Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Výjimečnost v síťových technologiích: Nespravované switche od Murrelektronik jsou v robotických buňkách HandlingTech standardem

23.3.2021 Specialisté na automatizaci HandlingTech vyvíjejí a implementují moderní manipulační techniku pro výrobní závody. Osmi- a šestnáctiportové nespravované switche od Murrelektronik zajišťují jednoduché a kompaktní propojení ethernetových uzlů v jejich sofistikovaných robotických buňkách.

„Innovative automation with a system – inovativní automatizace, co má systém.“ Tento slogan rodinné společnosti HandlingTech Automations-Systeme GmbH říká vše. Jednatel Jörg Hutzel ji založil v roce 1994 ve sklepě u svých rodičů a během let z ní vybudoval skutečného hráče na poli robotiky. Dnes je společnost se sídlem jižně od německého Stuttgartu ve Steinenbronnu dobře známa v robotické automatizaci se specializací ve vytváření zákaznických úprav vlastních robotických buněk.

Od malých po velké – modulární robotické buňky HandlingTech jsou efektivním základním kamenem pro ekonomickou automatizovanou výrobu. (Zdroj: HandlingTech)

HandlingTech nabízí zákazníkům vše od základních robotických buněk výš. Šíře jejich nabídky nemá téměř žádné limity, což se odráží i v mottu společnosti: Čím náročnější, tím lepší. Jako systémový partner je společnost schopna postarat se o projekt od návrhu na papíře až po realizaci systému a ještě dál. Jejich služby zahrnují konzultace a plánování, návrh, stavbu a rozsáhlý poprodejní servis. „Naše kořeny jsou ve stavbě specializovaných strojů. Zákazníci od nás prostě očekávají kompletní řešení problému,“ říká Gregor Großhauser, zodpovědný za prodej a marketing v HandlingTech.

Výkonné a stylové

Systémy od HandlingTech nabízejí plnou automatizaci výrobních kroků, a to jak v podobě samostatných strojů, tak nástaveb. Modulární systémy lze snadno a ekonomicky přizpůsobit specifickým potřebám strojů zákazníka. Od základních systémů až po vysoce komplexní, se zásobovacími funkcemi a automatickým podáváním dílů – téměř bez omezení.

Robotické buňky jsou nejenom flexibilní, ale i zajímavé na pohled. Společnost si zakládá na dobře promyšlených systémech, které vypadají stejně dobře, jako fungují. Získaly tak několik cen za průmyslový design, včetně prestižního iF Product Design Award za inovativní design, což společnosti zajistilo výjimečnou pozici na trhu.

Osvědčená spolupráce

Při nákupu komponent pro automatizaci firma spoléhá na externí partnery, kteří jsou schopni nabídnout časem ověřené, na budoucnost připravené systémy a řešení. Murrelektronik GmbH, společnost zaměřená na globální decentralizované automatizační technologie, je takovým partnerem již po mnoho let.

Marco Balzuweit, elektronávrhář v HandlingTech, vysvětluje: „Spolupráce započala nasazením pasivních distribučních boxů Exact pro přenos signálů ze senzorů v průmyslovém poli do rozvaděče. Po nich následovaly různé napájecí zdroje – v současnosti využíváme spínané zdroje Emparro. V poslední době se HandlingTech rozhodl v rozvaděčích použít I/O moduly Cube20S od Murrelektronik, které zpracovávají digitální vstupy a výstupy z celé buňky a předávají je dále do sběrnicového uzlu. Také využíváme široké nabídky Murrelektronik v oblasti konektorové techniky.“

Kompaktní a dostupné

Od začátku roku 2019 jsou switche od Murrelektronik instalovány do standardních robotických buněk HandlingTech. Dveře této spolupráci otevřely nespravované 8portové switche Xelity. Napájecí svorky typu push-in ulehčují zapojování a zařízení navíc prioritizuje profinetová data před běžnou ethernetovou komunikací. Switche Xelity přenášejí datové balíky rychlostí až 100 Mb /s.

