Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
WeldCube: uchovávaná data o svařování přinášejí užitek a podporují bezpečnost

4.2.2019 Uchovávání dat o provedeném svařování za účelem dokumentace a následné analýzy je stále důležitější. Podporuje totiž opakované dosahování potřebné kvality i bezpečnost svařeného materiálu. Automatizované uchovávání dat o sváření navíc pomáhá zvyšovat produktivitu práce. Na jeho podporu přichází v lednu 2019 společnost Fronius s řešením zvaným WeldCube, nabízeným ve třech verzích pro různé velikosti podniků a rozsah použití.

Nejjednodušší, začátečnická, verze má název WeldCube Light (tedy Lehký WeldCube). Data jsou sbírána decentralizovaně pro každý svářecí systém, přičemž umožňují dohledatelnost na daný konkrétní svar. Internetové rozhraní zajišťuje software SmartManager pro každý silový zdroj Fronius TPS/i. WeldCube Light zaznamenává čas, trvání, proud, napětí, rychlost elektrody a výkon pro každý svar a uchovává střední hodnotu každé z těchto veličin. Informace lze exportovat ve formátu PDF a dále je zobrazovat a porovnávat. WeldCube Light je nabízen zdarma a je v souladu s technickou normou ČSN EN 1090 Provádění ocelových konstrukcí a hliníkových konstrukcí.

Verze pro malé podniky má název WeldCube Basic. Uplatní se tam, kde je využíván omezený počet svářecích systémů. Tato verze decentralizovaně zaznamenává přesné hodnoty v intervalech až do 100 milisekund. Lze také sledovat, zda byly dodrženy požadované parametry kvality a v případě nedodržení výsledek hned odmítnout. Další vlastnosti do velké míry odpovídají verzi WeldCube Light. Data jsou tedy sbírána na každém silovém zdroji a s výsledky lze dále pracovat a exportovat je ve formátu PDF nebo CSV.

Řešení pro velké firmy využívající svářecí systémy Fronius se nazývá WeldCube Premium. Nasbíraná data jsou uchovávána v centrální databázi. Ta je doplněna funkcemi inteligentního řízení, statistiky a analýzy. Data lze přiřadit danému konkrétnímu komponentu, pro nějž lze generovat samostatnou zprávu ve formátu PDF. WeldCube Premium monitoruje průběh práce na daném komponentu a poskytuje detaily o každém svaru. Systém „semaforu“ ukazuje v reálném čase, zda a v jaké kvalitě je daný svar proveden. Data lze exportovat pro třetí strany přes internetové rozhraní.  

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Fronius International GmbH

Další informace zde

Přečtěte si také:

Moderní technologie na bázi IoT otevírají novou éru výrobního průmyslu

Komentář Nicka Offina, vedoucího prodeje, marketingu a provozu Toshiba Northern Europe

18.1.2019 Vzhledem k technologickému pokroku čeká výrobní průmysl v nadcházejících letech změna pracovních postupů. Možnosti nových zařízení, nástup 4G a cloudových služeb umožnily v nedávné době dosáhnout organizacím nové úrovně efektivity. Další vlna technologických inovací tento trend ještě více posílí. V první řadě využijí tento nastupující směr průmyslová odvětví využívající významné množství mobilních pracovníků. Podívejme se nyní blíže na to, jaké principy se dotknou výrobního sektoru. 


Výzkumný projekt WIFI: hlasové ovládání nástrojů pomůže svářečům i tělesně postiženým

3.1.2019 Svářeči a lidé s ochrnutýma nebo jinak postiženýma rukama mají jedno společné: Nemohou jednoduše ovládat rukama svůj nástroj. Tento společný problém se stal předmětem řešení rakouského výzkumného projektu WIFI („Welding Interaction in Future Industry“, tedy „Interakce při sváření v průmyslu budoucnosti“), který v prosinci 2018 obdržel významné ocenění od Rakouského spolkového ministerstva práce, sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitelů. 


Nový design softwaru EPLAN Electric P8

18.12.2018 S novou verzí platformy EPLAN 2.8 přichází řada novinek jako nové grafické uživatelské rozhraní, vylepšená ergonomie a zdokonalené využití maker. Konkrétně v nové verzi softwaru EPLAN Electric P8 se uživatelé jistě přivítají zlepšení v oblastech konfigurace, sběrnicových dat a obousměrné komunikace s TIA Portal od firmy Siemens. 


Optimální ochrana osob a strojů

17.12.2018 MVK Metal Safety společnosti Murrelektronik umožňuje sběrnicová řešení pro aplikace bezpečnostní techniky. Otázky bezpečnosti mají v automatizační technice vysokou prioritu. Se sběrnicovým modulem MVK Metal Safety nabízí Murrelektronik velmi zajímavé řešení pro bezpečnostní instalace. Lze s ním dosáhnout nejvyšších standardů: Safety Integrity Level 3 (podle IEC 61508 a IEC 62061) a Performance Level e (podle EN ISO 13849-1). Pro konkrétní využití je MVK Metal Safety k dispozici ve dvou variantách: čistě vstupní modul a smíšený modul se vstupy a výstupy. 


Mobilní roboty ve vnitropodnikové logistice pomáhají zvýšit konkurenceschopnost výroby

3.12.2018 Robotizace se nevyhýbá ani vnitropodnikové logistice. Příkladem je NIDEC GPM Group, německý výrobce vodních čerpadel v automobilovém průmyslu, který zefektivnil díky mobilním robotům MiR100 svou vnitropodnikovou logistiku a zvýšil konkurenceschopnost. Automatizací přepravních procesů navíc uvolnil své pracovníky na produktivnější a méně namáhavé činnosti. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem listopadu 2018. 


Schmachtl představuje užitečné novinky ze světa elektroniky pro průmysl od Unitronics

19.11.2018 Podzim 2018 je pro společnost Schmachtl, která je českým zástupcem významných světových výrobců v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství, ve znamení některých důležitých novinek z oblasti elektroniky pro průmyslovou automatizaci od izraelské společnosti Unitronics. 


Policejní roboti budou ve službě na dvou jihokorejských nádražích

8.11.2018 Automatizace a robotizace se nevyhýbají ani složkám záchranného systému. Důkazem je jihokorejský projekt, v jehož rámci budou na nádražích v hlavním městě Soulu a ve městě Daegu (nádraží Dongdaegu) během listopadu 2018 nasazeni celkem čtyři roboti ve funkci policejního dozoru. Tito policejní roboti (nebo snad robotičtí strážníci) budou na nádražích provádět autonomní obchůzky, poskytovat pokrytí průmyslovou televizí (CCTV) a komunikovat s cestujícími s cílem poskytnout jim informace a zajistit jejich bezpečnost.


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services