Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Polsko připravuje využití větrné energie v mořských větrných farmách

13.9.2021 V Polsku je 90 % elektrické energie vyráběno v tepelných elektrárnách, v nichž je zdrojem energie až na výjimky uhlí. V rámci přechodu na ekologické způsoby výroby elektřiny hodlá tato země, vedle plánovaného rozvoje jaderné energetiky, využít také svoji přímořskou polohu pro získávání energie z mořských větrných farem. Připojí se tak k jejich dalším evropským provozovatelům, na jejichž špičce je (nikoli překvapivě) ostrovní Velká Británie a významná očekávání má od nich v rámci transformace své energetiky například také sousední Německo.

Využití energie větru v pobřežních vodách je zpravidla mnohem efektivnější než u pevninských větrných elektráren. Větry na moři jsou totiž mnohem silnější a stálejší než na pobřeží. Instalace větrných elektráren mimo lidská obydlí také umožňuje větší průměr rotoru, a následně větší výkon elektrárny. Větší výkon jedné turbíny pak znamená menší počet turbín ve větrné farmě o daném celkovém instalovaném výkonu. To se promítá do nižších investičních nákladů, kratší doby vybudování větrné farmy, menšího rozsahu údržby, a v důsledku tedy do celkově vyšší profitability větrné farmy. Podmínky provozu na moři zároveň kladou velké nároky na trvanlivost a nenáročnost údržby.

Větrné zdroje v Polsku měly v roce 2020 cca 6 MW instalovaného výkonu a ročně vyrobí téměř 15 tisíc GWh elektřiny, což je téměř 10 % výroby elektřiny v zemi. Současné větrné zdroje se nacházejí na pevnině.

Polská vláda dlouhodobě plánuje dát k dispozici pobřežní vody projektům větrných farem s úhrnným instalovaným výkonem do roku 2030 až 10,9 GW. Do roku 2050 by podle jejích plánů měl celkový instalovaný výkon polských mořských větrných farem dosáhnout až 28 GW.

První polská mořská větrná farma by měla být instalována v Baltském moři cca 50 km od pobřeží poblíž města Slupsk, ležícího zhruba uprostřed polských břehů Baltu. Se zahájením výstavby této farmy, skládající se ze čtyř projektů FEW Baltic I – IV v různých stadiích přípravy, se počítá v roce 2023. Provozovatelem bude energetická společnost RWE a celkový instalovaný výkon bude činit více než 1,5 GW.

Dalším důležitým krokem se stalo podepsání memoranda o porozumění (MoU) mezi společností GE Renewable Energy ze skupiny General Electric a polskou petrochemickou a energetickou společností PKN ORLEN koncem srpna 2025.

PKN ORLEN, jejíž divize větrných elektráren se aktivně podílí na transformaci polské energetiky, plánuje do roku 2030 využívat větrné zdroje o celkovém výkonu 2,5 GW. Podepsané memorandum umožní využít cenné zkušenosti a know-how GE Renewable Energy v oblasti větrné energie z mořských farem. To dokládá mimo jiné největší větrná turbína na světě Haliade-X, jejímž výrobcem je právě GE Renewable Energy.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © General Electric

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Větrná turbína Haliade-X bude zásobovat elektřinou americký stát New Jersey

9.2.2021 Obří větrná turbína Haliade-X od GE Renewable Energy ze skupiny General Electric bude mít komerční využití v USA. V lednu 2021 byla podepsána smlouva na dodávku těchto turbín pro připravovanou větrnou farmu Ocean Wind v Atlantickém oceánu poblíž amerického státu New Jersey. 


GE Haliade X: největší větrná turbína na světě o výkonu 12 MW optimalizována na 13 MW

6.11.2020 Prototyp větrné turbíny Haliade-X od GE Renewable Energy ze skupiny General Electric, který na našich stránkách průběžně sledujeme, byl v říjnu 2020 optimalizován na výkon 13 MW – tedy o 1 MW více, než byl jeho původní výkon. 


Haliade-X: největší větrná turbína pro mořské farmy testována ve Velké Británii

22.7.2019 Mořské větrné farmy, využívající setrvalé proudění mořských větrů ve vzdálenosti několika desítek kilometrů a nerušící obyvatelstvo ve svém okolí akusticky ani esteticky, představují pro přímořské státy optimální způsob použití větrné energie pro výrobu elektřiny. Na tuto příležitost přirozeně reaguje dodavatelský průmysl. Nijak proto nepřekvapí, že testování největší větrné turbíny na světě, Haliade-X od General Electric, proběhne ve Velké Británii, která je v oblasti využití větrné energie evropským leadrem. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem června 2019. 


