Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Technologická řešení pro inteligentní budovy na příkladu projektu Adjutantti

7.2.214 Společnost ABB oznámila začátkem února 2014 české odborné veřejnosti, že podepsala memorandum o porozumění s partnery Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu pro systémy inteligentních budov, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy. Tyto společnosti plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb.

Připravovaný software by nejen sjednotil rozmanité služby v oblastech řízení spotřeby energie, zabezpečovacích zařízení a spotřební elektroniky, ale mohl by se také průběžně rozvíjet v mobilních aplikacích; tím by spotřebitelé získali další možnosti k ovládání svého životního prostoru (viz názorný obrázek dole). Odpovídá tak na jeden z hlavních problémů realizace konceptu inteligentních budov v praxi, jímž je zajištění kompatibility jednotlivých systémů automatizace budov a rozmanitých zařízení, přístrojů a služeb na trhu.

Společnému úsilí uvedených firem předcházel úspěšný projekt inteligentního bytového domu „Adjutantti“ na předměstí finských Helsinek, vybaveného systémy automatizace od ABB, který funguje již od dubna 2012. Dodavatelem stavební části byla společnost Skanska Residential Development Nordic. Tato osmipatrová budova (viz foto nahoře) obsahuje celkem 42 bytů o ploše 53,5 – 121 m2, celkem téměř 3 168 m2 obytné plochy. Roční energetická spotřeba budovy činí v průměru 83 kWh/m2, z toho 70 kWh/m2 vytápění a 13 kWh/m2 elektřina, kromě spotřeby domácností. To je o 28 % méně oproti finským energetickým standardům.

K tomu napomáhá kromě jiného LED osvětlení v budově, energeticky úsporné spotřebiče i energeticky efektivní výtah KONE EcoDisc® s cca poloviční spotřebou energie oproti konvenčním elektrickým výtahům. K jeho pozoruhodným vlastnostem patří mimo jiné to, že při pohybu dolů dokáže rekuperovat elektřinu do rozvodné sítě (o rekuperaci se dosud hovoří především v souvislosti s inteligentními měnírnami pro elektrické dopravní prostředky). Také jeho osvětlení je vybaveno LED světelnými zdroji, šetřícími 80 % energie oproti halogenovým svítidlům při desetkrát delší životnosti.

Každá domácnost je vybavena systémem inteligentního měření spotřeby, monitorování a ovládání jednotlivých zařízení, které umožňují ovlivňovat chování obyvatel, a optimalizovat tak spotřebu energie. Tato zařízení lze ovládat pomocí internetu přes jednoduchý a názorný dotykový panel. Tato zařízení tak prakticky umožňují, aby obyvatelé bytů platili pouze za energii, kterou skutečně potřebují a spotřebují. Výsledkem jsou energetické úspory domácností na elektřině, teplé vodě a topení v průměrné výši 15 %.

K celkové energetické efektivnosti dále, kromě materiálů a stavebních prvků, patří také solární panely umístěné na střeše, jejichž celková plocha činí 136 m2. Tyto panely zásobují elektřinou společné prostory budovy a jejich vybavení. Přebytek je dodáván do distribuční sítě. Tyto panely zásobují elektřinou i čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily, které jsou součástí budovy. Elektromobily byly dány po dobu jednoho roku obyvatelům k dispozici prostřednictvím společného parku vozidel City Car Club pro povzbuzení jejich zájmu o individuální elektromobilitu.

Výsledkem součinnosti všech prvků této inteligentní budovy jsou roční úspory uhlíkatých emisí minimálně ve výši 4 kg/m2, tedy celkem ročně 12,6 tun emisí. Při použití odlišných metodik a srovnávacích základů by bylo možno tyto úspory vyčíslit na více než čtyřnásobek.

Bytový dům Adjutantti a další podobné stavby tak umožňují velmi názorně a prakticky nahlédnout do obydlí budoucnosti, o němž se dnes hovoří jako o „inteligentním“ prostředí k životu a které svým obyvatelům poskytuje dříve nebývalou úroveň kontroly, bezpečnosti a pohodlí.

redakce

Foto nahoře © Skanska

Obrázek dole © ABB

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Inteligentní budovy:

Rodiny produktů AMAX a RADION od Bosche střeží objekty různých velikostí

28.4.2014 Rodina bezpečnostních zařízení kontrolujících neoprávněný vstup do objektů Bosch AMAX se koncem dubna 2014 rozšířila na tři produkty, představující vzájemně navazující řešení: AMAX 2100 je vhodný pro malé aplikace o maximálním počtu 8 zón. AMAX 3000 je určen pro objekty vyžadující 32 zón a AMAX 4000, který je na trhu již od roku 2013, ochrání velké areály vyžadující 64 zón, jako je například klinika s několika ordinacemi. 


Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, důležitý český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.  


Odolné čtečky karet pro kontrolu vstupu do budov

27.12.2013 Společnost Siemens představuje nové čtečky karet AR10S-MF/AR40S-MF, které jsou určeny pro systém kontroly vstupu SiPass integrated. Tyto čtečky jsou kompatibilní s kartami Mifare Classic, Mifare Plus a Mifare DESFire EV1. Při použití v kombinaci s kartami Mifare Classic a Mifare DESFire EV1 je při komunikaci mezi kartou a čtečkou využívána pokročilá metoda šifrovaní. Šifrována může být i veškerá komunikace mezi čtečkou a hostitelským systémem, díky tomu lze dosáhnout skutečně mimořádně vysoké úrovně zabezpečení. Čtečky karet jsou také připraveny k použití standardů NFC (Near Field Communication). 


Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


Smart Cosmo: projekt řídicího panelu pro inteligentní budovy v systémech smart grid

13.11.2013 Společnost Panasonic Corporation oznámila veřejnosti začátkem listopadu 2013 vývoj nového řídicího panelu pro ovládání a vizualizaci energetického managementu v budovách, určeného zejména jako koncový řídicí bod při vytváření systémů smart grid. Pod značkou Smart Cosmo™ by se měl objevit na trhu nejpozději v březnu 2015. 


Dragon Dome: infračervená LED pro bezpečnost na dálku

7.10.2013 Koncem září 2013 byla veřejnosti představena nová infračervená LED pro zabezpečení budov od společnosti Osram Opto Semiconductors, prezentovaná pod obchodním názvem Dragon Dome (přibližně „dračí zámek“). Zaměřený paprsek této vysoce výkonné infračervené LED se světlem o vlnové délce 850 nm dosáhne do vzdálenosti přes 100 m, přitom má kompaktní design a nepotřebuje vnější čočku. Díky těmto parametrům je ideální pro použití v bezpečnostních technologiích, například CCTV. 


Magic Mirror: kouzelné zrcadlo chrání budovy

19.7.2013 Siemens Building Technologies, divize společnosti Siemens, představila v červenci 2013 nový pasivní infračervený detektor pohybu v budovách na ochranu proti neoprávněnému vniknutí. Tento detektor (viz foto) má obchodní název Magic Mirror, tedy Kouzelné zrcadlo, a představuje další krok ve zdokonalování technologie pro ochranu budov.



 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services