Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Biologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne. Nejde zde jen o pohodlí, ale třeba také o pracovní výkonnost lidí na služebních cestách nebo o schopnost turistů se rychle zorientovat v novém prostředí.  

Aby bylo možné cestujícím tento problém zmírnit pomocí řízeného osvětlení v kabině letadla, provedly Bergická Univerzita Wuppertal, Fraunhofer Institute for Building Physics IBP, Airbus, Diehl Aerospace a Osram společný pokus:

Třicet dva dobrovolníků absolvovalo během šesti dnů v simulátoru letecké kabiny tři realistické noční přelety na dlouhou vzdálenost. Přitom byly sledovány jejich psychologické a fyziologické reakce, jako například únava, kvalita spánku, stres, bdělost nebo pocit pohody, pomocí nejrůznějších metod – dotazníky, EKG, senzory pohybu, rozbor vzorků slin a měření hladiny spánkového hormonu melatoninu nebo stresového hormonu cortisolu.

Protože světlo je prvotním stimulem pro řízení biologických hodin, bylo během simulovaného letu přizpůsobováno příslušným fázím cesty s využitím LED svítidel a inteligentního řízení osvětlení. Kromě intenzity osvětlení se měnilo i barevné spektrum světla. Teplé bílé osvětlení zkraje nočního letu působilo uvolnění, podporovalo produkování melatoninu a zpomalovalo srdeční rytmus, čímž přispívalo ke klidnému letu s lepším spánkem. Studené bílé světlo s modrým barevným komponentem ráno po osvěžujícím spánku naproti tomu potlačovalo tvorbu melatoninu, a pomohlo tak cestujícím být bdělí při dosažení cíle cesty. Pozornost obchodních cestujících i pohoda turistů po vystoupení z letadla tím významně vzrostly. 

Jak vidět, světlo řídí základní tělesné funkce včetně srdečního rytmu, produkování hormonů a tělesné teploty. Za normálních okolností je tímto světlem přirozené denní světlo. Pokus ukázal, že v nepřirozených situacích, jako jsou lety na dlouhé vzdálenosti, může inteligentní osvětlení pomoci našim biologickým hodinám překonat vzniklý chaos a dostat se zpět do přirozeného chodu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Více informací naleznete zde

Přečtěte si další související články z rubriky Osvětlení:

37 m2 světla: největší světelná textilie na světě představena v Drážďanech

9.7.2014 Společnost Royal Philips představila na začátku července 2014 největší světelnou textilii na světě v drážďanském nákupním středisku Centrum Galerie. Její plocha je 37 m2. O světelné textilii společnosti Philips jsme na našem portále psali již dříve. V provedení, prezentovaném na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014, má textilie tloušťku 120 mm Synios E4014: nová LED zatraktivňuje design a podporuje bezpečnost

30.5.2014 Pod značkou Synios E4014 uvedla v květnu 2014 společnost Osram Opto Semiconductors na trh novou LED diodu s mimořádně malou tloušťkou 0,57 mm a výkonem 0,5 W. Spolu s robustním plastovým zapouzdřením bez použití návazné optiky a s rozměry 4,0 × 1,4 mm je předurčena především pro zvýšení atraktivity „bílého zboží“


LED reflektorová svítidla McLED

21.5.2014 Společnost Schmachtl CZ, výhradní zástupce světových výrobců v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství, představila na letošním veletrhu AMPER profesionální reflektorová LED svítidla McLED. Tato svítidla řady LEDpot, LEDstream, LEDcannon a LEDheaven jsou vybavena chipy a drivery předních světových výrobců a patentovaným systémem chlazení, který dovoluje dosahovat velkých výkonů – až 1000 W.  


7.4.2014 Na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014 představila společnost Royal Philips revoluční světelný zdroj pro velké prostory: stropní světelnou textilii, prezentovanou pod označením OneSpace. O světelných textiliích Philips kombinujících tkaninu a LED zdroje jsme na našem portále psali již dříve v článku  Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice. Koncept OneSpace posunuje tuto technologii dále 


LED Superstar Classic A40: působivý a efektivní retro světelný zdroj

12.2.2014 V předvečer mezinárodního veletrhu světelné techniky Light+Building 2014 představil německý výrobce OSRAM pod typovým označením LED Superstar Classic A 40 působivou LED alternativu v duchu tradiční 40W žárovky se závitem E27. Podobně jako původní žárovky je i tato jejich LED náhrada k dispozici jak v průsvitné, tak v matné verzi 


Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice

16.1.2014 Zajímavým inovativním produktem ve světelné technice, jehož uvedení na trh se letos očekává, je světelný koberec, kombinující kobercovou tkaninu s LED svítidly. Strategické partnerství pro vývoj a výrobu tohoto produktu ohlásily v listopadu 2013 světový výrobce osvětlovací techniky Royal Philips a známý výrobce podlahových krytin Desso. 


Lumination BL Series: nová LED svítidla pro komerční prostory

14.3.2013 Začátkem března 2013 představila společnost General Electric nový systém LED osvětlení pro kancelářské a jiné komerční prostory, dodávaný pod značkou Lumination™ BL Series. Tento systém nabízí architektům všestranné možnosti při integrovaném řešení stropní části integrující účinné osvětlení s ostatními sítěmi při zachování tradičního t-designu a čistého, hladkého podhledu. 


MultiLED: plně variabilní osvětlení pro interiéry automobilů

9.8.2013 V srpnu 2013 představila společnost Osram uživatelsky příjemné řešení pro osvětlení automobilových interiérů: LED svítidlo MultiLED, které umožňuje volit zabarvení světla podle požadavků a potřeb zákazníka. Základem konstrukce svítidla je červený, zelený a modrý čip, každý z nich nezávisle ovladatelný.OLED 3D: nová světelná technika pro automobily

18.7.2013 Výzkumný tým německého projektu OLED 3D prezentoval na začátku července 2013 první výsledky své práce: praktické využití tzv. třírozměrných organických LED diod (OLED) pro zadní světla automobilu. Jedná se o první využité OLED k tomuto účelu na světě a nabízí zcela nové možnosti pro automobilové designéry. 


Průsvitné umělecké osvětlení z OLED

23.12.2012 Jako první na světě představila společnost OSRAM umělecké osvětlení Rollercoaster, využívající průsvitné organické LED (OLED). „Svítící skleněné panely“ se připravují k sériové výrobě od roku 2014 a OLED mají před sebou budoucnost světelného zdroje, který se jako první nabízí pro průsvitná svítidla.  


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services