Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Designová řada vypínačů a zásuvek Tango®: vyrobeno již 100 miliónů

23.10.2015 Společnost ABB vyrobila v pořadí již stý miliontý komplet z designové řady vypínačů a zásuvek Tango®. Jde o jednu z nejoblíbenějších řad domovního elektroinstalačního materiálu v České republice. Na trh byla uvedena již v roce 1995. Za jejím vznikem stojí konstruktér Vlastimil Hujer z jablonecké jednotky ABB, s.r.o. a akademický sochař Jiří Dostál.

ZVĚTŠIT OBRÁZEK

Historie designu Tango® sahá až do roku 1992, kdy ABB zaznamenalo poptávku trhu po nových dvojzásuvkách. Díky změně norem už nevyhovoval původní design Classic a musel být nahrazen. V úzké spolupráci společnosti ABB s Jiřím Dostálem vznikly tři návrhy, ze kterých následně vzešlo Tango®. Liberecká počítačová firma BEKO nabídla možnost externí spolupráce na počítači v třírozměrném prostoru. Nejdříve pan Dostál vytvořil sádrový model v měřítku 1:1, podle něhož se připravily podklady pro počítač, který zpracoval data pro frézování. Následovaly modely ve dřevě a mědi, aby mohla být vypálena matrice. Na počátku roku 1994 se dvojzásuvka začala vyrábět. V ateliéru Jiřího Dostála se řada Tango® dále rozrostla o jednoduchou zásuvku, blokovací dětskou clonku a další produkty. Veřejnosti byl tento design představen na Mezinárodním stavebním veletrhu v roce 1995.

Tango®, to jsou především vypínače a zásuvky, které spolu navzájem ladí. Nadčasový design v podobě výjimečného tvaru, vysokého lesku a původně čtyř základních barevných provedení řadě Tango® zajistil neutuchající zájem. Vznikají nové barvy a Tango® obohacuje svou přístrojovou vybavenost dle požadavků zákazníků. Montážní linky ABB jsou schopny za jednu směnu vyrobit cca 6 tisíc kusů Tanga.

ABB, redakčně upraveno

Foto © ABB

Přečtěte si také:

ABB představuje výrobky Thomas & Betts

30.6.2015 ABB Thomas & Betts je globálním dodavatelem v oblasti produktů nízkého napětí, zejména se sofistikovanými instalačními výrobky. Původně americká společnost se etabluje na evropském trhu především kabelovými stahovacími pásky, teplem smrštitelnými bužírkami, koncovkami vodičů a lisovacími konektory. 


Levit® vyhlášen Výrobkem roku 2015 za design

12.6.2015 Levit®, tak se jmenuje designová řada vypínačů a zásuvek od ABB, za jejichž návrhem stojí nositel ceny Czech Grand Design 2013 Jan Čapek. Základním rysem designu Levit® je složení rámečků a krytů přístrojů ze dvou barevných vrstev, které vytvářejí efekt, jako by se vznášely na stěnách, tedy levitovaly. 


Průmyslové vidlice a zásuvky z ABB s. r. o., Elektro-Praga

22.4.2015 Průmyslové vidlice a zásuvky jsou v současné době plně součástí výroby komplexního programu kvalitních nízkonapěťových přístrojů určených pro průmysl, stavebnictví i obnovu a modernizaci instalací v těchto odvětvích. Vedle základních, nejjednodušších přístrojů Easy&Safe, prezentovala společnost ABB na veletrhu AMPER 2015 také vyšší kategorie, jako je Tough&Safe (náročně a bezpečně) nebo nejvýše postavené kategorie Critical&Safe (bezpečný v mezních situacích). 


Inteligentní elektroinstalace od ABB: letošní novinky

6.3.2015 Divize Výrobky nízkého napětí  ABB představuje v oblasti domovního elektroinstalačního materiálu novinku, modul logických funkcí, která letos rozšiřuje řadu přístrojů inteligentní elektroinstalace Ego-n®. Dále přichází s doplněním přístrojové vybavenosti designové řady Levit® a se zásuvkami s integrovanou USB nabíječkou. 


Elektrický zemnicí pant pro rozvodné skříně

14.11.2014 Nový elektrický zemnící pant (EGH – Electrical Grounding Hinge) od Multi-Contactu nahrazuje tradiční panty a zemnicí pás, a umožňuje tak rychlé, snadné a bezpečné otevírání a zavírání dveří. Uzemnění je provedeno automaticky při zavření dveří. 


Schmachtl představuje novinky v konektorové instalaci gesis

11.11.2014 Konektorové propojení svítidel pomocí systému gesis nabízí firma Wieland již více než 30 let a elektroinstalace s použitím tohoto systému je nejrozšířenější na světě. Sortiment produktů společnosti Wieland zahrnuje více než 20 tisíc druhů komponent využívaných v oborech automatizace, řízení a elektrotechniky. S využitím konektorů, které nahrazují standardní svorkovnici svítidla, lze ušetřit až 70 % nákladů na zapojení a oživení zařízení. 


Unica urychlí a zjednoduší práci elektrikáře

23.10.2014 Produktová řada vypínačů a zásuvek Unica je na našem trhu známa již mnoho let. Koncoví uživatelé si ji oblíbili díky největší nabídce barevných rámečků, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou navíc ryze přírodní materiály, jako sklo, dřevo, různé druhy kovů, kámen nebo dokonce pravá kůže. Pro profesionály přináší řada Unica jiné výhody, které urychlí a zjednoduší práci. Přístroje řady Unica mají modulární koncepci, která umožňuje kombinovat různé druhy přístrojů s různými rámečky. 


Výroba rozváděčů z pohledu „Industry 4.0“

1.10.2014 Které části výroby jsou vhodné pro implementaci myšlenek a koncepce Industry 4.0? A jaká odvětví mají již dnes v této oblasti výsledky? Tyto otázky budou v příštích letech stále více diskutovány. Výroba řídicích a distribučních rozváděčů, kde je dnes stále ještě velký podíl výroby unikátních kusů a ruční práce, se nemusí jevit jako ideální příklad pro Industry 4.0. Avšak standardizace, jednotná správa dat v rámci celého end-to-end procesu od návrhu až po realizaci a nově také zavedení automatizace do této výroby budou mít značný vliv i na toto odvětví. 


Projekt CoCoS podporuje výrobu v kyberfyzickém prostoru

16.6.2014 V současné době se v odborných kruzích často hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Jejím základem je využívání tzv. kyberfyzického prostoru ve výrobě – tedy stavu, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Na podporu tohoto procesu byl začátkem roku 2014 v Německu zahájen projekt CoCoS (Context-Aware Connectivity and Service Infrastructure for Cyber-Physical Production Systems, tedy kontextově uvědomělá infrastruktura pro konektivitu a služby pro výrobní systémy v kyberfyzickém prostoru).  


Konstruování nízkonapěťových rozváděčů dle normy ČSN EN 61439

2.4.2013 V červnu minulého roku byla přepracována a nově vydána prvotní verze ČSN EN 61439-1 a ČSN EN 61439-2 z roku 2010 ve vydání 2. Přechodné období ČSN EN 60439-1 však nebylo změněno. Proto mají konstruktéři nízkonapěťových rozváděčů nejvyšší čas požadavky nové normy implementovat do svých zařízení. Výraznou podporu přitom nabízí nová verze plánovacího softwaru Power Engineering od společnosti Rittal. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services