Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Mikrosíť ABB zásobuje energií z fotovoltaiky ostrovní systém na ostrově

18.12.2017 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme rozvodnou elektroenergetickou síť omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy, zpravidla využívající obnovitelné zdroje energie nebo kogeneraci a vytvářenou na principu smart grid. Tak je tomu i v případě unikátního projektu na jihoafrickém ostrově Robben Island, o němž byla česká odborná veřejnost informována v listopadu 2017.

Ostrov Robben Island v Jižní Africe dokáže být velmi drsný, vystavený náporům větru a horkému slunci. Po staletí zde stála nechvalně známá věznice, v níž Nelson Mandela strávil 18 let při svém úspěšném boji za svržení apartheidu. Věznice nyní funguje jako muzeum, ale zároveň se také stala příkladem budoucnosti založené na čisté energii.

Robben Island je nyní památkou světového dědictví UNESCO. Trajektem sem přijíždí denně až 2000 návštěvníků a působí tu více než 100 průvodců a dalšího personálu, který se stará o muzeum. Pro zajištění dodávky elektřiny pro ostrov zde jihoafrické ministerstvo cestovního ruchu nechalo instalovat novou solární mikrosíť, v níž se uplatňují nejmodernější technologie ABB.

Mikrosíť na Robben Island umožní výrazně omezit využívání dieselových generátorů, které spotřebují hodně paliva a produkují uhlíkové emise. Generátory byly dříve jediným zdrojem energie. Společnost ABB, která již v různých lokalitách instalovala tři desítky mikrosítí, považuje tuto technologii za vhodnou pro ostrovy kdekoli na světě. A také všude tam, kde je vzhledem k odlehlé poloze nebo řídkému zalidnění potřeba čistých, ekologických a stabilních zdrojů energie, jež nejsou napojené na žádnou velkou energetickou síť.

K dosažení optimální efektivnosti potřebuje mikrosíť rozsáhlé digitální funkce. Dálkové monitorování pomocí platformy ABB Ability™, poskytující cloudovou správu zařízení, umožňuje systém monitorovat a provozovat jej z Kapského Města, které leží devět kilometrů odsud za mořským průlivem plným zrádných proudů. Díky dálkovému ovládání rovněž odpadá nutnost udržovat pracovníky na ostrově, neboť nestálé počasí v oblasti může někdy znemožnit cestu na pevninu i z pevniny.

Robben Island, kde se nachází rovněž fungující přístav a maják, potřebuje celkově energie tolik jako malá vesnice, což odpovídá energetické spotřebě přibližně 130 domácností. Před výstavbou mikrosítě se k výrobě elektrické energie na ostrově používaly jenom dieselové generátory a ročně se spálilo kolem 600 000 litrů paliva. Finanční náklady i znečištění životního prostředí byly značné. Mikrosíť umožní napájení ostrova sluneční energií nejméně devět měsíců v roce, přičemž nafta bude sloužit jen jako záložní zdroj. Výsledkem budou nižší náklady na palivo a snížení uhlíkových emisí o 75 procent.

Mikrosíť na Robben Island zachycuje sluneční energii pomocí pole fotovoltaických panelů v jihovýchodní části ostrova. Pole zaujímá rozlohu fotbalového hřiště a má maximální výkon 667 kilowattů. Dvanáct solárních střídačů převádí stejnosměrný proud ze solárních panelů na střídavý proud, který slouží k napájení ostrova elektřinou. Mikrosíť dokáže během dne fungovat na sluneční energii a je vybavená akumulátory, které zvládnou poskytovat energii po dobu přibližně sedmi hodin po západu slunce.

Projekt je součástí iniciativy pro ekologický cestovní ruch, kterou financuje Ministerstvo cestovního ruchu Jihoafrické republiky, a realizovala jej inženýrská, nákupní a dodavatelská společnost SOLA Future Energy. Robben Island je součástí jihoafrického programu na ochranu přírodního dědictví a žije tu více než 20 000 afrických tučňáků a stáda antilop skákavých, které jsou jihoafrickým národním maskotem. Ostrov je také domovem mnoha ptáků.

