Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, důležitý český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.

V roce 2013 byla v Pardubicích vybavena řídicím systémem Tecomat Foxtrot od firmy TECO nově postavená administrativní budova se střešním rezidenčním bytem. Realizaci provedla zkušená integrátorská firma Tecont a systém Foxtrot zde řídí měření, regulaci a řízení vytápění, klimatizace a vzduchotechniky.

Řízené zařízení a technologie zahrnovaly vzduchotechniku s rekuperací a vodním ohřevem vzduchu, větve ekvitermního vytápění, IRC s otopnými tělesy v kombinaci s VRV jednotkami DAIKIN v administrativní části, IRC s podlahovým vytápěním a podlahovými konvektory v kombinaci s VRV jednotkami DAIKIN v bytové části a návaznost na EPS.

Pro tuto inteligentní budovu je charakteristické plnohodnotné uživatelské ovládání všech technologií se provádí pomocí webového rozhraní. Jsou zde k dispozici volitelné parametry provozu VZT, vytápění ÚT a parametry pro vytápění a klimatizaci všech místností a prostor. Nastavení obsahuje režimy provozu, nastavení teplotního komfortu a časových programů. Dále jsou k dispozici grafy průběhů teplot jednotlivých místností s historií 4 dny zpět. Vývoj teplot s delší historií se ukládá do tabulky formátu csv.

Servisní parametry jsou přístupné i z webového rozhraní po zalogování servisním heslem.

Jako řídící jednotka je osazen systém Foxtrot CP 1003 společnosti Teco. K centrální jednotce jsou připojeny dva rozšiřující moduly na TCL sběrnici, které vytvářejí 4 CIB sběrnice. Celkově je v systému osazeno devadesát CIB prvků. Uživatelské ovládání se provádí pomocí prostorových modulů RCM2-1, C-RC-0003R a přes webové rozhraní PLC.

Tato řídící jednotka je zapojena do vnitřní ethernetové sítě (viz foto dole). Díky tomuto je uživateli umožněno kontrolovat a ovládat technologii z kteréhokoliv počítače v budově i mimo ni.

Pro výměnu vzduchu v celé administrativní části (kanceláře, jednací sály) slouží vzduchotechnika osazená rekuperátorem a vodním ohřívačem vzduchu. Výkon vzduchotechniky je řízen frekvenčními měniči na přívodním a odtahovém ventilátoru tak, aby bylo co nejefektivněji využito vlastností venkovního vzduchu v kombinaci s požadovanými parametry přiváděného vzduchu.

Jako zdroj tepla slouží horkovod z CZT EOP. Přiváděná teplá voda je rozdělena do čtyř nezávislých topných větví, z nichž každá je samostatně regulována dle ekvitermní křivky směšovacími ventily.

V každé místnosti administrativní části je prováděno měření prostorové teploty pomocí RCM2-1, nebo C-IT-0200R. Tyto prvky jsou designově uzpůsobeny stávajícím ovladačům GIRA s konkrétním RAL odstínem. Na základě tohoto měření je prostor v zimním období vytápěn otopnými tělesy, jejichž ventily jsou otevírány elektricky řízenými termo-hlavicemi PWM regulací.

V letním období jsou na základě prostorového měření spouštěny VRV jednotky klimatizačního systému DAIKIN, se kterým řídící PLC komunikuje a je tedy schopno spustit jednotku v daném prostoru dle zadaných požadavků. Na modulech RCM2-1 lze provádět lokální teplotní a provozní nastavení.

Společnost Teco můžete v těchto dnech navštívit na veletrhu AMPER 2014.

TECO, redakčně upraveno

Foto © TECO

Další informace zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Inteligentní budovy:

Rodiny produktů AMAX a RADION od Bosche střeží objekty různých velikostí

28.4.2014 Rodina bezpečnostních zařízení kontrolujících neoprávněný vstup do objektů Bosch AMAX se koncem dubna 2014 rozšířila na tři produkty, představující vzájemně navazující řešení: AMAX 2100 je vhodný pro malé aplikace o maximálním počtu 8 zón. AMAX 3000 je určen pro objekty vyžadující 32 zón a AMAX 4000, který je na trhu již od roku 2013, ochrání velké areály vyžadující 64 zón, jako je například klinika s několika ordinacemi. 


Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, důležitý český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.  