Elektrikář a elektronávrhář z výrobního oddělení HandlingTech Henning Schulz se pro switche Xelity rozhodl doslova hned: „Kompaktní design 8portových Xelity je perfektní. Díky malým rozměrům je lze umístit vedle zdroje, stykače nebo relé, aniž by bylo nutné na montážní liště nebo v kabelovém žlabu hledat prostor navíc. Podle mě jsou navíc svorky push-in velmi praktické, zvlášť když mnoho výrobců stále ještě používá šroubové svorky, což komplikuje zapojování. Rozměry, funkčnost, cena a celkový dojem dělá ze switchů Xelity dobře vyvážený produkt.“

Nejen nové provozy jsou vybaveny switchy Xelity, ale i ty původní je získávají v rámci dovybavení. Jak dodává Nancy Locher, prodejní technik u Murrelektronik: „Při retrofitaci je častým limitujícím aspektem volný prostor. Malé rozměry switchů Xelity jsou potom velkou výhodou.“

Dva switche na systém

„Standardně používáme dva switche Xelity pro každou robotickou buňku, abychom mohli oddělit Ethernet a Profinet, kdykoli je to možné. I když jsou obsazeny jen čtyři nebo pět portů – v nejširší konfiguraci potřebujeme všechny. Stejně jako pro výrobce rozvaděčů, i pro nás je důležité mít určitý standard návrhu. Switche od Murrelektronik jsou dnes součástí téměř všech našich instalací,“ říká Henning Schultz.

HandlingTech vybavuje své standardní robotické buňky dvěma switchy Xelity. (Zdroj: Murrelektronik)

Průmyslové PC, robot a systémy pro bezpečnost a vzdálenou údržbu jsou připojeny ke switchi prostřednictvím rozhraní Ethernet TCP/IP vně řídicí skříně, aby nebylo nutné skříň otevírat během servisních prací. To znamená, že většina portů je obsazena, ale zbývá jeden nebo dva jako rezerva pro účely měření v buňce.

Osm a osm není šestnáct

Pokud se najednou zpracovává velké množství dat, switche Xelity se mohou přiblížit komunikačním limitům. V tu chvíli vstupují do hry nespravované switche Murrelektronik Tree16 TX. Tyto 16portové switche mají dva uplinkové gigabitové a čtrnáct downlinkových Fast Ethernet portů.

Pro zpracování velkého množství dat jsou 16portové switche od Murrelektronik to pravé. (Zdroj: Murrelektronik)

Denns Zimmer, produktový manažer pro switche u Murrelektronik, vysvětluje rozdíl mezi těmito 16portovými switchy a konkurečními řešeními, která sestávají z dvou propojených 8portových switchů: „Mysleli byste si, že osm a osm je šestnáct. Ale v tomto případě tomu tak rozhodně není. Propojení dvou 8portových switchů není stavěné na přenos velkého množství dat. Naše zařízení je skutečný 16portový switch s odpovídajícím řídicím čipem. Kompozitní switche jsou možná levnější, ale náš 16portový switch je spolehlivý a dostatečně výkonný.“ Marco Balzuweit z HandlingTech připomíná: „S 16portovými switchy od Murrelektronik jsme dosud neměli žádné potíže.“

Zvláště při speciálních strojních řešeních, kde je potřeba zapojit do sítě několik velkých robotických a výrobních modulů, se vždy najdou případy, kdy je nutné využít nespravované switche s gigabitovým přenosem. Jedním příkladem je rozsáhlý systém pro obrábění hřídelí, ve kterém je obráběcí stroj umístěn mezi dvěma robotickými buňkami.

První robotická stanice je určena pro vyjmutí obrobků ze zásobníku a vložení do obráběcího stroje. Obrobky se do systému dostanou prostřednictvím grid boxu, ve kterém jsou rozmístěny náhodně. Robot používá k uchopení komponent plánování dráhy založené na mračnu bodů (point cloud). Mračno bodů je generováno na základě dat ze systému vidění nad grid boxem, a díky němu probíhá výpočet nejlepšího přístupového bodu pro gripper. Robot, vybavený systémem pro výměnný gripper, magneticky uchopí komponentu a umístí ji na clipboard, kde se srovná do správné polohy. Poté je vložena do stroje, který ji zpracuje. Robot v další buňce vyjme obrobek z nástroje a rovnou jej zabalí do kartonové krabice s bublinkovou vystýlkou.

