Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Systém ABB REACT řídí chytré a ekologické domácnosti

30.11.2016 „Příroda je, au fond, anarchická, neuspořádaná.“ Tento povzdech slavného literárního detektiva Hercula Poirota charakterizuje i problém fotovoltaických zdrojů, jsou-li použity k zásobování chytrých domácnosti elektrickou energií: V ranních a večerních hodinách, kdy domácnost má největší spotřebu elektřiny, slunce svítí buď málo, nebo vůbec, zatímco přes den je tomu naopak. Na pomoc nyní přichází zařízení REACT od společnosti ABB (foto vlevo), sdružující v sobě střídač, který mění stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů nebo z baterie na střídavý proud pro domovní rozvody, a baterii, která funguje jako dočasný zásobník elektřiny vyrovnávající rozdíly mezi výrobou z fotovoltaiky a spotřebou domácnosti. České veřejnosti byl systém REACT představen v listopadu 2016.

Systém REACT obsahuje jednofázový střídač se jmenovitými výkony 3,6 kW a 4,6 kW a s bohatou funkční výbavou a modulární systém lithium-iontových akumulátorů, který lze rozšířit v pásmu od 2 do 6 kWh. Má dvojitý vstup pro sledovač bodu maximálního výkonu (2 MPPT) pro vysokou účinnost výroby elektrické energie. Dále je vybaven čtyřmi výstupy s integrovaným řízením výkonu pro obsluhu zařízení a jedním pomocným výstupem pro záložní napájení v případě výpadku.

Systém REACT podporuje chytrou domácnost dvěma hlavními způsoby. Při celkové integraci chytré domácnosti tento střídač v přímé spolupráci s domácím automatizačním systémem ABB Free@Home napájí a nastavuje osvětlení, topení, klimatizaci, zabezpečovací systémy a mnohá další domácí zařízení, a to přes nástěnný ovladač, chytré zařízení (smartphone, tablet) nebo webový prohlížeč. U všech chytrých zařízení lze přednastavit „scény“, pomocí kterých je možné okamžitě změnit vzhled dané místnosti i prostředí v ní.

ABB REACT podporuje koncept připojené domácnosti

U jednodušších aplikací je možné na systému REACT naprogramovat integrované výstupy pro řízení zátěže k napájení čtyř různých spotřebičů pomocí algoritmu, který dovoluje provoz v určitých časových úsecích nebo v případě nadbytku vyrobené solární energie. Pomocí těchto programů pro zvýšení energetické efektivnosti je možné navýšit spotřebu z vlastní fotovoltaiky až o 25 % oproti systémům využívajícím standardní fotovoltaický střídač.

V případě výpadku elektřiny pomocný záložní výstup zajišťuje spotřebiteli plynulé zásobování elektrickou energií, neboť umožňuje napájení o výkonu až 3 kW z fotovoltaických panelů nebo akumulované energie.

Funkce spojené s chytrou domácností umožňuje integrovaný Wi-Fi záznamník dat systému REACT, který obsahuje webový server. Pomocí přístupu přes aplikaci MyReact pro chytré zařízení nebo přes webový prohlížeč může spotřebitel monitorovat REACT a jeho aktuální zatížení. Těm, kdo instalují solární zařízení, umožňuje střídač velmi snadnou montáž a také snadné bezdrátové uvedení do provozu. Navíc se vyznačuje kompaktními rozměry.

Díky výše zmíněnému modulárnímu lithium-iontovému akumulátoru s rozsahem kapacity 2 – 6 kWh dokáže REACT uchovávat přebytečnou solární energii pro pozdější využití. To spotřebiteli snižuje náklady na energii i jeho závislost na napájení ze sítě ve špičce, kdy obvykle platí vyšší tarify za elektřinu. Výsledkem je zároveň výrazně větší soběstačnost a spotřeba z vlastních zdrojů, což ocení zejména spotřebitelé, kteří usilují o hospodárné a ekologické zásobování domácnosti elektrickou energií.

Více informací o systému REACT najdete zde

ABB, redakčně upraveno

Foto © ABB

Další informace zde

Přečtěte si také:

Inteligentní budova v Lyngby využívá internet věcí, služeb a lidí

25.5.2016 Koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP), jehož propagátorem je globální elektrotechnická skupina ABB, nachází stále větší uplatnění v nejrůznějších oblastech. Kromě energetiky a dopravy je využíván také u inteligentních budov v souvislosti s řídicím systémem typu KNX. Příkladem je nová budova společnosti Microsoft v dánském městě Lyngby, s jejímž inteligentním řízením od ABB byla v květnu 2016 seznámena také česká odborná veřejnost. 


Firmy Fitcraft Energy a Teco představily řešení pro efektivní využití obnovitelných zdrojů

18.4.2016 Firmy Fitcraft Energy a Teco se dohodly na spolupráci při vzájemné integraci svých produktů. Akumulační jednotka Savebox firmy Fitcraft Energy a systém Tecomat Foxtrot jsou komunikačně svázány, a díky tomu lze Savebox operativně začlenit do různých sestav domácích fotovoltaických elektráren, a tím maximalizovat jejich výtěžnost, nebo s většími variantami vybudovat základní záložní zdroj pro malé i velké budovy. 


