Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Červené a bílé světlo v umělých pěstírnách: Osram nabízí optimalizaci

25.6.2021 Nástup LED zdrojů umožnil ve větší míře vytvářet individuální „světelné recepty na růst“ pro konkrétní druhy rostlin. Tyto „recepty“ se uplatňují zejména v umělých pěstírnách. Problém může nastat, pokud se barevné odstíny z různých zdrojů světla navzájem překrývají, čímž dochází k neefektivnostem. Týká se to například červeného světla, které produkují jednobarevné LED, ale červená část spektra je rovněž součástí bílých LED. S řešením tohoto problému v podobě bílých LED s potlačenou červenou složkou přišla v červnu 2021 společnost Osram.

Nejprve jak je to s vlivem barev světla na růst rostlin.

Vždy velmi záleží na konkrétní rostlině a její odrůdě, stadiu vývoje a intenzitě světla. Konkrétní kombinace barev podle potřeby může podporovat konkrétní záměry pěstitele – například stimulovat žádoucí růst listů u listové zeleniny nebo vývoj květu u okrasných květin.

Obecně a zjednodušeně lze říci, že „hnacím motorem“ fotosyntézy je červená barva v určitých odstínech, nejintenzivněji v oblasti vlnových délek 620 – 660 nm, podle potřeby též doplněná o tzv. dalece červenou s vlnovými délkami mezi červenou a infračervenou.

Další důležitou barvou pro růst rostlin je modrá, jejíž správné dávkování je ovšem nesmírně individuální. (Kombinace červeného a modrého světla, na nichž umělé pěstování rostlin stojí, jsou mimochodem důvodem, proč pro fotografie z umělých pěstíren bývají charakteristické rostliny nasvícené v různých odstínech fialové.)

Zelená složka světla – někdy zbytečně podceňovaná – pomůže zejména v hustém listí, kam se ostatní barvy nedostanou.

Bílé světlo představuje kombinaci vlnových délek červeného, modrého a zeleného světla v různých vzájemných proporcích. Nelze tedy hovořit o konkrétním vlivu „bílé barvy“ světla na rostliny. Bílé světlo nicméně může při pěstování rostlin hrát důležitou roli: Umožňuje přirozené vnímání barev lidským okem, a tím i vizuální kontrolu rostlin a případné snadné objevení jejich problémů a chorob. Navíc obsahuje i potřebnou zelenou složku v míře dostačující pro její výše uvedenou funkci při pěstování rostlin.

Nyní se dostáváme k problému zmíněnému na úvod článku. Červená část světelného spektra vyzařovaná klasickými bílými LED spotřebuje mnohem více energie, nežli srovnatelné monochromatické červené LED. Bylo by tedy v součtu efektivnější používat červené LED, podle potřeby doplněné bílými LED, ovšem bez červené složky.  

Takovéto bílé LED nyní nabízí Osram pod obchodním označením Osconiq S 5050. Jde o bílou LED s významně potlačenou složkou červené barvy, což umožňuje nový typ použitého fosforu. Mezi její provozní vlastnosti patří mimo jiné optický výkon 630 mW a nepatrné rozměry 5,0 mm × 5,0 mm × 0,7 mm. Tato LED může být provozována v proudovém rozmezí 180 – 1050 mA podle konkrétní aplikace. Přitom je chráněna proti přepětí až do 8 kV.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © OSRAM

Další informace zde

Přečtěte si také:

Severský salát po celý rok: Švédská vertikální farma Ljusgårda využívá moderní LED technologie

20.5.2021 Více než 70 % ovoce a zeleniny spotřebovaných ve Švédsku se musí dovážet, s nezanedbatelným dopadem na životní prostředí a klimatické změny. Jak lze i v severských podmínkách s využitím moderních LED technologií pěstovat čerstvý a chutný salát, ukazuje příklad vertikální farmy Ljusgårda, která měla první úspěšnou sklizeň v dubnu 2021 a má velké plány do budoucna. 


