do různých tvarů. Dlaždice obsahují řídící a výkonovou elektroniku, napájení a komunikaci EtherCAT G.  Mechanická konstrukce moveru je z hliníkového těla a neodymových magnetů, které vytváří silné statické magnetické pole. Maximální rychlost pohybu moveru je 2m/s se zrychlením 20 m/s^2. Maximální nosnost jednotlivých typů moverů je v rozsahu 0,4 kg až 4,2 kg. Opakovatelná přesnost polohování je 50 μm. Počet dlaždic a moverů je daný hardwarovou konfigurací průmyslového počítače.  Software TwinCAT 3.1 v kombinaci s více jádrovými procesory zaručuje optimální využití výpočetního výkonu pro řízení systému Xplanar.

Cognex Corporation

In-Sight 2800® vision system
In-Sight 2800 Vision Systém kombinuje v jednom zařízení metodu deep learning s tradičními nástroji strojového vidění, založenými na pravidlech pro širokou škálu inspekčních úloh. Vyniká jednoduchou obsluhou a uvedením do provozu.

BRADY s.r.o

M211 Label Printer
Jednoduchá a intuitivní tiskárna etiket M211 je určena pro práci v terénu po celý den a zároveň je odolná vůči pádům, otřesům a nárazům. Etikety se navrhují a tisknou snadno na chytrém telefonu, která se připojuje k tiskárně bezdrátově.

Vysoké učení technické v Brně

Pájecí stanice s přímo vyhřívanou šablonou pro proces reballing (HSR-01)
HSR-01 je zařízení využívající patentovanou metodu (patent CZ 307441) přímo vyhřívané šablony pro znovuvytvoření kulových pájkových vývodů u elektronických pouzder BGA. Inovací je využití osazovacích šablon pro pájkové kuličky také jako topného elementu pro zajištění procesu přetavení bez nutnosti manipulace pouzdra. Hlavními výhodami jsou menší tepelná zátěž pro pájené elektronické pouzdro a možnost vytvoření spolehlivějšího pájeného spoje, jako je tomu u mnohem dražší metody pájení laserem.

ČESTNÉ UZNÁNÍ OBDRŽELY TYTO SPOLEČNOSTI:

ABB s.r.o.

Automatický přepínač zdrojů TruONE
Jedná se o automatický přepínač mezi dvěma primárními napájecími systémy. Jednoduché, flexibilní a kompaktní provedení, kombinující silové přístroje, senzoriku i řídící elektroniku. Zjednodušuje návrh, montáž i nastavení.

PFISTERER

PFISTERER DOC - Dry Outdoor Composite Termination
Samonosná venkovní suchá kabelová koncovka pro elektrické sítě do 170 kW je dodávána jak kompletní, úplně otestovaná jednotka. Hlavní přínos technologie spočívá v rychlé instalaci a šetrnosti k životnímu prostředí.

TREVOS, a.s.

NANOTTICA HE
Řada průmyslových svítidel Nanottica představuje novou generaci LED svítidel pro náročná průmyslová prostředí. Unikátnost spočívá mimo jiní v nanooptické struktuře nanesené na krytu svítidla, která umožňuje úplnou kontrolu nad vyzařovaným světlem od teploty chromatičnosti po šířku vyzařovací charakteristiky.

IQHUBS s.r.o.

IQ andon + aplikace IQHUBS
IQHUBS andon je unikátní hardware, který kombinuje dvanáctipolohový mechanický přepínač a IoT technologii. V kombinaci se senzory monitorující stav stroje, odstávky, počet ks a takt, dává ucelenou a přesnou informaci o výrobním procesu na daném stroji/lince. Veškerá data pak přes aplikaci IQHUBS putují do cloudu, tam je v aplikaci vyhodnocujeme a přes webové rozhraní si náš IQPartner kdekoliv a kdykoliv může zkontrolovat efektivitu jednotlivých zařízení.

M2C

Digitalizace logistických a bezpečnostních procesů
Systém digitalizace logistických a bezpečnostních procesů plně automatizuje pojištění zabezpečení areálu formou nepřetržitého dohledu kamerových systémů za využití analýzy obrazu. Součástí je automatizované odbavení řidičů prostřednictvím aplikace e-Reception.

www.amper.cz

 Přečtěte si také:

Úspěšné zavádění „chytré“ elektromobility: efektivní využití elektrických vozidel, nabíjecí infrastruktury a moderních digitálních technologií

18.5.2022 Dne 17. května 2022 proběhla v areálu brněnského výstaviště jako doprovodný program veletrhu AMPER 2022 odborná konference k tématu elektromobility, pořádaná provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Tematicky navazovala na šířeji pojatou nedávnou konferenci Smart city v praxi VII  a stejně jako ona se konala v hybridním formátu, tj. prezenčně a zároveň v přenosu online. 


Elektrické autobusy efektivně: právě vydávaná volně přístupná publikace nabízí bázi znalostí a návod k přípravě kvalitního projektu elektrifikace městských autobusů

12.5.2022 Elektrifikace městských autobusových parků pomocí bateriových, superkapacitorových nebo palivočlánkových (vodíkových) zdrojů energie se stává stále aktuálnějším tématem, a to z řady důvodů. Jako důležitý příspěvek ke zmírnění klimatických dopadů je zakotvena v evropské a domácí legislativě. Významné jsou i ekologické a zdravotní přínosy elektrických autobusů. V neposlední řadě znamená elektrifikace používání zdroje energie, který není jednoznačně podmíněn dovozem fosilních paliv ze zahraničí.


Brožura „Příběhy chytrých pomocníků“ - čtvrté vydání

24.3.2022 V březnu 2022, u příležitosti konference Smart city v praxi VII, vyšlo již čtvrté vydání brožury „Příběhy chytrých pomocníků“. A že se po pandemickém bezčasí věci opět dávají do pohybu, je tato brožura z velké části zaměřena na chytrou mobilitu, ať už po ulicích nebo po vodě, při přepravě cestujících nebo nákladu. Pozornosti ovšem neunikly ani moderně koncipované energetické služby a další chytrá řešení. A abychom nezapomněli, významnou roli vždy hrají lidé, kteří nezřídka pocházejí z různých prostředí a musí se mezi sebou domluvit.

Celá brožura – čtvrté vydání, je k dispozici ke stažení ve formátu pdf zde


Moderní technická a organizační řešení pomáhají ekonomice měst a obcí, životnímu prostředí i energetické soběstačnosti

22.3.2022 Dne 22. března 2022 proběhl v pražském hotelu Olympik další, již sedmý, ročník již tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Již tradičně se konala v hybridním formátu, tj. prezenčně a zároveň v přenosu online. Konference se konala pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj a primátorky statutárního města Brna.


 

Naše tipy
Copyright © 2012 – 2022 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services