Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Aplikace Traffic Agent: děti v Oslo pomáhají včas předcházet dopravním problémům

17.2.2017 Informační a komunikační technologie pomáhají v chytrých městech – smart city  – mimo jiné při rychlé reakci na závady na městských silničních komunikacích. Do takovéto činnosti se mohou rády a úspěšně zapojit také školní děti. Příkladem toho je šestisettisícové smart city Oslo, které již v únoru 2015 spustilo speciální aplikaci zvanou Traffic Agent. Jak byla v únoru 2017 informována odborná veřejnost, za dva roky svého fungování zaznamenala tato aplikace významné úspěchy.

Aplikace Traffic Agent vlastně vytváří pro školní děti dobrodružnou hru, která má významné celospolečenské přínosy: Vyzývá je, aby se staly „tajnými smartphonovými agenty“. Takový agent se do školy nenechává vozit, nýbrž chodí pěšky nebo jede na kole. Cestou objevuje a hlásí problémy, bránící plynulé a bezpečné dopravě. Mohou jimi být například nebezpečná křížení cest, poškozený chodník nebo vozovka, rozbité lampy pouličního osvětlení, přerostlé keře bránící ve výhledu nebo auto zaparkované na zakázaném místě. Pomocí aplikace pak mohou děti problém vyfotografovat a nahlásit, přičemž pomocí GPS souřadnic je vyhodnocena jeho poloha a lze zjednat nápravu.

Pro zajištění anonymity, a tím i osobní bezpečnosti dětí, získávají rodiče spolu s dětmi, které aplikaci užívají, sedmimístný kód. Do samotného systému se zaznamenává pouze věk dětí a škola, kterou navštěvují. Zprávy do systému jsou odesílány pouze v případě, že je dítě vzdáleno alespoň 200 metrů od místa svého bydliště, aby je nešlo identifikovat.

Od svého zprovoznění v únoru 2015 se aplikace Traffic Agent rozšířila mezi 54 škol v Oslo (každá s 200 – 700 žáky). Zaznamenáno bylo více než 5 790 konkrétních hlášení a dalších 2 402 sledování, kdy děti ukázaly na problém, aniž by jej přesně specifikovaly.

Tato aplikace má širší kontext čisté městské mobility.

Základem dopravní strategie v tomto smart city je, aby se ve městě příjemně bydlelo a přitom snadno a zároveň ekologicky přemisťovalo. Toho je docilováno kombinací

•    podpory cyklistiky a pěší dopravy,

•    rozvoje elektromobility v podobě bateriových elektrických vozidel a palivočlánkových autobusů,

•    zavádění inteligentních dopravních systémů.

Součástí strategie města je také postupná regulace vjezdu do centra. Centrum Oslo by podle současných plánů mělo být v roce 2019 zcela bez automobilů.

Jako součást naplňování těchto cílů láká aplikace Traffic Agent děti k pěší chůzi a cyklistce (v souvislosti se zaváděním nízkoemisní zóny se to týká cca 44 tisíc školních dětí). Zároveň sleduje, aby ulice byly po všech stránkách bezpečné.

Partnery celého projektu jsou Agentura pro rozvoj města v Oslo, Institut Ekonomiky dopravy, Vzdělávací úřad a technologická a konzultační firma Capgemini Norge.

Aplikace Traffic Agent je nyní rozšířena po celém Norsku. O jejím zavedení se uvažuje i v Kanadě. Sama myšlenka přitom, zdá se, není ojedinělá. Podobnou aplikaci (bez konkrétního zaměření na děti) zkoušelo v roce 2016 nezávisle na tomto projektu například také finské město Espoo.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Obrázek © Oslo kommune

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). 


Smart city: příklady projektů a užitečných technologií

Koncept inteligentního města – smart city – se snaží maximálně využít moderních technologií, především informačních, pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. Ačkoliv existují rozmanité oficiální metodiky a doporučení pro vytváření smart city na úrovni EU a (nyní v přípravě) i ČR, „smart city“ není ničí ochranná známka ani normativně vymezený pojem. V praxi proto existují po celém světě rozmanité způsoby a konkrétní projekty, jakými je tento koncept realizován v praxi. Tuto rozmanitost ukazují i články v naší rubrice „Projekty smart city“, které mohou sloužit pro informaci i pro inspiraci všem, kdo se na konceptu inteligentních měst v ČR podílejí nebo hodlají podílet.


SBB Reiseplaner: Švýcarské spolkové dráhy nabízejí aplikaci pro plánování cesty „od dveří ke dveřím“

6.2.2017 To, že cesta začíná u vlastních dveří (ne tedy na zastávce veřejné dopravy) a u jiných dveří zase končí, si uvědomuje stále více dopravců. Soustřeďují se pak i v osobní přepravě na to, čemu se v nákladní dopravě říká „logistický řetězec“ – tedy na usnadnění přepravy z východiska do cíle s využitím různých druhů dopravy. S řešením podporující tento přístup přicházejí v lednu 2017 Švýcarské spolkové dráhy (SBB), které nabízejí aplikaci SBB Reiseplaner. 


Byli jsme přitom: ve Studiu ČT24 o automatických elektrických minibusech

30.1.2017 V pořadu České televize Studio ČT24 v neděli 29. 1. 2017 vystoupil jako host – odborník na elektromobilitu, provozovatel našich portálů Jakub Slavík. Tématem byly automatické elektrické minibusy bez řidiče, tedy autonomní vozidla a jejich využití, příležitosti i otevřené otázky.


Aplikace v Espoo pomáhá zjišťovat závady na městských komunikacích

9.11.2016 Rozmanité aplikace pro chytré telefony pomáhají usnadnit život obyvatelům chytrých měst – smart city – a jejich počet a zaměření se neustále rozvíjejí. Zajímavou aplikaci začalo v listopadu 2016 zkoušet finské město Espoo. S její pomocí mohou občané upozornit na závady na silnicích a cestách, jako například spadlé dopravní značení nebo vážné poškození vozovky. 


Zelená infrastruktura pro smart city a tušení souvislostí aneb učme se od dětí

22.2.2016 Učme se od svých dětí, praví moudří. Já bych k tomu, s dovolením, ještě dodal: … a od jejich učitelů. To je totiž tak. Naše dcera se dala do studia krajinářské realizace na brněnské Mendelově univerzitě. Při jejím vyprávění „co nového ve škole“ (téhle otázky se zkrátka nezbavíte, ani když už je děťátku přes dvacet) nám náhle koncept smart city, který při naší konzultační, novinářské a konferenční činnosti pomáháme spolu s našimi kolegy rozvíjet, začal nabývat další dimenzi. 


Chytré technologie a chytrá města – revoluce nebo jen revoluční hesla?

12.8.2016 Označením „smart“, tedy chytrý či inteligentní, se dnes pyšní kdejaké zařízení. A vedle „smart“ technologií tu najednou máme také „smart“ města, která jsou s těmito technologiemi spojována. Že by tedy skutečně revoluce v technologiích, které se z ničeho nic z hloupých stávají chytrými a předávají svoji inteligenci nevědomým obyvatelům měst? 


Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

17.2.2015 Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services