Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Tipy společnosti Rittal pro monitorování serverových skříní

Větší bezpečnost: minimalizace rizika výpadku IT

1.8.2016 Chcete-li nastavit účinné monitorování pro IT prostředí, je v první řadě důležité vědět, jaké parametry je vůbec nutné v tomto prostředí sledovat. Důvodem je to, že náklady a výhody se sčítají, a to i přesto, že riziko poruchy musí být minimalizováno. Společnost Rittal poskytuje technikům a odborníkům v IT oblasti nezbytné tipy pro výběr a zprovoznění monitorovacích řešení i pro malé IT aplikace.

Systém Computer Multi Control (CMC) III společnosti Rittal je výstražný systém pro síťové a serverové skříně, rozváděče, datové kontejnery a bezpečnostní IT komory. Monitoruje teplotu, vlhkost, přístup, kouř, napájení a mnoho dalších parametrů fyzického prostředí. Systém je modulární a může být pružně přizpůsoben požadavkům na monitorování. Monitorování prostřednictvím sítě a automatizovaných bezpečnostních procesů má pro uživatele zvláštní přínos, protože je zde vysoký potenciál pro úspory.

IT systémy se staly nepostradatelným nástrojem pro řízení složitých firemních procesů. Zároveň je třeba, aby aplikace typu on-line obchodu, fungovaly po celý den, protože jakékoli selhání či porucha představuje riziko ztráty příjmů a riziko nespokojených zákazníků. Zatímco velké firmy udržují své IT v chodu pomocí celého oddělení odborníků, menší firmy si takový tým nemohou dovolit. Pro tyto společnosti je mnohem důležitější automatizovat monitorování svých výpočetních a síťových komponent s využitím inteligentních sledovacích systémů. Jejich úkolem je průběžně monitorovat serverové rozváděče s cílem odhalit veškeré případné problémy v rané fázi a informovat o nich správce IT nebo facility management.

S určením požadavků na zabezpečení IT v rámci vlastní firmy nebo u zákaznických projektů pomáhá jejich rekapitulace. Mezi klíčové otázky patří: Jaké IT systémy jsou pro firmu zásadní a tedy zvláště důležité? Jaké administrativní úkoly musejí být na IT systému prováděny průběžně? Jsou pracovníci IT neustále k dispozici? Používá se pouze jediné umístění IT nebo jich existuje několik? Technici mohou na základě těchto i dalších otázek posoudit požadavky na bezpečnost a zabezpečení již v počátečním kroku. Obecně platí, že tyto systémy by měly být monitorovány s ohledem na teplotu, napájení, ochranu přístupu a požární bezpečnost.

Když teplota stoupá

Monitorování teploty je jedním z nejdůležitějších faktorů v IT provozu. Zejména v menších firmách se serverové skříně často nacházejí v normálním kancelářském prostředí nebo v místnostech chlazených běžnými klimatizačními jednotkami. Automatické monitorování po celý den je tedy nezbytné. O víkendech musí zvolené řešení také zajistit, aby v případě poruchy byli informováni technici, např. prostřednictvím chytrého telefonu. V ideálním případě by monitorování mělo být rozšířeno o funkci vypnutí, která automaticky servery vypne před tím, než teplo způsobí poškození hardwaru a ztrátu dat. Smysluplné může být také řešení v podobě systému automatického otevírání dveří na serverových skříních, aby nedocházelo k bezprostřednímu nahromadění tepla z takového „nouzového chlazení“. Řešení monitorování teploty představuje základní požadavek na bezpečný provoz informačních technologií a lze ho získat již v řádu tisíců korun.


Řešení monitorování v podobě systému CMC v případě nouze, pokud uvnitř skříně teplota vystoupá příliš vysoko, automaticky otevře dveře IT racků.

Dobře se dívejte!

Předpisy, jako je např. Basel II, vyžadují, aby společnosti splnily konkrétní normy zabývající se zabezpečením IT. To také zahrnuje sledování, které osoby mají přístup k IT systémům a v jakou dobu. Za tímto účelem musí být monitorovací systém schopen detekovat, zda a kdy byly dveře do serverové skříně otevřené. To je důležité zejména v případě, kdy IT racky nejsou instalovány ve speciálně zabezpečeném datovém centru. Větší zabezpečení poskytuje elektromagnetická rukojeť v kombinaci se čtečkou: toto řešení umožňuje přístup až několika osobám se zaznamenáním příslušných informací.

