Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Co kdyby robot s člověkem opravdu spolupracoval?

22.9.2016 Po červnovém představení nové řady TX2 na mnichovské Automatice si tyto průmyslové roboty odbydou svou středoevropskou premiéru na letošním strojírenském veletrhu v Brně. K standardně vysoké výkonnosti robotů Stäubli nabídne nová řada několik výrazných vylepšení v duchu aktuálních trendů Industry 4.0 a spolupráce robotů s člověkem ve všech možných výrobních prostředích.


Nová řada robotů TX2 zahrnuje šestiosé modely TX2-40, TX2-60 a TX2-90.

Stäubli má za sebou další úspěšný veletrh, kdy Automatica 2016 opět překonala předchozí ročníky zejména díky jedinečnému konceptu veletržní expozice. Na dosud největším stánku mohli návštěvníci pozorovat velice realistický a plně funkční model Smart Factory – továrny budoucnosti, ve které různé roboty TX2 na vzájemně propojených pracovištích předvedly svou kompatibilitu v rámci Industry 4.0 i své kolaborativní schopnosti.

Aby se koncept Smart Factory co nejvíce přibližoval realitě běžných průmyslových provozů, byla pro všechny robotické buňky provedena kompletní analýza rizik, která následně prošla kontrolou a schválením od nezávislé autority. Každá z prezentovaných buněk by tak bez jakýchkoliv dalších úprav mohla být nasazena přímo v reálném provozu. V podobném duchu bude koncipován i stánek Stäubli (pavilon G1, č. 48) na brněnském MSV s několika roboty TX2 v akci.

Nový kontrolér CS9 nabídne snadnou údržbu díky konstrukci rozdělené do tří samostatně výsuvných částí.

Rychle a bezpečně zároveň

Zásadní novinkou u nové řady robotů jsou jejich jedinečné bezpečnostní funkce. Uvedením robotů TX2 s novými kontroléry CS9 otevírá Stäubli novou kapitolu ve spolupráci robotů s člověkem. Nové modely se mohou pochlubit samostatnými bezpečnými digitálními enkodéry na všech osách a jako jediné roboty na trhu splňují všechny jejich komponenty přísná kritéria nejvyšší kategorie bezpečnosti SIL3, PLe.

Pro zajištění maximální bezpečnosti je každý pohyb robotu monitorovaný senzory. Navíc jsou zaznamenávány v reálném čase souřadnicová poloha všech os, rychlost i zrychlení. Pro řadu TX2 zvolilo Stäubli konfigurovatelné bezpečné I/O moduly a real-time Ethernet sběrnici, které garantují maximální bezpečnost a kompatibilitu. Pomocí nového ovládacího panelu SP2 s barevným dotykovým lCD displejem s úhlopříčkou 7" (viz foto vpravo) je pak kompletní ovládání mnohem snadnější.

Flexibilita především

Generální manažer Stäubli Robotics Gerald Vogt vysvětluje, proč se Stäubli rozhodlo využívat svých standardních průmyslových robotů i pro kolaborativní aplikace a nevydalo se tak cestou typických kolaborativních robotů, jak je dnes můžeme vidět na trhu: „Již od začátku jsme nechtěli vyvíjet speciální model pouze pro kolaborativní aplikace. Tyto roboty jsou totiž normami velmi limitované co do nosnosti, rychlosti a dynamiky pohybů. A proto jsme raději uzpůsobili naše standardní roboty pro spolupráci s člověkem bez jakýchkoliv kompromisů v jejich výkonnosti – a mluvíme o nich tedy jako o nejrychlejších bezpečných robotech na světě.“

Vogt, který řadu let vedl i vývojové oddělení ve výrobním závodu Stäubli ve francouzském Faverges, vidí zásadní výhodu této strategie ve flexibilitě robotů: „S šestiosými roboty TX2 můžeme pracovat ve všech úrovních spolupráce s člověkem. Zároveň díky skvělé výkonnosti, rychlosti, přesnosti a spolehlivosti těchto robotů představují první volbu pro náročné aplikace s důrazem na vysokou produktivitu. A těch je stále v průmyslu naprostá většina.“

Šestiosý robot TX2-90 vybavený novým EtherCAT I/O modulem poblíž zápěstí pro snadné připojení periferií.

Jeden robot zvládne vše

Tato flexibilita získává nový rozměr, i pokud uvážíme realitu současné průmyslové výroby. Životnost robotů Stäubli výrazně převyšuje běžný několikaletý životní cyklus jednotlivých projektů, na jehož konci je nutné výrobu často upravit pro další projekt. Vzhledem i k velmi pozvolnému nástupu kolaborativních aplikací se tak snadno může stát, že nyní ještě předností těchto robotů nedokáže řada firem využít a upřednostní standardní rychlé roboty.

