Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Aktualizace státní energetické koncepce schválena

27.5.2015 Vláda ČR schválila 19. května 2015 Aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK), která je klíčovým státním strategickým dokumentem v oblasti energetiky. Dokument dává strategické zadání pro rozvoj české energetiky na dalších 25 let. Posláním ASEK je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a národní ekonomiky a rovněž zabezpečit, že Česká republika bude mít k dispozici stálé dodávky energie i v případných krizových situacích.

ASEK rovněž identifikuje mechanismy, které zabezpečují bezpečnost státu v zásobování energiemi. Navrhuje především vetší diverzifikaci zdrojů a zájem na udržení stávající plné nezávislosti v oblasti dodávek tepla a elektřiny, ale bez významného vývozu vyrobené energie. Toho bude možné docílit pouze dalším rozvojem jaderné energetiky v České republice. Touto otázkou se detailně zabývá Národní akční plán jaderné energetiky (NAP JE), který bude na schválený ASEK bezprostředně navazovat.

ZVĚTŠIT GRAF

V oblasti elektroenergetiky je předpokládán mj. růst podílu jaderných a obnovitelných zdrojů, zatímco uhelné zdroje by měly svůj podíl postupně snižovat (viz graf). V jaderných elektrárnách by se tak mělo v roce 2040 vyrobit téměř 50 % elektřiny a z obnovitelných a druhotných zdrojů cca 23 % elektřiny. Znamená to, že česká elektroenergetika by v tomto roce měla být téměř ze tří čtvrtin bezemisní. Na zbylé čtvrtině se bude dále podílet z větší části uhlí, doplněné o plynové a ostatní zdroje, tvořící o něco více než 10 % výroby.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím informací MPO ČR

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechhniky.cz

Graf © MPO ČR – ASEK

Státní energetická koncepce je ke stažení zde

Přečtěte si také:

Smart Grid Gotland: systém smart grid pro venkovské oblasti

14.5.2015 Na švédském ostrově Gotland v Baltském moři se od května připravuje k realizaci projekt inteligentní distribuční sítě, smart grid, speciálně navrhovaný pro venkovské oblasti. Cílem řešení je integrovat v co největší míře obnovitelné zdroje energie a minimalizovat náklady na údržbu při současně zlepšené kvalitě dodávaného proudu. 


NordLink: nejdelší HVDC přenosové spojení v Evropě

28.4.2015 Připravovaný projekt NordLink představuje první přímé propojení přenosových sítí mezi Norskem a Německem. Jeho délka dosáhne 623 km, což z něj činí nejdelší spojení HVDC v Evropě. Svému zprovoznění se toto přenosové spojení významně přiblížilo v polovině března 2015


V Jižní Koreji vznikne plně komerční 50MW palivočlánková elektrárna

26.3.2015 V březnu 2015 podepsal britský průmyslový výrobce alkalických palivových článků AFC Energy plc formální dohodu o vývoji projektu (PDA) se dvěma jihokorejskými partnery: Samyoung Corporation a Changshin Chemical Co. na vybudování palivočlánkové elektrárny v jihokorejském Daesanu. 


Smart city Malaga: důraz na smart grid a inovativní e-mobilitu

19.3.2015 O rozvoji konceptu smart city ve španělském městě Malaga jsme se na našem portále zmiňovali již v červenci 2014 v souvislosti s projektem inovativní e-mobility Zem2ALL. V březnu 2015 prezentovala španělská energetická společnost Endesa, člen nadnárodní skupiny Enel, která je leadrem projektu smart city Malaga, jeho významné úspěchy. 