I přes místní specifika ukazuje tento projekt, že mikrosítě mohou představovat efektivní a zároveň ekologické řešení nejen na geograficky odlehlých oblastech, tedy skutečných ostrovech, ale všude tam, kde se nabízí využití obnovitelných zdrojů nebo kogenerace pro konkrétní účel. Tím může být například napájení krizové infrastruktury města či regionu v nouzovém režimu nebo nabíjení elektromobilů „zelenou“ elektřinou.

Videoprezentace projektu je k dispozici zde

ABB, redakčně upraveno a rozšířeno

Foto © ABB

Další informace zde

Přečtěte si také:

Projekt InovGrid: Portugalská energetika bude mít pro svoji smart grid inteligentní elektroměry od Landis+Gyr

10.10.2017 Společnost EDP je největší výrobce, distributor a dodavatel elektřiny v Portugalsku a také je to významný dodavatel elektrické energie ve Španělsku. V rámci svého projektu InovGrid, který je zastřešujícím projektem EDP pro smart grids si jako technologii pro chytré měření (smart metering) zvolil inteligentní elektroměry PRIME společnosti Landis+Gyr. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2017. 


Norsko testuje technologie pro smart grid

14.8.2017 Norský provozovatel distribučních sítí, norská druhá největší energetická společnost Skagerak Nett, začal v srpnu 2017 testovat technologie chytrých sítí – smart grid – pro zvýšení spolehlivosti dodávek elektrické energie s pomocí nejmodernějších technologií od společnosti ABB. Podobný účel mělo i testování technologie smart grid v rámci smart regionu Vrchlabí, který probíhal v jako součást evropského projektu Grid4EU


University of Bridgeport: mikrosíť s palivočlánkovým zdrojem úspěšně prošla zkušebním provozem

10.8.2017 Univerzita v americkém Bridgeportu, stát Connecticut, má již od roku 2014 instalovaný ve svém areálu palivočlánkový energetický zdroj. V červenci 2017 zaznamenala tato univerzita další důležitý milník v rozvoji svého inteligentního energetického hospodářství: Lokální mikrosíť, využívající tento palivočlánkový zdroj, byla úspěšně uvedena do provozu poté, co prokázala svoji schopnost fungovat v ostrovním režimu, nezávisle na veřejné distribuční síti. 


Tokyo Electric Power (TEPCO) má největší smart grid na světě

24.7.2017 Společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) je čtvrtou největší elektrárenskou společností na světě a zároveň jednou z energetických společností, které se aktivně angažují v rozvoji konceptu smart grid. V červnu 2017 dosáhla smart grid společnosti TEPCO důležitý milník: Překročila počet deseti milionů moderních elektroměrů a zařízení instalovaných a komunikujících pomocí internetu věcí (IoT), a stala se tak největší inteligentní energetickou sítí na světě. 


Baterie a plynová turbína: netradiční kombinace pomáhá obnovitelným zdrojům

25.4.2017 Nerovnováhu mezi poptávkou po elektrické energii a využíváním obnovitelných zdrojů často pomáhají vyrovnávat plynové elektrárny. K výkyvům však zpravidla dochází velmi rychle. Pro stabilní fungování dodávky elektrické energie je tak třeba průběžně udržovat plynové zdroje v pohotovostním režimu, kdy spotřebují plyn a vodu, ačkoli nevyrábějí elektřinu. S řešením tohoto problému přichází společnost General Electric (GE), která v dubnu 2017 představila jako vůbec první na světě hybridní systém, označený Hybrid Electric Gas Turbine (Hybrid EGT). 