Data z kamery se zpracovávají autonomně v jiném počítači. V této instalaci jsou 16portové switche zodpovědné za komunikaci mezi robotickými systémy. Dva gigabitové porty zajišťují výměnu dat s řízením vyšší úrovně, zatímco zbylé 100Mb porty sbírají data od různých zařízení v buňkách.

Silní také v podpoře

Henning Schulz vidí Murrelektronik jako přínos i v jiné oblasti: podpoře. „Když mám technický dotaz nebo narazím na problém, rychle se dovolám produktovému nebo aplikačnímu technikovi. U speciálních strojů, kde o úspěchu rozhoduje také dodací doba, je okamžitá reakce důležitá. Když potřebuji rychlou pomoc, dostanu ji od Murrelektronik. A navíc – Murrelektronik nabízí pouze produkty připravené pro trh.“

Produktový manažer u Murrelektronik Dennis Zimmer reaguje: „Když je nový produkt téměř hotový, testujeme jej u zákazníků kvůli zpětné vazbě. Switch Xelity jsme proto představili společnosti HandlingTech v předstihu. Naši zákazníci vědí sami nejlépe, co od produktů očekávat, a sdělí nám, co se jim na nich líbí a kde je prostor pro zlepšení. Je to tak trochu společný vývoj.“

Úspěšný tým: Zleva Marco Balzuweit s Henningem Schultzem z HandlingTech a Nancy Locher s Dennisem Zimmerem z Murrelektronik. (Zdroj: Murrelektronik)

Murrelektronik

Foto © Murrelektronik a HandlingTech

Více o síťových technologiích Murrelektronik se dozvíte na:

www.murrelektronik.cz/cz/novinky/sitove-technologie/

Pro více informací o produktech Murrelektronik navštivte www.murrelektronik.cz.


Stáhněte si prezentaci Síťové technologie ZDE:

Stáhněte si prezentace Switche IP20 a switche IP67 níže:

 

 Přečtěte si také:

Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

Scénáře použití 2

16.3.2021 V tomto článku si ukážeme další tři scénáře, kdy správné switche pomohou zvýšit výkon průmyslové datové sítě.


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

Scénáře použití 1

9.3.2021 V tomto článku si ukážeme první tři scénáře, kdy správné switche pomohou zvýšit výkon průmyslové datové sítě.


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

2.3.2021 Moderní technologie v automatizaci výroby mají stále větší požadavky na komunikaci strojů mezi sebou. K dosažení úspěšné digitalizace je nezbytná výkonná a spolehlivá síťová technologie. Společnost Murrelektronik, zkušený dodavatel komponentů pro průmyslové datové sítě, poskytuje svým partnerům podporu a rady při optimalizaci datových toků s pomocí účelně řešeného technického vybavení.


Konektory F&B Pro pro Kaesaro: Zralé řešení pro výrobu sýrů

12.10.2020 Švýcarská společnost Kaesaro používá pro připojení senzorů a pohonů ke svým robotickým zařízením v sýrařských sklepích konektory F&B Pro od Murrelektronik, přičemž s výhodou využívá možností jejich snadného čištění a delších intervalů údržby. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 5: Napájecí kabely Mini 7/8''

1.9.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. Nyní se podíváme blíže na napájecí kabely Mini 7/8'' které se těší důvěře již celá desetiletí. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 4: Konektory M23

25.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. Nyní se podíváme blíže na konektory M23 jako kompletní program dodávek pro Siemens Sinamics. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 3: Konektory MQ15

18.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. Nyní se podíváme blíže na konektory MQ15 a popíšeme si montáž s technologií rychlého připojení. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 2: Napájecí konektory M12

11.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. Nyní se podíváme blíže na napájecí konektory M12. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 1: Proč právě Murrelektronik

3.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Vlivy Industry 4.0 a IIoT vedou k rostoucím požadavkům na řízení procesů a na získávání zpětných vazeb. Také mechanické pohony přecházejí od pneumatických k elektrickým, které zvyšují nároky na spotřebu energie v místě instalace. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. V pěti článcích si o nich nyní řekneme více. 


