Přečtěte si:  Pozvánka s třídenní vstupenkou na veletrh URBIS


Pozvánky na akce


Stalo se
Bodové a nasávací hlásiče kouře, příklad technologie Siemens

27.1.2023 Včasná detekce požáru hraje klíčovou roli při záchraně lidských životů a značně přispívá k minimalizaci škod na majetku. Významným pomocníkem je přitom elektronická požární signalizace (EPS). Jejím důležitým koncovým prvkem jsou elektronické hlásiče požáru, zpravidla nazývané kouřové hlásiče nebo hlásiče kouře, které v principu fungují jako bodové nebo nasávací. Příkladem druhé zmíněné technologie jsou hlásiče od společnosti Siemens, představené odborné veřejnosti v lednu 2023.  

Bodové a nasávací hlásiče

Bodový teplotní hlásič detekuje rychlost nárůstu teploty nebo překročení maximální teploty v místě, kde je instalován. Obdobně optický hlásič reaguje v místě své instalace na viditelné částice kouře.

Nasávací kouřové hlásiče naproti tomu dokáží zareagovat i na ty nejmenší částice kouře ve vzduchu tím, že analyzují vzduch aktivně nasávaný z okolního prostředí.

Nasávací hlásiče kouře se skládají ze základního přístroje s větrákem, z modulů detektoru a z připojeného potrubního systému. Větrák vytváří potřebný podtlak pro odebírání vzorků vzduchu ze sledované zóny přes sací otvory v potrubním systému a zajišťuje jejich přivedení k detektoru. Sledovaná zóna přiřazená každému sacímu otvoru může být přitom stejná jako zóna bodového hlásiče kouře. Citlivost, která je přiřazena sacímu otvoru, může díky tomu být až tisíckrát větší než u konvenčního hlásiče kouře.

Je zřejmé, že čím dříve je požár detekován, tím nižší jsou materiální ztráty. Z tohoto pohledu platí, že aktivní detekce (nasávací systémy) bývá řádově o jednotky až desítky sekund včasnější než pasivní detekce (klasické bodové hlásiče).

Z porovnání je patrno, že nasávací hlásiče jsou žádoucí zejména pro vysoce choulostivé oblasti se speciálními požadavky na včasnou detekci požáru, jako jsou například datová střediska.

Příklad nasávacího kouřového hlásiče od společnosti Siemens

Společnost Siemens představila v lednu 2023 dva nové nasávací kouřové hlásiče FDA261 a FDA262, které jsou určeny především pro náročné instalace systémů EPS v rozlehlých objektech, jako jsou velká datová centra, sklady internetových obchodů nebo průmyslové výrobní haly. Každá jednotka nasávacího kouřového hlásiče pokryje až 6 700 m2, což je aktuálně nejvíce ze všech zařízení nabízených na trhu. Nový hlásič Siemens ASD+ navíc zvládne pokrýt až 2 000 m2 v instalacích s nejvyššími nároky na citlivost (ve třídě A).

Hlásič lze snadno uvést do provozu pomocí intuitivní aplikace v chytrém telefonu. Aplikace automatizuje celý proces od návrhu po konfiguraci, a výrazně tak šetří čas a snižuje náklady na zprovoznění.

Tyto nasávací hlásiče kouře lze plně integrovat do systémů elektrické požární signalizace Siemens.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Siemens

Další informace zde

Přečtěte si také:

Plzeňským hasičům pomůže s hašením v uzavřených prostorách dron

11.1.2023 Hašení v uzavřených prostorách je z řady důvodů pro hasiče komplikované. Pomoci by jim mohl speciálně vybavený dron. Na vývoji takovéhoto speciálního bezpilotního letounu spolupracují Drony SIT Správy informačních technologií města Plzně s odborníky z ČVUT a společnosti Fly4Future. Veřejnost s ním seznámily v prvním lednovém týdnu 2023.


Česká družice SOVA pomůže lépe předpovídat počasí

4.1.2023 Zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, to je jedním z hlavních cílů nové české družicové mise SOVA, o níž byla odborná veřejnost informována na sklonku roku 2022. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány a popsány. Název mise SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere). Jejím hlavním vědeckým cílem bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry 


Středočeský kraj bude zveřejňovat otevřená data na platformě OICT Golemio

22.12.2022 Středočeský kraj a hlavní město Praha jsou úzce provázány v mnoha oblastech. Jak byla veřejnost informována v prosinci 2022, nově budou spolu prezentovat veškerá otevřená data. Služba poběží na platformě Golemio, kterou provozuje tým datových specialistů pražské městské společnosti Operátor ICT (OICT), a bude se nadále rozvíjet. 


