Přečtěte si: Fotovoltaické elektrárny, bateriové zásobníky a tepelná čerpadla bezpečně: doporučení od profesionálů, která mohou zachránit majetek i zdraví a životy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Obnovitelné zdroje


Byli jsme při tom: Premiéra vodíkového hospodářství společnosti Devinn

20.9.2023 Inovační česká společnost Devinn, zaměřená na vývoj technologií pro automobilový průmysl a nejen pro něj, je známá účastníkům našich konferenci Smart city v praxi. Na 5. běhu této konference v roce 2020 byla představena její vodíková aplikace H2Base. Proto jsme rádi přijali pozvání na premiéru vodíkového hospodářství této firmy v Jablonci nad Nisou, jehož je H2Base důležitou, ovšem ne jedinou součástí. 


Pražské vodárenské budovy dostanou fotovoltaické zdroje na střechách

18.9.2023 Jak informoval informační zpravodaj Státního fondu životního prostředí ČR Priorita v září 2023, městská společnost Pražská vodohospodářská společnost, a. s. (PVS), získala dotaci ve výši 15,2 mil Kč na podporu projektu, jehož cílem je vybudovat devět pilotních fotovoltaických elektráren na vodárenských objektech. Peníze získá z Modernizačního fondu.


Další carport s fotovoltaickými zdroji bude mít Česká zbrojovka v Uherském Brodě

14.9.2023 Po úspěšném provozu u jaderné elektrárny Dukovany bude mít tamní carport následovníka, tentokrát u České zbrojovky v Uherském Brodě. Stejně jako v Dukovanech bude nové parkoviště zastřešovat fotovoltaická elektrárna. Takovéto carporty mohou být inspirací i pro obdobné municipální projekty. 


Fotovoltaické elektrárny, bateriové zásobníky a tepelná čerpadla bezpečně: doporučení od profesionálů, která mohou zachránit majetek i zdraví a životy

7.9.2023 Boom instalací fotovoltaik, baterií a tepelných čerpadel znamenal v posledních měsících v České republice vznik stovek nových instalačních firem. Úroveň jejich zkušeností v oboru, a tím i kvalita instalací a servisu, je často kolísavá, což může vést k závadám a v krajních případech i k haváriím nebo požárům. Skupina ČEZ k tomu na začátku září 2023 zveřejnila některá důležitá doporučení, která ve výsledku mohou předejít škodám nejen na majetku, ale i na zdraví či životech lidí.


Komunitní energetika: Novelu energetického zákona, která ji umožňuje, schválila Poslanecká sněmovna

31.8.2023 Od komunitní energetiky, tedy sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů mezi několika subjekty, se očekává snížení množství elektřiny, jež si nakupují u obchodníků, a tedy i celkové zefektivnění využívání obnovitelných zdrojů. Z tohoto důvodu má komunitní energetika podporu v připravované novele energetického zákona.  Tato novela byla na konci srpna 2023 schválena v Poslanecké sněmovně v prvním čtení.


Také železnice využije fotovoltaické zdroje: Správa železnic instaluje panely na střechách nádraží

28.8.2023 Železnice potřebuje elektřinu nejen pro provoz elektrických vlaků, ale také pro fungování veškerých budov a dalších objektů, bez nichž by byla železniční doprava nemyslitelná. A právě zde se nabízí možnost využití fotovoltaických zdrojů, stejně u kterékoli jiné organizace disponující v součtu velkou plochou střech, od malé firmy až po kongresové centrum


Fotovoltaika na střeše Kongresového centra v Praze zahájila provoz

21.8.2023 Nová fotovoltaická elektrárna na střeše Kongresového centra Praha (KCP) začala v polovině srpna 2023 dodávat elektřinu. Bezemisní zdroj elektrické energie s 2080 solárními panely pokryje 10 % roční spotřeby Kongresového centra. Tato fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor v Česku, který v KCP realizovala ENESA z ČEZ ESCO.


Ostrovní energetice Irska pomáhají české systémy v razantním zvýšení podílu obnovitelných zdrojů

27.7.2023 Ostrovní země Irsko hodlá být světovým lídrem obnovitelné energetiky. Do roku 2030 plánuje pokrýt 80 % spotřeby větrnými a solárními elektrárnami. Místní operátor přenosové soustavy EirGrid proto musí elektrickou síť včas připravit na tuto novou realitu. Jelikož Irsko dnes využívá energii z obnovitelných zdrojů (OZE) jen asi 40 %, musí během příštích 8 let podíl zdvojnásobit. K tomu napomohou systémy RESS a RMT od české společnosti Unicorn.


