Přečtěte si:  Na co dát pozor při výběru dodavatele fotovoltaiky?


Pozvánky na akce


Stalo se


Kabely Lapp pro linku na zpracování trubek od společnosti Prestar

26.1.2017 Společnost Prestar, s.r.o., která přes 20 let vyrábí stroje a zařízení ke zpracování trubek a tyčí do ocelářského a zpracovatelského průmyslu. Dodávky firmy Prestar zahrnují kompletní projektové práce, vývoj, výrobu a montáž plně automatizovaných strojů a zařízení.

Jedním z úspěšně realizovaných loňských projektů bylo dodání linky na zpracování trubek do závodu Volžskij nedaleko Volgogradu. Zařízení o rozměrech 162×40 m dokáže zpracovat trubky do hmotnosti 3,8 tun a maximální délky 13 m. Tento kolos, který je připraven na nepřetržitý provoz, využívá pro manipulaci s materiálem 212 motorů. Většina z nich je řízena frekvenčními měniči. Na všechny komponenty zařízení jsou kladeny extrémní nároky, kdy spolehlivost je na prvním místě. To se týká i výběru kabelů, kterých je na celé lince více než 30 km. Každý z nich plní jinou funkci a tomu odpovídá jeho výběr z pohledu konstrukce a vlastností. Jako hlavní dodavatel kabeláže pro celé zařízení byla vybrána společnost LAPP KABEL s.r.o.

Kabely pro servopohony

U velkého množství motorů, které jsou řízeny frekvenčními měniči, byly použity servokabely řady ÖLFLEX®SERVO 719 CY . Oranžový plášť dle DESINA® a aprobace UL pro použití v zámoří jsou u nových typů servokabelů standardem. Tato nová řada kabelů má navíc nízkokapacitní konstrukci, která umožňuje kvalitní přenos vysokých frekvencí na větší vzdálenosti. Dalším důležitým parametrem je hodnota jmenovitého napětí 0,6/1 kV, která se vztahuje i na ovládací páry žil. Servokabel tak umožnuje připojení motorů s brzdou ovládanou napětím 400 V, což u starších typů kabelů nebylo možné.

Dopravní linka Prestar s.r.o. pro trubky a tyče

Pro pohyblivé přívody využívá zařízení odolné PUR kabely ÖLFLEX® SERVO FD 796 CP. Jejich konstrukce umožňuje použití ve vysoce dynamických aplikacích s rychlostí pojezdu do 5 m/s a zrychlením až 50 m/s2. Vnější PUR plášť je vysoce odolný vůči mechanickému poškození a olejům. Velmi dobrá flexibilita a malé poloměry ohybu se projeví především u kabelů velkých průřezů. U tohoto typu kabelu je možné volit průřezy až do rozměru 4G50 mm2.

Řízení a komunikace

Pro řízení systému a komunikaci celého zařízení je využívána průmyslová sběrnice PROFINET. Rychlý a bezproblémový přenos dat po této sběrnici zajišťují kabely ETHERLINE® PN Cat.5 Y FLEX FC. Pro signály od snímačů do nadřazeného systému jsou použity kabely ÖLFLEX® CLASSIC 110. Tyto PVC kabely jsou charakterizovány vysokým počtem žil (až 100 v průřezech 0,75 a 1,0 mm2) a výbornou flexibilitou, která jim umožnuje za určitých podmínek použití v pohyblivých přívodech. Tam, kde je počet cyklů vyšší a délky pojezdu přesahují délku 5 m, jsou použity vysoce flexibilní kabely řady ÖLFLEX® CLASSIC FD 810.

Celá linka byla sestavena v halách Prestar v Opavě. Po prověření funkčnosti všech částí bylo zařízení rozebráno a převezeno na místo určení. Předání linky a její spuštění v ostrém provozu přímo v závodě Volžskij proběhlo v říjnu loňského roku.

Lapp

Foto © Prestar s.r.o.

www.lappgroup.cz

Přečtěte si také:

Lapp: Nová řada kabeláže pro snímače a akční členy

17.1.2017 Skupina Lapp představila nové kabely UNITRONIC® ROBUST S/A, které jsou určené pro přenos signálů z čidel a akčních členů. Rozšiřují tak stávající produktovou řadu ROBUST skupiny Lapp.


