Přečtěte si:  Pozvánka na konferenci Chytrá elektrická doprava v praxi






Pozvánky na akce


Stalo se




















Umělá inteligence se stává ve firmách samozřejmostí, ukazuje průzkum AImpact 2024

11.2.2025 Po dlouhou dobu byl přístup českých firem k praktickému využití umělé inteligence (AI) zdrženlivý. Ze strany zaměstnanců převažovaly spíše obavy pramenící jak z obtížnosti přijetí AI, tak i z obav o práci. Rok 2024 však znamenal pro mnoho firem a zaměstnanců zásadní změnu. Odborná veřejnost o tom byla informována v únoru 2025.

Průzkum AImpact 2024

Ukázal to průzkum AImpact 2024 realizovaný společností Aibility, která se dlouhodobě zaměřuje na osvětu využívání AI ve firemním prostředí a je součástí významné evropské skupiny Seyfor.

Průzkum AImpact 2024 byl realizován mezi 568 respondenty pracujícími především ve výše uvedených odděleních, kteří sledují aktivity Aibility a o možnosti využívání umělé inteligence se zajímají. Většinu respondentů tvořilo 37 % pracovníků z malých a středních firem, 33 % zaměstnanců velkých firem a korporací a 15 % živnostníků.

Podívejme se dále na nejzajímavější poznatky, které z tohoto průzkumu vyplynuly.

Rychlý nástup AI

Mnoho lidí se začalo o využití nástrojů AI intenzivněji zajímat a více než 80 % z nich je již pravidelně používá nebo platí za plné verze nástrojů. Mezi nimi převládají zaměstnanci z vedení firem, IT oddělení, marketingu, vzdělávání a ze sektoru obchodu a prodeje.

Plné verze nástrojů umělé inteligence si platilo a na denní bázi využívalo v loňském roce již 37,5 % dotázaných a dalších 43 % respondentů využívalo pravidelně běžně dostupné bezplatné varianty. 17 % uvedlo, že průběžně zkouší různé možnosti a nástroje AI, bez jakékoli zkušenosti zůstává již jen 2,5 procenta účastníků průzkumu.

Uvedená data ukazují rychlý rozvoj a adaptaci AI technologií v oblasti businessu. To v praxi znamená, že firmy stále častěji zefektivňují pomocí umělé inteligence interní procesy, zlepšují zákaznické zkušenosti a využívají ji i pro tvorbu inovativních produktů a služeb.

Jak je AI vnímána zaměstnanci

Dotázaní, kteří AI ve firemních procesech využívají, ji vnímají nejčastěji jako osobní asistentku či pomocnici, kterou mají k dispozici v režimu 24/7, nebo také jako nástroj pro úsporu času a automatizaci rutinních činností. V individuálních odpovědích na to, co by doporučili začátečníkům, uvádějí zkušení uživatelé AI nejčastěji tři body: Nebát se začít, investovat čas do učení práce s AI a přistupovat k AI jako k nástroji, ne náhradě člověka.

Průzkum také ukázal, že více než 12 % uživatelů AI si uvědomuje, že výsledky generované umělou inteligencí nejsou vždy bezchybné. S tím souvisí mimo jiné další tři doporučení respondentů průzkumu: Učit se s AI správně pracovat, pamatovat, že kvalita výstupu závisí na kvalitě zadání, a také kontrolovat a ověřovat výstupy.

Nejčastěji využívané nástroje AI v roce 2024

V oblastech aktuálního využití možností umělé inteligence vede jednoznačně práce s textem, ať už jde o vytváření, úpravu nebo překlady –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tyto možnosti používá 87 % dotázaných. Pomyslné druhé místo s 61 % obsadila analýza a práce s daty a třetí pozice s 51 % patří pomoci s kreativními nápady. V těsném závěsu pak následují další činnosti, na které uživatelé AI využívají, jako je tvorba multimediálního obsahu, porady s chatboty a virtuálními asistenty nebo pomoc při vytváření nových projektů, produktů a služeb.

Porovnání oblastí, k nimž je AI využívána, ukazuje graf.

Největší část uživatelů (88,6 %) využívá podle průzkumu AImpact 2024 nejčastěji jednu nebo dvě oblíbené AI aplikace, přičemž prvních pět míst zaujímá ChatGPT, Microsoft Copilot, Claude, DeepL a Midjourney. 46,5 % dotázaných pracuje s více aplikacemi bez jejich vzájemného propojení a 11 % respondentů používá některé z možností automatizace, které propojují aplikace mezi sebou. Zajímavá je také informace, že pouze 14 % účastníků pracuje ve firemním prostředí se speciálními, často individuálně vytvořenými AI nástroji.

