Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Konektory Stäubli usnadňují celostátní kompatibilitu náhradních zdrojů elektrické energie

8.8.2022 Hasičský záchranný sbor ČR se při řešení havárií elektrické energie nebo plánovaných odstávkách spoléhá mimo jiné i na Stäubli konektory 16BL. Jejich použití je bezpečné, rychlé a pro práci s nimi postačuje základní způsobilost pro práci na elektrických zařízeních.

Výpadky energií jako hrozba

Vládní dokument Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030 vyhodnotil rozsáhlé výpadky elektrické energie jako možnou hrozbu pro Českou republiku. Je proto nutné zvyšovat energetickou odolnost ČR a být na havárie elektrické energie, plánované odstávky a další možná nebezpečí způsobující narušení dodávek elektrické energie co nejlépe připraveni.

Jedním z orgánů, které případné výpadky energií řeší, je Hasičský záchranný sbor ČR. Ten už má zkušenosti s dodáváním elektrické energie po mnoha živelných katastrofách, jako byl například orkán Herwart v roce 2017. Využití naleznou náhradní zdroje i při událostech jako bylo tornádo v roce 2021, které přerušilo dodávky na Moravě nebo i běžnější události, jako přerušené vedení vlivem větru nebo mrazu, či plánované odstávky, které mohou narušit chod objektů krizové infrastruktury.

Konektory 16BL

Při jakékoliv krizové situaci je potřeba, aby využívané řešení bylo co nejjednodušší a aby bylo možné ho využít i ve složitých podmínkách. Přesně to plní konektory Stäubli 16BL, a zejména z těchto důvodu se rozhodli hasiči pro jejich využití ve svých mobilních záložních generátorech. Záložní zdroj energie je umístěn v kontejneru, který je připraven na rychlé přemístění do místa, kde je potřeba. Kontejner je vybaven dieselagenerátorem, řídicím rozvaděčem, vývodovým polem a sestavou kabeláží. Pro připojení objektů jsou třeba kabeláže různého průřezu a různého připojení. Pro připojení větších zátěží (nad 125 A/3) mohou být použity konektory Stäubli.

Elektrotechnik Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ke spolupráci se Stäubli říká: „Stäubli jsme jako svého dodavatele konektorů zvolili hlavně kvůli tomu, že jejich použití je úžasně jednoduché a zvládne to i laik v rukavicích potmě. Použití je totiž velmi intuitivní a velkou výhodou je, že člověk, který s konektory pracuje, nemusí být elektrikář. Kdo by chtěl mít jistotu, že bude v případě krize bez problémů a velmi rychle napojen, tak by měl i ve svém přípojném místě zvolit dohodnutý standard, tedy pro větší výkony konektory Stäubli. Celorepublikovou standardizaci a kompatibilitu záložních zdrojů a přípojných míst HZS ČR velmi doporučuje. Připojení konektoru Stäubli trvá pár vteřin, zatímco starší řešení připojení může trvat až 30 minut, vyžaduje speciální nástroje a provádět ho může pouze člověk s elektrotechnickým vzděláním a platným proškolením dle §6 vyhl. č. 50/78 Sb.“ (Pozn. redakce: Tato vyhláška je od 1.7.2022 nahrazena příslušnými ustanoveními zákona č.205/2021 Sb. o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení.)

Proč hasiči zvolili konektory Stäubli 16BL?

•    Provedení a jednoduchost zámku konektorů umožňuje práci v izolačních rukavicích;

•    Mechanické kódování vylučuje možnost chybného zapojení – například potmě;

•    Dodatečný zamykací prvek umožňuje konektory bezpečně použít i na veřejném místě;

•    Libovolný směr rozmotávání dlouhých kabelů – na obou koncích je stejný konektor;

•    Sada připojovacích nástavců umožňuje připojení také na pásovinu přímo do rozvaděče či místo nožové pojistky. Všechny konektory Stäubli mají platné certifikáty pro použití v elektrotechnice;

•    Pro práci s konektory není třeba odborná způsobilost v elektrotechnice dle zákona č.205/2021 Sb.;

•    Standardizace přípojných míst eliminuje bezpečností rizika pro osoby a majetek;

•    Celostátní kompatibilita umožňuje spolupráci hasičů a distributorů elektrické energie.

Kdo je Stäubli?

Stäubli poskytuje mechatronická řešení pro tři hlavní oblasti: konektory, robotiku a textil. Jedná se o mezinárodní skupinu, která v současnosti působí ve 29 zemích. Elektrické konektory Stäubli nabízí pokročilou kontaktní technologii a technicky vyspělá řešení s portfoliem produktů od miniaturních konektorů až po konektory s vysokým výkonem pro různá průmyslová odvětví.