Největší fotovoltaický zdroj v Praze má městský projekt v Pražské strojírně

19.7.2023 Pražská strojírna zprovoznila v polovině července 2023 fotovoltaickou elektrárnu umístěnou na střechách svých výrobních hal a skladů ve Vinoři. Jedná se o největší střešní instalaci tohoto druhu v Praze, díky které bude Pražská strojírna schopna pokrýt svou celkovou nominální roční spotřebu elektrické energie. 


Biomasa a fotovoltaika: kombinace dvou obnovitelných zdrojů v Energetickém centru Jindřichův Hradec

30.6.2023 O kombinaci fotovoltaiky s jiným obnovitelným zdrojem ve Skupině ČEZ jsme na našem portále nedávno psali v souvislosti s plovoucí fotovoltaikou na přečerpávací elektrárně ve Štěchovicích. Dalším zajímavým příkladem je kombinace solární energie s energií biomasy v Energetickém centru Jindřichův Hradec, s nímž byla odborná veřejnost seznámena v červnu 2023.


Komunitní energetika: příležitost, ale i riziko nerealistických očekávání

21.6.2023 Od komunitní energetiky, tedy sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů mezi několika subjekty, se očekává snížení množství elektřiny, jež si nakupují u obchodníků, a tedy i celkové zefektivnění využívání obnovitelných zdrojů. Z tohoto důvodu má komunitní energetika podporu v připravované novele energetického zákona a také například v iniciativách Státního fondu životního prostředí. Zpráva poradenské a realizační společnosti v energetice EGÚ Brno (dále EGÚ) z června 2023 ukazuje možné příležitosti komunitní energetiky, zároveň však také varuje před nerealistickými očekáváními.


Plovoucí fotovoltaika ve Štěchovicích se osvědčuje

7.6.2023 Jak byla na začátku června 2023 informována odborná veřejnost, po 75 letech provozu na hladině nádrže štěchovické přečerpávací elektrárny definitivně zdomácněla další elektrárna. Je jí unikátní plovoucí fotovoltaický zdroj, který již dodává energii do veřejné sítě. 


Skupina ČEZ radí: Na co dát pozor při výběru dodavatele fotovoltaiky?

16.5.2023 Současný boom fotovoltaických zdrojů, kdy poptávka po jejich instalaci významně převyšuje nabídku, přivádí na trh i dodavatele pochybných kvalit. Jak se jim vyhnout, k tomu vytvořila skupina ČEZ praktické rady shrnuté do následujících deseti bodů. Přestože některé z nich mohou být na první pohled motivovány snahou ČEZ prezentovat potenciálním zákazníkům svoji vlastní konkurenční výhodu, lze je v úhrnu považovat za velmi užitečné a hodné následování.


Služba Lancelot Hub předvídá výrobu z obnovitelných zdrojů

15.5.2023 Efektivnost využití obnovitelných zdrojů závisí kromě jiného na správném dimenzování kapacity příslušných energetických výrobních zařízení. Ta je nemyslitelná bez co nejpřesnější předpovědi jejich výroby na základě místních podmínek. Předpovídat výrobu energie z obnovitelných zdrojů, které jsou závislé na počasí, je nicméně mnohem náročnější, nežli plánovat výrobu tradičních elektráren. 


Na střechách městských budov v Brně roste městská solární elektrárna

13.4.2023  Od poloviny března 2023 se na střechách městských budov instalují fotovoltaické panely. Do poloviny dubna 2023 jich má být zapojeno přes tisíc. Pokračuje tak projekt městské solární elektrárny, který v pilotním režimu odstartoval v roce 2022. Základní škola Merhautova, domov seniorů na ulici Tábor nebo poliklinika na Lesné. To je jen několik příkladů z celkem deseti městských objektů, na jejichž střechách se od začátku března do poloviny dubna 2023 objevilo nebo objeví 1 132 fotovoltaických panelů.


