Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
ABB představí na veletrhu Amper 2018 řešení pro inteligentní domy

13.3.2018 Společnost ABB, technologický průkopník a přední světový dodavatel v oblasti elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky, vás zve k návštěvě svého stánku číslo 4.08 v hale P na veletrhu AMPER 2018, který proběhne ve dnech 20. – 23. března 2018 na brněnském výstavišti.

Letošní expozice ABB navazuje na koncept „Jeden dům, jedno řešení“, jehož součástí je nejen kompletní produktová nabídka elektroinstalace pro rezidenční sektor, ale také solární střídače UNO-DM-PLUS a REACT.

Elektroinstalace pro rezidenční sektor

Novinky v designové řadě spínačů a zásuvek Levit® a Levit®M

Zatím poslední řada vypínačů a zásuvek Levit®, jež vznikla ve spolupráci s předním českým designérem Janem Čapkem, se rozrůstá o metalické tóny (např. onyx, ocel, titan) a nese název Levit®M. Efektní vzhled doplňuje bohatá přístrojová výbava pro vysoký komfort, úspory energií a bezpečnost. Nově bude Levit® a Levit®M také součástí systému inteligentní elektroinstalace ABB-free@home®, který umožňuje automaticky řídit všechny funkce v domě od ovládání světel a světelných scén, žaluzií, topení, klimatizace, až po domovní komunikaci.

Novinka: ABB-free@home® s bezsběrnicovými prvky    

Stále více se v sortimentu inteligentní elektroinstalace ABB-free@home® objevují také prvky pro ovládání osvětlení, stmívání, žaluzií i pokojové teploty, které nepotřebují připojení sběrnicového kabelu (viz ibr vpravo). Lze jimi zcela jednoduše nahradit stávající vypínače v domácnosti a ovládat tak všechny prvky pohodlně pomocí tabletu, chytrého telefonu nebo PC. Celkově je nyní možné kombinací sběrnicových a bezsběrnicových prvků vytvořit instalaci o 128 prvcích.

ABB-free@home® s nejnovější verzí softwaru

Další novinkou je aktualizace systému ABB-free@home na nejnovější verzi softwaru (2.1.5), která uživatelům přináší nové funkce. Jednou z nich je tak zvaný geofencing, tedy možnost ovládání prvků v domácnosti i bez použití ovládacích prvků či stisknutí vypínače. Uživatel si jednoduše nastaví okruh okolo svého domu a po překonání této zóny např. v osobním automobilu dojde ke spuštění definovaných funkcí: otevře se domovní brána, rozsvítí světla kolem domu, apod. (vše bez nutnosti používat telefon či tablet).

Nový dotykový panel ABB-SmartTouch 7"

V rámci inteligentních systémů se nově objevuje také dotykový panel ABB-SmartTouch 7", který jednoduše propojuje systém inteligentní elektroinstalace ABB i-bus® KNX se systémem domovních telefonů ABB-Welcome Midi. Tento štíhlý, elegantní přístroj s vysoce kvalitním 7" dotykovým displejem je plně intuitivní a má jednoduché ovládání jako u chytrého telefonu či tabletu.

S tloušťkou 13 mm vypadá vždy stylově, ať je namontován na omítku, nebo pod ni. Umožňuje zobrazit až 480 ovládacích prvků na 30 stranách. Každý ovládací prvek má podle své funkce odlišné barevné zvýraznění, což usnadňuje ovládání a taktéž poskytuje příslušnou zpětnou vazbu: žlutá pro osvětlení, modrá pro žaluzie, fialová pro scény a oranžová pro řízení vytápění.

ABB-SmartTouch 7" umožňuje bezproblémovou integraci do systému dveřní komunikace ABB-Welcome Midi a jeho využití jako vnitřní stanice domácího videotelefonu se všemi požadovanými funkcemi. Dokonce je vybaven indukční smyčkou pro připojení naslouchadla. Jediným dotykem prstu je možné zapnout nebo vypnout osvětlení v celém domě, ovládat žaluzie nebo regulovat teplotu a také aktivovat různé časové programy či simulaci přítomnosti. Schopnosti ovládacího panelu ABB-SmartTouch 7" otevírají zcela nové dimenze automatizace domácnosti.

