Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Inteligentní budovy


Archiv článků 2014

Palivočlánková kogenerace pro Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum

18.12.2014 Berlínský kancelářský komplex německého Spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum (BMBF) uvede do provozu palivočlánkovou kogenerační jednotku. Jejím dodavatelem bude FuelCell Energy Solutions GmbH, dceřiná společnost amerického výrobce palivočlánkových technologií FuelCell Energy. 


Fujisawa Sustainable Smart Town: „inteligentní městečko“ zahajuje činnost

12.12.2014 O konceptu „smart city“, neboli „inteligentních měst“, se píše především v souvislosti s většími městy či regiony, například s japonskou Jokohamou. Na předměstí Tokia nyní vzniká unikátní experiment: zcela nové „inteligentní městečko“ Fujisawa – Fujisawa Sustainable Smart Town (SST), pro pouhých 3 000 obyvatel v cca tisíci domácnostech, které by se mělo zalidnit do roku 2018. 


Tecomat Foxtrot – „inteligentní dům“ jako chytrý uzel v síti Smart Grid

4.11.2014 V chytré síti SmartGrid se musí propojit chytré uzly. Zatím v pilotních projektech jsou osazovány chytré elektroměry realizující Smart Metering. Každých 15 minut změří spotřebu odběrního místa a průběh předají do „centra“. Naopak z centra elektroměr obdrží informaci kdy a jaký z předpokládaných čtyřech tarifů má nastavit na svých výstupech v následujícím období. 


Aliro: snadné řízení přístupu přes internet pro malé a střední podniky

31.10.2014 Společnosti Siemens uvádí na trh nový systém kontroly vstupu Aliro, který se vyznačuje jasně strukturovanou systémovou architekturou s uživatelsky přátelským softwarem a mobilními aplikacemi. Díky své flexibilní koncepci obsluhy může být systém ovládán v podstatě z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu. 


Unica urychlí a zjednoduší práci elektrikáře

23.10.2014 Produktová řada vypínačů a zásuvek Unica je na našem trhu známa již mnoho let. Koncoví uživatelé si ji oblíbili díky největší nabídce barevných rámečků, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou navíc ryze přírodní materiály, jako sklo, dřevo, různé druhy kovů, kámen nebo dokonce pravá kůže. Pro profesionály přináší řada Unica jiné výhody, které urychlí a zjednoduší práci. Přístroje řady Unica mají modulární koncepci, která umožňuje kombinovat různé druhy přístrojů s různými rámečky. 


Seam4us: projekt pro energetickou efektivnost stanic metra

2.9.2014 V červenci 2014 byl v Barceloně zahájen demonstrační provoz energeticky efektivní stanice metra, realizovaný v rámci projektu Seam4us. Stanice Passeig de Gràcia na lince 3 metra je k tomuto účelu vybavena 50 senzory pro monitorování spotřeby energie staničních subsystémů, jako jsou osvětlení, eskalátory, výtahy nebo ventilace. 


Nové produkty řady Osram Oslon Black se 48% elektro-optickou účinností

26.8.2014 O první generaci „neviditelných“ zdrojů infračerveného záření pro bezpečnostní systémy řady Oslon Black od Osram Opto Semiconductors jsme na našem portále psali v únoru 2013. Tento zdroj vydává světlo o vlnové délce, které spatří lidské oko s mnohem menší pravděpodobností než světlo LED zdrojů, běžně používaných k tomuto účelu. 