Moderní technologie i příroda ve městě, veřejné i soukromé finance, dobré i méně dobré příklady z praxe: zpráva z konference Smart city v praxi VIII

22.3.2023 Dne 21. března 2023 proběhl, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER 2023 další, již osmý, ročník tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Konference o 90 účastnících, převážně z municipalit a městských služeb, se konala pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj a primátorky statutárního města Brna.


Plovoucí fotovoltaika, vítr do vodíku a další inovace: Nizozemská větrná farma usiluje o inteligentní využívání obnovitelných zdrojů

14.3.2023 Hlavním problémem obnovitelných zdrojů energie je jejich nestálost, kterou je nutno překlenout rozmanitými způsoby, mimo jiné jejich vzájemnou kombinací nebo ukládáním energie do zásob. „Inteligentní“ větrnou farmou, která bude takovéto inovativní přístupy využívat, by se již brzy měl stát nizozemský projekt Hollandse Kust Noord. 


Společný podnik města Havířova a ČEZ cílí na ozdravění městského teplárenství

13.3.2023 Projektovou dokumentaci na ekologizaci a modernizaci energetiky v Havířově připraví Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB), která uspěla ve výběrovém řízení vyhlášeném firmou ENVEZ. Veřejnost o tom byla informována na začátku března 2023. Cílem je zajistit modernizaci městské energetiky a připravit alternativu centrálního zásobování teplem, která by byla ekonomicky i ekologicky výhodnější než současný systém.


Připojování fotovoltaik prudce roste, velké zdroje narážejí na hranice možností

21.2.2023 Společnost ČEZ Distribuce přijala za rok 2022 celkem 70 212 žádostí o připojení výrobny elektřiny a připojila k síti 21 325 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 174 MW. Více jak 80 % žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí. Letos ČEZ Distribuce investuje do nutných úprav distribuční soustavy pro připojení obnovitelných zdrojů 6,5 miliardy korun. 


Potřebují elektřinu, právě když ji slunce vyrábí: Čerpadla havířovského koupaliště dostanou energii z fotovoltaických zdrojů

7.2.2023 Havířovské Letní koupaliště Jindřich, které prošlo v minulých letech významnou modernizací, čeká v roce 2023 další velká proměna: Na střeše provozních budov koupaliště vyroste fotovoltaická elektrárna, která výrazně přispěje k zefektivnění jeho provozu. Ukazuje tak výhody obnovitelných zdrojů energie u projektů, které tyto zdroje využívají zejména v době, kdy je příroda dává k dispozici.


Jak efektivně používat fotovoltaiku: 10 doporučení od ČEZ + 1 od redakce

3.2.2023 Příroda je, au fond, neuspořádaná, anarchická. Tak to komentoval hrdina slavných detektivek Hercule Poirot. Platí to i pro obnovitelné zdroje energie, včetně fotovoltaických panelů. Jak přesto zajistit jejich co nejefektivnější využití, k tomu na začátku února 2023 formulovala deset doporučení skupina ČEZ. Za redakci k nim přidáváme ještě jedno závěrečné.


Komunitní energetika: SFŽP pomáhá pochopení problému modelovým příkladem

11.1.2023 Až do konce března 2023 mohou obce v programu RES+ z Modernizačního fondu čerpat finanční podporu na pořízení fotovoltaických systémů na střechy a přístřešky nekomerčních budov. Pro snazší pochopení jeho využití v rámci komunitní energetiky pomáhá Státní fond životního prostředí (SFŽP) následujícím modelovým příkladem pomyslné obce Česká Lhota, publikovaným v na sklonku roku 2022.


Haliade X pro Dogger Bank: Největší větrná turbína světa pro budoucí největší větrnou farmu má certifikaci na výkon 14,7 MW

10.1.2023 Platforma Haliade X od General Electric představuje vůbec největší větrnou turbínu na světě. Určena je pro využití v mořských větrných farmách, kde její nebývalá velikost přispívá k efektivnímu provozu a přitom neruší okolní prostředí. Tato turbína byla již v roce 2020 optimalizována na výkon 13 MW – tj. o 1 MW více než výkon původního prototypu. V prosinci 2022 zaznamenala další důležitý milník: Mezinárodní certifikační orgán DNV jí udělil certifikaci na provoz s výkonem až 14,7 MW. 


