Přečtěte si:  Elektromobilitu je třeba rozvíjet a propagovat s rozmyslem: Zpráva z konference Chytrá elektrická doprava v praxi






Pozvánky na akce


Stalo se


















Automobilový průmysl se rychle automatizuje, bez kvalifikovaných lidí to ale nejde: výsledky průzkumu Automotive Manufacturing Outlook Survey

7.4.2025 Třetí průzkum Automotive Manufacturing Outlook Survey, který uskutečnila společnost ABB Robotika ve spolupráci s předním odborným časopisem Automotive Manufacturing Solutions, zdůraznil zásadní důležitost přechodu k „chytrým továrnám", který budou muset zrealizovat všichni globální výrobci a hlavní dodavatelé. Odborná veřejnost o tom byla informována v březnu 2025.

Trh přináší nové výzvy pro flexibilní výrobu

Průzkum zdůraznil, že respondenti považují zavádění flexibilní výroby za klíčový způsob, jak se vypořádat s komplexními problémy, kterým čelí mnozí významní výrobci. Mezi tyto problémy patří zvláště nepředvídatelná úroveň poptávky po určitých typech vozidel včetně elektromobilů, hybridních vozidel a vozidel se spalovacími motory. Výrobci přitom musí provádět montáž různých pohonných jednotek v jednom výrobním závodě při zajištění rychlejších životních cyklů výrobků.

Celkem 84 % respondentů uvedlo, že v příštích pěti letech se flexibilní výroba stane významným faktorem ve výrobě vozidel.

Výhody využívání pokročilých technologií

Průzkum vyzdvihl výhody většího využívání pokročilých výrobních technologií, od autonomních mobilních robotů s AI dodávajících díly na linku, až po technologie digitálních dvojčat.  

Zdůraznil také důležitost robotiky a pokročilé automatizace, přičemž 64 % respondentů souhlasilo s tím, že ve výrobě automobilů bude využití autonomních mobilních robotů (AMR) nadále vzrůstat. 57 % respondentů pak souhlasilo s tím, že k provádění opakujících se montážních úkolů bude využíváno vedle lidských pracovních sil stále více kolaborativních robotů.  

Respondenti rovněž uvedli, že zaznamenali významný pokrok v odvětví založený na generativní AI a softwaru, přičemž 82 % souhlasilo s tím, že využití této technologie má potenciál snížit náklady na výrobu vozidel, zlepšit kvalitu a zjednodušit zavádění nových modelů. Očekávají také výrazný nárůst využívání další klíčové technologie – digitálních dvojčat a simulace – přičemž 73 % respondentů předpovídá, že jejich využívání výrazně poroste.

Poznámky: Generativní umělá inteligence (AI) se vyznačuje schopností generovat text, obrázky, videa nebo jiná data pomocí k tomu určených modelů, často v reakci na podněty zvenčí (hlasový pokyn nebo příkazový řádek). Digitálním dvojčetem rozumíme počítačový model procesu pracující s daty v reálném čase.

Výzvou jsou velké investice i pracovní síla

I když respondenti průzkumu podporovali zavádění nových technologií a budoucí „chytré továrny“ vnímali pozitivně, současně si jsou také vědomi některých obtížných úkolů, které jsou s dosažením tohoto cíle spojené. Za největší omezení považují vysoké počáteční náklady (54 %), poté technické problémy a výzvy (35 %), kybernetickou bezpečnost, ochranu dat a adaptaci pracovní síly (32 %), dále pak nedostatek kvalifikované pracovní síly (28 %).

Příležitost pro kvalifikované obchodní partnery

Lze shrnout, že automobilový průmysl se dívá na probíhající změny pozitivně a má přehled o tom, které technologie nabízejí nejlepší řešení – přičemž ve výběru jsou významně zastoupeny autonomní mobilní roboty, koboty (kolaborativní roboty) a AI (umělá inteligence).