Kdo je předem varován, je lépe připraven

Požár, voda a vandalismus jsou další hrozby, které může monitorovací software sledovat. Pokud jsou například serverové skříně umístěny ve starších budovách, kde stejným prostorem prochází i plynové a topné potrubí, měl by tam být nainstalován detektor vlhkosti. Pokud například v racku dojde k požáru v důsledku zkratu, detektor požáru a hasicí systém zaznamenají přítomnost kouře a automaticky spustí hašení. Protipožární systém vyžaduje pouze jednu výškovou jednotku v rámci racku. Ta odebírá tepelnou energii ze vzniklého požáru. Když se však plyn v průběhu času odpaří, musejí být elektrické komponenty ihned odpojeny od napájení, např. pomocí napájecích rozvodných jednotek PDU.


Teplotní senzor systému CMC III může být použit na modulární bázi – stejně jako všechny ostatní senzory.  

Spotřeba energie pod kontrolou

Každý, kdo chce optimalizovat své provozní náklady v oblasti IT, musí nejprve určit přesnou spotřebu energie. Základem pro efektivní správu napájení je informace o tom, kolik elektřiny spotřebují servery a síťové komponenty. Napájecí rozvodné jednotky (PDU) s měřicí funkcí poskytují podrobnější informace o spotřebě energie uvnitř IT skříní. Každý, kdo provozuje jen několik serverových skříní, může mít tyto hodnoty stanovené facility managementem, například pomocí klasického elektroměru.

Příklad řešení CMC III od společnosti Rittal

Computer Multi Control (CMC) III společnosti Rittal je modulární systém pro monitorování IT prostředí. Toto flexibilní řešení dokáže propojit až 32 senzorů nebo 162 digitálních vstupů a 65 reléových výstupů. Kromě toho mohou být připojeny systémy hlídání přístupu k rackům či systém RFID. Produktová nabídka zahrnuje celou řadu senzorů, například senzor vlhkosti, teploty, monitorování dveří, automatické otevírání dveří, diferenčního tlaku, vibrací a vandalismu.


Centrálním prvkem Computer Multi Control III společnosti Rittal je procesorová jednotka. Prostorově úsporné řešení monitorování v podobě procesorové jednotky Processing Unit Compact (horní jednotka) může obsahovat až čtyři doplňkové monitorovací prvky sběrnice CAN. Procesorová jednotka je ještě výkonnější: umožňuje uživateli připojit až 32 monitorovacích prvků navíc.

Tento systém nevyžaduje žádné znalosti programování a lze jej nastavit pohodlně prostřednictvím webových stránek. Prostředí je monitorováno trvale a při překročení mezních hodnot automaticky vysílá zprávu. V případě nouze systém reaguje automaticky a přímo spustí protiopatření. Tento systém může být připojen jak k IT konzoli, tak i k ovládacím pultům budov či k průmyslovým ovládacím panelům a je ideální pro malá systémová prostředí.

Připojení k facility managementu

Komponenty pro chlazení, záložní zdroj napájení a systémy pro rozvod proudu komunikují se softwarem facility managementu přes běžné síťové protokoly. Kromě toho je možné do ovládacího panelu řízení integrovat senzory pro celou řadu provozních parametrů – jako je např. vlhkost, spotřeba energie, stav dveří (otevřeno/zavřeno) a teplota. Facility management lze také připojit prostřednictvím softwaru přes standardizovaná rozhraní, jako je OPC-UA, síťový protokol pro facility management. Tato data poskytují přesný obraz aktuálního stavu datového centra. Pokud se cokoliv stane, je okamžitě informován technik.


Software RiZone DCIM od společnosti Rittal v datovém centru společnosti Signal Iduna Group monitoruje infrastrukturu datového centra. Příslušná procesorová jednotka systému CMC III pro monitorování je umístěna přímo v racku, ve slotu.

