Přečtěte si:  Pozvánka na konferenci Efektivní elektromobilita v organizacích IV


Pozvánky na akce


Stalo se

Plyno-palivočlánková kogenerační jednotka s rekordním provozem

25.9.2013 Rekordně dlouhý nepřerušený provoz trvající 4000 provozních hodin zaznamenal koncem září 2013 tlakový kogenerační systém s palivovým článkem a plynovou turbínou od společnosti Mitsubishi. Tento systém, s jehož vývojem začala společnost Mitsubishi Heavy Industries v roce 2008, je od letošního března provozován v zařízení Senju Techno, patřícímu Tokijské plynárenské společnosti (Tokyo Gas Co.).

Tato unikátní kogenerační jednotka se skládá z palivového článku z pevných oxidů (SOFC) a plynové mikroturbíny (viz schéma dole). V první fázi je plyn z veřejné sítě přiváděn do palivového článku pracujícího při teplotě 900 °C. Plyn se zde rozkládá na vodík a oxidy uhlíku. Za pomoci stlačeného vzduchu, působícího jako oxidant, je zde chemickou reakcí vyrobena elektrická energie. Nespotřebovaný plyn spolu s horkým vzduchem vystupujícím z palivového článku tvoří palivo pro navazující plynovou turbínu. Ta pohání generátor a teplo jejích výfukových plynů zároveň ohřívá vodu.

Díky této dvojstupňové kombinované technologii dochází k významným energetickým úsporám a zvýšené energetické účinnosti. Jejím výstupem je střídavý elektrický proud o výkonu 206 kW a tepelná energetická účinnost spalovacího procesu činí 50,2 %.

Na základě tohoto úspěšného provozu nyní proběhnou potřebné bezpečnostní zkoušky a průzkum trhu pro průmyslové a jiné komerční využití této technologie.

redakce

Foto a obrázek © mitsubishi.com

Další informace zde

Přečtěte si také: 

Vitovalor 300-P: palivočlánková mikrokogenerační jednotka pro obytné domy na evropském trhu

15.5.2014 Jak jsme psali v našem článku První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě, byla v dubnu 2014 německým výrobcem tepelné techniky Viessmann uvedena na německý trh první palivočlánková mikrokogenerační jednotka, určená pro běžné spotřebitele. Tento produkt s obchodním jménem Vitovalor 300-P používá palivové články japonského výrobce Panasonic. 

 


Univerzita v Bridgeportu má vlastní palivočlánkovou kogeneraci

9.5.2014 Město Bridgeport v americkém státě Connecticut bude mít již druhý palivočlánkový energetický zdroj. Po Brigeportském palivočlánkovém parku bude v areálu University of Bridgeport instalována 1,4MW palivočlánková kogenerační jednotka. Na začátku května 2014 to oznámil její dodavatel, společnost FuelCell Energy 


Ene-Farm: První palivočlánková kogenerační jednotka pro bytové domy na světě

7.11.2013 Společnosti Tokyo Gas Co., Ltd. a Panasonic Corporation oznámily koncem října 2013, že společně vyvíjejí první palivočlánkovou mikrokogenerační jednotku pro bytové domy. Jako nejnovější součást rodiny kogeneračních jednotek pro domácnosti Ene-Farm by měla přijít na trh v dubnu 2014 a do roka se předpokládá prodat 500 těchto jednotek. Ene-Farm pro bytové domy pracuje na podobném principu jako palivočlánkové mikrokogenerační jednotky pro rodinné domy 


První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě

13.9.2013 Společnosti Panasonic a Viessmann oznámily začátkem září 2013, že v dubnu 2014 hodlají uvést do běžného prodeje mikrokogenerační jednotku s palivovým článkem. Půjde o první palivočlánkový systém s polymerovým elektrolytem (PEFC) v Evropě určený pro jednotlivé domácnosti. Systém pracuje s připojením k běžné plynové síti. Princip mikrokogenerace vysvětluje náš článek „Mikrokogenerace: řešení pro chytré budovy“. Tento systém, společně vyvinutý oběma firmami a adaptovaný na požadavky evropského trhu, se skládá ze dvou modulů: palivočlánkový modul a horkovodní bojler. 


Vodíková kogenerace: energie z palivových článků pro nemocnici v Connecticutu

23.4.2013 Americká společnost FuelCell Energy informovala v polovině dubna 2013, že dodá 1,4MW kogenerační jednotku s palivovými články DFC1500® do nemocnice Hartford Hospital v Connecticutu, USA. Kogenerační jednotku bude vlastnit a provozovat společnost Hartford Steam Company. 


Mikrokogenerace: řešení pro chytré budovy

15.1.2013 Evropská unie, která si uložila ambiciózní cíle v oblasti úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů, hledá nejrůznější cesty, jak toho dosáhnout. Protože obytné budovy představují 27 % veškeré energetické spotřeby v EU, zaměřují se programy EU i na tento sektor. Jako revoluční technické řešení pro energetiku budov přichází tzv. mikrokogenerace s palivovými články, označovaná zkratkou micro FC-CHP nebo micro-CHP.  ...->


 

Naše tipy


Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services