Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Vodní elektrárna Vranov: „Devadesátiletá stařenka“ se má stále k světu

22.5.2024 Vranovská přehrada, jejíž součástí je i vodní elektrárna Vranov, slaví letos 90 let od uvedení do provozu. Od samého počátku byl hlavním posláním obou staveb energetický a vodohospodářský přínos, což platí dodnes. Navíc může poskytnout podporu v případě blackoutu.

Vodní elektrárna Vranov

Vodní elektrárna Vranov, kterou vlastní a provozuje společnost E.ON, byla spuštěna současně s dostavbou přehrady na jaře 1934.

Výrobu elektřiny ve vodní elektrárně na Vranově zajišťují tři Francisovy turbíny, každá s výkonem 6,3 MW. Řízení provozu elektrárny je zcela digitalizované a již několik let dokáže celou elektrárnu ovládat (výroba elektřiny, průtoky atd.) jeden člověk z dispečinku E.ONu v Brně.

Ročně vyrobí vranovská vodní elektrárna v průměru zhruba 25 000 MWh elektrické energie. Pro představu, to odpovídá podle dat Českého statistického úřadu, kdy průměrná domácnost spotřebuje průměrně 3 MWh ročně, spotřebě zhruba 8 300 domácností.

Špičkový zdroj i služby výkonové rovnováhy

Již od prvopočátku byla elektrárna Vranov stavěna, a dodnes tak funguje, jako špičková vodní elektrárna. Její hlavní charakteristikou jako tzv. špičkového zdroje je možnost rychlého startu a odstavení.

Vranov slouží také pro případy, kdy je potřeba využít služeb výkonové rovnováhy pro společnost ČEPS, provozovatele české přenosové soustavy. Jejich pomocí ČEPS udržuje rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie, která je předpokladem fungování celé elektrizační soustavy.

Služby výkonové rovnováhy poskytují nejčastěji výrobci elektrické energie rezervující část svého výrobního výkonu, který podle potřeby zvyšují nebo snižují. Tím, zjednodušeně řečeno, pomáhají uvést hodnotu frekvence elektrického proudu v síti na potřebnou hodnotu.

Pomoc pro případ blackoutu

V neposlední řadě je Vranov záložním zdrojem pro znovunastartování jaderné elektrárny Dukovany v případě blackoutu. Podobně slouží také například další vodní elektrárny provozované skupinou ČEZ.

Blackout je přerušení dodávek elektrické energie na rozsáhlém území, který vzniká z důvodu mimořádné události v přenosové nebo distribuční soustavě. U dodávek elektřiny totiž musí být v každém okamžiku vyrovnaná bilance výroby a spotřeby elektrické energie. V případě nerovnovážného stavu způsobeného například silnou vichřicí, povodní, kybernetickým či teroristickým útokem nebo přetížením soustavy může vzniknout dominový efekt, který automaticky vyřadí elektrárny z provozu. Ty pak nejsou schopny bez cizí pomoci obnovit výrobu.

V takovém okamžiku pomůže start ze tmy neboli black start, tedy obnova napájení systémové elektrárny nebo částí elektrické sítě do provozu bez nutnosti využít externí přenosovou síť, aby se elektrárna nebo přenosová soustava zotavila z úplného nebo částečného odstavení.

Schopnost startu ze tmy je schopnost najetí bloku elektrárny bez podpory vnějšího zdroje napětí, schopnost dosažení daného napětí, možnost připojení k síti a jejího napájení v ostrovním režimu. Mezi poskytovatele startu ze tmy patří několik vodních elektráren, s jejichž pomocí by dispečink ČEPS po úplném nebo částečném rozpadu soustavy obnovoval napájení nejen systémových elektráren, ale i dalších zákazníků. Mezi nimi je i Vranov.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © E.ON

Další informace zde

Přečtěte si také:

Ochranné pásmo elektrického vedení: Louka místo stromů splňuje požadavky na zeleň i bezpečnost

17.2024 Stromy představují důležitou součást zelené infrastruktury měst. Problém však nastane, pokud se stromy nacházejí v ochranném pásmu elektrického vedení. Stromy zde totiž nesmějí přerůst tři metry. Řešení ukázalo v květnu 2024 město Plzeň v Borském parku: Místo stromů zaselo pod vedením vysokého napětí luční květiny.


