Přečtěte si:  Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí
Pozvánky na akce


Stalo se

Iniciativa OSN SE4ALL získala nového člena

10.10.2014 Společnost ABB na nedávném Summitu OSN o změně klimatu oznámila, že se připojuje k iniciativě OSN nazvané „Udržitelná energie pro každého“ (Sustainable Energy for ALL – SE4ALL). Společnost poskytne své odborné znalosti a zkušenosti týkající se energeticky efektivních motorů a transformátorů. Vládám států tím pomůže při zavádění strategií pro zvýšení úspor energie.

Napájení elektrických motorů představuje přibližně 28 % celosvětové spotřeby elektrické energie. Mnohé motory jsou silnější, než by mohly být, a většinou běží na plný výkon, a to i tehdy, když to není nutné. Elektřina využitá k pohonu motoru během jeho životnosti stojí stokrát víc než samotný motor. Při použití motorů s vyšší účinností v kombinaci se zařízeními, která přizpůsobují jejich otáčky konkrétnímu potřebám – frekvenčními měniči, se dosáhne značných úspor elektrické energie velmi rychle. Investice do nahrazení běžných motorů modely s nejvyšší účinností se nezřídka vyznačuje vnitřní mírou návratnosti nad 100 %.

Transformátory se na celosvětové spotřebě elektrické energie podílejí 3 % a očekává se, že se jejich počet na rozvíjejících se trzích do roku 2030 ztrojnásobí. Vzhledem k tomu, že nejúčinnější transformátory spotřebovávají o 80 % méně elektřiny než transformátory nejméně účinné, příležitosti k úsporám jsou obrovské.

V první fázi společnost ABB poskytne know-how týkající se energetické efektivnosti motorů a transformátorů a podělí se o své zkušenosti se stávajícími strategiemi, regulací a normami. ABB rovněž přispěje konzultacemi o možném použití nejlepších dostupných technologií.

ABB je jedním z největších světových výrobců transformátorů, elektrických motorů a frekvenčních měničů. Instalovaná základna měničů ABB uspořila v roce 2013 více než 310 TWh elektrické energie, což odpovídá roční spotřebě přibližně 32 milionů domácností v USA.

Organizace spojených národů očekává, že celosvětový přechod na efektivní spotřebiče a zařízení sníží celosvětovou spotřebu elektrické energie přibližně o 1500 TWh, což odpovídá 8 % současné světové spotřeby.

ABB, redakčně upraveno

Foto archiv redakce

 Přečtěte si také:

IRB 120T: nová verze nejmenšího multifunkčního robota ABB

9.10.2014 Na právě proběhnuvším Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) 2014, kde byla velká část expozic věnována průmyslové automatizaci a robotizaci výroby, představila společnost ABB velký výběr špičkových technických a technologických novinek divize Automatizace výroby a pohony. Velké oblíbenosti mezi návštěvníky se již tradičně těšil nejmenší víceúčelový průmyslový robot IRB 120 


Špičkové technologie pro svařování a dělení materiálu ve Vestci u Prahy

22.9.2014 Společnost ABB, přední dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, 18. září 2014  slavnostně otevřela ve Vestci u Prahy nový Evropský showroom pro svařování a dělení materiálu. ABB v České republice zaujímá vedoucí postavení na trhu robotizované automatizace a výstavbou nového showroomu v řádech několik desítek milionů korun dále rozvíjí své zdejší zázemí v oblasti svařování a dělení materiálu pro celou Evropu. 


ABB a BYD prohlubují strategické partnerství

22.9.2014 Globální výrobce energetických, elektrotechnických a automatizačních technologií ABB a čínská průmyslová skupina BYD oznámili začátkem září 2014 navázání strategického partnerství v oblasti energetických technologií.  


Komplexní technologické řešení pro 1 100kV UHVDC přenos od ABB

3.9.2014 Ultra vysokým napětím se rozumí elektrické napětí o hodnotě více než 800 kV. Toto napětí se používá především v přenosu elektrické energie na velmi dlouhé vzdálenosti, využívající stejnosměrný proud (HVDC) – viz například článek o projektu Maritime link. Společnost ABB nyní přichází s komplexní nabídkou pro ultra vysoké stejnosměrné (UHVDC) přenosové spojení, využívající napětí 1 100 kV DC, se všemi jeho komponenty. 


Maritime Link: HVDC spojení pro „zelenou“ energii z New Foundlandu

23.7.2014 Kanadský poloostrov Labrador a ostrov Newfoundland s vodními a větrnými elektrárnami získají zcela nové energetické propojení systémem HVDC (vysokonapěťový stejnosměrný přenos) s kanadskou pevninou v provincii Nové Skotsko (Nova Scotia). Zakázku na tento energetický systém získala začátkem července 2014 společnost ABB, zkušený dodavatel HVDC technologií 


Skagerrak HVDC: stejnosměrné propojení norské a dánské přenosové sítě modernizováno a posilováno

10.7.2014 Norskou a dánskou přenosovou síť propojuje již od sedmdesátých let vysokonapěťový stejnosměrný systém sestávající z několika dílčích spojení, nazývaných Skagerrak podle úžiny, kterou překonávají (viz mapka). Vlastníkem tohoto systému je v Norsku energetická společnost Statnett a v Dánsku jeho partner Energinet.dk. Na zatím nejnovějším z nich nyní proběhla zásadní modernizace a v přípravě je jeho další posílení. Dodavatelem je ve všech případech společnost ABB. 


Výrobní závod ABB pro zapouzdřené vodiče pro plynem izolované rozvodny VVN

27.6.2014 ABB, přední světová společnost v oblasti energetiky a automatizace, 26. června 2014 v Brně slavnostně otevřela nový závod na výrobu zapouzdřených vodičů pro plynem izolované rozvodny VVN. Zaměstnává kolem 200 lidí a je součástí globální sítě závodů, které dodávají komponenty pro plynem izolované rozváděče (GIS – Gas Insulated Switchgear) ABB. Závod s plochou téměř 12500 m2 zahrnuje konstrukční, montážní a testovací prostory. 


Palubní stejnosměrná síť ABB šetří palivo, hluk i prostor na lodi

26.6.2014 Nezávislé testy potvrdily v červnu 2014, že použití stejnosměrné rozvodné sítě ABB On Board DC Grid na lodích s diesel-elektrickým pohonem přispívá k významným úsporám paliva, hluku i lodního prostoru. Testování proběhlo na lodi Dina Star, patřící norské společnosti Myklebusthaug Management, která ji používá k zásobování ropných plošin. Tuto 94 m dlouhou loď pohánějí dvě elektrické jednotky Rolls Royce Azipull s tlačnými lodními šrouby o výkonu 2350 kW. 


Nové prostory pro společnost ABB a její globální operační centrum v Ostravě

22.5.2014 Společnost ABB, přední světová skupina působící v oblasti energetiky a automatizace, dne 21. května 2014 u příležitosti 12 let fungování na trhu slavnostně otevřela nové prostory svého Operačního centra v Ostravě. 

 


E-mobilita na moři: LNG a elektromotor poprvé na finském ledoborci

20.5.2014 Nový finský ledoborec, který se právě staví v loděnicích Arctech Helsinki pro Finskou dopravní agenturu (FTA), bude mít pohon kombinující ekologickou čistotu, dostatečnou nezávislost a výborné provozní a manévrovací vlastnosti. Jeho základem bude elektrická pohonná jednotka Azipod® od společnosti ABB. Zdrojem elektřiny bude generátor poháněný stlačeným zemním plynem (LNG), který představuje ekologickou alternativu ke standardnímu dieselovému zdroji. 


Projekt smart grid v Římě na postupu

2.4.2014 Dodávkou středněnapěťové technologie od společnosti ABB na konci března 2014 pokračuje realizace projektu „smart grid“, realizovaného na části distribuční sítě v Římě. Hlavním nositelem tohoto projektu, probíhajícího v letech 2012–2020, je italská energetická společnost ACEA. Projekt zahrnuje cca 1200 spotřebitelů elektrické energie a 70km energetickou síť v části římské aglomerace. 


 

Naše tipy
Copyright © 2012 – 2022 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services