Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Z bývalé textilky je energeticky úsporná kancelářská budova

12.5.2015 Dalším příkladem úspěšné implementace nejmodernější technologií pro řízení budov je budova opuštěné textilní továrny v Montrealu v Kanadě. Z bývalé textilky je dnes kancelářský objekt, kde sídlí organizační jednotka Schneider Electric – Small Building Systems. Budova je vybavena nejnovějšími bezdrátovými technologiemi, systémy pro efektivní využití denního světla, poptávkou řízenou ventilací a měřením spotřeby elektrické energie. Společný projekt úspěšně zrealizovaly společnosti Schneider Electric, specialista na řízení energie, a Groupe Montoni, která patří mezi nejvýznamnější kanadské developery v segmentu udržitelných budov.

Nová úroveň bezdrátových technologií

Bezdrátové technologie jsou instalovány v prostoru celého třetího patra, rozděleného na 30 zón. Každá zóna je osazena prostorovým regulátorem SE8000 vybaveným senzorem, který detekuje přítomnost osob v zóně. Díky tomu zajišťuje optimální teplotu zóny v závislosti na přítomnosti osob. Regulátor také umožňuje nastavit HVAC (topení, větrání a klimatizace) ručně. Jednotky SE8000 jsou přes ZigBee bezdrátově propojeny s víceúčelovými regulátory (Multi-purpose Manager), které ovládají jednotky s proměnným průtokem vzduchu v každé zóně (viz obrázek níže).

Všechny regulátory jsou propojeny do bezdrátové sítě, jejíž hladký chod zajišťují tři brány Schneider Electric MPM (řídicí jednotky). Ty jsou dále integrovány v softwaru Schneider Electric StruxureWare Building Expert, který zajišťuje webové rozhraní pro monitorování a řízení všech funkcí a zařízení na celém třetím patře s dosahem až 30 metrů. K MPM jednotkám jsou připojena také bezdrátová zařízení EnOcean, která se používají k automatické regulaci osvětlení na základě uživatelem definovaných programů v softwaru StruxureWare Building Expert. Celé toto řešení, nazvané SmartStruxure Lite, lze integrovat do dalších nadřazených BMS systémů, např. SmartStruxure, případně zakomponovat do EcoStruxure, komplexní systémové architektury Schneider Electric.

Řízení LED osvětlení

Mezi nejdůležitější novinky v budově bývalé textilky patří LED osvětlení, které spotřebuje 10× méně energie než zářivky. Budova má velká okna, která propouští velké množství denního světla. Senzory v kancelářích monitorují intenzitu slunečního svitu a podle toho plynule regulují výkon LED osvětlení. Za slunečného počasí LED panely nesvítí a při západu slunce se pomalu rozsvěcují pro zajištění stejné úrovně osvětlení.

Ventilace řízená kvalitou vzduchu 

Normy ASHRAE vyžadují zajištění adekvátní ventilace v komerčních budovách, aby nedocházelo k výskytu nebezpečných koncentrací CO2 v ovzduší. Tento požadavek byl tradičně řešen konstantním průtokem vzduchu z venkovního prostředí, ale nepřetržitý provoz ventilátorů a klimatizace znamená vyšší spotřebu energie. V rekonstruovaných kancelářích v Montrealu zvolili efektivnější přístup: snímače CO2 monitorují koncentrace CO2 v každé zóně a aktivují příslušné ventilační systémy pouze tehdy, když je potřeba. Tato poptávkou řízená ventilace zajišťuje zdravé pracovní prostředí při nižší spotřebě energie.

Měření elektrické energie

V kancelářské budově v Montrealu funguje také integrované měření elektrické energie. Čtyři elektroměry Schneider Electric měří veškerou spotřebu elektřiny v kancelářích, včetně hlavního rozvodu, HVAC a osvětlení. V budově jsou nainstalovány desítky tisíc měřicích bodů, které automaticky ovládají topení, klimatizaci i osvětlení. Do budovy dodal Schneider Electric vedle chytrých elektroměrů s komunikací m-bus také přípojnicové systémy Canalis, transformátory Trihal 2000 kVA a dobíjecí stanice pro elektromobily.

Schneider Electric, redakčně upraveno

Foto © Schneider Electric

Video s českými titulky můžete shlédnout zde 

www.schneider-electric.cz

Přečtěte si také:

Schneider Electric na veletrhu AMPER 2015

Na 23. ročníku veletrhu AMPER 2015 v Brně představila společnost Schneider Electric nový komunikační systém pro inteligentní rozváděče Enerlin'X – Smart Panel. Jednoduchou instalací těchto rozváděčů se dosáhne skutečných úspor v budovách a řízení energie se tak stane snadné, efektivní a přehledné. 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Unica urychlí a zjednoduší práci elektrikáře

23.10.2014 Produktová řada vypínačů a zásuvek Unica je na našem trhu známa již mnoho let. Koncoví uživatelé si ji oblíbili díky největší nabídce barevných rámečků, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou navíc ryze přírodní materiály, jako sklo, dřevo, různé druhy kovů, kámen nebo dokonce pravá kůže. Pro profesionály přináší řada Unica jiné výhody, které urychlí a zjednoduší práci. Přístroje řady Unica mají modulární koncepci, která umožňuje kombinovat různé druhy přístrojů s různými rámečky. 


Asfora: Spínače a zásuvky ve špičkové technologii i designu

30.6.2014 Společnost Schneider Electric uvádí na český trh novinku – řadu interiérových spínačů a zásuvek Asfora. Tato nová řada na první pohled upoutá svým elegantním designem a celkovým provedením. Perfektně ladí s každým interiérem. Produkty jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, provedení působí robustně, povrch je velmi příjemný na dotyk. Materiál nepodléhá během času změnám, ani při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření. Přístroje mají tuhý pozinkovaný kovový rámeček, který nepodléhá korozi. Spínače a zásuvky Asfora jsou dodávány ve dvou barvách – bílé a krémové. 


Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services