Přehled nástrojů AI z hlediska oblíbenosti ukazuje tabulka.

Porovnání s předchozím rokem

Průzkum AImpact se uskutečnil již druhým rokem, a přinesl tak zajímavé srovnání. Výsledky ukazují, že zaměstnanci postupně odbourávají obavy z toho, že jim umělá inteligence vezme práci, a učí se využívat jejích možností. Bohužel největší bariérou ve využívání AI je nadále především neznalost.

Rok 2024 nicméně potvrdil, že AI představuje pro moderní české firmy klíčovou technologii, která může přinést nejen zjednodušení práce a pomoc s rutinními úkony, ale také významně přispívá ke zlepšení inovací a k růstu společností na domácích i zahraničních trzích.

redakce Proelektrotechniky.cz s využitím podkladů FYI Prague

Obrázky © FYI Prague

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Přečtěte si také:

Dobrá praxe z Plzně: Centrum robotiky vzdělává žáky i učitele

11.2.2025 Přes 800 proškolených pedagogických pracovníků, bezmála 900 žáků na exkurzích nebo v jiných formách výuky a 117 vzdělávacích akcí má na kontě plzeňské Centrum robotiky za rok 2024. O dalších zajímavých podrobnostech byla veřejnost informována v únoru 2025. 


Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) zavádějí technologii C-ITS

28.1.2025 Technologie zvaná kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS) zajistí v Plzni komunikaci mezi vozy MHD, záchranných složek, světelnou signalizací křižovatek a postupně i osobními automobily v reálném čase. Umožní tak například varování před nebezpečím, optimalizaci tras nebo koordinaci mezi vozidly a semafory. Veřejnost o tom byla informována koncem ledna 2025.


Saturnin hlídá z oběžné dráhy naši bezpečnost

24.1.2025 Česko má na oběžné dráze svého služebníka SATurnina-1, který má za úkol pořizovat snímky planety. Družici vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon-9 společnosti Space X v rámci mise Transporter 12 v úterý 14. ledna 2025 krátce po osmé hodině večer. Družice komunikuje a je funkční. 


Pozor, znečišťovatelé! Z oběžné dráhy vás hlídá brněnský TROLL

16.1.2025 První česká družice s hyperspektrální kamerou odhalí nelegální skládky, znečištění vodních toků, poškození vegetace a může ochránit i miliony lidí ohrožených protrhnutím ledovcových jezer. Družici TROLL vynesla do vesmíru raketa Falcon od společnosti SpaceX 14. 1. 2025. 


Rozšířená realita a 5G síť: Moderní digitální technologie se uplatňují i při provozu jaderné elektrárny

23.10.2024 Moderní digitální technologie mají široké spektrum uplatnění. O jednom z mnoha informovala odbornou veřejnost v říjnu 2024 skupina ČEZ v souvislosti s jadernou elektrárnou Temelín, kde testuje brýle s rozšířenou realitou na podporu efektivní a bezpečné kontroly různých zařízení. Jejich využití umožňuje privátní 5G síť. 


Naše služby pro Váš marketing

Marketing je řídící proces pro identifikaci, předvídání a uspokojování požadavků zákazníků za účelem dosažení zisku. Takto vymezený marketing představuje řešení několika základních otázek, jakými jsou identifikace potřeb zákazníků, vymezení cílových segmentů trhu a vytváření konkurenční výhody pro každý z nich. Tak rozumí marketingu i naše konzultační firma a její tým. Její služby orientované na marketingové řízení v soukromém i veřejném sektoru mohou jejich zákazníkům významně přispět k efektivnímu oslovování trhu. Další podrobnosti k nabízeným službám jsou k dispozici zde 


Cyklus odborných konferencí „Chytrá elektrická doprava v praxi“ na veletrhu AMPER a „Moderní technologie pro elektrickou dopravu“ na veletrhu eSALON

Naše konzultační firma, která je zaměřena na odbornou podporu chytrých technologií v dopravě a energetice a inteligentních měst, organizuje již jedenáctým rokem konference o chytré elektromobilitě a chytrých řešeních pro města. Konference jsou určeny odborné veřejnosti z řad průmyslu a ostatních relevantních organizací, zástupcům dopravních podniků i soukromých dopravců, zástupcům municipalit či dalším zájemcům o tuto problematiku či školám. Pokud se budete chtít stát partnerem konference, neváhejte nás kontaktovat.

Bližší informace, pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí včetně prezentací naleznete zde.


 

Naše tipy
































Copyright © 2012 – 2025 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services