Mobilní aplikace pro systém domovních telefonů ABB-Welcome Midi®

Nového vzhledu i funkcí se dočkal i samotný systém ABB-Welcome Midi. Nyní obsahuje i nové aplikace pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android nebo iOS. Na obou těchto platformách je možné stáhnout zcela nový typ aplikace pro ovládání systému domovních telefonů ABB-Welcome Midi. Pomocí zařízení IP Gateway a nainstalované aplikace Welcome je možné ovládat příjem hovoru, otevření dveří nebo domovní brány přímo pomocí mobilních zařízení.

Solární střídače REACT a UNO-DM-PLUS

Letos poprvé bude představeno také propojení inteligentní elektroinstalace se solárními střídači REACT a UNO-DM-PLUS, jehož výhody může uživatel sledovat přímo na svém chytrém mobilním zařízení.

Jednofázový střídač UNO-DM-PLUS, určený pro instalaci fotovoltaických systémů o výkonu od 1,2 do 5 KW na rodinné domy, je dostupný buď s DC vypínačem (výkon 1,2 – 5 kW) nebo bez vypínače. Pro snadné uvedení do provozu je střídač vybaven Wi-Fi připojením, které rovněž umožňuje monitoring střídače. Nabídku solárních střídačů doplňuje střídač s bateriovým systémem REACT, určený pro vnitřní instalaci v rezidenčních projektech.

Letošní rok je pro ABB výjimečný. ABB, s.r.o. Elektro-Praga v Jablonci nad Nisou letos slaví významné výročí, 150 let od svého založení. Výrobní závod tak má za sebou úžasných 150 let tradice výroby domovních elektroinstalací. Hlavní téma je spojeno právě s touto událostí a zní 150 let inovací v České republice.

ABB

Foto © ABB

Přečtěte si také:

Senzor ABB-tacteo KNX se představuje na veletrhu Light + Building

14.2.2018 Jako svůj významný příspěvek k rozvoji inteligentních budov uvádí společnost ABB na trh nový senzor ABB-tacteo KNX pro inteligentní systém řízení a ovládání elektroinstalace v budovách. Blíže se s ním mohou seznámit návštěvníci veletrhu Light + Building ve Frankfurtu n. M. ve dnech 18. – 23. 3. 2018. 


Analýza Philips Lighting: na pronájmu velkých kancelářských prostor mohou firmy ušetřit dohromady až 1,5 bilionů dolarů

20.11.2017 Pronájem kancelářských prostor představuje významnou část nákladů větších i menších obchodních a dalších společností. Přitom v této oblasti existuje významný potenciál úspor v důsledku využití moderních technologií. Celkový potenciál těchto úspor odhaduje studie společnosti Philips Lighting, zveřejněná na konci září 2017, na 1,5 biliónu amerických dolarů (v americké číselné soustavě se hovoří o triliónech – jde o řád 1012) – v přepočtu tedy přes 33 biliónů Kč. 


Systém ABB REACT řídí chytré a ekologické domácnosti

30.11.2016 „Příroda je, au fond, anarchická, neuspořádaná.“ Tento povzdech slavného literárního detektiva Hercula Poirota charakterizuje i problém fotovoltaických zdrojů, jsou-li použity k zásobování chytrých domácnosti elektrickou energií: V ranních a večerních hodinách, kdy domácnost má největší spotřebu elektřiny, slunce svítí buď málo, nebo vůbec, zatímco přes den je tomu naopak. Na pomoc nyní přichází zařízení REACT od společnosti ABB 


ABB představuje na veletrhu For Arch 2016 nová elektroinstalační řešení pro domácnosti

20.9.2016 Společnost ABB jako jeden z pravidelných vystavovatelů stavebního veletrhu For Arch, který se letos koná 20.–24.9.2016, představuje svá nová produktová řešení v expozici na stánku A16 v hale 4 letňanského areálu PVA EXPO Praha. Návštěvníky z řad odborné i laické veřejnosti seznámí se svými novinkami z oblasti domácí elektroinstalace, které přispívají k vytvoření moderního, komfortního a zároveň bezpečného bydlení. 


