Přečtěte si:  Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí
Pozvánky na akce


Stalo seInteligentní elektroinstalace od ABB: letošní novinky

6.3.2015 Divize Výrobky nízkého napětí  ABB představuje v oblasti domovního elektroinstalačního materiálu novinku, modul logických funkcí, která letos rozšiřuje řadu přístrojů inteligentní elektroinstalace Ego-n®. Dále přichází s doplněním přístrojové vybavenosti designové řady Levit® a se zásuvkami s integrovanou USB nabíječkou.

Modul logických funkcí pro inteligentní elektroinstalace Ego-n®

Inteligentní elektroinstalace Ego-n® je navržena pro všechny, kteří přemýšlejí o vyšším komfortu a úsporném provozu svého bydlení. Ego-n® zvládá centrální i lokální řízení osvětlení, okenních žaluzií či předokenních rolet, elektrických spotřebičů, vytápění a klimatizace, zavlažování a dalších funkcí, které jsou klasickou elektroinstalací jen velmi obtížně řešitelné nebo je nelze realizovat vůbec.

Pro vzdálené ovládání elektroinstalace pomocí tabletů nebo chytrých telefonů jsou zdarma ke stažení aplikace pro operační systémy Android i iOS. Ego-n® umí plně spolupracovat i se zabezpečovacími systémy.

Významnou novinkou, která letos rozšíří řadu přístrojů inteligentní elektroinstalace Ego-n®, je nový modul logických funkcí. Ten přináší nejen podstatné vylepšení funkcionality, ale i úsporu pořizovacích nákladů na instalaci.

Nový modul logických funkcí obsahuje celkem 48 logických hradel, 16 analogových hradel, 16 časových bloků a 3 panelové přepínače. 

Nové snímače přítomnosti pro systém ABB i-bus® KNX

Snímač přítomnosti automaticky detekuje přítomnost osob v místnosti. Jeho snímací schopnosti jsou výrazně lepší než u běžných snímačů pohybu. Tyto snímače však neřídí pouze osvětlovací soustavy. Prázdné kanceláře s rozsvíceným osvětlením a naplno běžící klimatizací jsou již historií.

Nové snímače přítomnosti nabízejí zcela originální design a vynikající detekční schopnosti a kromě toho také nové možnosti v nastavení aplikačního programu. Jsou nabízeny ve dvou velikostech Busch-Prasenz Mini KNX a Busch-Prasenz KNX. Kromě velikosti se tato provedení liší různou oblastí zachycení, jak sedících, tak stojících osob, při dané montážní výšce. Obě velikosti snímačů jsou nabízeny ve dvou verzích, a to základní a premium s rozšířenými funkcemi.

Vidět a přitom nebýt viděn, to je to, co nejlépe charakterizuje nové snímače přítomnosti ABB i-bus® KNX. Plochý design a barevné varianty – bílá a hliníková stříbrná, plně ladí s interiérem bez toho, aby byly sníženy detekční vlastnosti. Řadu snímačů přítomnosti vhodně doplňuje již zmíněný snímač pohybu Busch-Wachter® Sky KNX pro instalace na zvýšené stropy.

Všechna provedení jsou jednoduše upevnitelná do dutých stropů pomocí pružinové svorky, anebo je možné je s využitím elektroinstalačních krabic montovat na povrch.

Novinky v domovních komunikacích

Řada domovních telefonů ABB-Welcome, resp. domovní telefon s displejem, proniká do další designové řady, tentokrát se jedná o stále žádané Tango®.

Další významnou skupinou přístrojů jsou přístroje pro kontrolu vstupu, tedy snímač karet, pracující na frekvenci 13,56 MHz, kódová klávesnice a snímač otisku prstů. Tyto přístroje lze instalovat samostatně nebo v kombinaci s dalšími přístroji, kde nahrazují tzv. základní tlačítkový modul.

Nově přibydou také do nabídky i karty a identifikační přívěšky pro obě pracovní frekvence, 125 kHz i 13,56 MHZ, a budou tedy pro snímače nabízené v obou systémech domovních telefonů.

Poslední novinkou je nová generace IP Gatewaye, tedy verze 3.0, která funguje moderním způsobem přes portál My Busch-Jaeger a je nezávislá na komunikačním prostředí, plně dostačuje konektivita na internet.

Obohacení designové řady Levit®

Tato výjimečná vypínačová řada vznikla ve spolupráci s předním českým designerem Janem Čapkem. Základním rysem designu Levit® je složení rámečků a krytů přístrojů ze dvou dílů/vrstev, čímž se dosáhlo toho, že se horní barevné plochy vznášejí, či pro milovníky cizích slov levitují, nade zdí. 

Mezi novinky patří také obohacení designové řady Levit® o vysílač RF jednonásobný a dvojnásobný nástěnný, kabelovou vývodku, zásuvku s USB nabíječkou, zásuvku DIN jednonásobnou a samozřejmě i zásuvku centrálního vysávání, určenou pouze pro jednonásobnou montáž.

Zásuvky s USB nabíječkou

Zásuvka s integrovanou USB dobíječkou je řešením pro nabíjení smartphonů, tabletů, fotoaparátů nebo MP3 přehrávačů bez zabírání jakéhokoliv dalšího místa. Díky standardizovanému rozhraní pro nabíjení mobilních zařízení už není potřeba hledat speciální adaptéry, manipulovat s různými kabely a obsazovat navíc další zásuvky. Silová část zásuvky (16 A/250 V AC) i nabíječka (0,7 A/5 V DC) jsou na sobě nezávislé, můžete je tedy bez omezení používat současně. Stávající zásuvku stačí vyměnit.