Palivočlánkový zdroj doplní veřejnou energetickou síť v New Yorku

11.4.2017 Long Island, součást amerického státu a metropole New York, je ostrov s osmi milióny obyvatel těsně u amerického pobřeží. O jeho zásobování elektrickou energií se stará společnost PSEG Long Island. Od dubna 2017 dostává na základě smlouvy o nákupu elektřiny místní distribuční síť ve správě této energetiky zajímavou ekologickou posilu v podobě palivočlánkového energetického zdroje  SureSource 1500™ od společnosti FuelCell Energy. 


První digitální transformátor pro distribuční soustavu představila společnost ABB

29.3.2017 Elektrické distribuční sítě čelí v posledních letech nebývalým změnám, a to jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. K těmto sítím jsou připojovány distribuované energetické zdroje a podléhají výkyvům ve výrobě z obnovitelných zdrojů, ze strany spotřeby čelí výkyvům způsobeným například nabíjením elektrických vozidel. Trh s energiemi k tomu tlačí na co nejefektivnější provoz těchto sítí. To vše se promítá do zvýšené míry automatizace v distribučních sítích a souvisejících zařízeních. Konkrétní reakcí na tuto situaci je  TXpert™, první digitální transformátor pro distribuční sítě na světě, poprvé představený společností ABB v březnu 2017 v americkém Houstonu na ABB Customer World. 


Projekt EnergyLab Nordhavn: Kodaň zkouší bateriový zásobník připojený k veřejné energetické síti

9.3.2017 Využívání obnovitelných zdrojů elektrické energie je jednou z cest, jak zlepšit životní prostředí a omezit negativní vliv civilizace. Příroda však bohužel ne vždy ctí potřeby odběratelů energie. I v přímořských zemích, jako je Dánsko, tak zapojení větrných a slunečních zdrojů do veřejné energetické sítě naráží na jejich obtížnou řiditelnost a předvídatelnost. Řešení v podobě velkého bateriového zásobníku energie od společnosti ABB se od března 2017 zkouší na předměstí Kodaně Nordhavn v rámci projektu EnergyLab Nordhavn. 


INTERFLEX: ČEZ se účastní dalšího evropského projektu smart grid

18.1.2017 Na začátku ledna 2017 byl formálně zahájen evropský projekt INTERFLEX, podpořený z programu Horizon 2020, který je zaměřen na zvyšování flexibility evropských distribučních sítí s využitím konceptu smart grid. V prosinci 2016 byla k tomuto účelu podepsána tzv. Konsorciální smlouva projektu, čímž byla formálně zakončena fáze přípravy projektu. Jedním z účastníků projektu je i ČEZ Distribuce. 


Nastává věk diamantových baterií?

5.12.2016 Umělý diamant, používaný v rozmanitých průmyslových aplikacích, má zajímavou fyzikální vlastnost: Ocitne-li se v radioaktivním záření, vytváří elektrický proud. Ne příliš silný, ale dostatečný například k napájení elektronických zařízení. Tuto vlastnost využili fyzikové a chemici v britské University of Bristol a na vzdělávací akci „Ideas to Change the World“ předvedli diamantovou baterii, která vydrží dodávat elektřinu tisíce let a zároveň pomáhá při odbourávání jaderného odpadu. 


Největší instalace akumulačního systému pro skladování energie ve Skandinávii

26.10.2016 Společnosti Landis+Gyr a Toshiba dodali největší systém pro skladování energie svého druhu v Skandinávských zemích. Helen Ltd, přední energetická společnost ve Finsku, začala ve svém pilotním projektu využívat akumulační systém pro skladování energie (BESS Battery Energy Storage System) o výkonu 1,2 MW společnosti Toshiba, testovat jeho možnosti v prostředí smart grids a navrhovat nové obchodní modely. 


ABB uvádí na trh systém chytré mikrosítě „plug and play“

17.10.2016 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme nízko- nebo středněnapěťovou rozvodnou elektroenergetickou síť, zpravidla řešenou jako smart grid, omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy. Jako důležitý (případně jediný) zdroj elektřiny jsou přitom využívány obnovitelné zdroje energie. Jedním z dodavatelů řešení pro mikrosítě je i globální společnost ABB. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services