Pečlivě vybrat vhodnou oblast, jichž v ČR není mnoho – to je základ spolupráce ČEZ s obcemi při výstavbě větrných parků

6.1.2023 Do větrných elektráren se na území ČR vyplatí investovat pouze ve vybraných lokalitách několika krajů. Zároveň je třeba pečlivě dimenzovat technické parametry turbín a zohlednit časovou náročnost projektu. Skupina ČEZ proto nabízí obcím spolupráci při výstavbě větrných zdrojů. Se zajímavým – a historicky prvním – příkladem takovéto spolupráce v obci Zátor u Krnova seznámil ČEZ odbornou veřejnost v prvním lednovém týdnu 2023.


Rok poté: Fotovoltaika na parkovišti u elektrárny Dukovany překonala očekávání

20.12.2022 První rok provozu má za sebou v polovině prosince 2022 největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště, tzv. carport, který se nachází u Jaderné elektrárny Dukovany (viz foto). Vedle dosažení a překročení očekávaných výsledků výroby elektrické energie přilákalo toto parkoviště díky poskytovanému komfortu stovky řidičů, a stalo se tak nejvyužívanější parkovací plochou elektrárny. 


Plán REPowerEU: EIB podpoří modernizaci distribuční sítě společnosti ČEZ a připojování nových obnovitelných zdrojů energie

13.12.2022 Jak byla odborná veřejnost informována v prosinci 2022, Evropská investiční banka (EIB) půjčí české energetické společnosti ČEZ částku ve výši 790 mil. eur. Úvěr od EIB bude použit na rozšíření vnitrostátní elektrické distribuční sítě, včetně instalace automatických a dálkově řízených systémů dodávek energie. ČEZ rovněž zvýší spolehlivost dodávek elektřiny v devíti krajích České republiky. Úvěr pro ČEZ podporuje splnění cíle stanoveného v plánu Evropské komise nazvaném REPowerEU. 


H2Évora akumuluje solární elektřinu do vodíku k využití ve špičkových časech

12.12.2022 V listopadu 2022 bylo v jihoportugalské provincii Alentejo v rámci demonstračního projektu uvedeno do provozu unikátní zařízení H2Évora. Toto zařízení akumuluje elektřinu ze solárních panelů do vodíku, z něhož pak ve špičkovém období vyrábí pomocí palivových článků opět elektřinu. 


Na střeše Kongresového centra bude instalována největší fotovoltaika v Praze

8.12.2022  V Kongresovém centru Praha (KCP) začala na konci listopadu 2022 výstavba největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy. Celkově na ploše 7 000 m2 vyroste 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru uspoří 5,5 mil. Kč. Fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor (EPC) v Česku, který v KCP provozuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Projekt ušetřil v roce 2022 centru 32 mil. Kč.


Na podporu komunitní energetiky: novela energetického zákona v připomínkovém řízení

8.11.2022  Novela energetického zákona, kterou v prvním listopadovém týdnu 2022 poslalo do mezirezortního připomínkového řízení Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), umožní vznik energetických společenství. Jejich členové mezi sebou budou moci sdílet energie, které vyrobí ze společných výroben. Novela je transpozicí směrnice Evropské unie o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou.


Fotovoltaika pomáhá centrálnímu skladu řetězce Billa udržet potraviny zdravé a čerstvé

26.10.2022 Na centrálním skladu řetězce Billa Modleticích u Prahy začala v posledním říjnovém týdnu 2022 fungovat jedna z největších střešních fotovoltaik v Česku – projekt již dříve avizovaný na našich stránkách. Tento sklad zásobuje zbožím všechny prodejny společnosti v České republice, a tomu odpovídá i energetická náročnost jeho chladicích zařízení. Fotovoltaické panely ji umožní zvládat efektivně a ekologicky.


Malé obnovitelné zdroje budou mít jednodušší povolovací řízení

5.10.2022 Z 10 kW na 50 kW se zvýší limit výkonu pro menší obnovitelné zdroje včetně solárních elektráren, od kterého musejí majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnostenské oprávnění. Vláda na konci září 2022 schválila novelu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), která zjednodušuje povolovací řízení pro menší obnovitelné zdroje.