Doposud mohli zákazníci sehnat tuto novinku pouze v designech future® linear a solo®. Nově je k dispozici zásuvka s USB nabíječkou i pro designy Tango®, Element®, Time® a samozřejmě Levit®.

ABB

Foto © ABB

Více infomací zde

Přečtěte si také:

Koncept „inteligentního domova“ (smart home): krok dále za inteligentní budovy

20.2.2015 Koncept inteligentního domu, který je rovněž nedílnou součástí inteligentního města (smart city) je neustále rozvíjen průmyslovými firmami. Tento koncept pro ně představuje jak odbyt pro finální produkty, tak „živou laboratoř“ a zdroj cenných dat pro vývoj nových produktů. Průmysl se proto velmi aktivně angažuje v dalším rozvoji těchto konceptů. Jeho vize stavějí na současných poznatcích a posouvají je dále do budoucnosti. Příkladem je koncept „inteligentního domova“ (smart home) nové generace, který v polovině února 2015 představila veřejnosti společnost Mitsubishi Electric. 


Stavebnicová „multihopová“ technologie pro sítě dohledových kamer od Mitsubishi

9.2.2015 Současné bezdrátové sítě dohledových kamer běžně dostupné na trhu zpravidla používají kabelové LAN vedení a připojení kamer ke zdroji střídavého proudu. Toto řešení však nemusí vždy vyhovovat z provozních nebo ekonomických důvodů. Tak tomu může být například u kulturních a sportovních akcí pod širým nebem nebo také tam, kde je LAN síť již instalována, ale její další rozšíření by bylo přespříliš nákladné. Společnost Mitsubishi Electric proto přichází se stavebnicovým – „multihopovým“ řešením 


Schmachtl představuje novinky v konektorové instalaci gesis

11.11.2014 Konektorové propojení svítidel pomocí systému gesis nabízí firma Wieland již více než 30 let a elektroinstalace s použitím tohoto systému je nejrozšířenější na světě. Sortiment produktů společnosti Wieland zahrnuje více než 20 tisíc druhů komponent využívaných v oborech automatizace, řízení a elektrotechniky. S využitím konektorů, které nahrazují standardní svorkovnici svítidla, lze ušetřit až 70 % nákladů na zapojení a oživení zařízení. 


Tecomat Foxtrot – „inteligentní dům“ jako chytrý uzel v síti Smart Grid

4.11.2014 V chytré síti SmartGrid se musí propojit chytré uzly. Zatím v pilotních projektech jsou osazovány chytré elektroměry realizující Smart Metering. Každých 15 minut změří spotřebu odběrního místa a průběh předají do „centra“. Naopak z centra elektroměr obdrží informaci kdy a jaký z předpokládaných čtyřech tarifů má nastavit na svých výstupech v následujícím období. 


Unica urychlí a zjednoduší práci elektrikáře

23.10.2014 Produktová řada vypínačů a zásuvek Unica je na našem trhu známa již mnoho let. Koncoví uživatelé si ji oblíbili díky největší nabídce barevných rámečků, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou navíc ryze přírodní materiály, jako sklo, dřevo, různé druhy kovů, kámen nebo dokonce pravá kůže. Pro profesionály přináší řada Unica jiné výhody, které urychlí a zjednoduší práci. Přístroje řady Unica mají modulární koncepci, která umožňuje kombinovat různé druhy přístrojů s různými rámečky. 


Chytrý rozvaděč: inteligentní řešení pro každou domácnost

19.8.2014 Zajímavým produktem z oblasti inteligentních elektroinstalací dostupným na českém trhu je Chytrý rozvaděč – intelioBOX od společnosti SUP-TECHNIK. Jde o standardizované předprogramované řešení domácí automatizace postavené na systému Tecomat Foxtrot. Jelikož se rozvaděč dodává plně osazený a kompletně naprogramovaný, tedy připravený k použití, může elektroinstalaci domu s inteligentním řízením realizovat běžná elektroinstalační firma 


Asfora: Spínače a zásuvky ve špičkové technologii i designu

30.6.2014 Společnost Schneider Electric uvádí na český trh novinku – řadu interiérových spínačů a zásuvek Asfora. Tato nová řada na první pohled upoutá svým elegantním designem a celkovým provedením. Perfektně ladí s každým interiérem. Produkty jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, provedení působí robustně, povrch je velmi příjemný na dotyk. Materiál nepodléhá během času změnám, ani při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření. Přístroje mají tuhý pozinkovaný kovový rámeček, který nepodléhá korozi. Spínače a zásuvky Asfora jsou dodávány ve dvou barvách – bílé a krémové. 


Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


Revoluce v sestavování přípojných míst

30.5.2013 Společnost Schmachtl CZ přichází s řešením, které významně usnadní uživatelům výpočetní techniky a spotřební elektroniky připojování k silovým a datovým sítím. Ke snadnému připojení slouží přípojné boxy, které se mohou zabudovat buď do stolu, nebo na stůl, a tím ulehčit připojení k různým sítím. Není třeba hledat někde pod stolem kabely pro připojení počítače, příp. telefonů, tiskáren, monitorů, dataprojektorů a dalších zařízení.  


Konstruování nízkonapěťových rozváděčů dle normy ČSN EN 61439

2.4.2013 V červnu minulého roku byla přepracována a nově vydána prvotní verze ČSN EN 61439-1 a ČSN EN 61439-2 z roku 2010 ve vydání 2. Přechodné období ČSN EN 60439-1 však nebylo změněno. Proto mají konstruktéři nízkonapěťových rozváděčů nejvyšší čas požadavky nové normy implementovat do svých zařízení. Výraznou podporu přitom nabízí nová verze plánovacího softwaru Power Engineering od společnosti Rittal. 


 

Naše tipy
Copyright © 2012 – 2022 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services