Přečtěte si:  Pozvánka s třídenní vstupenkou na veletrh URBIS


Pozvánky na akce


Stalo se
Optimální ochrana osob a strojů

17.12.2018 MVK Metal Safety společnosti Murrelektronik umožňuje sběrnicová řešení pro aplikace bezpečnostní techniky.

Otázky bezpečnosti mají v automatizační technice vysokou prioritu. Se sběrnicovým modulem MVK Metal Safety nabízí Murrelektronik velmi zajímavé řešení pro bezpečnostní instalace. Lze s ním dosáhnout nejvyšších standardů: Safety Integrity Level 3 (podle IEC 61508 a IEC 62061) a Performance Level e (podle EN ISO 13849-1). Pro konkrétní využití je MVK Metal Safety k dispozici ve dvou variantách: čistě vstupní modul a smíšený modul se vstupy a výstupy.

V automatizačních řešeních s MVK Metal Safety se problémové výstupy deaktivují cílenými signály z řídicí jednotky. Tyto systémy vyžadují, aby jednotlivé komponenty vyhovovaly bezpečnostním požadavkům, aby bezpečná řídicí jednotka (F-PLC) vysílala spolehlivé signály a dále aby byla zajištěna spolehlivost přenosu.

Alternativa k bezpečnostní řídicí jednotce (F-PLC)

S kompaktním modulem IP67 MVK Metal lze bezpečnostní vstupy a výstupy připojit také přímo na velmi rozšířené Siemens Sinumerik 840D SL Profinet CNC, pokud je v řídicí jednotce aktivována funkce „safety integrated“. Bezpečnostní data senzorů jsou přenášena přímo prostřednictvím sběrnicového protokolu do řídicí jednotky. Nemusí již být v rozvaděči pasivně zapojeny. Díky tomu lze dosáhnout vysokých bezpečnostních standardů (SIL 3 a PLe).

Dokonale sladěné

Sběrnicový modul MVK Metal Safety společnosti Murrelektronik je k dispozici jako čistě vstupní modul a jako smíšený modul s bezpečnými vstupy a výstupy. Na každou vstupní zásuvku M12 jsou k dispozici dva vstupy, které se v závislosti na aplikaci používají pro dva jednokanálové nebo jeden dvoukanálový bezpečnostní obvod. U dvoukanálových aplikací je možné konfigurovat kanály ekvivalentní nebo vzájemně antivalentní. Kromě toho lze nastavit dobu odchylky. To je důležité například, když dva senzory vykazují různé doby odezvy a musí být vzájemně přesně nastavené.

Aby byla data přenášena bezpečnostně, pracuje MVK Metal Safety s přenosovým protokolem PROFINET/PROFIsafe. Bezpečnostní data jsou přenášena pomocí PROFIsafe prostřednictvím téhož sběrnicového vedení jako nezabezpečené signály. Tak je možné do jednotlivých větví bezpečného sběrnicového řešení integrovat standardní moduly, aniž by došlo k vyšší náročnosti a nepřehlednosti instalace. To představuje obrovský potenciál úspory kabeláže. Kromě toho lze stávající sběrnicové řešení bez významných změn upgradovat na bezpečnostní systém.

MVK Metal Safety

Výrazné zvýšení počtu bezpečnostních výstupů

Pokud někdo realizuje instalační řešení na základě modulárního sběrnicového systému Cube67, které má splňovat nejvyšší bezpečnostní požadavky, pak je pro něj kombinace kompaktního a bezpečnostního sběrnicového modulu MVK Metal Safety s moduly Cube67 K3 atraktivním řešením. Pomocí bezpečnostních výstupů na MVK Metal Safety, ovládaných řadičem PROFINET/PROFIsafe, se na modulu K3 vytvoří až dvanáct bezpečnostních výstupů. Jsou rozděleny do dvou bezpečnostních obvodů vždy se třemi dvojitě obsaditelnými zásuvnými místy. Jednoduchým způsobem se tak znásobí počet bezpečnostních výstupů. Tím se ušetří prostor v rozvaděči, protože lze vynechat bezpečnostní relé, a minimálním počtem kabelů se sníží náročnost instalace.

Rozsáhlé diagnostické funkce

Klíčem k hospodárnosti instalací strojů a zařízení je především schopnost zredukovat neplánované prostoje, vyladěné diagnostické funkce jsou proto podstatnou výhodou MVK Metal Safety. Všechny kanály jsou nezávisle na sobě monitorovány ohledně možných závad jako je přetížení, zkrat senzoru nebo porušení kabelu. Chyby jsou LED diodami indikovány přesně na postižených zásuvných místech a hlášeny řídicí jednotce. Přitom je zajištěno, že k vypínání kanálů dochází individuálně a sousední nechybové kanály nejsou negativně ovlivněny.

Vstupy modulů jsou navíc bezpečné proti zkratu mezi kanály. Chyby v důsledku přiskřípnutí kabelu nebo spojení se zemí jsou ihned rozpoznány a hlášeny pro konkrétní kanál. Tato časová synchronizace může být v případě potřeby deaktivována, například při použití světelných záclon, u nichž samotných se kontroluje zkrat mezi kanály.

Kromě variant s napájecí přípojkou 7/8" a přípojkou M12 pro sběrnicová vedení nabízí Murrelektronik s modulem v přípojné technologii Push-Pull také řešení pro určité oblasti automobilového průmyslu, které má tu výhodu, že vedení je možné do modulu zapojit jen rukou bez použití nářadí.

MVK Metal Safety společnosti Murrelektronik při použití v logistické aplikaci

Murrelektronik nabízí široké portfolio produktů tlačítek nouzového zastavení a resetovacích tlačítek vhodných pro integraci do bezpečnostních aplikací, která se do systému integrují jednoduše podle principu „zasunout-hotovo“. Připojení těchto ovládacích a signalizačních zařízení se provádí pomocí předmontovaných kabelů M12 (4-, 5- nebo 8-pólových). Jde o řešení, které šetří čas a vylučuje riziko chyb v zapojení. Díky systému „Plug & Play“ jsou ovládací přístroje okamžitě integrovány do strojů a zařízení. Zvláště varianty s rozměrem 42 mm lze instalovat velmi rychle: Pouze se našroubuje kovový clip, například na hliníkový profil, pouzdro se zaklapne a připojí se kabel M12. Pomocí jednoho dílu příslušenství lze připojit několik variant osvětlených tlačítek nouzového zastavení nebo resetovací tlačítka přímo na sběrnicový modul MVK Metal Safety. Všechny komponenty s osvětleným resetovacím tlačítkem jsou standardně dodávány s několika barevnými vložkami. Vložky lze snadno zaklapnout na světelný prvek, takže budou svítit v požadované barvě.

Murrelektronik

Foto © Murrelektronik

Pro více informací o produktech Murrelektronik navštivte www.murrelektronik.cz.

Přečtěte si také:

Murrelektronik: Efektivní síťové instalace

14.8.2018 Stroje a zařízení se stále více propojují v sítích. Automatizační řešení na bázi ethernetu získávají na významu. Hlavním tématem je přechod z Profibus na PROFINET, protože tak lze pomocí switchů realizovat flexibilní hvězdové struktury. Zcela nevyhnutelně roste počet ethernetových komponent ve strojích a zařízeních. Murrelektronik nabízí vhodné komponenty pro hospodárné a účelné vzájemné síťové propojení ethernetových modulů: Vysoce výkonné switche a široký sortiment připojovacích kabelů. 


Produktové novinky Murrelektronik: Vše pro automatizaci

9.8.2018 Díky chytrým produktům, nápadům a řešením společnosti Murrelektronik jsou instalační koncepce jednodušší a hospodárnější… 


Emparro Premium Power = perfektně sladěný napájecí systém společnosti Murrelektronik

28.6.2018 S komponenty řady Emparro nabízí společnost Murrelektronik prvotřídní řešení pro ekonomické a spolehlivé napájení strojů a zařízení energií. Ucelený napájecí systém složený z vysoce výkonných spínaných zdrojů, spolehlivých vyrovnávacích modulů a účinných filtrů je vzájemně perfektně sladěný. Zástupci rodiny Emparro skvěle spolupracují nejen v rozvaděči, ale i v prostoru průmyslového zařízení: Spínané napájecí zdroje v IP67 umožňují přesunutí napájení přímo ke spotřebičům. 


Emparro ACCUcontrol udržuje stroje v chodu

16.4.2018 U strojů a zařízení není mnoho problémů, které by byly nepříjemnější (a dražší) než neplánovaný výpadek. UPS modul Emparro ACCUcontrol společnosti Murrelektronik, který doplňuje výkonný napájecí systém Emparro, udržuje stroje v chodu při výpadku síťového napájení přepnutím na bateriový provoz bez přerušení. Investice do UPS modulu se často vrátí již při prvním zabránění výpadku. 