Technologická řešení pro inteligentní budovy na příkladu projektu Adjutantti

7.2.214 Společnost ABB oznámila začátkem února 2014 české odborné veřejnosti, že podepsala memorandum o porozumění s partnery Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu pro systémy inteligentních budov, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy. Tyto společnosti plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb. 


Odolné čtečky karet pro kontrolu vstupu do budov

27.12.2013 Společnost Siemens představuje nové čtečky karet AR10S-MF/AR40S-MF, které jsou určeny pro systém kontroly vstupu SiPass integrated. Tyto čtečky jsou kompatibilní s kartami Mifare Classic, Mifare Plus a Mifare DESFire EV1. Při použití v kombinaci s kartami Mifare Classic a Mifare DESFire EV1 je při komunikaci mezi kartou a čtečkou využívána pokročilá metoda šifrovaní. Šifrována může být i veškerá komunikace mezi čtečkou a hostitelským systémem, díky tomu lze dosáhnout skutečně mimořádně vysoké úrovně zabezpečení. Čtečky karet jsou také připraveny k použití standardů NFC (Near Field Communication). 


Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


Smart Cosmo: projekt řídicího panelu pro inteligentní budovy v systémech smart grid

13.11.2013 Společnost Panasonic Corporation oznámila veřejnosti začátkem listopadu 2013 vývoj nového řídicího panelu pro ovládání a vizualizaci energetického managementu v budovách, určeného zejména jako koncový řídicí bod při vytváření systémů smart grid. Pod značkou Smart Cosmo™ by se měl objevit na trhu nejpozději v březnu 2015. 


Dragon Dome: infračervená LED pro bezpečnost na dálku

7.10.2013 Koncem září 2013 byla veřejnosti představena nová infračervená LED pro zabezpečení budov od společnosti Osram Opto Semiconductors, prezentovaná pod obchodním názvem Dragon Dome (přibližně „dračí zámek“). Zaměřený paprsek této vysoce výkonné infračervené LED se světlem o vlnové délce 850 nm dosáhne do vzdálenosti přes 100 m, přitom má kompaktní design a nepotřebuje vnější čočku. Díky těmto parametrům je ideální pro použití v bezpečnostních technologiích, například CCTV. 


Magic Mirror: kouzelné zrcadlo chrání budovy

19.7.2013 Siemens Building Technologies, divize společnosti Siemens, představila v červenci 2013 nový pasivní infračervený detektor pohybu v budovách na ochranu proti neoprávněnému vniknutí. Tento detektor (viz foto) má obchodní název Magic Mirror, tedy Kouzelné zrcadlo, a představuje další krok ve zdokonalování technologie pro ochranu budov.


Kamery „All-in-One“ pro vnitřní a venkovní použití

3.6.2013 Nejnovější kamery řady „All-in-One“ od společnosti Siemens pro systémy průmyslové televize (Closed Circuit Television – CCTV) uživatelům nabízejí vysoké rozlišení a díky své všestrannosti a pokročilým funkcím pokrývají většinu bezpečnostních požadavků. V nabídce je model pro vnitřní použití, dva univerzální modely pro vnitřní i venkovní použití  



Bezdrátový systém elektrické požární signalizace SWiNG

22.5.2013 Společnost Siemens uvádí na trh nový bezdrátový systém elektrické požární signalizace s typovým označením SWiNG (Siemens Wireless Next Generation). Za účelem co nejdokonalejší detekce požáru jsou v systému SWiNG zkombinovány bezporuchová rádiová síť a patentovaná metoda Advanced Signal Analysis (ASA) pro analýzu signálů v hlásiči požáru. 

 


Průlom v bezpečnostní technice: kamera citlivá na 6 tisícin luxu

26.4.2013 Průlomová řešení v bezpečnostní technice představují kamery DINION starlight HD 720p a FLEXIDOME starlight HD 720p RD, které v dubnu 2013 představil jejich výrobce, společnost Bosch Security Systems. Tyto kamery jsou konstruovány pro fungování při extrémně nízké intenzitě osvětlení. Zobrazují ostrý obraz v barvách při intenzitě osvětlení 0,017 lx a černobílý obraz při intenzitě osvětlení 0,0057 lx. Jednoduše řečeno, tyto kamery ukazují barevný obraz tam, kde jiné jsou schopny zobrazit pouze černobílý, a černobílý obraz, kde jiné nezobrazí vůbec nic. 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services