Přečtěte si:  Vývoj technologií, vývoj trhů i potíže růstu: Zpráva z konference Elektrické autobusy pro město XII


Pozvánky na akce


Stalo se


LED osvětlení pomáhá chovat v Nizozemí oblíbené pacifické ryby

16.2.2021 Moderní světelná technika stále více zasahuje do sofistikovaných metod zemědělské produkce. Nejde přitom pouze o umělé pěstírny zeleniny a dalších plodin, ale také o chov ryb jako cenný zdroj bílkovin a dalších živin. Zajímavým příkladem je chov pacifické ryby, která se česky nazývá kranas americký a anglicky yellowtail fish nebo kingfish, v akvakultuře nizozemské firmy Kingfish Company. Odborná veřejnost o tom byla informována v polovině února 2021.

Kranas americký (viz foto) je až 180 cm dlouhá ryba s hmotností i kolem 30 kg. Obývá subtropické vody Indo-Pacifiku, Tichého oceánu i Atlantiku. Zde žije v hloubce od 3 do více než 300 metrů ve vodách o teplotě mezi 18 °C a 24 °C. Živí se jinými rybami (sledi či makrelami) i hlavonožci. Ročně jsou odloveny desítky a stovky tun této ryby v australských vodách.

Je to vysoce ceněná ryba, a proto je chovaná v Austrálii, ale i v některých jiných zemích, také v akvakulturách. Tímto pojmem se obecně rozumí cílevědomé pěstování vodních živočichů a rostlin jak v přirozeném prostředí (v klecích, sítích apod.), tak i v umělých nádržích a podobných zařízeních, které umožňuje dosáhnout dlouhodobě stálých výnosů. V případě Kingfish Company je kranas americký chován v hlubokých nádržích (viz foto).

Světlo je pro tuto rybu velmi důležité. Díky němu nejen vidí jiné ryby a potravu, kterou dostává. Je to také jediný způsob, jakým ryby určí denní dobu a roční období.

Větší a hlubší nádrže pro chov ryb tak představují výzvu pro světelnou techniku v oblasti distribuce světla. Dodavatel osvětlení společnost Signify k tomuto účelu vyvinula speciální optiku, která homogenně distribuuje světlo z LED zdrojů po celé nádrži a nevytváří temné skvrny. Řídicí elektronika osvětlení napodobuje východ a západ slunce.

Podobně jako u umělých pěstíren zemědělských plodin má i akvakultura osvětlení se „světelnými recepty“, které dodají do nádrže dostatek světla, čímž zvýší viditelnost potravy i ryb navzájem mezi sebou. Tím snižují stres ryb, zvyšují míru příjmu potravy, a umožňují tak optimální růst chovaných ryb.

Díky tomuto osvětlení je produkce ryb v této akvakultuře o 30 % vyšší oproti objemům, pro něž byla původně budována.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Signify Holding

Další informace zde

Přečtěte si také:

Vertikální farma: moderní zemědělství v symbióze s moderní osvětlovací technikou

18.3.2020 Pro vývoj světové populace je charakteristický růst měst, a s nimi i městského obyvatelstva. S rostoucí osvětou a hospodářskou prosperitou zároveň roste zájem o zdravý životní styl. K němu neodmyslitelně patří i čerstvé ovoce a zelenina, pokud možno v „bio“ kvalitě bez zbytečného chemického ošetření, které si náročný obyvatel města přeje mít denně na stole. Řešením tohoto požadavku jsou umělé pěstírny umístěné co nejblíže místům spotřeby. Největší evropský projekt takovéto umělé pěstírny byl odborné veřejnosti představen na začátku března 2020. 


Vliv barev světla na rostliny: příležitost pro umělé pěstírny i otazníky nad zjednodušeným pohledem na „bio“ osvětlení

22.1.2020 Je známo, že různé barvy světla mají bezprostřední vliv na vývoj rostlin. Tento fakt se úspěšně využívá pro umělé pěstování rostlin a je v této souvislosti výzvou pro dodavatele příslušných světelných zdrojů. Zároveň se však objevuje i při poněkud zjednodušeném a tendenčním pohledu na barevné odstíny ve veřejném osvětlení. Produktová informace společnosti OSRAM v lednu 2020 ohledně nových svítidel pro umělé pěstírny dala podnět naší redakci k následujícímu zamyšlení na toto téma.


Projekt EDEN ISS: v Antarktidě se vyzkouší umělé pěstování čerstvé zeleniny pro dlouhé pobyty ve vesmíru

25.10.2017 Umělé pěstování zemědělských plodin v uzavřených prostorách s pomocí „světelných receptů“ není nijak novým fenoménem – viz například projekty realizované u GrowWise City Farming a Green Sense Farms. Bez nadsázky životně důležité mohou být tyto způsoby pěstování rostlin pro delší pobyty lidí v kosmu. Pro jejich vývoj a testování slouží mezinárodní projekt EDEN ISS, který v říjnu 2017 zaznamenal důležitý milník:


Philips CoralCare: LED osvětlení pomáhá růstu korálů v akváriích

13.5.2016 Korál (resp. korálovec) je pozoruhodný mořský organismus. Biologicky jde o některé mořské žahavce, podobně jako například medúzy, kteří však zůstávají ve stadiu polypa (tedy se vlastně „nedovyvinou“). V této podobě tvoří v tropických mořích rozsáhlé kolonie s typickými vnějšími schránkami z uhličitanu vápenatého, které nabývají rozmanitých tvarů a barev. Není divu, že se stávají také předmětem zájmu profesionálů i nadšenců, kteří je pěstují v akváriích. Na pomoc jim přispěla v květnu 2016 firma Philips Lighting svojí jedinečnou LED technologií Philips CoralCare 


LED osvětlení zefektivňuje pěstování růží

9.12.2015 O využití LED světelných zdrojů při umělém pěstování rostlin jsme se na našem portále již zmiňovali, bylo to však především v souvislosti s pěstováním zeleniny a zemědělských plodin. LED zdroje mohou být stejně tak velmi účinným pomocníkem při umělém pěstování řezaných květin, především růží. Ty jsou totiž ze všech květin na světlo nejnáročnější – při umělém pěstování vyžadují ročně cca 4 – 5 tisíc hodin světla ročně, tedy v průměru cca 11 – 14 hodin světla denně. 


GrowWise City Farming: nové výzkumné centrum pro pěstování rostlin při umělém světle

17.7.2015 O možnostech, které nabízí LED světelná technika pro pěstování rostlin, zejména zeleniny, v uzavřených prostorách uvnitř měst, jsme na našem portále poprvé psali v souvislosti s americkou pěstitelskou firmou Green Sense Farms a jejími úspěšnými aktivitami.  Pro systematický výzkum v této oblasti otevřela společnost Royal Philips v červenci 2015 v technologickém parku High Tech Campus v nizozemském Eindhovenu výzkumné centrum 


 

Naše tipy


Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services