Redispečink: Česká firma podpoří německého operátora přenosové sítě v efektivním využívání obnovitelných zdrojů

8.5.2024 Německým operátorem přenosové soustavy TenneT si na začátku května 2024 vybral v soutěži českou společnost Unicorn Systems pro dodávku a následnou podporu nástroje pro validaci nákladů za redispečink. Tento projekt představuje významný krok v podpoře transparentnosti a zvyšování efektivity mezinárodní spolupráce provozovatelů přenosových soustav. 


Doplněné nabídky na nové Dukovany podány, soutěží francouzská EdF a korejská KHNP

3.5.2024 Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela ke dni 30. 4. 2024 doplněné nabídky na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Dodavatelé předložili aktualizovanou nabídku na pátý blok Dukovan i na další tři bloky. 


Nejen nové zdroje, také zefektivnění stávajících: 3. blok Dukovan dosáhl 513 MWe

23.4.2024 Jaderná energie je v českých geografických a klimatických podmínkách klíčovým zdrojem bezemisní elektřiny. Vedle nových zdrojů, jako výstavba nových bloků v Dukovanech nebo budování malých modulárních reaktorů je průběžně zvyšován výkon, a tím i podíl na výrobě, u stávajících jaderných zdrojů. Ukazuje to 3. blok jaderné elektrárny Dukovaný, který v dubnu 2024 dosáhl špičkového elektrického výkonu 513 MWe – o 17 % více, než na kolik byl původně dimenzován. 


Také Norsko počítá s jadernou energetikou, preferuje malé modulární reaktory

19.4.2024 Norsko má v ČR image země zaslíbené elektromobilitě a obnovitelným zdrojům. Téměř 90 % elektrické energie zde dodává 1770 malých a středně velkých vodních elektráren. Z dalších cca 10 % vyrábějí elektřinu větrné zdroje a zbývající jednotky a zlomky procent se dělí mezi spalování biomasy a fosilní zdroje. Přesto i Norsko zahrnuje do svých budoucích plánů jadernou energetiku. Preferovaným zdrojem by měly být malé modulární reaktory (SMRs). 


Malé modulární reaktory také v Jižní Africe

11.4.2024 Malé modulární reaktory (SMR) dobývají „černý kontinent“ – Afriku. Svědčí o tom vůbec první malý modulární reaktor v Jihoafrické republice od tamní společnosti Strateg Global, pro nějž byla na začátku dubna 2024 podepsána dohoda o financování se společností Koya Capital. Na rozdíl od většiny současných SMR se zároveň jedná o tzv. reaktor 4. generace. 


Domácnosti mohou přispět ke stabilizaci energetické sítě: Delta Green a ČEPS úspěšně realizovaly první test

14.2.2024 Na konci roku 2023 realizovaly společnost ČEPS a Delta Green, česká společnost zabývající se dodávkou „zelené“ elektřiny, zcela první test zapojení domácností do služeb výkonové rovnováhy v České republice. Pro ty jsou nyní využívány mj. uhelné elektrárny, které ale čeká útlum. O výsledcích testu byla odborná veřejnost informována na přelomu ledna a února 2024. 


Pro technické nadšence i pro romantiky: Lesu Království je sto let, elektřinou zásobí přes dva tisíce domácností

6.11.2023 Východočeská malá vodní elektrárna Les Království, instalovaná na stejnojmenné přehradní nádrži severozápadně od Dvora Králové nad Labem, slaví letos 100 let spolehlivého provozu. Svým stavebním slohem připomíná přehrada pohádkové kulisy, a proto může být atraktivním cílem výletů nejen pro techniky, ale i pro turisty a milovníky romantiky. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services