Diagnostická brána Cube67: Snadná diagnostika

9.4.2020 Sběrnicový systém Cube od společnosti Murrelektronik nabízí rozsáhlé diagnostické možnosti. Nová diagnostická brána umožňuje ještě jednodušší přístup k těmto datům. Toto řešení se snadno realizuje, poskytuje jasné informace v případě poruchy a urychluje postup při odstraňování závad s výslednou maximální využitelností strojů a systémů. 


Březnové novinky od Murrelektroniku zajistí instalaci skutečně na míru

9.3.2020 V březnu 2020 představila společnost Murrelektronik svým zákazníkům a další odborné veřejnosti svůj koncept decentrální instalace jako cestu k efektivním a výkonným automatizačním systémům. Tento koncept umožňuje vytvářet automatizační systém na míru konkrétním potřebám jeho průmyslových uživatelů, s možností jej kdykoli podle potřeby dále rozšiřovat. Podívejme se blíže na zařízení, která jsou součástí tohoto konceptu. 


Univerzální zdroje napájení: Jeden obvod pro všechna zařízení – jedno řešení řídicího obvodu pro celý svět

5.2.2020 Požadavky na řídicí obvody se mohou značně lišit, jestliže jsou stroje a systémy navrhovány pro provoz v různých regionech na celém světě. Společnosti, které exportují velké množství strojů na mezinárodní trhy, musejí vytvářet různé koncepce pro zdroje napájení řídicích skříní. V závislosti na cílovém trhu musejí používat různé výrobky, mít různé koncepce zapojení, případně používat různé metody při zajišťování síťového napětí, a dobře se orientovat ve značném množství různých mezinárodních norem a specifikací. 


Mico Pro: Perfektní systém na sledování proudu

3.2.2020 Mico Pro je inovačním systémem společnosti Murrelektronik na sledování proudu o napětí 24 V DC. Jeho modulární design umožňuje budovat systémy, které perfektně vyhovují požadovaným aplikacím, přidávají hodnotu výhodným poměrem mezi náklady a přínosy a šetří místo v řídicí skříni. Vypínací charakteristiky patentované společností Murrelektronik zajišťují maximální využití stroje. Další výhodou je pak integrovaná koncepce distribuce potenciálu, která významně omezuje potřebu kabeláže v řídicí skříni. 


MVK Fusion = jeden modul pro maximální rozmanitost

31.1.2020 Modul PROFINET/PROFIsafe slučuje tři základní funkce instalační techniky: digitální standardní senzory a akční členy, digitální bezpečnostní senzory a akční členy, IO-Link. Tato kombinace je inovační. Umožňuje nové a převratné koncepce pro automatizaci. Instalace se zjednodušuje a urychluje. S MVK Fusion bude zapotřebí méně sběrnicových modulů na modulární jednotku, v nejlepším případě pouze jeden. To nabízí zajímavé možnosti pro řadu automatizačních aplikací. 


Jednoduché uvedení do provozu: S Cube67 a jeho „machine option management” společnost Hermle AG výrazně snížila čas nutný pro softwarovou údržbu a podporu

27.1.2020 Maschinefabrik Berthold Hermle AG je jedním z tahounů v oboru kovovýroby. Stroje z Baden-Württemberska používá celý svět. Jejich tvůrci se pro vytvoření elektrické instalace spoléhají na modulární sběrnicový systém Cube67 od Murrelektronik. Cube67 a jeho funkce machine option management (MOM) je pro Hermle velkou výhodou. Díky možnosti použít různé konfigurace stroje bez změny programu ušetří čas a peníze vynaložené na vývoj, údržbu a softwarovou podporu. 