Portál dopravy – jedno místo pro digitální dopravní služby v ČR

15.12.2022  Ministerstvo dopravy spustilo ve druhém prosincovém týdnu 2022 nový Portál dopravy. Umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. Tento nástroj je dalším krokem v digitalizaci dopravních agend do roku 2025.


Robot vyvinutý pro jadernou fúzi pomůže s „úklidem“ na oběžné dráze

14.12.2022 Na oběžné dráze kolem Země dnes obíhá cca 6000 satelitů, z nichž však jen kolem 40 % jsou v provozu. Ostatní představují takříkajíc vesmírný odpad. Ten znamená nebezpečí pro kosmické lodi, která následně musí provádět tisíce manévrů, aby se vyhnuly srážce. Pomocí s „úklidem“ tohoto vesmírného odpadu by mohl robot, vyvinutý primárně pro potřeby výzkumu jaderné fúze. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem prosince 2022. 


Pilotní projekt Gymnázia Na Vítězné: Senzory ovzduší zlepšují prostředí ve třídách a zefektivňují provoz školy

7.12.2022  Vysoké hodnoty oxidu uhličitého ve školních třídách, stejně jako třeba v kancelářích, způsobují únavu, ztrátu soustředění, bolesti hlavy nebo dokonce nevolnost. Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) a technologická společnost SimpleCell Consulting ve spolupráci s nuselským Gymnáziem Na Vítězné pláni během devíti měsíců testovaly inteligentní senzory, které hlídají hladinu oxidu uhličitého (CO2).


Technologie LiFi v berlínské škole

11.11.2022  Technologie LiFi pro přenos dat pomocí světla nachází uplatnění mj. ve školách. Na začátku listopadu oznámil a společnost Signify (dříve Philips Lighting), která je hlavním protagonistou této moderní technologie, seznámila odbornou veřejnost s projektem LiFi v prestižní berlínské škole Freie Waldorfschule.


Indukční smyčky pomáhají nedoslýchavým v barcelonské městské dopravě

4.11.2022  Lidé, kteří kvůli špatnému sluchu musí používat elektronické pomůcky, čelí řadě složitých situací. Patří k nim mimo jiné špatná slyšitelnost při dálkové komunikaci přes mikrofon a reproduktor. Pro usnadnění cestování sluchově postiženým cestujícím barcelonské lehké městské železnice TRAM vybavuje dopravce Transdev ve spolupráci s městskou dopravní organizací ATM hlasová komunikační rozhraní indukčními smyčkami.


Evropskou misi na Měsíc podpoří přistávací kamera LandCam-X od inovačních firem

13.10.2022 Evropská vesmírná agentura ESA má při průzkumu Měsíce ambiciózní cíle. Jedním z nich je nachystat si půdu pro přistávací modul, který bude odkázaný na data z kamer a lidaru při analýze terénu. Má tak být zcela autonomně schopen vybrat nejlepší místo k přistání. Kamera je připravena, ale vzhledem k tomu, že nic nepřekoná skutečnou zkoušku, rozhodla ESA poslat ji do vesmíru. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


Robot STA bude manipulovat se vzorky při společné misi NASA a ESA na Mars

11.10.2022 Robotické technologie, které se uplatňují především v odvětví průmyslové automatizace, naleznou své uplatnění i při vesmírných misích. Mise mající za cíl přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi budou využívat evropskou 2,5 m dlouhou robotickou paži zvanou STA k vyzvednutí pouzder s cenným materiálem z cílové planety. Ta je následně přesune do rakety určené k realizaci historické meziplanetární dodávky. Naše odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


Platforma Atlassian Opsgenie pomáhá při řešení problémů

6.10.2022 Pro hladký chod jakékoli firmy je důležité problémům předcházet, a pokud už nastanou, co nejrychleji je řešit. Technickou podporu v takových situacích může poskytnout například moderní platforma pro řešení incidentů Opsgenie od australské firmy Atlassian, jejíž licenci v ČR nabízí společnost Unicorn. Odborné veřejnosti byla představena v září 2022.  


Vícefrekvenční satelitní systém pomůže přesně určovat polohu pražských tramvají

27.9.2022 Polohu pražských tramvají pomohou s vysokou přesností zpřesňovat vícefrekvenční satelitní přijímače využívající různé družicové systémy, kromě GPS především Galileo. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je postupně instaluje do jednotlivých vozidel. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2022. Tento systém pomůže cestujícím, dispečerům i ekonomice provozu.


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services