Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Moderní monitorovací technologie napomohou snižování rizik na železnicích a silnicích

14.2.2022 Společnost Unicorn Systems, specializující se na projekty z oblasti informačních technologií, realizuje spolu s partnery komplexní řešení pro monitoring a vyhodnocení rizikových jevů v okolí dopravní infrastruktury s využitím dálkového průzkumu Země. Odbornou veřejnost o tom informovala v únoru 2022. Toto řešení bude možné využít pro monitoring a vyhodnocení rizik v oblasti správy a provozu dopravní infrastruktury, a zaručit tak bezpečnou a odolnou dopravu.

Základ řešení bude postaven na nástrojích sloužících k vyhodnocení dat dálkového průzkumu Země (DPZ), které dokážou sledovat specifická rizika v okolí dopravních cest. V této oblasti Unicorn plánuje využít družicová data spolu s metodou radarové interferometrie (InSAR). Radarová interferometrie zpracovává dlouhé časové řady ze série družicových snímků, tímto umožňuje efektivní a přesné plošné mapování deformací na rozsáhlejších územích. Dále budou pro vybrané oblasti využity také bezpilotní letecké prostředky (UAV) neboli drony.  

V rámci projektu je realizována řada výzkumných aktivit, terénních prací, snímkování území a místních šetření. Monitorovány a vyhodnocovány jsou nejen přírodní změny (predikce nestabilit, plošné deformace podloží), ale také nepovolené stavby či přírodní jevy jako zdravotní stav vegetace v ochranných pásmech silniční a železniční sítě. Výstupy těchto aktivit povedou k vývoji specifických metodik, které umožní sledovat a vyhodnocovat potenciální ohrožení v okolí dopravních tahů.

Metodiky budou transformovány do aplikační roviny, nejčastěji formou skriptů, softwarových knihoven či specifických funkcí a nástrojů. Implementací a integrací těchto vstupů vznikne komplexní aplikace s názvem Risk Monitor, zkráceně RIMO.

Projekt je podporován z prostředků Technologické agentury ČR v rámci programu Doprava 2020+. Hlavním implementačním partnerem a garantem aplikované metodiky je společnost Gisat s.r.o., výzkumnou část zastřešuje Přírodovědecká Fakulta University Karlovy a Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Z pohledu budoucí využitelnosti řešení Unicorn spolupracuje také v rolích externích aplikačních garantů se Správou železnic a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Do budoucna plánuje Unicorn i přenos tohoto řešení do energetického sektoru, protože úlohy, které řeší provozovatelé a správci přenosových či distribučních sítí ve svých ochranných pásmech, jsou ze zásady velmi podobné.

Unicorn, redakčně upraveno

Foto © Unicorn

Přečtěte si také:

VZLUSAT-2: cílem deváté české družice je pořizování detailních snímků Země

19.1.2022 Ve čtvrtek 13. 1. 2022 odstartoval z Mysu Canaveral druhý nanosatelit z dílny VZLÚ (Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu). Na palubě nanodružice VZLUSAT-2 jsou kromě dalších přístrojů dvě experimentální kamery a zařízení pro přesnou orientaci, které umožní pořizovat detailní snímky zájmových oblastí na Zemi. 


Lidarové technologie zvyšují přesnost obrazu díky novým laserům od Osramu

12.2.2021 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Lidar má poměrně široké použití v měřicí technice, protože dokáže s vysokou mírou přesnosti určit na velkou vzdálenost rozměry a tvar nejrůznějších objektů o rozmanitém složení a velikosti. Uplatňuje se proto i u navigace autonomních vozidel. S další novinkou zvyšující přesnost lidarů přichází v únoru 2021 společnost Osram, mj. výrobce infračervených laserů. 


Lidar napomáhá bezpečnosti a plynulosti na železničních přejezdech

9.11.2021 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Uplatňuje se v řadě odvětví včetně například autonomní mobility. S jeho možným využitím pro posílení bezpečnosti a plynulosti dopravy na železničních přejezdech byla odborná veřejnost seznámena na začátku listopadu 2021. 


Systém ChargeUp od Unicornu pomáhá elektrifikovat slovenskou kurýrní společnost DPD SK

18.10.2021 Jak byla v září 2021 informována odborná veřejnost, ve výběrovém řízení na dodávku komplexního řešení pro elektromobilitu ve společnosti DPD SK s.r.o. zvítězila česká společnost Unicorn a.s. Součástí dodávky je několik desítek dobíjecích stanic pro zcela nové depo DPD v Bratislavě a řídicí systém ChargeUp pro jejich vzdálenou správu. Projekt byl zahájen v červenci 2021 a potrvá čtyři roky.


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

24.5.2021 Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace.

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services