Energie pro obytný komplex Phi Suea House v Thajsku: jen slunce a voda

15.3.2016 Projekty využívající ukládání energie z obnovitelných zdrojů do vodíku s následnou výrobou elektřiny v palivových článcích zaznamenaly důležitý milník v podobě nového obytného komplexu Phi Suea House v thajském městě Chiang Mai, jehož energetické hospodářství pracuje plně v ostrovním režimu a kombinuje fotovoltaické zdroje, elektrolyzér, zásobník energie a palivové články. Jde o největší projekt tohoto druhu na světě. Světová odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v únoru 2016. 


Nový frekvenční měnič ACH580 od ABB pro aplikace v oblasti HVAC

1.3.2016 Jednotka ABB Pohony nově představila frekvenční měnič ACH580, určený speciálně pro široké použití v oblasti vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). ACH580 má prověřené potlačení harmonických, intuitivní ovládací panel a vestavěný komunikační protokol BACnet. je vhodný pro nepřetržitý provoz v kriticky důležitých aplikacích, například v nemocnicích a datových centrech, a umožňuje udržovat komfortní prostředí, které je nutné pro maximální produktivitu v komerčních budovách, například v kancelářích či školách. 


Inteligentní vnitřní osvětlení využívá Power over Ethernet k úsporám energie

2.2.2016 Power over Ethernet, zkráceně PoE, je napájení po datovém síťovém kabelu, bez nutnosti přivést napájecí napětí k přístroji dalším samostatným kabelem. Tento způsob napájení se dnes používá především ve spotřební elektronice u přístrojů (kamer či telefonů) napojených na internet. V lednu 2016 představila společnost Royal Philips poprvé na světě využití této technologie pro inteligentní vnitřní osvětlení v nově otevřeném inovačním centru Watt Family Innovation Center na Clemsonově univerzitě v americké Jižní Karolíně. 


Nízkoenergetické gymnázium: speciální žaluzie maximalizují využití denního světla a minimalizují spotřebu energie

25.1.2016 Články v naší rubrice Osvětlení se ponejvíce zaměřují na elektrické zdroje světla a jejich využití. Nejpřirozenějším a nejzdravějším světelným zdrojem nicméně stále zůstává přirozené denní sluneční světlo, zejména jeho bílá složka s modrým barevným komponentem. Jak známo, tato složka potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. Proto zejména školní a jiné budovy, kde se bdělost a soustředěnost vyžaduje a podporuje, by měly mít tohoto světla co možná nejvíce. Za jasných a teplých slunečných dnů se však lidé zároveň potřebují chránit před tepelnou složkou slunečního záření. Jak ale zvládnout tento protiklad? 


Brněnské Divadlo na Orlí používá technologie ABB

22.12.2015 Novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně je budova Hudebně-dramatické laboratoře JAMU, která vyrostla v místě proluky v samém centru Brna na ulici Orlí. KNX instalaci s přístroji KNX od ABB realizovala v této budově firma BOSSYS. Investor (Janáčkova akademie múzických umění) požadoval jeden systém, který by zastřešil ovládání osvětlení, žaluzií, elektricky otevíraných oken, ventilace a vytápění či chlazení, a navíc do tohoto systému včlenil i samostatné zabezpečovací a protipožární podsystémy. 


free@home: hlasový systém pro inteligentní domácnost zvládá 60 funkcí i logiku „jestliže-pak“

16.9.2015 Koncept inteligentní domácnosti či inteligentního domova je dalším technologickým a uživatelským pokračováním konceptu inteligentního domu, který je rovněž nedílnou součástí konceptu smart city. Prozatím nejpokrokovější ovládací systém pro automatizaci domácností, nabízený pod obchodním názvem free@home, prezentovala společnost ABB začátkem září 2015 


Inteligentní domy: řešení pro běžné uživatele

20.7.2015 Inteligentní domy, rozumějme tedy inteligentní obytné budovy, již zdaleka nejsou vymožeností pro bohaté technické a ekologické nadšence. Dodavatelé elektrotechnických a energetických technologií dnes nabízejí komplexní řešení pro takovéto „chytré“ domy, zahrnující dílčí technická zařízení a systémy takříkajíc pro každého. 


Vitovalor 300-P: palivočlánková mikrokogenerační jednotka pro obytné domy na evropském trhu

15.5.2014 Jak jsme psali v našem článku První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě, byla v dubnu 2014 německým výrobcem tepelné techniky Viessmann uvedena na německý trh první palivočlánková mikrokogenerační jednotka, určená pro běžné spotřebitele. Tento produkt s obchodním jménem Vitovalor 300-P používá palivové články japonského výrobce Panasonic. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services