Nelze přitom ovšem ignorovat lidský faktor s potřebnou adaptací na nové podmínky a dostatečnou kvalifikací v oboru informačních technologií. Zde vzniká prostor pro příslušně vybavené a kvalifikované obchodní partnery automobilového průmyslu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Přečtěte si také:

Simulační software v lakovnách zefektivňuje výrobu automobilů

6.2.2025 Při přechodu na digitální výrobu v automobilovém průmyslu hrají významnou roli rychlejší a energeticky účinnější řešení pro lakovací procesy. ABB a rakouská společnost Engineering Software Steyr GmbH spolupracují na využití softwaru, který v této oblasti může přinést významné zefektivnění. Odborná veřejnost o tom byla informována v lednu 2025. 


Jak technologie IO-Link a moduly MVK Pro od Murrelektronik mění výrobu ocelových trubek

21.1.2025 Třinecké železárny, jako jeden z nejvýznamnějších českých producentů oceli, se neustále snaží zlepšovat své výrobní procesy a držet krok s nejnovějšími technologickými trendy. Jedním z posledních kroků na této cestě byla zásadní modernizace ve Válcovně trub Ostrava, která přinesla novou úroveň efektivity a kvality do výroby ocelových trubek. Tento projekt zahrnoval instalaci dvou nových řezacích strojů, které jsou určeny ke krácení polotovarových bloků pocházejících z procesu kontinuálního lití.


Co s elektronickým odpadem? Odpověď přinesou robotické mikrotovárny

31.10.2024 Pokroky v umělé inteligenci, strojovém učení a cloudové technologii nutí datová centra častěji modernizovat a rozšiřovat svá zařízení. Již dnes datová centra významně přispívají k objemu 2,6 mil. tun elektronického odpadu, každoročně vyprodukovaného na celém světě. Předpokládá se, že do roku 2030 vzroste tento objem celosvětově na 75 mil. tun. 


Program Roboty do škol uvádí studenty do světa automatizace

27.9.2024 V rámci programu Roboty do škol společnosti ABB působí v současné době 45 robotů na vysokých školách a 30 na středních školách. Programu se účastní 7 vysokých škol a více než 60 škol na středním vzdělávacím stupni. V září 2024 dosáhl tento program „třičtvrtěmilníku“: do českých škol byl dodán 75. robot. 


Platforma Omnicore umožňuje automatizaci i ve velmi přesné výrobě

28.6.2024 Automatizace průmyslových procesů zasahuje do všech odvětví. Týká se to i těch, kde je důležitá maximální přesnost, jako je obloukové svařování, montáž displejů mobilních telefonů, nebo lepení a řezání laserem. Právě automatizaci těchto odvětví napomáhá inteligentní automatizační platforma OmniCore™ od ABB, s níž byla naše odborná veřejnost seznámena v červnu 2024. 


Digitální energetické dvojče: počítačový model pomáhá Mercedes-Benz přecházet na obnovitelné zdroje energie

11.6.2024 Digitální dvojče je počítačový model skutečného automatizovaného zařízení, na němž lze simulovat jeho fungování, komunikaci mezi jeho složkami apod. Digitální dvojče se může učit z různých zdrojů a adaptovat na měnící se podmínky. Takovýmto nástrojem je i digitální energetické dvojče, které v květnu 2024 představily společnosti Siemens a Mercedes-Benz. 


Světový průzkum v automobilovém průmyslu: Elektromobilita přináší nové výzvy výrobcům v Evropě, USA i Asii

18.4.2024 Druhý celosvětový průzkum ABB Automotive Manufacturing Outlook Survey, zahrnující i české automobilky, odhalil obavy z rostoucích nákladů na energie v Evropě a vzrůstající ceny práce v USA. O výsledcích byla naše odborná veřejnost informována v dubnu 2024. 


 

Naše tipy
































Copyright © 2012 – 2025 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services