Chytrý rozvaděč: inteligentní řešení pro každou domácnost

19.8.2014 Zajímavým produktem z oblasti inteligentních elektroinstalací dostupným na českém trhu je Chytrý rozvaděč – intelioBOX od společnosti SUP-TECHNIK. Jde o standardizované předprogramované řešení domácí automatizace postavené na systému Tecomat Foxtrot. Jelikož se rozvaděč dodává plně osazený a kompletně naprogramovaný, tedy připravený k použití, může elektroinstalaci domu s inteligentním řízením realizovat běžná elektroinstalační firma 


Logo! 8: nová generace logických modulů

29.7.2014 Divize Industry Automation společnosti Siemens uvádí na trh řadu logických modulů Logo! 8 určených k použití v menších automatizačních systémech v průmyslu a při automatizaci technických zařízení v budovách. Jde o zcela novou generaci přístrojů této kategorie. Řada Logo! 8 nahrazuje dvě současné řady Logo! 0BA6 a Logo! 0BA7 a vyznačuje se jednodušším ovládáním, menšími nároky na prostor při větším počtu digitálních a analogových výstupů a také lepším poměrem ceny k výkonu. 


Inteligentní prostředí pro špičkové výpočetní centrum v Curychu

18.7.2014 Curyšské kompetenční centrum pro IT (OIZ) sídlí v budovách, které se pokládají za nejmodernější, nejbezpečnější a co do energetické náročnosti nejdokonalejší zařízení svého druhu v Evropě. Bezpečnost lidí i vybavení v nich zajišťuje ucelený systém dodaný kompletně společností Siemens, který integruje snadno ovladatelné systémy protipožární ochrany, zabezpečení a automatického řízení technických zařízení v budově. S podrobnostmi tohoto řešení seznámil Siemens v červenci 2014 i českou odbornou veřejnost. 


Projekt Yokohama Smart City zkoumá optimální řízení poptávky po elektřině

15.7.2014 V období od července do září 2014 probíhá v rámci projektu Yokohama Smart City v japonské metropoli Jokohamě s 3,7 mil. obyvatel důležitý experiment, zaměřený na testování možného snižování poptávky po elektrické energii v letním období. Projekt Yokohama Smart City zahrnuje několik dílčích subsystémů 


Horrem: první evropská uhlíkově neutrální železniční stanice v provozu

14.7.2014 Nové nádraží ve čtvrti Horrem města Kerpen v německém Porýní-Vestfálsku se na konci června 2014 stalo první uhlíkově neutrální železniční stanicí v Evropě. Jeho energetické hospodářství bylo vybudováno v rámci programu DB – Německých drah s názvem Grüner Bahnhof (Zelené nádraží). 


Dvojité detektory pohybu Siemens snižují riziko falešných poplachů

7.7.2014 V červnu 2014 představila společnost Siemens odborné veřejnosti detektory pohybu řady Magic PDM-IXx12/T a PDM-IXx18/T. Zvláštností těchto detektorů je, že kombinují pasivní infračervené a mikrovlnné signály, čímž dosahují značné přesnosti detekce pohybu v kontrolované zóně a snižují riziko falešných poplachů. S pomocí zdokonaleného algoritmu Siemens Matchtec jsou přijímané infračervené a mikrovlnné signály od pohybujících se objektů vyhodnocovány multikriteriální analýzou 


Lyon Confluence Smart Community: francouzský demonstrační projekt inteligentního bydlení

25.6.2014 Lyon Confluence je obytná čtvrť ve francouzském Lyonu, vzniklá rekultivací bývalé průmyslové a dopravní zóny v centrální části města na soutoku Rhóny a Saony. V této čtvrti probíhá od konce roku 2011 Demonstrační projekt inteligentní obce Lyon Confluence, realizovaný japonskou Organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) s podporou Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. V červnu 2014 zaznamenal tento projekt důležitý milník: 


Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT

16.5.2014 Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) byla v polovině května 2014 slavnostně otevřena v Buštěhradě u Kladna. UCEEB je interdisciplinární vysokoškolský ústav Českého vysokého učení technického v Praze. Sdružuje odborníky čtyř fakult – stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství 


Vitovalor 300-P: palivočlánková mikrokogenerační jednotka pro obytné domy na evropském trhu

15.5.2014 Jak jsme psali v našem článku První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě, byla v dubnu 2014 německým výrobcem tepelné techniky Viessmann uvedena na německý trh první palivočlánková mikrokogenerační jednotka, určená pro běžné spotřebitele. Tento produkt s obchodním jménem Vitovalor 300-P používá palivové články japonského výrobce Panasonic. 