EPC pro nemocnici v Mladé Boleslavi: fotovoltaika, vzduchotechnika, osvětlení, zateplení i vodní hospodářství

23.9.2022 V Oblastní nemocnici Mladá Boleslav začala v září 2022 intenzivní modernizace energetiky. Předpokládá se, že spotřeba energie se po modernizaci sníží o 20 % a nemocnice za 10 let trvání projektu uspoří 80 mil. Kč. Projekt je realizován formou EPC, to znamená, že dodavatel za výši úspor ručí. Dodavatelem je společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO.


Program OP TAK: Podniky mohou žádat o dotace na výstavbu větrných elektráren

13.9.2022 Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), zahájila v září 2022 příjem žádostí o dotace ve výzvě Obnovitelné zdroje energie – větrné elektrárny. Malé, střední i velké podniky s licencí na výrobu elektrické energie tak mohou získat finanční podporu pro výstavbu větrných elektráren. Program OP TAK navazuje svým zaměřením na program OP PIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). 


Jednodušší administrativa pro fotovoltaické panely na střechách

9.9.2022 Stavby pro obnovitelné zdroje lze postavit velmi rychle a jednoduše. Mnohdy to jde bez stavebního povolení, ohlášky či územního rozhodnutí. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) pracuje na dalším zjednodušení možnosti instalace fotovoltaických panelů (FVE) jako součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území a bez ohledu na instalovaný výkon. Veřejnost s tím seznámilo začátkem září 2022.


Obnovitelné zdroje i elektrolyzéry: Výzvy z Modernizačního fondu pomohou obcím a teplárnám, podpoří komunitní energetiku

7.7.2022 Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR otevřelo v poslední červnový den 2022 v Modernizačním fondu dvě nové výzvy s alokací 4 mld. Kč. Obce díky ní mohou čerpat dotace na individuální i sdružené projekty fotovoltaických systémů. Pokračuje i podpora malých a velkých solárních elektráren s výkonem nad 1 MW nebo podpora dekarbonizace tepláren. Pětice nových výzev z programů RES+ a HEAT tak celkově nabídne finanční prostředky v objemu 26 mld. Kč na energetickou soběstačnost a čisté zdroje, žádat o ně bude možné od 25. července 2022.


Exkurze pod hladinou jezera: ČEZ nabízí veřejnosti zajímavou prohlídku vodní elektrárny Lipno

20.6.2022 Veřejnost bude mít o letošních prázdninách šanci osobně navštívit výjimečnou Vodní elektrárnu Lipno. Přes tisíc návštěvníků se v osmičlenných skupinách dostane k výrobním technologiím umístěným v kaverně 160 metrů pod zemí a také do nejníže položeného místa elektrárny – výtokového tunelu. Návštěva je zdarma, nutná je ale předchozí registrace. 


Program Nová zelená úsporám: novinky v programu a prudký nárůst zájmu o dotace, zejména do fotovoltaiky

9.6.2022 Program Nová zelená úsporám (NZÚ), financovaný z Národního plánu obnovy pomáhá dlouhodobě snižovat náklady na energie. Aktuální růst cen energií výrazně zvyšuje i zájem o dotace na úsporná opatření. Bez nadsázky raketový nárůst zaznamenává zájem o fotovoltaické zdroje. Zároveň se rozšiřuje pomoc domácnostem. Nově mohou peníze na výměnu nevyhovujícího vytápění získat majitelé bytů v bytových domech i jednotlivě a podpora se rozšiřuje také na majitele tzv. řadových domků evidovaných jako vymezené bytové jednotky.


3D tisk betonu umožní zefektivnit budování větrných turbín

28.4.2022 Aditivní výroba neboli 3D tisk nachází stále více uplatnění v rozmanitých odvětvích výroby. Zpočátku se používal především pro vytváření modelu budoucího výrobku nebo jeho prototypu. S rostoucí přesností 3D tisku a zdokonalováním používaných materiálů však 3D tisk stále více slouží k opakované výrobě konkrétních výrobků. S postupem technologií se zároveň zvětšují rozměry součástí vyráběných touto technologií i spektrum používaných materiálů, k nimž nyní patří také stavební beton. 


U prodejny PENNY v Praze-Lehovci byla instalována nabíjecí stanice napájená z fotovoltaiky

25.4.2022 Společnost E.ON instalovala v dubnu 2022 u prodejny PENNY v Praze-Lehovci svoji druhou nabíjecí stanici pro elektromobily napájenou z fotovoltaického zdroje. První již rok slouží u Břeclavi. Rychlodobíjecí stanice u prodejny PENNY v Lehovci se nachází pod přístřeškem, na kterém je osazeno 18 kusů fotovoltaických panelů s celkovým výkonem 8,1 kWp.