Inteligentní budova v Lyngby využívá internet věcí, služeb a lidí

25.5.2016 Koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP), jehož propagátorem je globální elektrotechnická skupina ABB, nachází stále větší uplatnění v nejrůznějších oblastech. Kromě energetiky a dopravy je využíván také u inteligentních budov v souvislosti s řídicím systémem typu KNX. Příkladem je nová budova společnosti Microsoft v dánském městě Lyngby, s jejímž inteligentním řízením od ABB byla v květnu 2016 seznámena také česká odborná veřejnost. 


Firmy Fitcraft Energy a Teco představily řešení pro efektivní využití obnovitelných zdrojů

18.4.2016 Firmy Fitcraft Energy a Teco se dohodly na spolupráci při vzájemné integraci svých produktů. Akumulační jednotka Savebox firmy Fitcraft Energy a systém Tecomat Foxtrot jsou komunikačně svázány, a díky tomu lze Savebox operativně začlenit do různých sestav domácích fotovoltaických elektráren, a tím maximalizovat jejich výtěžnost, nebo s většími variantami vybudovat základní záložní zdroj pro malé i velké budovy. 


Energie pro obytný komplex Phi Suea House v Thajsku: jen slunce a voda

15.3.2016 Projekty využívající ukládání energie z obnovitelných zdrojů do vodíku s následnou výrobou elektřiny v palivových článcích zaznamenaly důležitý milník v podobě nového obytného komplexu Phi Suea House v thajském městě Chiang Mai, jehož energetické hospodářství pracuje plně v ostrovním režimu a kombinuje fotovoltaické zdroje, elektrolyzér, zásobník energie a palivové články. Jde o největší projekt tohoto druhu na světě. Světová odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v únoru 2016. 


Nový frekvenční měnič ACH580 od ABB pro aplikace v oblasti HVAC

1.3.2016 Jednotka ABB Pohony nově představila frekvenční měnič ACH580, určený speciálně pro široké použití v oblasti vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). ACH580 má prověřené potlačení harmonických, intuitivní ovládací panel a vestavěný komunikační protokol BACnet. je vhodný pro nepřetržitý provoz v kriticky důležitých aplikacích, například v nemocnicích a datových centrech, a umožňuje udržovat komfortní prostředí, které je nutné pro maximální produktivitu v komerčních budovách, například v kancelářích či školách. 


Inteligentní vnitřní osvětlení využívá Power over Ethernet k úsporám energie

2.2.2016 Power over Ethernet, zkráceně PoE, je napájení po datovém síťovém kabelu, bez nutnosti přivést napájecí napětí k přístroji dalším samostatným kabelem. Tento způsob napájení se dnes používá především ve spotřební elektronice u přístrojů (kamer či telefonů) napojených na internet. V lednu 2016 představila společnost Royal Philips poprvé na světě využití této technologie pro inteligentní vnitřní osvětlení v nově otevřeném inovačním centru Watt Family Innovation Center na Clemsonově univerzitě v americké Jižní Karolíně. 


Nízkoenergetické gymnázium: speciální žaluzie maximalizují využití denního světla a minimalizují spotřebu energie

25.1.2016 Články v naší rubrice Osvětlení se ponejvíce zaměřují na elektrické zdroje světla a jejich využití. Nejpřirozenějším a nejzdravějším světelným zdrojem nicméně stále zůstává přirozené denní sluneční světlo, zejména jeho bílá složka s modrým barevným komponentem. Jak známo, tato složka potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. Proto zejména školní a jiné budovy, kde se bdělost a soustředěnost vyžaduje a podporuje, by měly mít tohoto světla co možná nejvíce. Za jasných a teplých slunečných dnů se však lidé zároveň potřebují chránit před tepelnou složkou slunečního záření. Jak ale zvládnout tento protiklad? 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services