Bezpečná robotická logistika s kabely Lapp

6.12.2016 Bezobslužné robotické tahače CEITruck s periferními jednotkami (viz foto) zabezpečují distribuci materiálu po předdefinovaných dráhách ve výrobních halách. Samozřejmostí je monitorovací a řídicí bezdrátový systém a automatické nabíjení. Využitím automatického logistického systému od společnosti CEIT zvyšují firmy svoji produktivitu a zároveň snižují logistické náklady. 


Kabely Lapp pomáhají unikátnímu astronomickému projektu

23.11.2016 V horách Namibie je umístěný HESS teleskop snímající gama záření, které vydávají tzv. umírající nebo rotující hvězdy. Toto záření generuje obrovské množství dat a ta jsou přenášena do počítačů pomocí optických kabelů Lapp se skleněnými vlákny. 


Nová metoda pro snadné odplášťování PUR kabelů

16.8.2016 Skupina Lapp představila dva ovládací kabely – ÖLFLEX® 408 P a ÖLFLEX® 409 P – s lepší mechanickou a chemickou odolností. Tyto kabely mají integrovanou funkční vrstvu na bázi speciálního PVC zaplňující mezery mezi žílami, jejíž zásluhou se lépe a spolehlivěji odplášťují 


Lapp představuje solární kabel podle nového standardu pro fotovoltaiku

28.7.2016 Jednožilový kabel H1Z2Z2-K splňuje požadavky nového mezinárodního standardu pro fotovoltaické kabely EN 50618 a je určen pro jmenovité napětí U0/U=1,5/1,5 kV DC, zkušební napětí 6500 V AC. 


Řešení Lapp pro výrobu strojů a zařízení

4.7.2016 Česká společnost TOSHULIN vyrábí vertikální obráběcí centra na opracování obzvláště velkých součástí. Do těchto strojů používá osazené energetické řetězy od společnosti LAPP KABEL s.r.o. Tyto takzvané svislé soustruhy nebo svislé otočné soustruhy jsou mimořádně rozměrné, avšak neuvěřitelně přesné stroje o hmotnosti několika tun. Dokážou s vysokou přesností zpracovávat obrobky o průměru několika metrů: Vrtat, soustružit, frézovat nebo obrušovat lze například rotory plynových turbín, převodovky větrných turbín nebo kola lokomotiv. 


Kabelová vývodka  SKINTOP® GRIP – spolehlivě i v drsných podmínkách

23.6.2016 Vibrace, prach, střídání teplot a pohyb zařízení – to jsou podmínky, které vyžadují opravdu šikovné řešení pro upevnění kabelů. Lapp Kabel přichází s kabelovou vývodkou právě pro tyto aplikace. 


Jednožilové vodiče pro průmyslové rozvaděče i těžební plošiny

13.4.2016 Rozvaděčová technika tvoří základ mnoha strojů a zařízení. Z pohledu kabeláže jsou rozvaděče a interní kabeláž synonymem pro jednožilové vodiče. O zkušenosti s jejich používáním se může podělit i jeden z významných výrobců rozvaděčů, společnost Elektro Kroměříž a.s. Ta je ryze českým výrobcem NN rozvaděčů (do 6300 A). 


Novinky prezentované společností  Lapp Kabel na brněnském AMPERu 2016

4.3.2016 Brněnské výstaviště se letos opět stalo dějištěm mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení AMPER a Lapp Kabel na něm ani tentokrát nechyběl. Na stánku o ploše více než 100 m2 si mohli návštěvníci prohlédnout pětici hlavních produktových novinek pro rok 2016.  


Produktové novinky Lapp pro potravinářský a farmaceutický průmysl

25.2.2016 Skupina Lapp uvádí na trh další produkty vhodné nejen pro potravinářský a farmaceutický průmysl: nerezovou kabelovou vývodku s rozšířenou funkcí uzemnění stínění kabelů v souladu s požadavky elektromagnetické kompatibility (EMC) a ochrannou hadici SILVYN® FG NM s nerezovým šroubením SILVYN® HYGIENIC. 


Jasné koncepty skupiny Lapp pro Industry 4.0

4.2.2016 O Industry 4.0 se intenzivně diskutuje již déle než čtyři roky. Cílem je přitom dosažení větší efektivity ve výrobě pomocí tzv. inteligentní továrny (Smart Factory). Stuttgartská skupina Lapp, jeden z předních dodavatelů integrovaných řešení a značkových výrobků v oblasti kabelových a spojovacích technologií, přijala tuto výzvu, tak jako mnoho jiných výrobců z oboru automatizace. 


 

Naše tipy


Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services