 


British Gas a Landis+Gyr uskutečnili transakci v oblasti inteligentních měřidel v objemu 600 mil. liber

14.5.2014 Do roku 2020 budou ve Velké Británii inteligentní měřidla v rámci příslušné vládní iniciativy zavedena jako standardní řešení do domácností a podniků v celé zemi. Tato měřidla nahradí stávající plynoměry a elektroměry. Průměrná britská domácnost by tak měla ušetřit více než 65 liber (65,50 GBP) ročně díky snížení spotřeby energie o 5%. Výpočet provedla společnost Oxford Economics na základě průměrného ročního vyúčtování za oba druhy energie ve výši 1310 GBP podle údajů organizace Ofgem. 


Univerzita v Bridgeportu má vlastní palivočlánkovou kogeneraci

9.5.2014 Město Bridgeport v americkém státě Connecticut bude mít již druhý palivočlánkový energetický zdroj. Po Brigeportském palivočlánkovém parku bude v areálu University of Bridgeport instalována 1,4MW palivočlánková kogenerační jednotka. Na začátku května 2014 to oznámil její dodavatel, společnost FuelCell Energy 


Rodiny produktů AMAX a RADION od Bosche střeží objekty různých velikostí

28.4.2014 Rodina bezpečnostních zařízení kontrolujících neoprávněný vstup do objektů Bosch AMAX se koncem dubna 2014 rozšířila na tři produkty, představující vzájemně navazující řešení: AMAX 2100 je vhodný pro malé aplikace o maximálním počtu 8 zón. AMAX 3000 je určen pro objekty vyžadující 32 zón a AMAX 4000, který je na trhu již od roku 2013, ochrání velké areály vyžadující 64 zón, jako je například klinika s několika ordinacemi. 


Desigo CC: nová platforma pro řízení inteligentních budov

9.4.2014 Na konci března 2014 představila společnost Siemens novou platformu pro řízení inteligentních budov s obchodním označením Desigo CC. Jako první svého druhu umožňuje tato platforma uživatelům integrovat všechny systémy budovy: od topení, větrání a klimatizace (HVAC) přes požární bezpečnost a zabezpečení proti vniknutí (video a detekce), energetické hospodářství včetně automatických funkcí místností až po osvětlení a stínění. 


Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, důležitý český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.  


Technologická řešení pro inteligentní budovy na příkladu projektu Adjutantti

7.2.214 Společnost ABB oznámila začátkem února 2014 české odborné veřejnosti, že podepsala memorandum o porozumění s partnery Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu pro systémy inteligentních budov, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy. Tyto společnosti plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb. 


Eco Power Meter KW9M

30.1.2014 Společnost Panasonic Electric Works Europe AG představila koncem ledna 2014 české odborné veřejnosti inteligentní elektroměr KW9M, který měří s odchylkou pouhých 0,5 %. Tím se řadí k nejpřesnějším přístrojům v oblasti podružného měření (tedy dílčího měření spotřeby sloužícího zpravidla k rozúčtování). Tento elektroměr se používá pro měření střídavého nebo stejnosměrného napětí do 500 V. 


BME280: první integrovaný senzor teploty, tlaku a vlhkosti

9.1.2014 Společnost Bosch Sensortec představila na začátku roku 2014 unikátní produkt: BME280 Integrated Environmental Unit (integrovaná jednotka pro prostředí), který jako první na světě sdružuje do jednoho senzoru měření teploty, tlaku a vlhkosti. Tento senzor je nyní k dispozici omezenému  okruhu zákazníků. 


 

1 | 2 | Archiv 2017/2018 | Archiv 2015/2016 | Archiv 2014 | Archiv 2013

 

Naše tipy





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis