![]() |
|
![]() |
Přečtěte si: Rok 2025: Očekává se nárůst výroby elektrické energie z jaderných zdrojů |
![]() ![]()
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Perseverance na cestě k Marsu: radioizotopový termoelektrický generátor bude pohánět výzkumné vozidlo na rudé planetě, nese i první helikoptéru pro jinou planetu5.8.2020 Jaderná energie pomáhá lidem objevovat nové světy, včetně naší nejbližší „rudé planety“ – Marsu. Z mysu Canaveral odstartovala v předposlední červencový den 2020 k Marsu raketa NASA typu Atlas V 541, nesoucí na palubě výzkumné vozidlo s názvem Perseverance, česky vytrvalost. Jako jeho zdroj energie pro práci na Marsu bude sloužit radioizotopový termoelektrický generátor. Perseverance je vybaveno také řadou dalších zajímavých zařízení.
Perseverance Perseverance (viz foto výše) stráví na Marsu jeden tamní rok, tj. 687 pozemských dnů. Bude zde hledat známky minulého mikrobiálního života a pomáhat vědcům lépe porozuměn geologii a podnebí Marsu. Bude také sbírat vzorky půdy a hornin pro možný návrat na Zemi. Dále si ukážeme tři z pozoruhodných zařízení, která Perseverance nese. Přistání na Marsu je plánováno na 18. února 2021 u kráteru Jezero (toto všeslovanské jméno dostal podle města v Bosně a Hercegovině a předpokládá se, že byl v minulosti zaplaven vodou). Radioizotopový termoelektrický generátor Radioizotopový termoelektrický generátor (viz foto níže) je zdroj stejnosměrného elektrického proudu, využívající k získání tepelné energie rozpadu radioaktivních prvků při spojení tepla z jaderné reakce a termočlánku – tedy zdroje elektrického proudu pracujícího na principu termoelektrického jevu. Při něm dochází k přeměně teplotních rozdílů na elektrické napětí.
U Perseverance je palivem izotop plutonia-238. Obvykle se používá ve formě oxidu plutoničitého 238PuO2. Tento materiál je upravený do bloků uložených v bezpečném obalu z kovu a laminátu a sestavených do trubice, obvykle z nerezové oceli. Tato trubice je uložena uprostřed generátoru s vnějším pouzdrem chlazeným kapalinou cirkulující pod vlivem kapilárních sil a opatřeným lopatkovými radiátory, odvádějícími odpadní teplo do okolního prostoru. Termočlánky se nacházejí uvnitř mezi trubicí s jaderným palivem a tímto vnějším obalem. Jejich teplé konce jsou přitisknuty k trubici a studené konce k chlazenému pouzdru generátoru. Radioizotopový termoelektrický generátor typu Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator (MMRTG) pro Perseverance vyvinula laboratoř Idaho National Laboratory (INL). Vozidlu bude dodávat potřebné teplo a elektřinu o výkonu 110 W (na počátku mise) pro jeho provoz a pro udržování optimální teploty pro přístroje, jimiž je vybaven. Jeho provozní životnost je 14 let. Laser pro průzkum i čištění Perseverance je vybaven laserem typu SuperCam, vyvinutý v laboratoři Los Alamos National Laboratory amerického ministerstva energetiky (DOE). Toto zařízení umí určit mineralogii, chemii a dokonce i molekulární a atomové složení hornin a půdy pomocí laserového paprsku schopného dosáhnout do cíle až 6 metrů vzdáleného. Zároveň toto zařízení slouží jako zařízení na očištění sebraných vzorků od špíny a písku. První helikoptéra pro let na jiné planetě V neposlední řadě nese Perseverance vůbec první dopravní prostředek určený k létání na jiné planetě – bezpilotní helikoptéru Ingenuity (česky důmyslnost – viz foto výše), vážící 1,8 kg. K pohonu slouží inovativní fotovoltaické články a baterie. Její provoz na Marsu je technickou výzvou, mimo jiné protože tamní atmosféra je o 99 % řidší než pozemská. Proto také její dva rotory otáčející se v opačném směru mají při startu 2400 otáček za minutu – mnohem více než u pozemských helikoptér. Výzvou jsou také noční teploty sahající až k –90 °C. V neposlední řadě nelze helikoptéru ovládat ze Země v reálném čase s ohledem na dobu mezi vysláním a příjmem signálu. Má proto velkou míru provozní autonomie. Podrobné informace o vozidle Perseverance (v angličtině) spolu s doprovodným videosnímkem jsou k dispozici na stránkách NASA zderedakce Proelektrotechniky.cz
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Copyright © 2012 – 2025 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services |
|