Stäubli

Obrázky © Stäubli

Další informace o produktech Stäubli naleznete zde

Přečtěte si také:

Stäubli: Nová produktová řada CombiTac direqt – montáž a údržba nikdy nebyly jednodušší

6.8.2020 Stäubli Electrical Connectors představuje první sérii zcela nové generace modulárních konektorů, která umožňuje kombinaci různých typů konektorů pro silovou elektřinu, signály a pneumatická napojení v manuálních i automatizovaných aplikacích s životností až 10 000 spojovacích cyklů. Lehký moderní design splňuje nejpřísnější bezpečnostní standardy a umožňuje snadnou montáž bez jakýchkoliv nástrojů – CombiTac direqt tak přináší bezpečné, spolehlivé a uživatelsky přívětivé řešení modulárního konektoru se snadnou údržbou pro celou řadu průmyslových odvětví a různých aplikací. 


Nové kryty DIN pro CombiTac od Stäubli – zvýšená ochrana proti prosáknutí, nový konfigurátor

12.11.2019 Společnost Stäubli uvádí na podzim 2019 na trh nový hliníkový kryt DIN pro modulární konektorový systém CombiTac. Při ceně srovnatelné se svými předchůdci jsou nyní na trhu atraktivnější a modernější produkty s rychlejší dodací lhůtou, ale také vyšším stupněm ochrany IP (IP65 a IP67). 


Snadná a intuitivní konfigurace

26.8.2019 Modulární konektorový systém CombiTac nabízel možnost online konfigurace již dříve, nyní ale společnost Stäubli představila kompletně přepracovaný konfigurátor, který vás krok za krokem provede sestavením konektoru přesně podle požadavků dané aplikace. Online konfigurátor usnadňuje plánování již od konstrukční fáze a podporuje optimalizaci návrhu pracoviště díky jednoduché integraci 3D dat. Zároveň výrazně zjednodušuje celý proces od plánování přes poptávku až po uvedení do provozu. 


SMED analýza pro české zákazníky Stäubli

10.7.2018 Každé ukončení dosavadní činnosti a zahájení činnosti nové – tedy změna – vyžaduje úsilí a jeho úspěch či neúspěch může být kritický pro další činnost. V průmyslové výrobě má takovéto úsilí podobu finančních a lidských zdrojů během přenastavení strojů. Optimalizovat tuto fázi, která může v důsledku rozhodnout o konkurenceschopnosti dodavatele či jeho produktu, umožňuje tzv. metoda či analýza SMED


SCARA TS2: čtyřosé roboty od Stäubli v nové podobě se představují na Automatice

15.5.2018 Robotizace dnes zasahuje do všech průmyslových odvětví. Platí to i o oblasti farmacie, medicíny a příbuzných odvětví, kde mezi lídry mezi dodavateli robotů patří společnost Stäubli. Udržení vedoucích pozic na takto konkurenčním trhu není jednoduché. Stäubli proto přichází na trh s novou řadou SCARA robotů TS2, které budou mít světovou premiéru na mnichovském veletrhu Automatica v červnu 2018. 


Co kdyby robot s člověkem opravdu spolupracoval?

22.9.2016 Po červnovém představení nové řady TX2 na mnichovské Automatice si tyto průmyslové roboty odbydou svou středoevropskou premiéru na letošním strojírenském veletrhu v Brně. K standardně vysoké výkonnosti robotů Stäubli nabídne nová řada několik výrazných vylepšení v duchu aktuálních trendů Industry 4.0 a spolupráce robotů s člověkem ve všech možných výrobních prostředích. 


Multi-Contact přichází na trh s novými moduly konektorového systému CombiTac

13.6.2016 Společnost Multi-Contact rozšířila svůj modulární konektorový systém CombiTac o 10Gb modul pro ethernetovou komunikaci a o modul pro monitorování spojení.  


Stäubli představuje Stäubli Robotics Suite 2016: software pro vývoj robotových aplikací a údržbu

11.2.2016 Stäubli uvádí na trh novou verzi svého robotového studia Stäubli Robotics Suite 2016, která přináší řadu důležitých vylepšení, jako jsou manipulace s díly, automatický výpočet parametrů zatížení, možnost umístění dodatečné zátěže na rameno robota, propojení vstupů a výstupů mezi robotem a virtuální buňkou, natáčení videozáznamů a mnoho dalších. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services