Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
MVK Metall Safety – maximální ochrana osob a strojů

Polská společnost ADAL sází ve své nové lakovně na kompaktní sběrnicový modul MVK Metall Safety

30.1.2018 Projektovat automatizovanou lakovnu vlastně není příliš složitý úkol. Ale postavit lakovnu, která naplní všechna očekávání zákazníka a zároveň bude splňovat všechny bezpečnostní předpisy, to je výzva. Společnost ADAL Sp. Z o.o. nyní dokončila takový projekt v jednom závodě na jihozápadě Polska.

Lakovny se obvykle skládají z mnoha různých zařízení. Jejich součástí jsou dopravní pásy, zdvižná zařízení, nabíjecí stanice, automatizované jeřábové portály, technologické aplikace související s chemickou přípravou vyráběných produktů, prostory práškového nebo mokrého lakování a sušící pece.

Očekávání zákazníků jak od technologického procesu, tak i ohledně funkcí aplikace nastavila u jednoho z nejnovějších projektů společnosti ADAL laťku hodně vysoko. Lakovna je koncipována pro lakování tří různých skupin šířek produktů a dvou skupin s různými časy v peci. Kromě toho je zde možnost několika druhů zpracovávaných materiálů (konstrukční ocel, pozinkovaná ocel, hliník, litina), dvou metod přípravy povrchu (realizované v postřikové/ponorné pračce se 14 vanami), tří technik lakování (kataforézní lakování, práškové lakování a kombinace obou), široké škály práškových barev a možnost prioritních režimů pro expresní zakázky.

I přes velmi vysoký stupeň automatizace je pro obsluhu a kontrolu jednotlivých zpracovacích buněk nutný lidský dozor. Několikrát denně musí například technik odebrat vzorky přímo z vany, u níž nad jeho hlavou projíždějí sem a tam automatizované jeřábové portály s kovovými produkty. Pracovník musí zkontrolovat, zda bylo po změně práškové barvy řádně provedeno automatické čištění práškové lakovací komory. Takové situace vyžadují přesná bezpečnostní opatření a proces nemůže být kromě toho zastaven na příliš dlouhou dobu, protože by se lakované díly mohly poškodit nebo zničit.

Pro všechna řízení lakovny jsou použita řízení řady S7-1500, jedno z nich jako F-PLC. Všechny přístroje využívají PROFINET, který díky technologii PROFIsafe umožňuje kombinaci standardních a bezpečnostních komponent v jedné síti. Vzhledem k rozměrům zařízení (cca 100×60 m) a vysokému rozptylu bezpečnostních signálů bylo rozhodnuto použít pro bezpečnostní vstupy/výstupy kompaktní sběrnicové moduly řady MVK Metall Safety. V aplikaci jsou využity velmi rozdílné typy bezpečnostních senzorů, například koncové spínače, dveřní spínače s aretací, světelné závory a tlačítka nouzového zastavení. Všechny byly jednoduše připojeny a integrovány pomocí MVK Metall Safety. Bezpečnostní výstupy se používají hlavně k zastavení pohonů a vypnutí tlakového vzduchu. V projektu je použito několik typů decentralizovaných pohonů SEW. Byly použity STO vstupy pohonů (Safe Torque Off - bezpečné vypnutí krouticího momentu) nebo bylo, v závislosti na provozním režimu pohonu, realizováno SS1 (Safe Stop 1 - bezpečné zastavení 1). Implementace MVK Metall Safety umožňuje řízení všech signálů a snižuje náklady na hardware, kabeláž a instalaci, zejména ve srovnání s řešením IP20. Ani dosažení vysoké úrovně bezpečnosti (PLd a PLe) nepředstavuje s produkty Murrelektronik žádný problém.


Zajímavostí je, že jsou v automatizovaných jeřábových portálech použity dodatečné moduly MVK Metall Safety, které jsou řízeny bezdrátovou komunikací. Řídicí a bezpečnostní data jsou přenášena přes Wi-Fi a není třeba zřizovat žádný samostatný systém pro bezpečnostní signály.

O společnosti Murrelektronik

Murrelektronik je mezinárodně působící společnost v oblasti automatizační techniky s přibližně 2200 zaměstnanci. Cílem a úkolem společnosti Murrelektronik je zvyšování konkurenceschopnosti jejích zákazníků prostřednictvím inteligentních instalačních řešení. Při tom jsou zásadní úzké a dobré vztahy se zákazníkem, jen tak lze vyvinout zcela individuální řešení pro optimální strojní instalaci. Decentralizovaná strojní instalace je výstavní disciplínou společnosti Murrelektronik: stroje a zařízení se zde instalují s osvědčenými koncepcemi a novými technologiemi optimálně decentralizovaně, aktivně i pasivně.