Solid67: Změna protokolu v mžiku

10.4.2018 SOLID67 jsou nové kompaktní I/O moduly společnosti Murrelektronik. Usnadňují instalace v prostoru zařízení a jsou velmi atraktivní pro aplikace se senzory a akčními členy IO-Link. Poskytují hned osm IO-Link portů v bezprostřední blízkosti procesu, dokonale však do systému začleňují také klasické IOs. 


Murrelektronik: profesionální konektivita pro mobilní pracovní stroje

4.9.2017 Mobilní pracovní stroje představují pestrou škálu výrobků, často s velmi specifickými požadavky na konkrétní provozní podmínky. Tomu odpovídají i nároky na jejich dílčí komponenty, včetně propojovacích prvků. Pro každého, kdo potřebuje komponenty přesně přizpůsobené zvláštním účelům, ale nechce sázet na řešení typu „udělej si sám“, nabízí profesionální řešení společnost Murrelektronik, specializovaná na konektivitu mezi stroji a zařízeními a stavějící své jedinečné know-how na desítkách let zkušeností v tomto oboru. 


Modlight Illumix: Dokonalé osvětlení v kvalitě denního světla

6.6.2017 Společnost Murrelektronik Vám představuje svoji novou řadu průmyslových svítidel Modlight Illumix. Díky bezúdržbové LED technologii s dlouhou životností dosáhnete optimálního osvětlení strojů a zařízení v kvalitě denního světla. „Slim Line“ světla jsou se svou kompaktní konstrukcí dokonalým řešením pro aplikace ve strojích a zařízeních se stísněnými prostory. V drsných průmyslových podmínkách jsou vhodným zdrojem světla svítidla „Classic Line“. Mají hliníkový kryt a 4 mm silné jednotabulové bezpečnostní sklo. Jejich integrace je vhodná téměř do všech klasických strojů a zařízení. 


Modlink Vario = spojení pneumatiky, hydrauliky a elektroniky v jednom

9.5.2017 Propojení strojních součástí je nyní naprosto jednoduché – s Modlink Vario, praktickou spojkou společnosti Murrelektronik v klasickém formátu obdélníkových konektorů. Jeden pohyb stačí pro zapojení a odpojení pneumatického, kapalinového a energetického systému, i pod tlakem, avšak spolehlivě a bez úniku média. 


Mico Pro = Maximálně modulární kontrola proudu

13.3.2017 Mico Pro je nový a inovativní systém od společnosti Murrelektronik pro sledování proudu. Modulární konstrukce umožňuje přizpůsobit systémy přesně konkrétní aplikaci, což poskytuje příznivý poměr nákladů a užitku při maximální úspoře prostoru. Patentované vypínací chování zajišťuje maximální disponibilitu stroje. Další výhodou je integrovaný koncept distribuce potenciálů, která výrazně redukuje instalaci v rozvaděči. 


Diagnostika hračkou

6.3.2017 Sběrnicový systém Cube společnosti Murrelektronik nabízí rozsáhlé diagnostické možnosti. Nová diagnostická brána Cube67 (gateway) přístup k těmto datům nyní ještě více usnadňuje. Toto řešení se snadno implementuje, zajišťuje jasná hlášení při poruše a díky rychlejšímu odstranění poruch umožňuje vysokou disponibilitu strojů a zařízení. 


Murrelektronik dává nahlédnout do svého výrobního procesu a prověřování kvality

2.9.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se nespokojí s pouhým popisem nabízených produktů a ucelených řešení, nýbrž si také chtějí sami prověřit výrobní procesy a kontrolu kvality, jsou nyní nabízena informační videa – nově s českými titulky:


Zjistěte více informací o produktech Murrelektronik

13.8.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se již ve službách a produktech Murrelektronik orientují, jsou nyní nově k dispozici videopořady o konkrétních produktech a řešeních s českými titulky.  


Jak zefektivnit výrobu: Postavte si výrobní linku na míru

4.8.2015 Průmyslové výrobní procesy čelí v posledních letech několika významným výzvám: Konkurenční síly tlačí na nákladovou efektivnost výrobního procesu a zároveň vedou k potřebě tento výrobní proces co nejvíce přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníků. Na pomoc dodavatelům výrobních linek v této situaci přicházejí specializované firmy, jejichž posláním je zajištění konektivity mezi stroji a zařízeními. 


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services