WindFloat Atlantic: portugalská plovoucí větrná farma zaznamenala důležitý milník

15.10.2018 Jak známo, stabilní větry vanoucí v oceánu několik desítek kilometrů od pobřeží jsou významným a účinným obnovitelným zdrojem elektřiny. Zatímco klasické mořské větrné turbíny jsou pevně ukotveny na mořském dnu, plovoucí větrné turbíny jsou upevněny na plovoucí konstrukci, připevněné ke dnu pouze řetězy. Jedním z projektů plovoucí větrné farmy je i portugalský WindFloat Atlantic, který s přispěním globální skupiny ABB zaznamenal v září 2018 důležitý milník ke svému spuštění, předpokládanému v roce 2019. 


Hornsea Project Two: ABB pomáhá při realizaci největší mořské větrné farmy na světě

23.7.2018 Největší mořskou větrnou farmou na světě se po svém zprovoznění, počínaje rokem 2020, stane bezesporu britský projekt Hornsea, zahrnující tři dílčí projekty Hornsea Project One, Hornsea Project Two a Hornsea Project Three. Druhý z nich učinil v červenci 2018 významný krok ke svému zprovoznění podpisem smlouvy dánské společnosti Ørsted (dříve Dong Energy), jíž projekt patří, na dodávku technologií pro připojení větrné farmy k britské přenosové síti od společnosti ABB. Následuje tak úspěšnou dodávku technologií ABB pro první dílčí projekt Hornsea Project One


Haliade-X: General Electric představil 12MW „Eiffelovku“ pro mořské větrné farmy

9.3.2018 Mořské větrné farmy, využívající setrvalé proudění mořských větrů ve vzdálenosti několika desítek kilometrů a nerušící obyvatelstvo ve svém okolí akusticky ani esteticky, představují pro přímořské státy optimální způsob použití větrné energie pro výrobu elektřiny. Zároveň jsou výzvou pro dodavatele energetických zařízení, jak tento obnovitelný zdroj zužitkovat co nejefektivněji. Důkazem je návrh nejnovější větrné turbíny od General Electric s typovým označením Haliade-X, blížící se svojí výškou 260 metrů nad hladinou moře pařížské Eiffelově věži, jejž představil odborné veřejnosti výrobce na začátku března 2018. 


158m rotor, 4,8MW výkon: General Electric uvádí na trh svoji největší větrnou turbínu pro pevninu

22.9.2017 Společnost General Electric (GE) je známá mimo jiné jako dodavatel větrných elektráren. Jejími turbínami o výkonu 2,5 MW je vybavena například největší americká větrná farma Wind Catcher. Od září 2017 vstupuje produktové portfolio jejích turbín pro pevninské větrné farmy do výkonového rozmezí 4 MW: GE uvedla na trh nejnovější turbínu označovanou jako 4,8-158 o výkonu 4,8 MW. 


Projekt Wind Catcher: v Oklahomě vznikne největší americká větrná elektrárna, druhá největší na světě

9.8.2017 V americkém státě Oklahoma vyroste do roku 2020 největší americká větrná farma, druhá největší na světě. Projekt s názvem Wind Catcher (doslova: Chytač větru) vznikne ve spolupráci společností Invenergy, která je největším americkým soukromým dodavatelem energie z obnovitelných zdrojů, a GE Renewable Energy, člena skupiny General Electric. O tomto projektu informovali partneři v červenci 2017. 


Systém OpShield: i větrné turbíny potřebují chránit před hackery

1.6.2017 Kybernetická bezpečnost a ochrana před hackery dnes představují výzvu ve všech technických oborech, využívajících všudypřítomné informační technologie. Na pomoc přicházejí rozmanitá řešení zaměřená na kybernetickou bezpečnost průmyslových zařízení. Tento problém se týká i větrných farem, využívajících informační technologie pro dálkovou správu. Zajímavou aplikací je projekt využití systému OpShield od firmy Wurldtech, člena skupiny General Electric, který zahájila od května 2017 ve svých větrných farmách nezávislá americká energetická společnost Invenergy, zaměřená na obnovitelné zdroje. 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services