Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Fotovoltaika: Kabely Lapp nové konstrukce

22.2.20107 V čem jsou kabely pro fotovoltaické elektrárny specifické? Především svojí životností, kdy předpoklad je minimálně 25 let. Navíc musejí odolávat vlivům venkovního prostředí, UV záření a často extrémním teplotám. Stejně jako dalším vlivům, které nejsou na první pohled vidět: působení ozonu, amoniaku a kyselin vznikajících při rozkladu bio-hmoty, které urychluje stárnutí plastů použitých na plášti kabelu.

U solárních kabelů se na izolaci žil i vnějšího pláště používají tzv. zesítěné plasty (např. polyolefin), které těmto podmínkám odolávají po celou dobu očekávané životnosti.

Sjednocení konstrukce kabelů

V současné době jsou fotovoltaické kabely rozděleny do dvou napěťových tříd daných předpisy TÜV. Specifikace TÜV 2 PFG 1169 (U0 = 0,6 kV AC) a TÜV 2 PFG 1990 (U0 = 1,5 kV DC) zůstávají v platnosti do 27. října 2017. Od tohoto data bude jako základní standard pro testování a provoz fotovoltaických kabelů sloužit norma EN 50618.

Co nového přináší EN 50618?

•    Jmenovité napětí 1,5 kV DC (max. 1,8 kV DC);

•    Robustnější konstrukce v porovnání se stávajícím TÜV 2 PFG 1169;

•    Nové označení na plášti kabelu H1Z2Z2-K namísto PV1-F;

•    Očekávaná životnost 25 let je dána přímo normou.

Skupina Lapp představila kabeláž dle normy EN 50618 již v roce 2016 a od května 2016 je běžně dostupná skladem. Kabel H1Z2Z2-K nahradí v sortimentu stávající kabel ÖLFLEX® SOLAR XLR–R.

H1Z2Z2-K

Více informací o kabelu H1Z2Z2-K naleznete zde

Další novinkou pro fotovoltaiku od skupiny Lapp je kabel pro uložení do země ÖLFLEX® SOLAR XLWP. Odolnost proti vodě, která hraje významnou roli při uložení do země, je u tohoto typu dána normou EN 50395-9, (3000 hod., 85 °C, 3% NaCl). Kabel je vhodný i pro přímé uložení do země bez dalšího chránění.

ÖLFLEX® SOLAR XLWP

Katalogový list ÖLFLEX® SOLAR XLWP zde

Lapp

Foto kabely © Lapp

ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

www.lappgroup.cz

Přečtěte si také:

Kabely Lapp pro linku na zpracování trubek od společnosti Prestar

26.1.2017 Společnost Prestar, s.r.o., která přes 20 let vyrábí stroje a zařízení ke zpracování trubek a tyčí do ocelářského a zpracovatelského průmyslu. Dodávky firmy Prestar zahrnují kompletní projektové práce, vývoj, výrobu a montáž plně automatizovaných strojů a zařízení. 


Lapp: Nová řada kabeláže pro snímače a akční členy

17.1.2017 Skupina Lapp představila nové kabely UNITRONIC® ROBUST S/A, které jsou určené pro přenos signálů z čidel a akčních členů. Rozšiřují tak stávající produktovou řadu ROBUST skupiny Lapp.


Bezpečná robotická logistika s kabely Lapp

6.12.2016 Bezobslužné robotické tahače CEITruck s periferními jednotkami (viz foto) zabezpečují distribuci materiálu po předdefinovaných dráhách ve výrobních halách. Samozřejmostí je monitorovací a řídicí bezdrátový systém a automatické nabíjení. Využitím automatického logistického systému od společnosti CEIT zvyšují firmy svoji produktivitu a zároveň snižují logistické náklady. 


Kabely Lapp pomáhají unikátnímu astronomickému projektu

23.11.2016 V horách Namibie je umístěný HESS teleskop snímající gama záření, které vydávají tzv. umírající nebo rotující hvězdy. Toto záření generuje obrovské množství dat a ta jsou přenášena do počítačů pomocí optických kabelů Lapp se skleněnými vlákny. 


Nová metoda pro snadné odplášťování PUR kabelů

16.8.2016 Skupina Lapp představila dva ovládací kabely – ÖLFLEX® 408 P a ÖLFLEX® 409 P – s lepší mechanickou a chemickou odolností. Tyto kabely mají integrovanou funkční vrstvu na bázi speciálního PVC zaplňující mezery mezi žílami, jejíž zásluhou se lépe a spolehlivěji odplášťují 


Lapp představuje solární kabel podle nového standardu pro fotovoltaiku

28.7.2016 Jednožilový kabel H1Z2Z2-K splňuje požadavky nového mezinárodního standardu pro fotovoltaické kabely EN 50618 a je určen pro jmenovité napětí U0/U=1,5/1,5 kV DC, zkušební napětí 6500 V AC. 


Řešení Lapp pro výrobu strojů a zařízení

4.7.2016 Česká společnost TOSHULIN vyrábí vertikální obráběcí centra na opracování obzvláště velkých součástí. Do těchto strojů používá osazené energetické řetězy od společnosti LAPP KABEL s.r.o. Tyto takzvané svislé soustruhy nebo svislé otočné soustruhy jsou mimořádně rozměrné, avšak neuvěřitelně přesné stroje o hmotnosti několika tun. Dokážou s vysokou přesností zpracovávat obrobky o průměru několika metrů: Vrtat, soustružit, frézovat nebo obrušovat lze například rotory plynových turbín, převodovky větrných turbín nebo kola lokomotiv. 


Kabelová vývodka  SKINTOP® GRIP – spolehlivě i v drsných podmínkách

23.6.2016 Vibrace, prach, střídání teplot a pohyb zařízení – to jsou podmínky, které vyžadují opravdu šikovné řešení pro upevnění kabelů. Lapp Kabel přichází s kabelovou vývodkou právě pro tyto aplikace. 


Jednožilové vodiče pro průmyslové rozvaděče i těžební plošiny

13.4.2016 Rozvaděčová technika tvoří základ mnoha strojů a zařízení. Z pohledu kabeláže jsou rozvaděče a interní kabeláž synonymem pro jednožilové vodiče. O zkušenosti s jejich používáním se může podělit i jeden z významných výrobců rozvaděčů, společnost Elektro Kroměříž a.s. Ta je ryze českým výrobcem NN rozvaděčů (do 6300 A). 


Produktové novinky Lapp pro potravinářský a farmaceutický průmysl

25.2.2016 Skupina Lapp uvádí na trh další produkty vhodné nejen pro potravinářský a farmaceutický průmysl: nerezovou kabelovou vývodku s rozšířenou funkcí uzemnění stínění kabelů v souladu s požadavky elektromagnetické kompatibility (EMC) a ochrannou hadici SILVYN® FG NM s nerezovým šroubením SILVYN® HYGIENIC. 


Jasné koncepty skupiny Lapp pro Industry 4.0

4.2.2016 O Industry 4.0 se intenzivně diskutuje již déle než čtyři roky. Cílem je přitom dosažení větší efektivity ve výrobě pomocí tzv. inteligentní továrny (Smart Factory). Stuttgartská skupina Lapp, jeden z předních dodavatelů integrovaných řešení a značkových výrobků v oblasti kabelových a spojovacích technologií, přijala tuto výzvu, tak jako mnoho jiných výrobců z oboru automatizace. 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services