Walney Extension: Velká Británie posiluje pozici leadra mořských větrných farem

17.3.2015 Mořské větrné farmy (tzv. offshore) patří k významným obnovitelným zdrojům energie. Oproti pozemním větrným elektrárnám mají významné výhody, především větší stálost větrů nad mořem a menší estetické dopady jejich instalace na okolí. V pobřežních vodách Evropy jsou dnes instalovány větrné elektrárny o výkonu kolem 8 GW připojeném k distribuční síti. Polovinu z tohoto výkonu dnes zaujímají britské mořské větrné farmy 


Transformer Intelligence™: inteligentní transformátory šetří náklady na údržbu

11.3.2015 Transformátor je kritickým komponentem každé energetické sítě a jeho spolehlivé fungování je důležité pro plynulou dodávku elektrické energie. Dvojnásob to platí při vytváření systémů smart grid. Je proto nutné zavčas rozpoznat a řešit možné poruchy, zároveň však nelze zvyšovat rozsah preventivní údržby nad mez danou finanční efektivností provozu celé energetické soustavy. Jako řešení nyní společnost ABB přichází s inteligentním monitorovacím systémem pro transformátory, který začátkem března 2015 představila pod obchodní značkou Transformer Intelligence™ 


Kriegers Flak: 100 km podmořského kabelu zvýší podíl větrné energie v Dánsku nad 40 %

4.3.2015 Dánsko je jednou ze zemí, které si za svůj strategický cíl v oblasti energetiky vytklo dosáhnout do roku 2050 naprosté nezávislosti na fosilních zdrojích. K tomu mu pomáhá dostatek větrné energie z pozemních i mořských větrných farem. Její podíl setrvale roste a v současné době dosahuje téměř 40 %. Překonat tuto hranici pomůže 100 km podmořského střídavého kabelu od společnosti ABB, jímž bude připojena připravovaná větrná farma Kriegers Flak k pozemní přenosové síti, provozované společností Energinet.dk. 


Plynem izolované rozvodny zlepšují připojení obnovitelných zdrojů v Belgii

19.2.2015 Belgie, stejně jako další přímořské státy, rozvíjí využití obnovitelných zdrojů energie především skrze mořské větrné farmy. Významným přínosem pro tento rozvoj bude plynem izolovaný rozvaděč (gas insulated swithcgear – GIS) a shuntovací zařízení, které, jak byla začátkem února 2015 informována odborná veřejnost, dodá operátorovi belgické přenosové sítě Elia společnost ABB. 


Projekt MefCO2: obnovitelné zdroje a spaliny z elektrárny vyrábějí metanol

4.2.2015 Nepravidelné zásobování energetické sítě elektřinou z obnovitelných zdrojů v rámci restrukturalizace německé energetiky známé jako „Energiewende“ představuje problém, pro jehož řešení vzniká v Německu (a nejen zde) řada zajímavých technologických projektů. Jedním z nich je projekt MefCO2 (methanol fuel from CO2), který současně využívá elektrolýzu z obnovitelných zdrojů a odpadní oxid uhličitý z uhelných elektráren pro výrobu metanolu jakožto univerzálně využitelné chemikálie. 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Skagerrak 4: rekordní lehké HVDC přenosové spojení v Evropě

14.1.2015 Norskou a dánskou přenosovou síť propojuje již od sedmdesátých let vysokonapěťový stejnosměrný systém sestávající z několika dílčích spojení, nazývaných Skagerrak 1, 2 a 3 podle úžiny, kterou překonávají. Vlastníkem tohoto systému je v Norsku energetická společnost Statnett a v Dánsku jeho partner Energinet.dk. 


DRILL 2014: první česko-německé cvičení krizové situace s výpadkem přenosové sítě

17.9.2014 Unikátní společné mezinárodní bezpečnostní cvičení DRILL 2014, které proběhlo 16. 9. 2014 v blízkosti státních hranic nedaleko Hory sv. Šebestiána, vyzkoušelo spolupráci více než 200 profesionálů z obou zemí. Společně se podíleli na náročné realizaci stavby náhradního přeshraničního elektrického vedení, které spojuje přenosové sítě společností ČEPS a 50Hertz. Jako zástupci odborného tisku se tohoto cvičení zúčastnili i redaktoři našeho portálu. 


Projekt Yokohama Smart City zkoumá optimální řízení poptávky po elektřině

15.7.2014 V období od července do září 2014 probíhá v rámci projektu Yokohama Smart City v japonské metropoli Jokohamě s 3,7 mil. obyvatel důležitý experiment, zaměřený na testování možného snižování poptávky po elektrické energii v letním období. Projekt Yokohama Smart City zahrnuje několik dílčích subsystémů 


 

Naše tipy































Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services