Pohled zblízka

IT infrastruktura je sledována pomocí softwaru DCIM (Data Center Infrastructure Management). Výhodou tohoto řešení je, že každá sledovaná složka se zobrazí na centrální konzoli DCIM na webové stránce s vlastní konfigurací. Monitorování jednotlivých komponent by bylo totiž spojeno s vysokými náklady. DCIM monitoruje všechny senzory pro facility management a IT technologii a zobrazují nejdůležitější parametry přehledně na jedné stránce – jako u palubního počítače. Tímto způsobem mohou technici na první pohled vidět, zda systémy fungují správně. Řešení DCIM bývají nicméně často určené pro monitorování kompletních datových center a jsou odpovídajícím způsobem složité. Každý, kdo používá jen několik serverových skříní, často zjistí, že rozsah softwaru dodávaného poskytovatelem řešení pro IT infrastruktur je zcela postačující. Například společnost Rittal poskytuje modulární, a tedy flexibilně implementovatelné aplikace DCIM společně s řešením RiZone, systémem, který lze použít i v malých aplikacích.

Hlavním účelem softwaru pro řízení infrastruktury datových center je monitorování fyzické infrastruktury s využitím příslušných senzorů. Shromážděné údaje jsou správci prezentované v souhrnné formě. (ZVĚTŠIT OBRÁZEK)

Architektura a rozhraní platformy RiZone 3.5 DCIM společnosti Rittal  (ZVĚTŠIT OBRÁZEK)

Rittal Czech, s.r.o.

Foto © Rittal

Více na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Požadavky na ochranu rozváděčových skříní

Energetické úspory pod kontrolou

1.2.2016 Chlazení rozváděčů není levnou záležitostí. Navíc čím déle je chladicí jednotka v provozu, tím vyšší provozní náklady vznikají. Všichni, kdo chtějí vědět, zdali je výhodné kupovat nejnovější produkty, mohou nyní použít nový kalkulátor společnosti Rittal, který spočítá energetickou účinnost a celkové náklady na vlastnictví (TCO). Stačí čtyři kroky a on-line nástroj rychle, pohodlně a zcela zdarma vypočítá potenciální energetické úspory. 


Robustní bodyguard

1.12.2015 Rozváděčové skříně poskytují ochranu nejen pro elektrická zařízení, která jsou umístěna uvnitř. Chrání také osoby, které pracují na rozváděči nebo řídicím zařízení či se zdržují v jeho blízkém okolí, před nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Požadavky na ochranu a bezpečnost jsou vždy v závislosti na místě použití nebo aplikaci definovány různými normami, směrnicemi nebo podmínkami certifikace. Z těchto různých specifikací vyplývají nutné četné zkoušky a ověřování pro splnění shody rozváděčové skříně s předpisy. 


Cílené a efektivní chlazení

23.6.2015 Nárůst výkonu výrobních technologií zvyšuje potřebu odvodu ztrátového tepla z rozváděčových skříní. Na základě požadavku větších chladicích výkonů Rittal poskytuje vysoce efektivní klimatizační řešení, která se zaměřují především na energetickou účinnost. Inovativní komponenty klimatizace a chladicí systémy dnes nabízejí o více než 40 procent vyšší účinnost než dosavadní systémy. 


Rittal TS 8: vyrobeno již více jak deset milionů kusů

2.2.2015 V roce 1999, s mottem „nekonečné možnosti“, uvedl Rittal na trh systém rozváděčových skříní TS 8. V současné době se řadově spojitelné skříně TS 8, součást konceptu „Rittal – The System.“, staly zavedeným standardem pro řadu průmyslových odvětví po celém světě. S více než deset miliony doposud vyrobenými kusy je systém TS 8 považován za nejúspěšnější na světě. 


Konstruování nízkonapěťových rozváděčů dle normy ČSN EN 61439

2.4.2013 V červnu minulého roku byla přepracována a nově vydána prvotní verze ČSN EN 61439-1 a ČSN EN 61439-2 z roku 2010 ve vydání 2. Přechodné období ČSN EN 60439-1 však nebylo změněno. Proto mají konstruktéři nízkonapěťových rozváděčů nejvyšší čas požadavky nové normy implementovat do svých zařízení. Výraznou podporu přitom nabízí nová verze plánovacího softwaru Power Engineering od společnosti Rittal. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services