Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Zdraví šetrné polypropylenové vodicí řetězy pro potravinářství a speciální aplikace

29.8.2019 Rostoucí požadavky potravinářského průmyslu se odrážejí i v nabídce německé firmy Murrplastik Systemtechnik. Jako pohyblivý přívod energie se často používají jejich vodicí řetězy z polypropylenu, který je bez zápachu a neškodný při styku s lidskou pokožkou. V srpnu 2019 je české odborné veřejnosti představila firma Schmachtl, která je jejich distributorem v ČR.

Polypropylen, tedy polymer propylenu (propenu – C3H6) patří mezi běžně užívané termoplasty. Při pokojové teplotě je polypropylen odolný vůči mastnotě a téměř všem organickým rozpouštědlům s výjimkou silných oxidačních činidel. Současně má tento materiál minimální nasákavost (jímavost vlhkosti). Polypropylen je o 20 % lehčí než polyamid, nicméně jeho mechanické vlastnosti (stabilita, samonosná délka a zátěž řetězu) jsou nižší o 40 %. Součástky z polypropylenu lze používat při provozních teplotách –10 až +100 ° C.

Tyto a další vlastnosti umožňují použití vodicích řetězů z polypropylenu také v oblasti farmaceutického průmyslu nebo např. u myček nákladních a kolejových vozidel, kde je trvalá přítomnost vlhkosti. Samozřejmě lze jeho vhodnou aplikaci najít i například v pivovarech a jejich sladovnách.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Schmachtl

Další informace zde

Přečtěte si také:

Kabely v metru odolají ohni i ledu

17.6.2019 Metro v Oslu je páteřní dopravní linkou norského hlavního města. Co se týče kabeláže, provozovatelé spoléhají na bezpečné řešení made by LAPP. Kabely pro podzemní dráhy musí odolávat extrémním podmínkám. LAPP Norsko dodalo napájecí kabel pro Oslo T-bane, který zůstává pružný i v norském mrazu a zároveň chrání před požárem a hlodavci. 


Postřehy z veletrhu AMPER 2019

25.3.2019 Konference Smart city v praxi IV organizovaná provozovateli našeho portálu byla už tradičně doprovodným programem veletrhu AMPER 2019. A protože náš portál věnuje pozornost nejen chytrým řešením pro města a obce, ale v nemalé míře i dalším elektrotechnickým oborům, porozhlédli jsme se po veletržních halách a sledovali produkty a řešení, které zaujmou. V tomto článku přinášíme výběr našich postřehů. 


Sinn Power: Energie z mořských vln

21.2.2019 Svět momentálně využívá sotva zlomek masivního energetického potenciálu mořských vln. Změnit to chce společnost SINN Power z Mnichova svými modulárními a úspornými konvertory energie mořských vln. Systém prošel počátečními testy s vynikajícími výsledky, zčásti také zásluhou spojovacích technologií společnosti LAPP. Philipp Sinn navrhl úsporný způsob přeměny energie, která vzniká tříštěním mořských vln na elektřinu bez nutnosti použití komplexních technologií. Nyní ve společnosti SINN Power zaměstnává deset lidí, kteří společně pracují na budoucnosti dodávky energií 


LAPP: Kabely ke kráteru

13.11.2018 Jednou z nejaktivnějších islandských sopek je Hekla ležící na jihu ostrova. Vybuchuje přibližně každých deset let, naposledy v letech 1970, 1980, 1991 a 2000, s výtrysky popela do nebe až do výšky 30 kilometrů.  Od poslední erupce v roce 2000 se však zdá, že má sopka přestávku. Podle německého geofyzika Martina Möllhoffa však může Hekla vybuchnout každou minutu a čím delší je toto období klidu, tím silnější erupce bude. 


Walney Extension: Velká Británie posiluje pozici leadra mořských větrných farem

17.3.2015 Mořské větrné farmy (tzv. offshore) patří k významným obnovitelným zdrojům energie. Oproti pozemním větrným elektrárnám mají významné výhody, především větší stálost větrů nad mořem a menší estetické dopady jejich instalace na okolí. V pobřežních vodách Evropy jsou dnes instalovány větrné elektrárny o výkonu kolem 8 GW připojeném k distribuční síti. Polovinu z tohoto výkonu dnes zaujímají britské mořské větrné farmy 


Kriegers Flak: 100 km podmořského kabelu zvýší podíl větrné energie v Dánsku nad 40 %

4.3.2015 Dánsko je jednou ze zemí, které si za svůj strategický cíl v oblasti energetiky vytklo dosáhnout do roku 2050 naprosté nezávislosti na fosilních zdrojích. K tomu mu pomáhá dostatek větrné energie z pozemních i mořských větrných farem. Její podíl setrvale roste a v současné době dosahuje téměř 40 %. Překonat tuto hranici pomůže 100 km podmořského střídavého kabelu od společnosti ABB, jímž bude připojena připravovaná větrná farma Kriegers Flak k pozemní přenosové síti, provozované společností Energinet.dk. 


Vodicí řetězy MURRPLASTIK

26.6.2013 Společnost Schmachtl představuje vodicí řetězy od renomovaného německého výrobce Murrplastik Systemtechnik. Tato zařízení umožňují pohyblivé uložení kabelů nebo hadic i o velkém průměru, a zajišťují tak jejich nucené vedení s definovaným poloměrem ohybu a současně také mechanickou ochranu před vlivy okolního prostředí. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services