Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Přeměna záplavy dat na zdroj cenných informací – software Gridstream MDMS pro velké objemy dat

14.2.2014 Po celé Evropě se začínají používat desítky milionů inteligentních měřidel. Mnoho energetických a distribučních společností tak čelí přílivu velkých objemů dat, která proudí do jejich systémů. Stovky milionů odečtů měřidel denně, společně s informacemi o kvalitě energie a stavu sítě, neustále navyšují terabajty informací, které by se měly ukládat do jediného datového skladu. Energetické společnosti proto potřebují efektivní systém, který umožní včasnou analýzu pro provozní rozhodování, zvýšení efektivity distribuce a zajistí poskytování informací a služeb na novém, integrovaném a inteligentně řízeném trhu s energií. Potřebují výkonný systém pro správu naměřených dat – MDMS (Meter Data Management System).

Společnost Landis+Gyr v regionu EMEA představuje software Gridstream® MDMS jako součást portfolia komplexních end-to-end řešení. Systém pro správu naměřených dat ukládá, analyzuje a zpracovává přicházející data na informace připravené k použití v celém systému energetické společnosti. Software Gridstream MDMS prokázal svou spolehlivost a škálovatelnost při provozu s velkými počty inteligentních měřidel, protože vychází z již osvědčené technologie a může se pochlubit úspěšnými dosaženými výsledky.

Software Gridstream MDMS slouží k obsluze více než 15 milionů měřicích míst na celém světě. „Již jsme uskutečnili prodeje pro řešení v Evropě a velké distribuční společnosti v USA, například pro společnost Oncor v Texasu, které používají systém pro správu dat z milionů měřicích míst již několik let,“ uvádí Jiří Muroň, produktový manažer MDMS ve společnosti Landis+Gyr. Společnost Oncor je největší distribuční a regulační společností v Texasu – obsluhuje přibližně deset milionů zákazníků. Je šestou největší přenosovou a distributorskou společností v USA. Systém MDMS každý den validuje v 15minutových intervalech více než 390 milionů odečtů ze tří milionů inteligentních měřidel, které jsou nyní v provozu v oblasti, pro kterou společnost Oncor zajišťuje služby. Dokáže zpracovat registraci a intervalové odečty dat, včetně jejich validace, doplnění a editace, přibližně za 140 minut.

Software MDMS od společnosti Landis+Gyr obsahuje modul Gridstream MDUS (Meter Data Unification and Synchronisation – Unifikace a synchronizace dat z měřidel), který umožňuje bezproblémovou integraci s informačním systémem SAP IS/U. Unikátní řešení Gridstream MDUS společnosti Landis+Gyr také podporuje obchodní end-to-end procesy pomocí integrace inteligentního měření se systémem SAP® for Utilities. Systém vychází z platformy, která již prokázala svou spolehlivost a škálovatelnost při provozu s velkými počty inteligentních měřidel.


                             Základní schéma Gridstream MDMS (zvětšit obrázek)

Dostupná podpora a asistence

Osvědčený systém umožňuje energetickým společnostem konsolidovat naměřené hodnoty, údaje o spotřebě a další data ze všech zdrojů v centralizovaném systému, při současném zajištění standardizace podle pravidel určených zákazníkem. Umožňuje také propojit systémy měření s řadou podnikových aplikací. MDMS rovněž umožňuje využívat data v celé řadě provozních oblastí. Pomáhá analyzovat schémata spotřeby, mimořádné události, výkon systému i programy. Software Gridstream MDMS má modulární strukturu a umožňuje rozšiřování jak po stránce velikosti, tak počtu integrací.

Gridstream MDMS nabízí řešení, které energetické společnosti hledají. Podporuje sofistikované měření distribuce a nové programy, které pomáhají zákazníkům společnosti Landis+Gyr vycházet vstříc požadavkům spotřebitelů a plnit regulační požadavky. Implementace softwaru Gridstream MDMS také přináší zdokonalení provozu a úsporu nákladů. „Naši specialisté se starají o implementaci a zprovoznění systému na pracovišti zákazníka a zajišťují dlouhodobě dostupnou podporu a asistenci,“ uzavírá pan Muroň.