Po pár letech se ale situace může změnit a určitá míra spolupráce robotu s člověkem bude přínosná, pokud ne přímo nutná. To by tedy pro daný podnik znamenalo další investici do pomalých kolaborativních robotů určených výhradně pro tyto aplikace. S roboty Stäubli řady TX2 tyto problémy zcela mizí a změna je otázkou pouhého přeprogramování. „Díky svým jedinečným vlastnostem tak roboty Stäubli chrání nejen zaměstnance a výrobu, ale i vaši investici,“ uzavírá Gerald Vogt.

Stäubli: textilní stroje, konektory a průmyslové roboty

Stäubli je globálním dodavatelem mechatronických řešení ve třech oborech: textilní stroje, konektory a průmyslové roboty. S více než 4500 zaměstnanci najdete pobočky Stäubli v 25 zemích a obchodní zastoupení ve více jak 50 zemích po celém světě.

Stäubli Systems, s.r.o.

Foto © Stäubli

Více informací na www.staubli.cz

Přečtěte si také:

Multi-Contact přichází na trh s novými moduly konektorového systému CombiTac

13.6.2016 Společnost Multi-Contact rozšířila svůj modulární konektorový systém CombiTac o 10Gb modul pro ethernetovou komunikaci a o modul pro monitorování spojení.  


Stäubli představuje Stäubli Robotics Suite 2016: software pro vývoj robotových aplikací a údržbu

11.2.2016 Stäubli uvádí na trh novou verzi svého robotového studia Stäubli Robotics Suite 2016, která přináší řadu důležitých vylepšení, jako jsou manipulace s díly, automatický výpočet parametrů zatížení, možnost umístění dodatečné zátěže na rameno robota, propojení vstupů a výstupů mezi robotem a virtuální buňkou, natáčení videozáznamů a mnoho dalších. 


Pohon dělá rozdíly

20.6.2014 Technologie pohonu je klíčovým prvkem pro výkon průmyslového robotu. I přesto se mnoho výrobců spoléhá v tomto ohledu na standardní řešení dodávaná jinými firmami. Jedna výjimka tu však je: Stäubli dlouhodobě vyvíjí a samostatně vyrábí vlastní systém pohonu pro své šestiosé roboty, a těží tak z jedinečné přesnosti, dynamiky a dlouhodobé životnosti, které tento systém nabízí. Přinášíme další poznatky z tiskové konference Stäubli, která se konala 3. června 2014 v Mnichově v rámci veletrhu Automatica 2014 a kde společnost Stäubli představila také novou řadu robotů Stäubli TX2 a novou generaci kontroléru CS9


Ruku v ruce s robotem

18.6.2014 S novou řadou robotů TX2 a novou generací kontroléru CS9 otevírá Stäubli Robotics novou kapitolu ve spolupráci člověka se strojem. Inovace v podobě funkcí Safe Speed, Safe Stop nebo Safe Zone posunují dosavadní hranice. Nyní již nic nestojí v cestě bezpečnému a plnohodnotnému partnerství mezi člověkem a robotem. 


Nová řada robotů Stäubli s vyšším výkonem

12.6.2014 Když Stäubli představilo na veletrhu Automatica 2004 novou řadu robotů TX, požadavky kladené na výkon šestiosých robotů se zcela změnily. Nyní, přesně o deset let později, se historie opakuje při představení řady Stäubli TX2, nástupnické generace robotů, která bude posouvat laťku opět o kus výše. Nová generace robotů řady TX2 jasně předčí předchozí úspěšnou sérii a nastavuje zcela nové standardy pro výkon průmyslových robotů. 


Netradiční nabíjecí zařízení pro elektrická vozidla od Multi-Contact

21.3.2014 Na veletrhu AMPER 2014 se mezi zajímavými technickými řešeními, přihlášenými do soutěže Zlatý Amper, představil odborné veřejnosti systém bezobslužného dobíjení elektrických vozidel od švýcarského výrobce Multi-Contact, člena skupiny Stäubli. Toto zařízení vychází z dlouholetých zkušeností výrobce v oblasti konektorových technologií a nabízí unikátní mechanicky naváděné připojení. 


CombiTac nově se stupněm krytí až IP68

19.2.2014 Multi-Contact přichází s novým robustním krytem ke svému modulárnímu systému CombiTac, který poskytne ochranu až po stupeň IP68 pro všechna napojení. Nový kryt z litého hliníku a se speciálním ochranným nástřikem je odolný i vůči agresivním látkám a nepodléhá korozi. 360° krytí chrání spoje i proti elektromagnetickým vlivům. Standardně bude tento nový kryt nabízen ve čtyřech různých velikostech a na stávající pouzdro ho lze jednoduše přišroubovat. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services