Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Koncept „inteligentního domova“ (smart home): krok dále za inteligentní budovy

20.2.2015 Koncept inteligentního domu, který je rovněž nedílnou součástí inteligentního města (smart city) je neustále rozvíjen průmyslovými firmami. Tento koncept pro ně představuje jak odbyt pro finální produkty, tak „živou laboratoř“ a zdroj cenných dat pro vývoj nových produktů. Průmysl se proto velmi aktivně angažuje v dalším rozvoji těchto konceptů. Jeho vize stavějí na současných poznatcích a posouvají je dále do budoucnosti. Příkladem je koncept „inteligentního domova“ (smart home) nové generace, který v polovině února 2015 představila veřejnosti společnost Mitsubishi Electric.

Zatímco stávající koncept inteligentního domu je orientován především na energeticky efektivní používání domácích spotřebičů a optimalizaci celkové spotřeby energie v domácnosti, postupuje koncept smart home o krok dále směrem k životu jeho obyvatel: Zaměřuje se na zdraví a okamžitou náladu členů domácnosti a podporuje jejich životní styl tak, aby byl co nejméně stresující. K tomu používá kombinaci senzorů a domácích spotřebičů navzájem propojených tak, aby navzájem sdílely informace o fyzickém zdraví a duševním rozpoložení členů domácnosti.

Praktickou aplikaci tohoto konceptu je vidět na následujícím příkladu:

Kamera u vchodu identifikuje a ověří člověka, který právě vstupuje. Senzor na dveřích sejme základní biologická data, jako je např. teplota a tep, čímž získá informaci o jeho zdraví a duševním rozpoložení. V předsíni je zobrazen denní rozvrh každého z členů domácnosti a údaje o jejich zdraví.

Dveře ledničky zobrazí doporučený jídelníček na základě informací o zdraví členů domácnosti a potravinách, které jsou uvnitř. Displeje na kuchyňských spotřebičích k tomu ukážou kuchařské recepty a další potřebné informace, jako například zbývající dobu přípravy každého z jídel. Indukční varná deska přitom umožní postavit nádobu na kterékoli místo svého povrchu, a tím dovolí připravovat různá jídla několika lidem současně.

Bezzásuvkový bezkontaktní systém přívodu elektřiny zároveň umožní připojit kterýkoliv spotřebič kdekoli v domě.

Mitsubishi Electric prozatím nespecifikuje své komerční produkty, které jsou k naplnění tohoto konceptu k dispozici, směřuje nicméně k naplnění tohoto konceptu jejich vývoj.

Je zřejmé, že praktické uplatnění konceptu smart home v tomto pojetí bude, bez ohledu na technické otázky, velmi záležet na konkrétních lidech, jejich životním stylu a kultuře – individuální, rodinné i národní. Bezpečnost informací a ochrana soukromí přitom budou hrát nikoli bezvýznamnou roli. Je proto třeba na tento koncept pohlížet spíše jako na vizi, od níž se odvíjí průmyslový výzkum a vývoj jednoho z hlavních světových dodavatelů v elektrotechnice – nikoli tedy jako na zaručenou předpověď budoucího života na Zemi.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázky © Mitsubishi.com

Další informace zde

Přečtěte si také:

Stavebnicová „multihopová“ technologie pro sítě dohledových kamer od Mitsubishi

9.2.2015 Současné bezdrátové sítě dohledových kamer běžně dostupné na trhu zpravidla používají kabelové LAN vedení a připojení kamer ke zdroji střídavého proudu. Toto řešení však nemusí vždy vyhovovat z provozních nebo ekonomických důvodů. Tak tomu může být například u kulturních a sportovních akcí pod širým nebem nebo také tam, kde je LAN síť již instalována, ale její další rozšíření by bylo přespříliš nákladné. Společnost Mitsubishi Electric proto přichází se stavebnicovým – „multihopovým“ řešením 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Fujisawa Sustainable Smart Town: „inteligentní městečko“ zahajuje činnost

12.12.2014 O konceptu „smart city“, neboli „inteligentních měst“, se píše především v souvislosti s většími městy či regiony, například s japonskou Jokohamou. Na předměstí Tokia nyní vzniká unikátní experiment: zcela nové „inteligentní městečko“ Fujisawa – Fujisawa Sustainable Smart Town (SST), pro pouhých 3 000 obyvatel v cca tisíci domácnostech, které by se mělo zalidnit do roku 2018. 