O společnosti ADAL

ADAL je společnost s dlouholetými zkušenostmi v oblasti navrhování a stavby lakoven. Projekty jsou zřídka „konfekční“, přizpůsobují se potřebám zákazníka. Řešení společnosti ADAL jsou moderní a inovativní, díky čemuž jsou úsporná a uživatelsky přívětivá.

www.adal.eu

Murrelektronik

Foto © Murrelektronik

Více o produktech společnosti Murrelektronik na www.murrelektronik.cz

Přečtěte si také:

Murrelektronik: profesionální konektivita pro mobilní pracovní stroje

4.9.2017 Mobilní pracovní stroje představují pestrou škálu výrobků, často s velmi specifickými požadavky na konkrétní provozní podmínky. Tomu odpovídají i nároky na jejich dílčí komponenty, včetně propojovacích prvků. Pro každého, kdo potřebuje komponenty přesně přizpůsobené zvláštním účelům, ale nechce sázet na řešení typu „udělej si sám“, nabízí profesionální řešení společnost Murrelektronik, specializovaná na konektivitu mezi stroji a zařízeními a stavějící své jedinečné know-how na desítkách let zkušeností v tomto oboru. 


Modlight Illumix: Dokonalé osvětlení v kvalitě denního světla

6.6.2017 Společnost Murrelektronik Vám představuje svoji novou řadu průmyslových svítidel Modlight Illumix. Díky bezúdržbové LED technologii s dlouhou životností dosáhnete optimálního osvětlení strojů a zařízení v kvalitě denního světla. „Slim Line“ světla jsou se svou kompaktní konstrukcí dokonalým řešením pro aplikace ve strojích a zařízeních se stísněnými prostory. V drsných průmyslových podmínkách jsou vhodným zdrojem světla svítidla „Classic Line“. Mají hliníkový kryt a 4 mm silné jednotabulové bezpečnostní sklo. Jejich integrace je vhodná téměř do všech klasických strojů a zařízení. 


Modlink Vario = spojení pneumatiky, hydrauliky a elektroniky v jednom

9.5.2017 Propojení strojních součástí je nyní naprosto jednoduché – s Modlink Vario, praktickou spojkou společnosti Murrelektronik v klasickém formátu obdélníkových konektorů. Jeden pohyb stačí pro zapojení a odpojení pneumatického, kapalinového a energetického systému, i pod tlakem, avšak spolehlivě a bez úniku média. 


Mico Pro = Maximálně modulární kontrola proudu

13.3.2017 Mico Pro je nový a inovativní systém od společnosti Murrelektronik pro sledování proudu. Modulární konstrukce umožňuje přizpůsobit systémy přesně konkrétní aplikaci, což poskytuje příznivý poměr nákladů a užitku při maximální úspoře prostoru. Patentované vypínací chování zajišťuje maximální disponibilitu stroje. Další výhodou je integrovaný koncept distribuce potenciálů, která výrazně redukuje instalaci v rozvaděči. 


Diagnostika hračkou

6.3.2017 Sběrnicový systém Cube společnosti Murrelektronik nabízí rozsáhlé diagnostické možnosti. Nová diagnostická brána Cube67 (gateway) přístup k těmto datům nyní ještě více usnadňuje. Toto řešení se snadno implementuje, zajišťuje jasná hlášení při poruše a díky rychlejšímu odstranění poruch umožňuje vysokou disponibilitu strojů a zařízení. 


Murrelektronik dává nahlédnout do svého výrobního procesu a prověřování kvality

2.9.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se nespokojí s pouhým popisem nabízených produktů a ucelených řešení, nýbrž si také chtějí sami prověřit výrobní procesy a kontrolu kvality, jsou nyní nabízena informační videa – nově s českými titulky:


Zjistěte více informací o produktech Murrelektronik

13.8.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se již ve službách a produktech Murrelektronik orientují, jsou nyní nově k dispozici videopořady o konkrétních produktech a řešeních s českými titulky.  


Jak zefektivnit výrobu: Postavte si výrobní linku na míru

4.8.2015 Průmyslové výrobní procesy čelí v posledních letech několika významným výzvám: Konkurenční síly tlačí na nákladovou efektivnost výrobního procesu a zároveň vedou k potřebě tento výrobní proces co nejvíce přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníků. Na pomoc dodavatelům výrobních linek v této situaci přicházejí specializované firmy, jejichž posláním je zajištění konektivity mezi stroji a zařízeními. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services