Ponorka ve Štěchovicích: přečerpávací elektrárnu zkontroloval dálkově řízený robot

20.4.2022 Dálkově řízený podvodní robot – vlastně robotická ponorka – v polovině dubna 2022 poprvé v historii prohlédl hlubiny dna horní nádrže přečerpávací elektrárny ve Štěchovicích. Rezervoár, který pojme až půl milionu kubíků vody, totiž nesmí být nikdy úplně vypuštěn, aby nevyschla jílová těsnící vrstva. Proto byla pro jeho prohlídku zvolena právě tato technologie. 


Modernizační fond pomůže nastartovat komunitní energetiku

13.4.2022 Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR obhájily v dubnu 2022 na úrovni EU prostředky ve výši téměř 30 mld. Kč z Modernizačního fondu určené na výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích, což umožní nastartovat rozvoj komunitní energetiky nebo modernizovat veřejné osvětlení. Nové výzvy se rozeběhnou na přelomu května a června 2022.


Investice do životního prostředí i energetické soběstačnosti: Centrální sklad řetězce Billa dostane výkonný fotovoltaický zdroj

30.3.2022 Na střeše centrálního skladu Billy v Modleticích nedaleko Prahy, který zásobuje zbožím všechny prodejny společnosti v ČR, začala v březnu 2022 vznikat fotovoltaická elektrárna o celkovém výkonu 1 MWp. Billa z ní začne čerpat energii v prvním pololetí roku 2022, poté co bude elektrárna připojena k distribuční soustavě.


Národního plán obnovy podpoří fotovoltaické systémy prostřednictvím výzvy MPO, příjem žádostí od 22. 3. 2022

16.3.2022 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo ve třetím březnovém týdnu 2022 výzvu na podporu fotovoltaických systémů z Národního plánu obnovy. Cílem je jejich rozvoj s možností akumulace a související náhrada fosilních zdrojů energie. Výzva má mimo jiné přispět ke zvýšení energetické soběstačnosti podnikatelských subjektů a úspoře provozních nákladů.


Nová laboratoř čisté energetiky E.ON pomáhá decentralizované energetice v ČR

3.3.2022 Energetika se výrazně mění směrem k větší decentralizaci a širšímu využívání obnovitelných zdrojů energie. Reaguje na to také distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, která otevřela v únoru 2022 v Českých Budějovicích novou laboratoř na testování a certifikaci technologických prvků obnovitelných zdrojů energie se zaměřením na solární elektrárny. 


Komunitní energetika v Litultovicích pomáhá veřejným službám i domácnostem

10.2.2022  Decentralizovaná bezemisní výroba a moderní technologie si postupně nacházejí cestu do všech částí české energetiky. Ukazuje to i příklad komunitní energetiky v Litultovicích, městysi ležícím na jihozápad od Opavy, se rozhodli takříkajíc vzít svou energetickou budoucnost do vlastních rukou. Tento pozoruhodný projekt představil svým čtenářům Informační zpravodaj Státního fondu životního prostředí ČR Priorita v únoru 2022.


„Zelené“ Národní divadlo v Praze: projekt EPC energetického hospodářství se rozšířil o trojici nabíjecích stanic

4.2.2022  Pražské Národní divadlo pokračuje v zavádění prvků a technologií pro udržitelný provoz a dosahování energetických úspor. Nejnovějším počinem je vybavení modernizovaných podzemních garáží pod náměstím Václava Havla trojicí stojanů, které umožní návštěvníkům první české scény doplnit energii v bateriích jejich elektromobilů. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem ledna 2022.


ČEZ testuje první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v ČR

24.1.2022 Se zajímavým projektem skupiny ČEZ byla odborná veřejnost seznámena v lednu 2022. Jde o testovací plovoucí solární elektrárnu na Homoli, horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice. Jde o unikátní kombinaci dvou obnovitelných zdrojů energie, vody a slunce, v jednom systému. 