Tecomat Foxtrot – „inteligentní dům“ jako chytrý uzel v síti Smart Grid

4.11.2014 V chytré síti SmartGrid se musí propojit chytré uzly. Zatím v pilotních projektech jsou osazovány chytré elektroměry realizující Smart Metering. Každých 15 minut změří spotřebu odběrního místa a průběh předají do „centra“. Naopak z centra elektroměr obdrží informaci kdy a jaký z předpokládaných čtyřech tarifů má nastavit na svých výstupech v následujícím období. 


Chytrý rozvaděč: inteligentní řešení pro každou domácnost

19.8.2014 Zajímavým produktem z oblasti inteligentních elektroinstalací dostupným na českém trhu je Chytrý rozvaděč – intelioBOX od společnosti SUP-TECHNIK. Jde o standardizované předprogramované řešení domácí automatizace postavené na systému Tecomat Foxtrot. Jelikož se rozvaděč dodává plně osazený a kompletně naprogramovaný, tedy připravený k použití, může elektroinstalaci domu s inteligentním řízením realizovat běžná elektroinstalační firma 


Inteligentní prostředí pro špičkové výpočetní centrum v Curychu

18.7.2014 Curyšské kompetenční centrum pro IT (OIZ) sídlí v budovách, které se pokládají za nejmodernější, nejbezpečnější a co do energetické náročnosti nejdokonalejší zařízení svého druhu v Evropě. Bezpečnost lidí i vybavení v nich zajišťuje ucelený systém dodaný kompletně společností Siemens, který integruje snadno ovladatelné systémy protipožární ochrany, zabezpečení a automatického řízení technických zařízení v budově. S podrobnostmi tohoto řešení seznámil Siemens v červenci 2014 i českou odbornou veřejnost. 


Projekt Yokohama Smart City zkoumá optimální řízení poptávky po elektřině

15.7.2014 V období od července do září 2014 probíhá v rámci projektu Yokohama Smart City v japonské metropoli Jokohamě s 3,7 mil. obyvatel důležitý experiment, zaměřený na testování možného snižování poptávky po elektrické energii v letním období. Projekt Yokohama Smart City zahrnuje několik dílčích subsystémů 


Lyon Confluence Smart Community: francouzský demonstrační projekt inteligentního bydlení

25.6.2014 Lyon Confluence je obytná čtvrť ve francouzském Lyonu, vzniklá rekultivací bývalé průmyslové a dopravní zóny v centrální části města na soutoku Rhóny a Saony. V této čtvrti probíhá od konce roku 2011 Demonstrační projekt inteligentní obce Lyon Confluence, realizovaný japonskou Organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) s podporou Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. V červnu 2014 zaznamenal tento projekt důležitý milník: 


Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT

16.5.2014 Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) byla v polovině května 2014 slavnostně otevřena v Buštěhradě u Kladna. UCEEB je interdisciplinární vysokoškolský ústav Českého vysokého učení technického v Praze. Sdružuje odborníky čtyř fakult – stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství 


Vitovalor 300-P: palivočlánková mikrokogenerační jednotka pro obytné domy na evropském trhu

15.5.2014 Jak jsme psali v našem článku První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě, byla v dubnu 2014 německým výrobcem tepelné techniky Viessmann uvedena na německý trh první palivočlánková mikrokogenerační jednotka, určená pro běžné spotřebitele. Tento produkt s obchodním jménem Vitovalor 300-P používá palivové články japonského výrobce Panasonic. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services