Landis+Gyr

Obrázky: Landis+Gyr

Více informací na www.landisgyr.cz

Přečtěte si také další související články v naší rubrice Smart Metering:

Landis+Gyr hraje klíčovou roli v projektu inteligentní sítě pro TEPCO

19.5.2014 Společnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) a Toshiba Corporation zahájily spolupráci při realizaci inteligentních sítí v Tokiu. Společnost Toshiba dodává pro TEPCO komunikační systém pro inteligentní měření a související systém pro správu naměřených dat (MDMS), za technické zabezpečení odpovídá Landis+Gyr. Jde o nejrozsáhlejší projekt inteligentních sítí na světě. 


British Gas a Landis+Gyr uskutečnili transakci v oblasti inteligentních měřidel v objemu 600 mil. liber

14.5.2014 Do roku 2020 budou ve Velké Británii inteligentní měřidla v rámci příslušné vládní iniciativy zavedena jako standardní řešení do domácností a podniků v celé zemi. Tato měřidla nahradí stávající plynoměry a elektroměry. Průměrná britská domácnost by tak měla ušetřit více než 65 liber (65,50 GBP) ročně díky snížení spotřeby energie o 5%. Výpočet provedla společnost Oxford Economics na základě průměrného ročního vyúčtování za oba druhy energie ve výši 1310 GBP podle údajů organizace Ofgem. 


Nice Grid: první evropský demonstrační projekt solární smart grid

24.2.2014 Od ledna do března 2014 probíhají reálné testy fungování prvního evropského systému smart grid využívajícího solární energii. Jako projekt s názvem Nice Grid je tento systém instalován a testován ve francouzském městě Carros. Cílem projektu Nice Grid je prověřit v provozní praxi fungování systému smart grid pomocí moderních zařízení pro komunikaci a řízení odpovědi sítě na okamžitou poptávku 


Finsko aplikuje smart metering a připravuje smart grids

11.2.2014 Podle finské legislativy o účtování a chytrém měření z roku 2009 měly být do začátku roku 2014 instalovány chytré elektroměry v 80 % všech domácností. To je velmi vysoký podíl ve srovnání s evropským průměrem pohybujícím se kolem 22 %. V tomto případě však realita legislativu ještě předběhla: Chytré elektroměry jsou nyní instalovány v 98 % finských domácností. Ve finských podmínkách je důvodem této expanze smart meteringu nejen ekologické povědomí obyvatel, ale také snaha energetických společností co nejlépe zabezpečit dodávku elektřiny i do těch nejodlehlejších oblastí země.  


Smart metering také v Turecku

15.10.2013 Koncept „smart metering“ (chytrého měření) jako součást systému smart grid se začíná rozvíjet i v Turecku. Začátkem října 2013 společnost Siemens uvedla do provozu pro Tureckou energetickou společnost Enerjisa Baskent EDASm zásobující elektřinou tři milióny obyvatel v okolí hlavního města Ankara. Technologie zahrnuje flexibilní, výkonné a zákaznicky orientované řízení energetické sítě a zároveň vyhovuje novým legislativním požadavkům. 


Zkušební „smart grid“ v Německu

6.2.2013 Politický požadavek pro německou energetiku na rozsáhlé využívání obnovitelných zdrojů energie, jejichž výkon je v kontinentálních evropských podmínkách velmi proměnlivý, vede k intenzivnímu vývoji koncepce „smart grid“. Uplatnění této koncepce v praxi se nyní zkušebně připravuje v osmitisícovém německém městě Wachtendonk na Dolním Rýnu. ...->
  


Komplexní řešení Gridstream pro Turku Energia

26.1.2013 Turku Energia Sähköverkot, jedna z prvních finských distribučních společností zavádějících smart metering, se rozhodla implementovat řešení Landis+Gyr Gridstream™ v rámci svého aktuálního projektu  ...->

 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services