Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Švýcarský autobusový dopravce zkouší automatické elektrické minibusy na veřejných komunikacích

8.7.2016 Testování elektrických minibusů bez řidiče není v Evropě tak docela novinkou. V rámci projektu CityMobil2 probíhá v různých evropských městech již od roku 2014 testování automatického vozidla od francouzské firmy Robosoft o kapacitě 6 sedících a 6 stojících a o účasti na tomto projektu uvažuje i městská část Praha 4.  Dva o něco větší elektrické minibusy zahájily koncem června 2016 oficiální přepravu cestujících v Sionu, hlavním městě švýcarského kantonu Valais. Elektrobusy provozuje národní švýcarský autobusový dopravce PostAuto Schweiz AG, známý našim čtenářům i jako provozovatel palivočlánkových autobusů v Aargau.

Automatický elektrický minibus od francouzského výrobce Navya je 4,8 m dlouhý a pojme 15 cestujících, z toho 11 sedících. Provozní rychlost elektrobusu je 20 km/h, maximální rychlost 45 km/h. Pro změnu směru slouží obě otočné nápravy. Elektrobus je plně klimatizovaný. Trakční baterie o výkonu 16,5 kW umožňují vozidlu nezávislý provoz po dobu cca 5 – 8 hodin.

Autobusy jsou vedeny po své dráze pomocí algoritmu vyvinutého švýcarskou technologickou start-up firmou BestMile. Provoz elektrobusu je dálkově monitorován z dispečinku. Prostor pro cestující je vybaven nouzovým tlačítkem. Během provozu s cestujícími je kromě toho vozidlo doprovázeno školeným personálem.

Testovací trasy jsou vedeny turisticky zajímavými místy v centru Sionu přes pěší zóny města (viz plánek). Délka trasy je cca 1,5 km a provoz probíhá v odpoledních hodinách od úterý do neděle. Jízda je zdarma. Pokud se testovací provoz osvědčí, bude rozšířen i na další trasy.

Projekt „SmartShuttle“ v jehož rámci provoz automatických elektrických minibusů probíhá, nejprve testoval tyto minibusy na soukromých pozemcích. Od konce června 2016 mohou provozovat dopravu i na veřejných komunikacích. Protože oficiální dokumentace pro provoz takovýchto vozidel na veřejných silničních komunikacích ve Švýcarsku prozatím není hotová, provozuje PostAuto tyto elektrobusy na základě zvláštního povolení uděleného švýcarským Federálním silničním úřadem (FEDRO) a odborem silniční dopravy kantonu Valais do října 2017.

Partnery projektu jsou kromě dopravce a zapojených veřejných institucí také především Švýcarský federální technologický institut v Lausanne, výrobce elektrobusů Navya a zmíněná technologická forma BestMile.

Hlavním smyslem celého projektu je vyvinout ekologický dopravní systém s co největší flexibilitou jízdních řádů na základě okamžité poptávky. Tento systém by neměl nahradit stávající veřejnou dopravu, nýbrž ji vhodně doplňovat. K tomuto cíli jsou směrovány i potřebné algoritmy, které jsou v rámci projektu vyvíjeny.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto a obrázek © PostAuto Schweiz AG

Další informace zde

ZVĚTŠIT MAPU

 Přečtěte si také:

Zpráva z konference „Smart city v praxi“ na veletrhu AMPER 2016

21.3.2016 Dne 15. března 2016 proběhla na veletrhu AMPER 2016 v Brně konference „Smart city v praxi“, pořádaná naší provozovatelskou firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Dnes zveřejňujeme plné znění zprávy z této konference včetně závěrečného shrnutí a doporučení. Na konci zprávy jsou volně k dispozici prezentace z konference ke stažení. 


Vychází druhé vydání bulletinu Smart city v praxi

4.3.2016 U příležitosti konání prvního běhu naší konference Smart city v praxi vychází druhé vydání našeho stejnojmenného bulletinu. Stejně jako jeho první vydání je i toto určeno všem zájemcům o problematiku inteligentního města – smart city – a jeho uplatnění v praktickém životě. Tentokrát se věnuje především souvislostem mezi strategií smart city a konkrétními rozvojovými projekty, jimiž je tento koncept realizován. Ani zde nechybí příklady z domova a ze zahraničí, včetně rozhovoru se starostou jednoho z českých měst, který má s podobným konceptem zkušenosti. 

Druhé vydání bulletinu Smart city v praxi je volně ke stažení zde 


Konference Elektrické autobusy pro město IV: trh elektrobusů se rozvíjí, příprava dotačních programů finišuje

30.11.2015 Na veletrhu Czechbus 2015 se 26. listopadu 2015 uskutečnil čtvrtý běh již tradiční konference Elektrické autobusy pro město, zaměřené na novinky a zkušenosti v oblasti provozu a financování elektrobusů a parciálních trolejbusů, tedy trolejbusů s bateriovými zásobníky energie. Konference byla opět pořádána firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu, pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a v úzké spolupráci s ním. 


Projekt CityMobil2: automatické autobusy bez řidiče

21.8.2014 V červenci a srpnu 2014 probíhají na rušné pěší zóně ve městě Oristano na italském ostrově Sardinie zkušební jízdy dvou elektrických minibusů v automatickém provozu bez řidiče. Jejich trasa je 1,3 km dlouhá se sedmi zastávkami. Jde o první demonstrační provoz v rámci evropského projektu CityMobil2.  


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services