Maximální flexibilita pro nejrůznější požadavky

20.1.2020 Kdo si nechává provádět nebo rekonstruovat elektroinstalaci v domě nebo v bytě, setká se téměř s jistotou s produkty a řešeními značky Hager. Tato společnost je celosvětově předním specialistou na automatizaci budov a na elektroinstalace. Po celém světě není rozmístěna jen prodejní síť firmy Hager, ale také výrobní závody. V nich se vyrábí podle nejvyšších standardů kvality. Žádná komponenta se nedostane do obchodu, dokud nebude do detailu prověřena její funkčnost. Pro tyto testy jsou zapotřebí prvotřídní zkušební zařízení.


Murrelektronik: Decentralizovaná řešení automatizace

13.1.2020 Pokročilé koncepty elektrické instalace přivádějí všechny signály ze strojů do řídicího systému nebo cloudu ekonomicky nejvýhodnějším možným způsobem. Klíčem k nejlepší možné elektrické instalaci je zvážení všech fází životního cyklu stroje nebo systému. Výrobci takových strojů a systémů by měli ze zvoleného konceptu těžit stejně, jako budoucí provozovatelé. Důraz by měl být kladen na „celkové náklady na vlastnictví“ a takový životní cyklus, z jakého mají užitek všechny zainteresované strany. 


IO-Link řešení podle Murrelektronik

Integrované čisticí systémy Proceco dosahují s Cube67 a IO-Link výborných výsledků

6.11.2019 Kanadská společnost Proceco, která dodává vodní čisticí systémy na míru, byla pověřena výstavbou automatizovaného mycího systému o 13 stanicích pro letecký průmysl. Jelikož potřebovali integrovat různé typy I/O zařízení a zároveň snížit potřebnou kabeláž, využili  s úspěchem systém Cube 67 s IO-Link od Murrelektronik. 


IO-Link od Murrelektronik pro jednodušší instalace

1.11.2019 IO-Link je odpovědí na otázku, jak stavět stroje efektivnější, flexibilnější a výdělečnější. Murrelektronik má prostředky a znalosti nutné k tomu, aby tomu tak skutečně bylo. Výrobní procesy se zrychlují a stávají se flexibilnějšími a ve výsledku výdělečnějšími. Dalším důsledkem je fakt, že dochází ke generování čím dál většího množství dat. Integrace IO-Link zjednodušuje sběr a nakládání s nimi. Zároveň činí komunikaci přehlednou od senzorů až po cloudová úložiště. Když přijde na implementaci zařízení IO-Link, Murrelektronik je váš expert. 


M12 Push-Pull: Univerzální rychlopřipojovací systém

30.9.2019 Kdo často instaluje kabely M12, položil si již určitě otázku, zda neexistuje spolehlivý rychlopřipojovací systém, který by byl univerzální a odolal nejrůznějším zatížením. Do budoucna odpověď zní: Ano! M12 Push Pull je jednotný systém, s nímž lze s časovou úsporou připojovat kabely M12. Přední výrobci konektorů spolupracovali, aby mohli na trhu poskytnout standardizovaný produkt nejvyšší kvality. 


Zalisované napájecí konektory

Připojení motorů je hračkou

24.9.2019 Pomocí napájecích konektorů společnosti Murrelektronik lze motory připojit velmi snadno. Dokonalé elektrické spojení, těsnost a odolnost vůči médiím jsou základními požadavky na všechny typy konektorů. V oblasti technologie připojení motorů jsou požadovány další speciální vlastnosti:


Konektory M12 pro průmyslový Ethernet

Plnou rychlostí po komunikační dálnici

19.9.2019 Průmyslové konektory M12 společnosti Murrelektronik v krytí IP67 jsou ideální pro použití v náročných průmyslových ethernetových aplikacích. Konektor M12 s X-kódováním umožňuje vysoké přenosové rychlosti. Konektor M12 s Y-kódováním zajišťuje současně přenos dat a napájení.  

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services