Vertikální farma: moderní zemědělství v symbióze s moderní osvětlovací technikou

18.3.2020 Pro vývoj světové populace je charakteristický růst měst, a s nimi i městského obyvatelstva. S rostoucí osvětou a hospodářskou prosperitou zároveň roste zájem o zdravý životní styl. K němu neodmyslitelně patří i čerstvé ovoce a zelenina, pokud možno v „bio“ kvalitě bez zbytečného chemického ošetření, které si náročný obyvatel města přeje mít denně na stole. Řešením tohoto požadavku jsou umělé pěstírny umístěné co nejblíže místům spotřeby. Největší evropský projekt takovéto umělé pěstírny byl odborné veřejnosti představen na začátku března 2020. 


Vliv barev světla na rostliny: příležitost pro umělé pěstírny i otazníky nad zjednodušeným pohledem na „bio“ osvětlení

22.1.2020 Je známo, že různé barvy světla mají bezprostřední vliv na vývoj rostlin. Tento fakt se úspěšně využívá pro umělé pěstování rostlin a je v této souvislosti výzvou pro dodavatele příslušných světelných zdrojů. Zároveň se však objevuje i při poněkud zjednodušeném a tendenčním pohledu na barevné odstíny ve veřejném osvětlení. Produktová informace společnosti OSRAM v lednu 2020 ohledně nových svítidel pro umělé pěstírny dala podnět naší redakci k následujícímu zamyšlení na toto téma.


Projekt EDEN ISS: v Antarktidě se vyzkouší umělé pěstování čerstvé zeleniny pro dlouhé pobyty ve vesmíru

25.10.2017 Umělé pěstování zemědělských plodin v uzavřených prostorách s pomocí „světelných receptů“ není nijak novým fenoménem – viz například projekty realizované u GrowWise City Farming a Green Sense Farms. Bez nadsázky životně důležité mohou být tyto způsoby pěstování rostlin pro delší pobyty lidí v kosmu. Pro jejich vývoj a testování slouží mezinárodní projekt EDEN ISS, který v říjnu 2017 zaznamenal důležitý milník:


Philips CoralCare: LED osvětlení pomáhá růstu korálů v akváriích

13.5.2016 Korál (resp. korálovec) je pozoruhodný mořský organismus. Biologicky jde o některé mořské žahavce, podobně jako například medúzy, kteří však zůstávají ve stadiu polypa (tedy se vlastně „nedovyvinou“). V této podobě tvoří v tropických mořích rozsáhlé kolonie s typickými vnějšími schránkami z uhličitanu vápenatého, které nabývají rozmanitých tvarů a barev. Není divu, že se stávají také předmětem zájmu profesionálů i nadšenců, kteří je pěstují v akváriích. Na pomoc jim přispěla v květnu 2016 firma Philips Lighting svojí jedinečnou LED technologií Philips CoralCare 


LED osvětlení zefektivňuje pěstování růží

9.12.2015 O využití LED světelných zdrojů při umělém pěstování rostlin jsme se na našem portále již zmiňovali, bylo to však především v souvislosti s pěstováním zeleniny a zemědělských plodin. LED zdroje mohou být stejně tak velmi účinným pomocníkem při umělém pěstování řezaných květin, především růží. Ty jsou totiž ze všech květin na světlo nejnáročnější – při umělém pěstování vyžadují ročně cca 4 – 5 tisíc hodin světla ročně, tedy v průměru cca 11 – 14 hodin světla denně. 


GrowWise City Farming: nové výzkumné centrum pro pěstování rostlin při umělém světle

17.7.2015 O možnostech, které nabízí LED světelná technika pro pěstování rostlin, zejména zeleniny, v uzavřených prostorách uvnitř měst, jsme na našem portále poprvé psali v souvislosti s americkou pěstitelskou firmou Green Sense Farms a jejími úspěšnými aktivitami.  Pro systematický výzkum v této oblasti otevřela společnost Royal Philips v červenci 2015 v technologickém parku High Tech Campus v nizozemském Eindhovenu výzkumné centrum 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services