Roste zájem o fotovoltaické zdroje na střechách, nejčastější je 5kW zdroj

10.1.2022 V ČR byl za rok 2021 zaznamenán zvýšený zájem o instalaci fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Svědčí o tom např. projekty E.ON pro nákupní střediska i roční statistika ČEZ, publikovaná na počátku roku 2022. ČEZ instaloval v roce 2021 celkem 1514 střešních fotovoltaických elektráren o úhrnném výkonu 7,4 MW. Typickým projektem je fotovoltaický zdroj o výkonu 5 kW.


Letiště v Turíně dostane palivočlánkovou kogeneraci

6.1.2022 Na konci roku 2021 zaznamenal svět palivočlánkových technologií pozoruhodnou událost: Společnost SAGAT SpA spravující letiště v italském Turíně a provozovatel plynárenské infrastruktury Snam Group skrze svoji dceřinou společnost Renovit, specializovanou na energeticky úsporná řešení, podepsaly smlouvu o smlouvě budoucí (term sheet) na vybudování palivočlánkového systému pro kogeneraci, tedy kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, na turínském letišti. 


Smart city Písek: energetické využití kalu a biomasy v unikátním zařízení produkuje elektřinu, teplo a kvalitní hnojivo

15.12.2021 V Písku, prvním českém smart city, bylo vybudováno jedinečné, částečně mobilní, ekologické zařízení na tepelné zpracování biomasy a kalů z místní čistírny odpadních vod. Informuje o tom měsíčník Státního fondu životního prostředí Priorita 12/2021. Tato linka je nyní ve zkušebním provozu, během něhož se testuje optimální poměr jednotlivých složek paliva.


Plynárny cílí na „zelený“ vodík: ÚJV Řež uzavřela strategické partnerství s Pražskou plynárenskou

10.11.2021 Odvětví plynárenství se stále více zabývá také výrobou a dopravou čistého vodíku pro rozmanité aplikace, mimo jiné pro palivočlánková elektrická vozidla. V zahraničí je tento trend už řadu let běžný, v ČR dosud nikoli. Proto je důležitým milníkem memorandum mezi společnostmi ÚJV Řež a Pražská plynárenská podepsané na konci září 2021.


Prvními projekty financovanými z Modernizačního fondu jsou fotovoltaické zdroje

13.10.2021 Prvními schválenými dotacemi z Modernizačního fondu je dvanáct projektů fotovoltaických elektráren. Na začátku října 2021 o tom byla informována veřejnost prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, který je příjemcem a zároveň poskytovatelem prostředků z tohoto fondu.


ČEZ a Komerční banka zahájily spolupráci, prvním krokem je inovativní způsob provozování a financování fotovoltaických zdrojů u domácností i organizací

11.10.2021 Skupina ČEZ a Komerční banka, člen skupiny Société Générale, uzavřely na začátku října 2021 strategické partnerství pro udržitelnost. Největší česká energetika a jedna z největších českých bank budou spolupracovat na snižování své vlastní klimatické stopy i snižování emisí svých zákazníků. Prvním krokem spolupráce těchto společností je inovativní model instalace střešních fotovoltaických elektráren u zákazníků.


Aeroderivativní turbíny: letecké motory vyrábějící elektřinu doplňují obnovitelné zdroje

5.10.2021 Společnost General Electric (GE), světový výrobce proudových motorů pro letadla, vyrábí rovněž plynové turbíny pracující na stejném principu a vycházející z konstrukce leteckých motorů, ale sloužící jako stacionární zdroje, zejména pro výrobu elektřiny. Pro tyto turbíny se používá označení aeroderivativní. Zatím poslední dodávka čtyř těchto turbín od GE byla v září 2021 úspěšně instalována ve dvou kalifornských elektrárnách na zakázku tamního ministerstva vodních zdrojů (DWR). 


Fotovoltaika pro gymnázium v Bílovci financovaná z reinvestic úspor energie: inspirace pro kraje i municipality

15.9.2021 Na střeše gymnázia v Bílovci spadajícího pod Moravskoslezský kraj byl na začátku září 2021 instalován nový fotovoltaický zdroj. Gymnázium bude díky této vlastní bezemisní elektrárně šetřit na energii desítky tisíc korun ročně. Investice je hrazena z prostředků získaných z krajského projektu energetických úspor, jednoho z největších v Česku. Dodavatelem obou projektů je společnost ENESA spadající pod holding ČEZ ESCO.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

 

Naše tipy
























Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis