Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Nová solární řešení pro ostrovní systémy budov

21.2.2013 Na veletrhu technologií pro využití obnovitelných zdrojů energie EnR 2013, který probíhá ve francouzském Lyonu od 19. do 22. února 2013, představuje koncern Bosch se svými dceřinými společnostmi sadu řešení pro využití PV (fotovoltaických) technologií pro ostrovní systémy u obytných budov. Jsou to PV moduly s optimalizovaným výkonem, inteligentní systémy ukládání elektrické energie a hybridní modul vytápění z PV článků a slunečních kolektorů.

PV moduly s optimalizovaným systémem výkonu typových řad c-Si M60 a c-Si M60S používají nové, vysoce průsvitné zapouzdření a povrchové sklo s antireflexím povrchem. To, spolu s konektory o velkém průřezu minimalizujícími odpor, jim umožňuje dosáhnout maximálního energetického výkonu 270 W. Pevnost těchto panelů vůči tlaku až 5400 Pa dále zvyšuje přizpůsobivost instalací využívajících tyto panely. Testy spolehlivosti daleko přesáhly požadavky norem IEC 61215 a IEC 61730.

Inteligentní systémy hybridního řízení a ukládání energie typu VS 5 Hybrid umožňují uchovávat elektřinu vyrobenou PV panely během slunečných dnů a využívat ji za tmy nebo při slabším slunečním svitu. Toto technické řešení využívá lithium-iontové baterie s kapacitou 8,8 –13,2 kWh. Inteligentní systém energetického managementu, který baterie doplňuje, zvyšuje podle výrobce podíl sluneční energie využité pro vlastní potřebu čtyřčlenné domácnosti při běžném chování v průměru na více než 75 % spotřeby. Výrobce tak garantuje stoprocentní nezávislost na vnějším přívodu elektřiny v letních dnech.

Tepelný systém Solarkit 9000 s hybridním PV-kolektorovým modulem kombinuje tepelné a světelné účinky slunečního záření, a doplňuje tak plynové nebo elektrické vytápění. Je konstruován tak, aby vyhověl energetickým požadavkům pro nové budovy RT2012.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto: Bosch

Další informace zde

Přečtěte si také:

Horrem: první evropská uhlíkově neutrální železniční stanice v provozu

14.7.2014 Nové nádraží ve čtvrti Horrem města Kerpen v německém Porýní-Vestfálsku se na konci června 2014 stalo první uhlíkově neutrální železniční stanicí v Evropě. Jeho energetické hospodářství bylo vybudováno v rámci programu DB – Německých drah s názvem Grüner Bahnhof (Zelené nádraží). 


Lyon Confluence Smart Community: francouzský demonstrační projekt inteligentního bydlení

25.6.2014 Lyon Confluence je obytná čtvrť ve francouzském Lyonu, vzniklá rekultivací bývalé průmyslové a dopravní zóny v centrální části města na soutoku Rhóny a Saony. V této čtvrti probíhá od konce roku 2011 Demonstrační projekt inteligentní obce Lyon Confluence, realizovaný japonskou Organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) s podporou Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. V červnu 2014 zaznamenal tento projekt důležitý milník: 


Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT

16.5.2014 Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) byla v polovině května 2014 slavnostně otevřena v Buštěhradě u Kladna. UCEEB je interdisciplinární vysokoškolský ústav Českého vysokého učení technického v Praze. Sdružuje odborníky čtyř fakult – stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství 


Nový PV článek Panasonic HIT překonal svůj vlastní světový rekord

16.4.2014 V únoru loňského roku jsme v článku Fotovoltaický panel s rekordní účinností 24,7 % psali o rekordní účinnosti, který PV článek HIT® od Panasonicu dosáhl v laboratorních podmínkách pro článek s praktickou použitelností, tedy o ploše větší než 100 cm², pro křemíkové krystalické články. O čtrnáct měsíců později oznámila společnost Panasonic odborné veřejnosti překonání svého vlastního rekordu 


Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, důležitý český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.  


Technologická řešení pro inteligentní budovy na příkladu projektu Adjutantti

7.2.214 Společnost ABB oznámila začátkem února 2014 české odborné veřejnosti, že podepsala memorandum o porozumění s partnery Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu pro systémy inteligentních budov, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy. Tyto společnosti plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb. 


Dragon Dome: infračervená LED pro bezpečnost na dálku

7.10.2013 Koncem září 2013 byla veřejnosti představena nová infračervená LED pro zabezpečení budov od společnosti Osram Opto Semiconductors, prezentovaná pod obchodním názvem Dragon Dome (přibližně „dračí zámek“). Zaměřený paprsek této vysoce výkonné infračervené LED se světlem o vlnové délce 850 nm dosáhne do vzdálenosti přes 100 m, přitom má kompaktní design a nepotřebuje vnější čočku. Díky těmto parametrům je ideální pro použití v bezpečnostních technologiích, například CCTV. 


Průlom v bezpečnostní technice: kamera citlivá na 6 tisícin luxu

26.4.2013 Průlomová řešení v bezpečnostní technice představují kamery DINION starlight HD 720p a FLEXIDOME starlight HD 720p RD, které v dubnu 2013 představil jejich výrobce, společnost Bosch Security Systems. Tyto kamery jsou konstruovány pro fungování při extrémně nízké intenzitě osvětlení. Zobrazují ostrý obraz v barvách při intenzitě osvětlení 0,017 lx a černobílý obraz při intenzitě osvětlení 0,0057 lx. Jednoduše řečeno, tyto kamery ukazují barevný obraz tam, kde jiné jsou schopny zobrazit pouze černobílý, a černobílý obraz, kde jiné nezobrazí vůbec nic. 


Vodíková kogenerace: energie z palivových článků pro nemocnici v Connecticutu

23.4.2013 Americká společnost FuelCell Energy informovala v polovině dubna 2013, že dodá 1,4MW kogenerační jednotku s palivovými články DFC1500® do nemocnice Hartford Hospital v Connecticutu, USA. Kogenerační jednotku bude vlastnit a provozovat společnost Hartford Steam Company. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services