Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Nový systém podstavců pro rozváděčové skříně – montáž bez použití nářadí

29.10.2013 Montáž podstavců z ocelového plechu vyžaduje určitý čas. Výrazně vyšší tempo při instalaci rozváděčových skříní nyní přináší nový systém podstavců Flex-Block vyvinutý firmou Rittal. Novinka z odolného plastu je zajímavá především díky rychlé montáži bez použití nářadí. Rozsáhlé příslušenství navíc dělá z podstavce funkční prostor.

Komponentou rozváděčové skříně, které je většinou věnována nejmenší pozornost, je podstavec. U společnosti Rittal má přitom od nedávna více než jen nosnou funkci. Je to také funkční prostor, který se využívá pro celou řadu instalací. Počínaje umístěním kabelů přes upevnění transportních koleček až po vestavbu klimatizačních zařízení. U produktu Flex-Block (obr. 1), nového řešení pro rychlou montáž podstavců, firma ukázala, že se i na dosud netušeném místě může skrývat další potenciál pro zvýšení efektivity. Co firmu Rittal přimělo k vyvinutí nového systému podstavců z plastu jako alternativy k osvědčeným podstavcům z ocelového plechu a v čem spočívá jeho výhoda pro zákazníka?

Obr. 1 Systém podstavců FLEXBlock
Jednou z hlavních předností nového řešení Flex-Block je montáž bez použití nářadí. Přestože jsou dosavadní podstavce z ocelového plechu systému TS-8 spolehlivé a flexibilní, dají se příslušné prvky přišroubovat nebo sešroubovat jen s určitým vynaložením času. Počínaje bočnicemi z ocelového plechu přes upevňovací svorníky pro kabelové lišty až po spojovací díly pro řadové propojení sloužící ke vzájemnému spojení rozváděčových skříní. To všechno je možné zvládnout pouze se šrouby, klecovými maticemi a klíčem vel. 19. Zvláštností nového systému pro rychlou montáž je, že se sestavuje jednoduchým zaklapnutím.

Největší důraz je kladen na kompatibilitu

Nový systém podstavců se skládá ze čtyř plně symetrických rohových modulů (obr. 2), bočnic a rohových krytů a ze čtyř montážních lišt z ocelového plechu. Tyto čtyři lišty z ocelového plechu (obr. 3) s osvědčeným systémovým děrováním TS 8 lze zaklapnout bez použití nářadí. Děrování v rastru 25 mm navíc umožňuje integraci dalších komponent do podstavce rozváděčové skříně. Mohou to být např. jednoduché kabelové managementy a další. Protože pro vnitřní vybavení odpovídá rastr podstavce Flex-Block horizontálnímu profilu rozváděčové skříně TS 8, může se použít stejné systémové příslušenství.


Obr. 2 Rohový modul systému FLEXBlock

Obr. 3 Ukázka upevnění lišty k rohovému modulu
Výhodou je i to, že se inovace neomezuje jen na podstavec, ale lze ji použít také pro montáž na střechu rozváděčových skříní. To znamená, že je zde k dispozici zdokonalené uspořádání kabelů a řešení klimatizace. Nový systém podstavců Flex-Block je dostupný pro všechny rozměry sérií rozváděčových skříní TS 8 a SE 8 a sahá od rozměrů skříně 400/500 mm až po 1800/500 mm (uzavřené, RAL 9005). Varianty uzavřené a s ventilačními otvory se zakrytím pro 600/600 mm až 800/1200 mm jsou k dispozici i v odstínu RAL 7035.

Jednoduché zaklapnutí

Montáž systému podstavců se provádí jako obvykle zvenku nebo zevnitř. Bočnice se již nešroubují, ale jednoduše zaklapnou. Při případné přepravě rozváděčové skříně zdvižným vozíkem lze bočnice rychle sejmout nebo je alternativně „namontovat“ až na místě instalace. Stabilní rohové moduly mají navíc otvory pro adaptérová pouzdra k upevnění nivelačních noh a dvojitých koleček. Na spodní straně je umístěn další otvor, který kdykoliv umožňuje upevnění rozváděčové skříně na podlaze.

Také propojení rozváděčových skříní do řady vedle sebe bylo zjednodušeno. Místo dosavadních dílů pro řadové spojení podstavců se šrouby M8, s jejichž pomocí byly podstavce spojeny, se používají speciální spony pro řadové propojení. Spony spojují rohové díly Flex-Block. Tyto prvky pro řadové propojení z polyamidu zesíleného skleněnými vlákny lze rovněž zasunout zezadu do rohových modulů bez použití nářadí, takže umožňují stabilní propojení více rozváděčových skříní. Nový systém pro rychlou montáž je k dispozici výrobcům rozváděčů souběžně s dosavadním programem podstavců z ocelového plechu.

Video jednoduché montáže podstavců Flex-Box naleznete zde.

Společnost Rittal přináší svým zákazníkům stále něco nového. Promyšlený koncept Rittal – The System poskytuje řešení v oblasti rozváděčů, rozvodů proudu, chlazení a IT infrastruktury, včetně softwaru a služeb, napříč všemi sektory průmyslu. Celosvětovou dostupnost nabízených produktů a řešení zajišťuje více jak 10 000 zaměstnanců, 11 výrobních závodů a 64 dceřiných společností.

Zajímá-li vás nabídka produktů a řešení společnosti Rittal a chcete-li být stále a včas in-formováni o všech novinkách, zaregistrujte se k odběru Rittal Info-newsletteru zde.

Pavel Škoch, product manager Rittal

Foto: Rittal

Více na www.rittal.cz  

Více o Flex-Block zde

 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services