Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
„Superžirafa“: průmyslový robot pro práci v 8m výšce

23.2.2013 Odstraňování následků nehody v jaderné elektrárně Fukushima je neustálou výzvou pro technologie průmyslových robotů, které umí samostatně vykonávat manuální práce v nepřístupných místech nebo v kontaminovaném prostředí. Po úspěšném robotu MEISTeR (viz článek Malí roboti do nebezpečných podmínek v rubrice Průmyslová automatizace) přichází Mitsubishi Heavy Industries (MHI) s dalším unikátním robotem označeným jako MHI-Super Giraffe (MARS-C), tedy „superžirafa“. Název tohoto robota je jednak akronym, a jednak výstižné pojmenování jeho schopnosti dosáhnout až do výšky 8 metrů.

Zkratka MARS znamená „Maintenance Assist Robot System“ tedy systém robotů pro pomoc při údržbě. Giraffe je akronym pro „Global Innovative Robot Arm For Future Evolution“ – globální inovační robotické rameno pro budoucí vývoj.

Čtyři tuny těžká „superžirafa“ se skládá ze čtyř modulů:

Prvním modulem je platforma robota se čtyřmi poháněnými a otočnými koly, které robotu umožňují pohyb až na 15° sklonu rychlostí 6 km/h po hladkém povrchu. Robot je schopen otáčení na místě, čímž se může dostat do jinak nepřístupných prostor. K pohonu robota slouží lithium-iontová baterie, která mu umožňuje nepřetržitý provoz po dobu 5 hodin i při manipulaci ve velkých výškách. Součástí platformy je i zařízení proti převrácení robota. Jsou jimi výsuvné podpěry vybavené senzory tlaku. Při práci robota je průběžně monitorována poloha jeho těžiště a tlak na výsuvné podpěry. Pokud by tyto hodnoty byly vyhodnoceny jako rizikové a hrozilo jeho převrácení, je operátor upozorněn alarmem, případně je činnost robota pozastavena.

Druhým modulem je pětistupňové teleskopické zdvihací zařízení. To umožňuje zvednout 150 kg těžké břemeno až do zmíněné výše 8 metrů.

Třetím modulem je ruka robota vybavená sedmi klouby. Tato vlastnost jí umožňuje jemnou manipulaci, podobně jako lidské ruce.

Čtvrtým modulem je pracovní nástavec, umožňující robotu pomocí dálkově ovládaného hydraulického mechanismu otevírat a zavírat ventily.

Tento robot byl vyvinut v rámci „Výzkumného a vývojového projektu pro bezobslužný systém odpovědi na katastrofy“, zadaného organizací New Energy and Industrial Technology Development Organisation (NEDO) s cílem provádět různé úkoly v havarované elektrárně Fukushima Daiichi. Mezi takovéto úkoly patří, kromě již zmíněného otevírání a zavírání ventilů, také dekontaminační práce, detekce a identifikace úniků škodlivin, řezání apod. Robot je dálkově ovládán s využitím specifikací standardního Ethernetu.

Výrobce předpokládá zpřístupnění technických údajů některých modulů pro jiné firmy. To umožní rozšířit jejich vývoj a soustředit se zejména na rozmanité nástrojové aplikace a pestřejší sortiment činností prováděných robotem, včetně například sváření nebo vrtání.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto: MHI

Další informace zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Průmyslová automatizace:

Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


IRB 6700: nová generace průmyslových robotů ABB

13.2.2014 V lednu 2014 představila společnost ABB české odborné veřejnosti novou řadu svých průmyslových robotů pod označením IRB 6700, která je již sedmou generací robotů tohoto výrobce. Zároveň jde o nejvýkonnější roboty při nejnižších celoživotních nákladech v třídě 150–300 kg.  Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Systémy nosných ramen pro rozhraní člověk-stroj

30.9.2013 Systémy nosných ramen umožňují snadné a přesné otáčení, jakož i zvedání a vychýlení ovládacího panelu. Tím je obsluha stroje kdykoliv „v naprostém obraze“ a má kontrolu nad strojem nebo zařízením. To, že i v systémech nosných ramen je ještě hodně inovačního potenciálu, ukazuje společnost Rittal dalším zdokonalením svých řešení v podobě nové systémové stavebnice. 


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 

 


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 


IMOTHEB: Projekt pro zdokonalení průmyslových laserů

25.2.2013 Diodové vysoce výkonné laserové systémy pro opracovávání materiálů, jako řezání nebo sváření, hrají v průmyslu stále důležitější roli. Jejich výhodou oproti jiným typům průmyslových laserů jsou nižší provozní náklady, vyšší výkonnost a menší velikost. Tento typ laserů je také stále důležitější při opracovávání optických materiálů. S rozšiřováním jejich použití roste celkový důraz na jejich nákladovou efektivnost. Vývoj v této oblasti se zaměřuje na zvyšování výkonů a zároveň snižování nákladů laserových systémů. 

Malí roboti do nebezpečných podmínek

24.12.2012 V posledních týdnech roku 2012 se světu představili malí roboti pro záchranné práce v nepřístupném prostředí – robot MEISTeR od firmy Mitsubishi Heavy Industries a robot Tetrapod od firmy Toshiba. Ačkoliv jejich celková koncepce je na první pohled odlišná, oba sloučí podobnému účelu a mají podobnou pohonnou jednotku i některé další vlastnosti. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services